Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Dantε είπε

Ε χωρις τα patch ντε,αφου συμφωνα με το DR_73 δεν εχουν χρησιμοποιηθει απο καποιον αρα δεν εχει νοημα να πατσαριστουν.

Καλά ο DR_73 ακόμη πριν δύο εβδομάδες μας έλεγε για το τότε σαπακι τον 1600 σε σχέση με τον 7600k και ότι ο intel ήταν πολύ καλύτερη επιλογή και επέμενε και για τώρα ότι ακόμη ο 7600k είναι καλύτερος κλπ κλπ... Και πριν δύο μέρες έβγαλε βίντεο στο youtube μεγάλο πολύ γνωστό κανάλι κάνοντας πολλά τεστ που δείχνει ότι ο 1600 σε σχετικά καινούργια παιχνίδια πχ από το 2017 και μετά, κάνει σβούρες γύρω από τα 4/4 και 4/8 μπλε cpu ακόμη και στοκ! ... Στα σοβαρά να τον πάρουμε;;; Άστον έχει να περάσει σε 3-4 εβδομάδες μεγάλο σοκ... Δεν τον λυπάσαι; Έχει να βγάλει σαπακια τον 3800x και τον 3900x... Θέλει δουλειά αυτό! :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Aυτά είναι σκορ αντίστοιχα με 12πύρινου Τhreadripper 1η γενιάς...

καλα και με 1700 στα 4ghz το πιανεις αυτο το σκορ ,αλλα για 6c/12th και οχι (χ) κομματι ειναι super

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panospc είπε

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/13478298

Ένα run στον 2700Χ με δύο cores κλειστούς και PBO on. Ο επεξεργαστής ήταν συνέχεια 4300 με 4350 στα single core και 4225 με 4300 στο multi! Απ' ότι είδα το geekbench τρέχει benchmarks πολύ σύντομα, με αποτέλεσμα να boostάρει τέρμα με PBO on.

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/compare/13473948?baseline=13478298

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EvilEyes είπε

Καλησπέρα, έχω μία ερώτηση να σας κάνω. Βρίσκομαι στο στάδιο σύνθεσης η/υ και έχω ήδη αρχίσει να παίρνω τα κομμάτια σιγά σιγά. Μαζί με την κυκλοφορία των νέων ryzen θα κυκλοφορήσουν και μητρικές με b550 chipset ή να πάρω μία μητρική b450 τώρα να υπάρχει; Δεν κοιτάω καν για x570 γιατί θα είναι πολύ ακριβές για το budget μου.

Γιατί μετά δεν θα υπάρχει b450?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

leak και geekbench απλά δεν υφίσταται  για μένα  ... Πιο memory leakage bench δεν υπάρχει..... Ας δώσουν ένα cb r15/ corona και μετά κάτι θα καταλάβουμε από Real perfomance  τουλάχιστον σε overall δύναμη .... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

καλα και με 1700 στα 4ghz το πιανεις αυτο το σκορ ,αλλα για 6c/12th και οχι (χ) κομματι ειναι super

Ναι οκ αλλά καλό είναι να συγκρίνουμε stock vs stock Και ΟC vs OC, χώρια που ο 1700 ΑΝ τα πιάσει τα 4G καίει όχι 65 αλλά 165 Watts

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nicksoti είπε

Ναι οκ αλλά καλό είναι να συγκρίνουμε stock vs stock Και ΟC vs OC, χώρια που ο 1700 ΑΝ τα πιάσει τα 4G καίει όχι 65 αλλά 165 Watts

καπου στα 130-140w 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγα μου φαίνονται αυτά που γράφεις αλλά και πάλι δεν είναι και λίγα 140.. εκτός κι αν τα 65 του 3600 είναι δήθεν 65 σαν των Intel.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Λίγα μου φαίνονται αυτά που γράφεις αλλά και πάλι δεν είναι και λίγα 140.. εκτός κι αν τα 65 του 3600 είναι δήθεν 65 σαν των Intel.

αναλογα τι ταση δινεις, στους ryzen αν δεν ειναι ακριβως στο tdp ειναι ελαχιστα παραπανω δεν εχει τις διαφορες της Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Λίγα μου φαίνονται αυτά που γράφεις αλλά και πάλι δεν είναι και λίγα 140.. εκτός κι αν τα 65 του 3600 είναι δήθεν 65 σαν των Intel.

Εμένα τα πιάνει με 136 αν δεν κάνω λάθος (μαζί με το SoC πάντα, ετσι; ).

Ισως τα σαπακια με 1.5 βολτ καίνε 160.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά είναι τότε δεν το συζητώ... αλλά αν "απλός" 6πύρινος zen 2 βγάζει ίδιες επιδόσεις με πουσαρισμένο 8πύρινο zen1 και 70W κάτω, μια τιμή εκκίνησης γύρω στα 200€ τη θεωρώ αρκετά "τίμια".

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Εχει κανείς εικόνα αν υπάρχει AM4 μητρική με B450/X470 που να βγάζει PCI θύρα;

Υπάρχουν κάτι αντάπτορες αλλά δεν έχω δοκιμάσει ποτέ για να ξέρω κατά πόσο λειτουργούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις, για ενα πραγμα χαιρομαι με ολα αυτα.

Η AMD με το comeback της περαν των θεμελιων που εχει τριξει, εχει κανει τον κοσμο να ασχοληθει ξανα με την τεχνολογια υπολογιστων.

Σαν να ειμασταν κυριολεκτικα σε ενα επεξεργαστικο μεσαιωνα επι σχεδον 10 χρονια και ξαφνικα μεταβηκαμε στην Αναγγενηση.

Σκεφτειτε μοναχα που θα ειμασταν ακομα και σημερα αν η AMD συνεχειζει να βγαζει μπουλντοζες... Θα περιμεναμε την Intel να παει στα 10 (???) νανομετρα για να δουμε 6πυρηνους τους οποιους θα πληρωναμε 1000ρικο... Τι σου ειναι ο π#$@ης ο ανταγωνισμος ε?

Τα γραφω ολα αυτα και για τις 2 fan πλευρες.. Ξεκολλατε ρε σεις, μονο καλο εχει κανει ο ανταγωνισμος αυτος.. Στο τι μπορουμε να κανουμε πλεον με εναν οικιακο υπολογιστη (αλλο που το 95% το χρησιμοποιει σε Gaming) αλλα το σημαντικοτερο ποσο αυξανονται οι δυνατοτητες σε επιπεδο consoles, ΑΙ, servers, cloud ακομα και cloud gaming (που πριν απο 2 χρονια θα το ακουγες και θα χεζοσουν στο γελίο)...

Μπραβο μωρη AMD, ειλικρινα σου βγαζω το καπελο. Προφανως περιμενω comeback Intel γιατι μονο ετσι θα συνεχισουμε να πηγαινουμε μπροστα και να μην ξαναγυρισουμε σε -τεχνολογικες- σπηλιες.

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...