Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως ξερω κανεναν σοβαρο streamer που να κανει streaming απο το ιδιο μηχανημα που παιζει, ολοι εχουν dedicated streaming μηχανημα και capture cards. Ακομα και να τους δοθει η επιλογη να κανουν απο το ιδιο οπως τωρα με το νεο μηχανημα σχεδον κανεις δεν νοιαζεται γιατι ολοι θελουν το streaming μηχανημα τους σε 2η οθονη με ξεχωριστο control κλπ κλπ.
Για τη πλειοψηφια βεβαια μια χαρα θα ειναι, βεβαιθα δε ξερω καμια πλειοψηφια που να δινει 700+400Ε για cpu+mobo.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andygrx είπε

με 9900k δεν μπορεις να κανεις stream+gaming ουτε σε medium σε 1080p

Εμ έλα ντε που πας ρε καραμήτρο με 8πύρινο κακού IPC εν έτη 2019... εδώ φτάσαμε τους 16 και κάπου στα 100mb cache, βάλτο στο home theater καλύτερα...

Αστειεύομαι φυσικά, ας μην υπερβάλλουμε ε; και 20 πυρήνες να έχει ένας επεξεργαστής, πάλι μπορείς να τον "τερματήσεις" για πλάκα αν το επιδιώξεις, και να πεις "α να κολάει δεν μπορεί να κάνει αυτό + εκείνο"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

slow, και το έκαναν "επίτηδες" για να δείξουν την διαφορά. Αν ο κόσμος κατάλαβε πως ο 9900K δε μπορεί γενικά να κάνει gaming + streaming, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Το slow preset το είχαν στο slide με μεγάλα γράμματα.

δεν παιζει αυτο που λες να εχουν πειραξει μονο το slow preset. οπως ξεβρακωθηκαν με τον epyc θα φανει σε λιγες μερες ή και ωρες τι ακριβως εχει γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η άποψή μου είναι ότι ήταν ανούσιο το όλο σκηνικό με το "streaming" στον 3900x. Προσπαθούσα να καταλάβω σε ποιους απευθύνεται πραγματικά. Ο ευκαιριακός/χομπίστας streamer δε νομίζω να νοιάζεται ιδιαίτερα σε τι quality θα τον παρακολουθήσουν οι 2-3 φίλοι του.😂 Μπορεί και να στριμάρει και με τον 2500κ του και nvenc που λέει ο λόγος. Οι 1000-2000 επαγγελματίες streamers ανά όλη την υφήλιο όπως ειπώθηκε είτε έχουν ήδη dual setup ή HEDT πλατφόρμα. Δε περιμέναν από την AMD για να δώσει "φτηνά" 12 cores. Αλλά καταλαβαίνω στην Ε3 είμαστε και κάπως πρέπει να πλασάρουμε τον 3900x σαν gaming cpu.

Αυτό που θα ταν μ@μ@τό να έδειχναν και θα είχε πιο πολύ νόημα, θα ήταν να είχε demo ένα multi gpu build και να σέταρε 3 KVMs στο ίδιο pc ωστέ να παίζανε ξέρω εγώ ταυτόχρονα 3 άτομα PUBG ή κάτι εξίσου απαιτητικό με κυριλέ frames. Αλλά μετά θα της τη βγαίναν ότι δεν είναι όλοι linux experts να σετάρουν IOMMU groups κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, EddieObscurant said:

Tα chiplets δεν επικοινωνούν μεταξύ τους. Καθε chiplet εχει 1 μονο IF link που συνδέεται με το i/o die.

Eπισης το i/o στους ryzen ειναι το ιδιο chip με το x570 για λογους οικονομιας και το καθένα εχει διαφορετικα πραγματα enabled/disabled. link

O Hallock της amd αυτο αφησε να εννοηθει. Εως 200mhz πανω απο το boost καθως αλλάζουν τα όρια TDC/EDC/PPT , εφοσον παντα πληρουνται κάποιες προδιαγραφες (θερμοκρασιες κλπ) link

Tα specs παντως για το dev kit του xbox ειναι αρκετα παραπάνω. Και αν για τη ραμ ειναι φυσιολογικο, τα αλλα συνήθως ειναι ιδια .link

Το γνωρίζω, γι'αυτό έγραψα 2 γραμμές if. Αν επικοινωνούσαν μεταξύ τους θα ήταν μια κοινή γραμμή if.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Τρομερη διαφορα με τον optimized scheduler που ηρθε με του μαιου το upgrade στα windows.

Επιβεβαιώνω στο δικό μου σύστημα:

Before (1809): https://www.3dmark.com/3dm/36729697
Graphics - 27372
Physics - 21061
Combined - 7912

After (1903): https://www.3dmark.com/3dm/36731284
Graphics - 27342
Physics - 22726
Combined - 10514

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Χρησιμοποίησε επίτηδες τέτοια settings η AMD, τα οποία δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στην ποιότητα του stream, για να θάψουν τον 9900Κ. Αυτό λέει ο μαλλιάς.

Είναι όμως ένα χαρακτηριστικό στο streaming που ανεβάζει την ποιότητά του και πλέον έχεις τη δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις. Όταν πληρώνεις high end πρέπει να τα έχεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θες να κάνεις σοβαρό streaming έχεις δεύτερο PC γι' αυτό και μόνο όπως όλοι οι σοβαροί streamers. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άμα θες να κάνεις σοβαρό streaming έχεις δεύτερο PC γι' αυτό και μόνο όπως όλοι οι σοβαροί streamers. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

 

Έκανε ότι ακριβώς κάνει τόσα χρόνια η Intelα .

Για να δείξει την ανωτερότητα των επεξεργαστών της στο Gaming τρέχει κάτι αναλύσεις της Λούτσας ...

Εεεε μια από τα ίδια κάνει η η AMD τώρα που μπορεί. 

Σενάριο που να φαίνεται η ανωτερότητα των επεξεργαστών της .

 

Τώρα πέρα από όλα αυτά.

Περιμένω Threadripper  16C/32T με 4,8Ghz all core boost , 5,0 single core boost και 180Watt TDP .

Νομίζω πως αυτή πρέπει να είναι η εξέλιξη μετά τον 16/32 στα 4,7 στην μεσαία κατηγορία.  

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Άμα θες να κάνεις σοβαρό streaming έχεις δεύτερο PC γι' αυτό και μόνο όπως όλοι οι σοβαροί streamers. Τα υπόλοιπα τα ακούω βερεσέ.

Και γιατί να επιβαρυνθείς με κόστος για δεύτερο Pc ή κάρτα για streaming αν μπορείς να το έχεις by default και με άνεση; Αν το είχε η Intel σα δυνατότητα θα μας το χτυπούσαν παντού ως ένδειξη της ισχύος του επεξεργαστή απέναντι στους Ryzen.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, malakudi said:

Επιβεβαιώνω στο δικό μου σύστημα:

Before (1809): https://www.3dmark.com/3dm/36729697
Graphics - 27372
Physics - 21061
Combined - 7912

After (1903): https://www.3dmark.com/3dm/36731284
Graphics - 27342
Physics - 22726
Combined - 10514

Snif, snif.. Στα Windows 10 LTSC δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση ακόμα. Σε 2 φορητά και το 2o PC έγινε το update επιτυχώς.. 

Χθες ήμουν σε δίλημμα για Format με αλλαγή σε Windows 10 Pro.. Με βλέπω στο τέλος να το κάνω. Καλά και άγια τα LTSC με γρήγορα patches, αλλά τι να πω... Ο Μάιος έγινε Ιούνιος και σε λίγο πάμε για Ιούλιο..

Η 1903 φέρνει μεγάλες αλλαγές στον Kernel, για το καλό σε Ryzen/Theadripper CPU..

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι τεστάρει επεξεργαστές των 100 και 200 ευρώ με κάρτες γραφικών των 1200 ευρώ είναι άκρως ρεαλιστικό σενάριο αλλά τον πείραξε το slow preset επειδή δεν το χρησιμοποιεί ο κόσμος λες και και ο από πάνω συνδυασμός είναι κάτι το συνηθισμένο ... 

Η ότι ξέρω εγώ όταν μέχρι τώρα ο 2700x έβγαζε 300 FPS στο cs go και ο 9900k 400 , δεν είναι placebo effect , όλοι λέγανε ποσό πιο γρήγορος είναι ο δεύτερος .

Το ότι η intel δεν έχει mainstream επεξεργαστή που να μπορεί να κάνει stream σε slow δεν είναι πρόβλημα της amd. Τα settings ήταν γραμμένα , δεν υπήρξε κάποια νοθεία , αυτοί που τους ενδιαφέρει το streaming ξέρουν ακριβώς τι σημαίνει το καθένα .

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, renaxan είπε

Snif, snif.. Στα Windows 10 LTSC δεν μου έχει έρθει η αναβάθμιση ακόμα. Σε 2 φορητά και το 2o PC έγινε το update επιτυχώς.. 

Χθες ήμουν σε δίλημμα για Format με αλλαγή σε Windows 10 Pro.. Με βλέπω στο τέλος να το κάνω. Καλά και άγια τα LTSC με γρήγορα patches, αλλά τι να πω... Ο Μάιος έγινε Ιούνιος και σε λίγο πάμε για Ιούλιο..

Η 1903 φέρνει μεγάλες αλλαγές στον Kernel, για το καλό σε Ryzen/Theadripper CPU..

Υπήρξε βελτίωση αλλά το Linux είναι πολύ μπροστά ακόμα στον 2990WX.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=windows-1903-threadripper&num=1

xz.png.3ba24c6d6ab6e645869dcd549e356a3c.pnggeek.png.3226c7dbe4e4048d9254280c5e143f71.png

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το upgrade εχει να κανει με τον scheduler , μην περιμενετε διαφορες στον 2990wx τουλαχιστον μεγαλες , εκει ειναι αλλα τα προβληματα . 

Επισης τα νουμερα που εδωσε η amd ειναι χωρις το upgrade των windows , με αυτο θα ειναι ακομα μεγαλυτερη διαφορα σε σχεση με τους ryzen 2xxx . Στο rocket league υπηρξε βελτιωση 15% μονο απο το 1903 . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...