Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιμές από κάποιες X570 μητρικές της Gigabyte:
X570 Aorus Elite ($199)
X570 Aorus Pro ($249)
X570 Aorus Pro Wi-Fi ($259)
X570 Aorus Ultra ($299)

https://www.anandtech.com/show/14490/gigabyte-unveils-its-x570-aorus-pro-with-or-without-wi-fi-6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρεωνουν το φανακι πανω στην μητρικη λες και αγοραζεις 14ρι φανακι Noctua μαλλον :D

Εγω τα ελεγα και στο διπλα θεμα των Intel που ριχνανε πολλοι κραξιμο,οτι μολις παρει κεφαλι και η Amd σε μεριδιο πωλησεων θα δουμε και εκει τις εταιρειες μητρικων να ανεβαζουν στα υψη τις τιμες.

Βεβαια θα μου πει καποιος οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα γιατι θα σηκωνουν και τον 16πυρηνο οταν βγει οπως και τους επομενους οπως και οτι θα συνεχισουν να πωλουνται οι φθηνοτερες X470.

Δεν αντιλεγω αλλα και παλι μιλαμε για τιμες μητρικων της mainstream κατηγοριας.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Fulgore said:

Χρεωνουν το φανακι πανω στην μητρικη λες και αγοραζεις 14ρι φανακι Noctua μαλλον :D

Εγω τα ελεγα και στο διπλα θεμα των Intel που ριχνανε πολλοι κραξιμο,οτι μολις παρει κεφαλι και η Amd σε μεριδιο πωλησεων θα δουμε και εκει τις εταιρειες μητρικων να ανεβαζουν στα υψη τις τιμες.

Βεβαια θα μου πει καποιος οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα γιατι θα δηκωνουν και τον 16πυρηνο οταν βγει οπως και τους επομενους οπως και οτι θα συνεχισουν να πωλουνται οι φθηνοτερες X470.

Δεν αντιλεγω αλλα και παλι μιλαμε για τιμες μητρικων της mainstream κατηγοριας.

Κάτσε να βγει πρώτα 16core...

Προς το παρόν πληρώνετε το pcie 4.0 και τα περισσότερα layers, μαζί με τους redrivers. Και σε δευτερεύον λόγο το in-house development του x570. 🐽

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Χρεωνουν το φανακι πανω στην μητρικη λες και αγοραζεις 14ρι φανακι Noctua μαλλον :D

Εγω τα ελεγα και στο διπλα θεμα των Intel που ριχνανε πολλοι κραξιμο,οτι μολις παρει κεφαλι και η Amd σε μεριδιο πωλησεων θα δουμε και εκει τις εταιρειες μητρικων να ανεβαζουν στα υψη τις τιμες.

Βεβαια θα μου πει καποιος οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα γιατι θα δηκωνουν και τον 16πυρηνο οταν βγει οπως και τους επομενους οπως και οτι θα συνεχισουν να πωλουνται οι φθηνοτερες X470.

Δεν αντιλεγω αλλα και παλι μιλαμε για τιμες μητρικων της mainstream κατηγοριας.

Έχουν πάρει όλες ένα 50αρικο πάνω... ειναι απαράδεκτο, μην τους φανεί παράξενο αν ο κόσμος συνεχίσει να αγοράζει x470 -b450 αντί για τις νέες. 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Κάτσε να βγει πρώτα 16core...

Προς το παρόν πληρώνετε το pcie 4.0 και τα περισσότερα layers, μαζί με τους redrivers. Και σε δευτερεύον λόγο το in-house development του x570. 🐽

Εγω αυτα τα αναφερω πιο πανω γιατι καποιοι λεγανε κατι μπαρουφες σε διαφορες ειδησεις περι ανταγωνισμου,οτι κερδιζουμε απο αυτο σαν ανταγωνιστες και αλλες ωραιες αερολογιες για να μαζεψουν likes.

Να λοιπον που οι τιμες στις X570 τα ακριβως αντιθετα μας δειχνουν.

Βεβαια για να ειμαι δικαιος,προφανως ακομα και με αυτες τις τιμες η Amd παλι προσφερει περισσοτερα για τα χρηματα που θα δωσει καποιος σε σχεση με την Intel(ακομα και στους παλιοτερους Ryzen),αλλα το οτι οι τιμες πηραν την πανω βολτα ειναι κατι που χτυπαει ασχημα(αυτο βλεπω και σχολιαζεται και απο κατω στα σχολια).

Α και ειναι σιγουρο οτι τις γιορτες πχ σιγουρα θα εχουν πεσει οι τιμες.

Αλλα οι day one αγοραστες απο οτι φαινεται θα φαμε χοντρο καπελο στις τιμες μητρικων δυστηχως.

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Έχουν πάρει όλες ένα 50αρικο πάνω... ειναι απαράδεκτο, μην τους φανεί παράξενο αν ο κόσμος συνεχίσει να αγοράζει x470 -b450 αντί για τις νέες. 

Αναλογα για τι επεξεργαστη παει ο καθενας.

Αμφιβαλλω(οχι τοσο για τους ryzen 7 αλλα σχεδον σιγουρα για τον top ryzen 9)αν οποιος παει για τους 2-3 ακριβοτερους να κοιταξει για X470 μητρικη.

Τα rumors του καραγκιοζη του Adored φαγανε κοσμο που περιμενε τσαμπα μηπως και αγοραζει 8πυρηνο με ρολογια 9900κ σε τιμες 6πυρηνου ryzen 5.

Καλα ειδικα Ελλαδα κιολας θα τσιμπησουν και ενα ωραιοτατο καπελο απο τα εδω καταστηματα τον πρωτο καιρο λογω διαθεσιμοτητας που θα ξεπερασουν ακομα και τιμες intel,αν ισχυουν τα παραπανω.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω αυτα τα αναφερω πιο πανω γιατι καποιοι λεγανε κατι μπαρουφες σε διαφορες ειδησεις περι ανταγωνισμου,οτι κερδιζουμε απο αυτο σαν ανταγωνιστες και αλλες ωραιες αερολογιες για να μαζεψουν likes.

Να λοιπον που οι τιμες στις X570 τα ακριβως αντιθετα μας δειχνουν.

Βεβαια για να ειμαι δικαιος,προφανως ακομα και με αυτες τις τιμες η Amd παλι προσφερει περισσοτερα για τα χρηματα που θα δωσει καποιος σε σχεση με την Intel(ακομα και στους παλιοτερους Ryzen),αλλα το οτι οι τιμες πηραν την πανω βολτα ειναι κατι που χτυπαει ασχημα(αυτο βλεπω και σχολιαζεται και απο κατω στα σχολια).

Α και ειναι σιγουρο οτι τις γιορτες πχ σιγουρα θα εχουν πεσει οι τιμες.

Αλλα οι day one αγοραστες απο οτι φαινεται θα φαμε χοντρο καπελο στις τιμες μητρικων δυστηχως.

Αναλογα για τι επεξεργαστη παει ο καθενας.

Αμφιβαλλω(οχι τοσο για τους ryzen 7 αλλα σχεδον σιγουρα για τον top ryzen 9)αν οποιος παει για τους 2-3 ακριβοτερους να κοιταξει για X470 μητρικη.

Τα rumors του καραγκιοζη του Adored φαγανε κοσμο που περιμενε τσαμπα μηπως και αγοραζει 8πυρηνο με ρολογια 9900κ σε τιμες 6πυρηνου ryzen 5.

Καλα ειδικα Ελλαδα κιολας θα τσιμπησουν και ενα ωραιοτατο καπελο απο τα εδω καταστηματα τον πρωτο καιρο λογω διαθεσιμοτητας που θα ξεπερασουν ακομα και τιμες intel,αν ισχυουν τα παραπανω.

Καλά ρε συ όπως και στους zen+ ο περισσότερος κόσμος πήρε 2600 έτσι φαντάζομαι ότι ο περισσότερος κόσμος που δεν τα έχει για πέταμα πάλι για 3600 θα πάει με μια φθηνή μητρική.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Καλά ρε συ όπως και στους zen+ ο περισσότερος κόσμος πήρε 2600 έτσι φαντάζομαι ότι ο περισσότερος κόσμος που δεν τα έχει για πέταμα πάλι για 3600 θα πάει με μια φθηνή μητρική.

Ποα φθηνη μητρικη?

Ολοι με πρωτη γενια ryzen,την ιδια μητρικη θα κρατησουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ποα φθηνη μητρικη?

Ολοι με πρωτη γενια ryzen,την ιδια μητρικη θα κρατησουν :P

Δεν μιλάω για upgrade ,μιλάω για αυτούς που φτιάχνουν νέο σύστημα. Θεωρώ ότι λίγοι θα προτιμήσουν για έναν 3600/3600x/3700x μια x570 έναντι μιας x470-b450 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Δεν μιλάω για upgrade ,μιλάω για αυτούς που φτιάχνουν νέο σύστημα. Θεωρώ ότι λίγοι θα προτιμήσουν για έναν 3600/3600x/3700x μια x570 έναντι μιας x470-b450 

Προφανως.Θα δωσεις 200-300Ε για cpu και αλλα τοσα για μητρικη?Δεν εχει ιδιαιτερο νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Κάτσε να βγει πρώτα 16core...

Προς το παρόν πληρώνετε το pcie 4.0 και τα περισσότερα layers, μαζί με τους redrivers. Και σε δευτερεύον λόγο το in-house development του x570. 🐽

Αυτό ακριβώς. Τα είχαμε γράψει 10 σελίδες νωρίτερα όταν leakαράν τη πρώτη φορά οι τιμές. Οι x570 είναι όλες φορτώ. Η aorus xtreme είναι true 14 phase ffs. Μπορεί να οδηγήσει μέχρι και 1000 amps θεωρητικά από τα 2 8-πινά. Όχι 16-Core, αλλά ούτε Epyc 2 overclocked στον θεό δε ζητάνε τόσο ρεύμα.😎

Κατά τα άλλα για να έχουν τόσο πολύ αργήσει να ανακοινώσουν τα b550, κάτι μου λέει δε θα έχουν τελικά pci-e 4 και θα έχουν τελικά τιμές επιπέδου b450.  Η άποψή μου  είναι ότι όποιος θέλει μέχρι 8 core ή δεν τον νοιάζουν τα 5000 mb/sec των nvme, μένει ακόμα και με την b350 του.

37 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω αυτα τα αναφερω πιο πανω γιατι καποιοι λεγανε κατι μπαρουφες σε διαφορες ειδησεις περι ανταγωνισμου,οτι κερδιζουμε απο αυτο σαν ανταγωνιστες και αλλες ωραιες αερολογιες για να μαζεψουν likes.

Να λοιπον που οι τιμες στις X570 τα ακριβως αντιθετα μας δειχνουν.

Βεβαια για να ειμαι δικαιος,προφανως ακομα και με αυτες τις τιμες η Amd παλι προσφερει περισσοτερα για τα χρηματα που θα δωσει καποιος σε σχεση με την Intel(ακομα και στους παλιοτερους Ryzen),αλλα το οτι οι τιμες πηραν την πανω βολτα ειναι κατι που χτυπαει ασχημα(αυτο βλεπω και σχολιαζεται και απο κατω στα σχολια).

Α και ειναι σιγουρο οτι τις γιορτες πχ σιγουρα θα εχουν πεσει οι τιμες.

Αλλα οι day one αγοραστες απο οτι φαινεται θα φαμε χοντρο καπελο στις τιμες μητρικων δυστηχως.

Δεν υπάρχει σύγκριση με intel τώρα κοροιδευόμαστε. 😎 Ότι msrp είχαν οι πρώτοι zen σε σχέση με τους KL, έχουν τώρα και οι τωρινοί σε σχέση με CL. Και είναι εφάμιλλοι τουλάχιστον και σε STP, όχι μόνο σε MTP που ήταν οι 1st gen ryzen. Οι υπάρχοντες "μητρικές του κιλού" b350/b450 όλες θα υποστηρίζουν ΑΝΕΤΑ μέχρι 8 core zen 2  (και με oc αρκετές που έχουν 4-5 phases) + memory overclocking. Σε αντίθεση οι "φτηνές" z370 με τα διπλά λεφτά δε μπορούν να σηκώσουν καν τον 9900k stock χωρίς να throttlaρούν σε heavy MT workloads. Παρόλα αυτά ας εξισώσουμε τις σόμπες και τις τακτικές της intel δεκαετιών με αυτές της AMD fuck yeah.

 

Ήδη το αφήγημα της στρουμφοπαρέας το ξέρω από τώρα στις 7/7: Και τι έγινε που έπιασε η AMD την intel στο STP μετά από 15 χρόνια? Έδωσα τα διπλά λεφτά στον 9900k μου πριν μερικούς μήνες και δε το μετάνιωσα καθόλου, αντί να περιμένω. Overclocked κιόλας στα 5.1-5.2 με το open loop μου, έχει 4-5 fps παραπάνω στο pubg από όσα θα έπιανε ο 3700x. Εντάξει καίει λίγο παραπάνω, αλλά χαλάλι του! .😎 Επίσης το χειμώνα γλίτωσα και το πετρέλαιο με ανοιχτό το Pc. Μεγάλη υπόθεση σου λέω. ΜΟΝΟ intel, φιλάκια.😍

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πιστευω ναι,εκτος αν στραφουν στους τωρινους ryzen λογω χαμηλοτερων τιμων.

Περαν τουτου μαλλον η Gigabyte θα συνεχισει την καλη παραδοση που ειδαμε απο περυσι στις Z390 να εχει τα περισσοτερα vrm της αγορας

Για οσους δεν γνωριζουν να τονισω μονο οτι στην Z390 μερια,η Z390 aorus master της gigabyte(μητρικη των 280ευρω) εβαζε τα γυαλια ακομα και στις 2πλασιας τιμης μητρικες απο Asus  και Msiμ ερια των 600+ευρω.

To video για το τελευταιο το βαζω σε spoiler

Spoiler

 

 


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν όντως ισχύει ότι ο 3600 θα έχει ίδια ή και καλύτερη απόδοση από έναν 8700Κ θα κάνει τρελό vfm με γύρω στα 350€ (mobo+cpu).......ωστόσο όποιος κοιτάει για καινούργιο rig (όχι για upgrade) με  8c/16t ryzen 3000 series ή το μεγαθήριο τον 3900Χ είμαι σίγουρος ότι θα τα σκάσει για Χ570....

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BabisTs είπε

αν όντως ισχύει ότι ο 3600 θα έχει ίδια ή και καλύτερη απόδοση από έναν 8700Κ θα κάνει τρελό vfm με γύρω στα 350€ (mobo+cpu).......ωστόσο όποιος κοιτάει για καινούργιο rig (όχι για upgrade) με  8c/16t ryzen 3000 series ή το μεγαθήριο τον 3900Χ είμαι σίγουρος θα πάει για Χ570....

Δεν παίζει Μπάμπη να έχει ίδια απόδοση σε gaming τουλάχιστον. Ο 3600x παίζεται αν και εκεί δύσκολο το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

 

Δεν υπάρχει σύγκριση με intel τώρα κοροιδευόμαστε. 

Δεν καταλαβες τι θελω να πω.

Με βαση την λογικη ορισμενων ''ψαραδων''που εκραζαν την Intel και μιλαγαν για ανταγωνισμο,αυτοι εννοουσαν οτι και οι X570 μητρικες θα ειναι φθηνοτερες οπως και οι ιδιοι οι επεξεργαστες θα ειναι φθηνοι ξερω γω τυπου παρε 3900x με 300ευρω day one.

Αυτοι ετσι ειχαν στον ονειρικο κοσμο τους τα του ανταγωνισμου που αναπαραγουν δεξια και αριστερα.

Προφανως και η κατασταση ειναι πολυ καλυτερη στην εδω μερια απο την Intel. Στα γραφει κιολας ατομο που ξερεις τι cpu εχει και σε τι θα παει(αν δεν δουμε κουλα στα Benchmarks).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...