Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

για τους κοινους θνητους 3600 ή 3600Χ θεωρητικα ειναι πιο vfm?

Πριν 2 χρονια θα σου λεγα οτι 6c/12t είναι τέρας επεξεργαστης που κανει τα παντα ολα. Πλεον δεν ειμαι και τοσο σιγουρος. Προχτες εβαλα για παραδειγμα WD2 να παιξω, ο 8700k μου καρφωμενος στο 90-100% usage και μαλιστα με τα γραφικα στο ultra. Εχουν γινει υπερβολικα πανβαρα τα games πλεον. Ειδικα αν πας για high refresh rate κιολας, τα 6c/12t γεμιζουν. Δεν μιλαμε για cs go κλπα games βεβαια, μιλαω για Battlefield, AC, WD2, monster hunter world, division 2 κλπα. 

Φταινε τα denuvia, φταιει κατι αλλο, δεν ξερω, παντως αγκομαχουν τα CPU με κατω απο 6 πραγματικα cores. Ακομα και τα 6 χωρις HT συντομως θα πανε για αποσυρση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, godslayerxp said:

Στους 8c/16t που θα είναι ένα CCX... Θα είναι καλύτερα τα νούμερα άραγε στο latency;
Διορθώστε με αν λέω μπαρούφα, αλλά το 1:1 με το IF έχει νόημα μόνο όταν υπάρχουν 2 CCX για να το χρησιμοποιούν για τη μεταξύ τους επικοινωνία... σωστά;

Σιγουράκι αυτό? Το διάβασες κάπου? Νομίζω πάλι 3+3 cores θα είναι οι 6 core και 4+4 οι 8. Το IF δε το γλυτώνεις με τίποτα.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Στους 8c/16t που θα είναι ένα CCX... Θα είναι καλύτερα τα νούμερα άραγε στο latency;
Διορθώστε με αν λέω μπαρούφα, αλλά το 1:1 με το IF έχει νόημα μόνο όταν υπάρχουν 2 CCX για να το χρησιμοποιούν για τη μεταξύ τους επικοινωνία... σωστά;

Ένα τσιπλετ με δυο ccx θα είναι. Τα μεγαλύτερα με δυο τσιπλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Σιγουράκι αυτό? Το διάβασες κάπου? Νομίζω πάλι 3+3 cores θα είναι οι 6 core και 4+4 οι 8.

Απλά τώρα το chiplet τερματίζει στα 8 και όχι στα 4 cores. Το IF δε το γλυτώνεις με τίποτα.

ΟΚ ΟΚ! Ρώτησα περισσότερο γιατί το είχα μπερδέψει μέσα μου το θέμα με το chiplet... όπως το είπατε είναι 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, godslayerxp said:

ΟΚ ΟΚ! Ρώτησα περισσότερο γιατί το είχα μπερδέψει μέσα μου το θέμα με το chiplet... όπως το είπατε είναι 👍

Ναι κι εγώ λάθος έκανα πριν και το έκανα edit. 1 chiplet θα έχουν, με 2 CCX. Ουσιαστικά δηλαδή οι 12/16 core θα έχουν 2 ''γραμμές" IF μέσα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

ΟΚ ΟΚ! Ρώτησα περισσότερο γιατί το είχα μπερδέψει μέσα μου το θέμα με το chiplet... όπως το είπατε είναι 👍

Ρίξε μια ματιά εδώ λέει διαφορά 

https://www.anandtech.com/show/14525/amd-zen-2-microarchitecture-analysis-ryzen-3000-and-epyc-rome/11

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Σε βλέπεις για 3900x και άνω όπως έλεγες; 

Με βαση αυτα που εδειξαν ναι,αν και θελω να δω και benchmarks τι παιζει απο πλευρας θερμοκρασιων που εκει η intel εχει το προβλημα(για να εχει τα  υψηλα ρολογια).

Ο 3950χ βεβαια παρα ειναι ακριβος για mainstream πλατφορμα ασχετως του πως αποδιδει και δεν ειναι οτι οι cpu βγαινουν καθε 3χρονια για να πει κανεις ''ας δωσω παραπανω χρηματα για futureproof''.

Και του χρονου παλι νεα cpu θα εχουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μπορεί κανείς να πάρει το ρίσκο να πει αν αξίζει σήμερα να πάρουμε 3600c16 για χρήση τον Σεπτέμβρη ή περιμένουμε για τότε? :D

θα σου ελεγα περιμενε εως τις 7 ιουλιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μπορεί κανείς να πάρει το ρίσκο να πει αν αξίζει σήμερα να πάρουμε 3600c16 για χρήση τον Σεπτέμβρη ή περιμένουμε για τότε? :D

Με 135 ευρώ που βρίσκεις ripjaws 3600c16 τι Ρίσκο να πάρεις ρε συ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, greg4 είπε

Μπορεί κανείς να πάρει το ρίσκο να πει αν αξίζει σήμερα να πάρουμε 3600c16 για χρήση τον Σεπτέμβρη ή περιμένουμε για τότε? :D

Εγω στην θέση σου θα τις έπαιρνα..

Γιατί αυτά που πιθανόν θα χάσεις, είναι πολύ περισσότερα απο αυτα που θα κερδίσεις..

Κι εξηγώ

Αν πουν να τις ακριβήνουν, μπορεί να τις δεις άνετα και σε 2πλάσια τιμή και παρα πάνω....

Αν είναι να φτηνήνουν όμως, το πολύ να πέσουν 5-6-7 ευρώ ξέρω΄ γω..

Αρα πάρε άφοβα..🙂

 

ΥΓ.

Μιλάω καθαρά απο θέμα οικονομικό όπως ειπώθηκε πιο πίσω μήπως ακριβήνουν όπως παλιότερα κτλ..

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, greg4 said:

Μπορεί κανείς να πάρει το ρίσκο να πει αν αξίζει σήμερα να πάρουμε 3600c16 για χρήση τον Σεπτέμβρη ή περιμένουμε για τότε? :D

Κανένας μας, δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Από την μια ένα άρθρο λέει: λόγω του οικονομικού πολέμου US vs China οι τιμές θα πέσουν. https://www.guru3d.com/news-story/dram-prices-to-drop-even-further-due-to-trade-war-could-drop-by-25-by-years-end.html

Από την άλλη με τους νέους Ryzen 3000 series, ίσως να αυξηθεί η ζήτηση σε μνήμες (με περισσότερα GHz) με αποτέλεσμα να ανέβουν οι τιμές..

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...