Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

 

Ο ryzenlake, strawman , λέει εξυπνάδες για τους xp , αλλά αυτός εκείνη την εποχή , άντε να είχε κανά lego kid. 

29 είμαι και είχα PC απο τα 8....και μάλιστα μόνο Intel, από τον pentium 3 600mhz έως τους core duo. Σε όλα μέσα πέφτεις όμως ρε μπαγάσα.

Και σε ρωτάω εγώ τώρα, χωρίς να ξαναπετάξεις την μπάλα στην εξέδρα, οι coffeelake τι είναι, κρύοι δηλαδή? Οι περισσότεροι εδώ μέσα είτε τους ΔΩΣΑΝΕ για να πάνε σε 9th gen, είτε κάναμε delid. Τόσο κρύοι είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2019 στις 4:10 ΜΜ, akoinonitos είπε

Aνοιγω αυτο εδω να τα εχουμε μαζεμενα γτ στο αλλο γραφει ο καθε πικραμενος. Παρακαλω ολους ασχετα posts με το θεμα να αναφερονται  και να μην απανταμε στα trolls.

spacer.png

spacer.png

Σύμφωνα με την από πάνω εικόνα θα πρέπει να δούμε τα ακόλουθα νούμερα σε Multi-thread στο CB R20

9700k - 3750

3700x - 4800

9900k - 5060

3800x - 5135

3900x - 7315

Σύμφωνα με αυτά τα νούμερα αν το scaling μεταξύ cbr15 και cbr20 παραμείνει το ίδιο για τους zen2 σε σχέση με τους zen+  o 3800x θα πρέπει να έχει MT Score περίπου 2300 πόντους στο cbr15 όσο δλδ ένας 9900k στα 5.2Ghz.

Asus x570 boards

Msi x570 boards

Gigabyte x570 boards

Asrock x570 boards

Παίδες, ειλικρινά σας το λέω, μην απαντάτε στον τρολά. Σεβαστείτε τον @akoinonitos και το νήμα που ξεκίνησε. Σεβαστείτε το ενδιαφέρον των συμφορουμιτών για το θέμα και μην ασχολείστε με τον babylino.

Αναφορά και τέλος. Δεν θέλουμε άλλα ανούσια vs. Μια χαρά "βαστούσε" το θέμα. Μην αρχίζουμε πάλι με τις θερμοκρασίες και τι κυκλοφορούσε πριν 20 χρόνια.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω να δω κανα leak κ βλεπω ιστορικες αναδρομες 😠😠 .. btw επειδη καποιος ειχε τον 8085 κ γω δεν ειχα γεννηθει σημαινει οτι ξερει περισσοτερα.. θελω σεμιναρια τοτε . Γιατι ασχολουμαι στο πτυχιο με σχεδιασμο mos κυκλωματων , επεξ ψηφιακων σηματων , αρχιτεκτονικη μικρουπολογιστων. Μαλλον επειδη δεν γεννηθηκα τοτε η φοραγα μπειμπιλινο δεν ξερω 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

XEm2Th0.png

Άλλη μία ερώτηση μιας και εγώ είμαι άσχετος με το αντικείμενο (ασχέτως ηλικίας..) πότε κάποιος επιλέγει πχ τον 3950x που έχει χαμηλότερο base clock; Εννοώ δεν πας κυρίως σε υψηλότερα clocks γενικά; Ναι βλέπεις τα cores άλλα άμα θες και gaming καλύτερα δεν είναι ο cpu με higher base clock;

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, jmirko15 said:

XEm2Th0.png

Άλλη μία ερώτηση μιας και εγώ είμαι άσχετος με το αντικείμενο (ασχέτως ηλικίας..) πότε κάποιος επιλέγει πχ τον 3950x που έχει χαμηλότερο base clock; Εννοώ δεν πας κυρίως σε υψηλότερα clocks γενικά;

Απλό: 16core sustained load @ 3.5GHz = 105W TDP
12 core sustained load @ 3.8GHz = 105W TDP

Τα πάντα στις μέρες μας είναι κυρίως Power limited.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

XEm2Th0.png

Άλλη μία ερώτηση μιας και εγώ είμαι άσχετος με το αντικείμενο (ασχέτως ηλικίας..) πότε κάποιος επιλέγει πχ τον 3950x που έχει χαμηλότερο base clock; Εννοώ δεν πας κυρίως σε υψηλότερα clocks γενικά;

Στην χρήση 16 πυρήνων θα έχει χαμηλότερα ρολόγια.

Σε χρήση έως 8 ίσως να έχει υψηλότερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, jmirko15 said:

Δεν πρόλαβα το edit :P

Τα περισσότερα παιχνίδια χρησιμοποιούν 2-3-4 πυρήνες. Εκεί, αν οι υπόλοιποι κάθονται, λόγω καλύτερου binning μπορεί να παίζει πιο ψηλά από τον άλλον με τα λιγότερα cores γιατί έχει thermal headroom.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...