Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

72 βαθμούς σε load δείχνει το link σου. Ο 8700k μου έπιανε 87 σε CB και ~95+ σε prime. Με undervolt! Γαργάρα. Προσπαθώ ρε άνθρωπε να σε πάρω στα σοβαρά αλλά...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαί, πιάσε μάτια μύτες και αυτιά. Με h100i και 100% fans αυτά! 

Αλλα oι athlon xp ήταν ζεστοί. Η παραπληροφόρηση, και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό θα έπρεπε να είναι bannable offense. Έμετος έχετε γίνει

 

Untitled.png.91af3812e53fe54f7d8a94130a9d4859.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
46 minutes ago, Dr_73 said:

Εντάξει αν κάποιος ήταν n00b και δε μπορούσε να κουμπώσει μια ψύκτρα, ναι, τον έπαιρνε στο χέρι. Η Intel από τα PII είχε thermal shutdown. Αυτό το πληρώνει μέχρι και σήμερα, δεν υπάρχει βδομάδα που περνάει χωρίς να ακούσω κάποιον να λέει για τα Ryzen "AMD ε? Αυτά που ζεματάνε και καίγονται...." ενώ ο i5-4xxx+ τους παίζει να δουλεύει 20°C πιο ζεματιστός λόγω οδοντόπαστας εδώ και σχεδόν 10 χρόνια 😛 

1 hour ago, ThReSh said:

Oh shit, here come nostalgia posts... 

Κάπως πρέπει να γεμίσει ο χρόνος μέχρι να βγουν 😛 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

72 βαθμούς σε load δείχνει το link σου. 

Παραπληροφόρηση , σε επίπεδα άρρωστης προπαγάνδας. 

Τον είχα τον επεξεργαστή. Το σύστημα το είχα πάει σε 10 διαφορετικούς τεχνικούς υπολογιστών . Μιλάμε για τύπους που έστηναν εκατοντάδες συστήματα.

Σε internet χρήση κτλ , έπαιζε στους 70-80 C. Εγώ ήθελα και gaming. Είχα τεράστια για την εποχή crt 21" . Οι κάρτες τότε εύκολα ανέβαζαν αναλύσεις . Σήκωναν games σε 1600Χ1200 για πλάκα.

Σε 5' - 10' έφτανε 98 C και άρχιζε τις επανεκινήσεις. Πιθανότατα πιο αποτυχημένος επεξεργαστής και από τους FX . Οι περισσότεροι σημερινοί ερυθροί μουτζαχεντίν, 

τότε ήταν στο pumpers  vs babylino . Ελάχιστοι εδώ μέσα , είχαν τον επεξεργαστή. 

Ο prescott , όντως ήταν ζεστός ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 10 μέρες συνεχόμενα στους 90 C, χωρίς μπλε οθόνες και reboot. 

Ο ryzenlake, strawman , λέει εξυπνάδες για τους xp , αλλά αυτός εκείνη την εποχή , άντε να είχε κανά lego kid. 

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Dr_73 said:

Παραπληροφόρηση , σε επίπεδα άρρωστης προπαγάνδας. 

Τον είχα τον επεξεργαστή. Το σύστημα το είχα πάει σε 10 διαφορετικούς τεχνικούς υπολογιστών . Μιλάμε για τύπους που έστηναν εκατοντάδες συστήματα.

Σε internet χρήση κτλ , έπαιζε στους 70-80 C. Εγώ ήθελα και gaming. Είχα τεράστια για την εποχή crt 21" . Οι κάρτες τότε εύκολα ανέβαζαν αναλύσεις . Σήκωναν games σε 1600Χ1200 για πλάκα.

Σε 5' - 10' έφτανε 98 C και άρχιζε τις επανεκινήσεις. Πιθανότατα πιο αποτυχημένος επεξεργαστής και από τους FX . Οι περισσότεροι σημερινοί ερυθροί μουτζαχεντίν, 

τότε ήταν στο pumpers  vs babylino . Ελάχιστοι εδώ μέσα , είχαν τον επεξεργαστή. 

Ο prescott , όντως ήταν ζεστός ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ 10 μέρες συνεχόμενα στους 90 C, χωρίς μπλε οθόνες και reboot. 

Ο ryzenlake, strawman , λέει εξυπνάδες για τους xp , αλλά αυτός εκείνη την εποχή , άντε να είχε κανά lego kid. 

Ήταν ζόρικοι οι συγκεκριμένοι. Μην ξεχνάμε και τις καημένες τις μητρικές που πάλευαν να τους τροφοδοτήσουν με VRM χωρίς ψύκτρες τραβώντας από την +5v γραμμή του ATX24pin... Αλλά με μια aftermarket ψύκτρα και ένα pre atx v2 psu ήσουν ΟΚ.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Ήταν ζόρικοι οι συγκεκριμένοι.

Ήταν ναυάγια. Και το 99,99% των κατόχων τους, δεν θέλουν να ακούσουν ποτέ ξανά για amd. 

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις με ψυχιατρικό ενδιαφέρον . 

Είχα δοκιμάσει και ψύκτρα των 50+ που ήταν πανάκριβη ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ. Τα ίδια χάλια ήταν . Νομίζω είχαν δοκιμαστεί και οι 4 ακριβότερες ψύκτρες της ελληνικής αγοράς. Στις αναλύσεις που ήθελα και σήκωνε η οθόνη μου , GAMING , ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟ. Μέχρι 10 λεπτά πήγαινε. 

Τέλος ιστορίας. 

Ο ρημαδοπέντιουμ της ίδιας εποχής που διαδέχθηκε τον xp+ , δεν καταλάβαινε τίποτε. Δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασίες, γιατί δεν με ενδιέφερε.

Απλά δούλευε. 

(Αυτός που βάζει εικονίδια confused, μάλλον babylino φόραγε κι αυτός εκείνη την εποχή, πήρε τώρα ryzen και χαίρεται . 

Κι εγώ χαιρόμουν για τον am486dx2-66 που είχα πριν γεννηθεί αυτός, αλλά μετά ... απέκτησα κι άλλες εμπειρίες ). 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Athlon xp1700+ ειχα τοτε super επεξεργαστης στο 1.4ghz τοτε εριχνε φαπιδια τρελα σε κατι σαπιους p4 στα 2ghz... 98 και επανεκινησεις ποτε!  μαλιστα επερνε και overclock κανα 200ρι MHz με μαμα ψυχτρα που ειχα τοτε… προφανος ειχες πρόβλημα αλλα σιγουρα δεν ηταν γενικο :) μην αφηνεις την fanboyσινη σου να σε τυφλωνει αδελφε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ήταν ναυάγια. Και το 99,99% των κατόχων τους, δεν θέλουν να ακούσουν ποτέ ξανά για amd. 

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις με ψυχιατρικό ενδιαφέρον . 

Είχα δοκιμάσει και ψύκτρα των 50+ που ήταν πανάκριβη ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ. Τα ίδια χάλια ήταν . Νομίζω είχαν δοκιμαστεί και οι 4 ακριβότερες ψύκτρες της ελληνικής αγοράς. Στις αναλύσεις που ήθελα και σήκωνε η οθόνη μου , GAMING , ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟ. Μέχρι 10 λεπτά πήγαινε. 

Τέλος ιστορίας. 

Ο ρημαδοπέντιουμ της ίδιας εποχής που διαδέχθηκε τον xp+ , δεν καταλάβαινε τίποτε. Δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασίες, γιατί δεν με ενδιέφερε.

Απλά δούλευε. 

Ο πρώτος μου υπολογιστής για gaming είχε έναν Palomino 1700+ με ταχύτητα 1.53 αν θυμάμαι καλά. Μια χαρά πήγαινε και δουλεύει ακόμα. Μάλλον έτυχες σε προβληματικό κομμάτι.

Φυσικά και αυτό με την τροφοδοσία της μητρικής είναι αλήθεια, δυο (ίδιες, μάλλον είχε θέμα η παρτίδα) Gigabyte έσκασε τα VRM :P αλλά σε μια ECS που μόνταρα και έβαλα ψύκτρα, δουλεύει ακόμα. Άλλες εποχές τότε. Θερμοκρασίες 60, άντε βαρια 65.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Dr_73 said:

Ήταν ναυάγια. Και το 99,99% των κατόχων τους, δεν θέλουν να ακούσουν ποτέ ξανά για amd. 

Υπάρχουν βέβαια και οι περιπτώσεις με ψυχιατρικό ενδιαφέρον . 

Είχα δοκιμάσει και ψύκτρα των 50+ που ήταν πανάκριβη ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ. Τα ίδια χάλια ήταν . Νομίζω είχαν δοκιμαστεί και οι 4 ακριβότερες ψύκτρες της ελληνικής αγοράς. Στις αναλύσεις που ήθελα και σήκωνε η οθόνη μου , GAMING , ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΑΔΥΝΑΤΟ. Μέχρι 10 λεπτά πήγαινε. 

Τέλος ιστορίας. 

Ο ρημαδοπέντιουμ της ίδιας εποχής που διαδέχθηκε τον xp+ , δεν καταλάβαινε τίποτε. Δεν κοίταξα ποτέ θερμοκρασίες, γιατί δεν με ενδιέφερε.

Απλά δούλευε. 

Δεν τα λες αντικειμενικά. 72W TDP είχε ο top palomino (που ναι ήταν ζόρικος όπως είπα, γιατί πάντα ήταν 1 λιθογραφία πίσω από την Intel), 74W ο top tbred, 77W o top Barton. Αντίστοιχα, ο top Williamette ήταν 75W, o top Northwood χωρίς ΗΤ στα 68W, με ΗΤ στα 89W (!), απλά οι Prescott δεν την πάλευαν γιατί ήταν στα 115 (οι top τουλάχιστον)... Μια χαρά σαν αεροπλάνα έκαναν και τα 478/775 της Intel στην προσπάθεια να ψύξουν...

Εγώ μιλάω με νούμερα, τα υπόλοιπα τα ακούσω βερεσέ. Με το να βάζεις κεφαλαία προσπαθώντας να στηρίξεις την άποψή σου φαίνεται πόσο biased είσαι.

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spacecowboy είπε

Athlon xp1700+ ειχα τοτε super επεξεργαστης στο 1.4ghz τοτε εριχνε φαπιδια τρελα σε κατι σαπιους p4 στα 2ghz... 98 και επανεκινησεις ποτε! 

1600+ είχα κι εγώ. Πήγαινε μια χαρά. 

Η ΣΑΠΙΑ ΓΕΝΙΑ , ΗΤΑΝ Η ΕΠΟΜΕΝΗ. 

Η mobo των 1600+ υποστήριζε (επίσημα) και τους 2000+. 

Όταν τον έβαζες επάνω ... άρχιζε το γλέντι ...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η επομενη γενια και αν πετουσε… θυμαμε ειχα παρει παλι 1700+ που εκεινη και αν εκανε oc! θυμαμε που τον ειχα ανεβασει στο 2.1-2.2ghz σε σχεση με το 1.6 1,7ghz που επιανε με τον πρωτο 1700+ (στο ιδιο mobo)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...