Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ακόμα και ο 3900X δε νομίζω να έχει πρόβλημα σε 6+4 power phases χωρίς overclock. Τώρα για τον 16ρη, πιστεύω θα βγει αφού βγουν οι threadripper 39XX (αν ονομαστούν έτσι αφού 3900Χ είναι Ryzen), διαφορετικά θα είναι άμεσα ανταγωνιστής του 2950Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Λογικά ναι. Το leakage που θα έχουν τα 7αρια θα είναι τρομακτικό. Μπορεί και 300 βαττ από τα 105 στοκ, για υψηλά ρολόγια. Ετσι προβλέπω με βάση φυσικής αλλά και ιστορίες με Vega VII κτλ.

Πες τα Χρυσόστομε.😎 Για αυτό και εγώ λέω παραδοσιακά από ένα σημείο και μετά το OC δεν έχει νόημα, αφού είσαι τέρμα inneficient για 100-200 Mhz παραπάνω. Τα ίδια και στον 8600k πάνω από 4.7-4.8 all core και στον 1600 πάνω από 3.8-3.9 και ας έχουν λιγότερο leakage.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πάντως ακόμα και ο 3900X δε νομίζω να έχει πρόβλημα σε 6+4 power phases χωρίς overclock. Τώρα για τον 16ρη, πιστεύω θα βγει αφού βγουν οι threadripper 39XX (αν ονομαστούν έτσι αφού 3900Χ είναι Ryzen), διαφορετικά θα είναι άμεσα ανταγωνιστής του 2950Χ.

το πιο πιθανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Πες τα Χρυσόστομε.😎 Για αυτό και εγώ λέω παραδοσιακά από ένα σημείο και μετά το OC δεν έχει νόημα, αφού είσαι τέρμα inneficient για 100-200 Mhz παραπάνω. Τα ίδια και στον 8600k πάνω από 4.7-4.8 all core και στον 1600 πάνω από 3.8-3.9 και ας έχουν λιγότερο leakage.

4.7 stable στα 1.14v. Για 4.8 θελω 1.22!! Για 5 θελω 1.29-1.3. Γιαυτο εχω κλειδωσει στα 4.7. Δεν βρισκω λογο - νοημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

4.7 stable στα 1.14v. Για 4.8 θελω 1.22!! Για 5 θελω 1.29-1.3. Γιαυτο εχω κλειδωσει στα 4.7. Δεν βρισκω λογο - νοημα. 

Μια χαρά είσαι, εγώ θέλω 1.17-1.18 για 4.7 και με AVX offset -0.3 κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ερώτηση μετά από μία προσεκτική ματιά στις X570 μητρικές: Γιατί πάμε τόσο ψηλά στα power phases (και άρα και στο κόστος); ASUS Prime X470 6+4, ASUS Prime X570 10+4, για να μη πω για τα top models που είναι 16 phases. Έχει να κάνει με το μέλλον και τους 16 core ή το overclock headroom; Γιατί για 95 και 105W TDP CPUs δε δικαιολογούνται αυτά τα power phases. Να υποθέσουμε ότι υπάρχει στο internal roadmap 16ρης με 130 (2*65) ή και παραπάνω TDP;

Ενδεχομενως γιατι υπαρχει και η πιθανοτητα για 3850Χ-3950Χ στα 5 Ghz(αλλα απο του χρονου) αλλα πανω στις ιδιες Χ570.Θα μιλαμε για πολυ παραπανω ρευμα-TDP  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Με τι τάση στα ποσα, έγινε η ζημιά;

Aστειο να πειραξω τους περιεργους / ασχετους που νομιζουν οτι ειχα υψηλες θερμοκρασιες λογω "degrade". Μια χαρα ειναι οπως βλεπεις, αφου τρεχει 4.7 all core @ 1.14v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, akoinonitos said:

τα σχολια απο κατω ειναι ολα τα λ7 :lol:

Κάτι μου λέει ότι από 7 Ιούλη θα αρχίσει νέα καραμέλα από τα γνωστά στρουμφ:

"μα γιατί συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα? Ο 3600 πρέπει να συγκριθεί με τον 8700Κ που έχει ίδιο αριθμό cores/threads" κλπ κλπ...

21 minutes ago, billeiros said:

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-3000-processors-gets-soldered-ihs.html soldered φυσικά όπως ήταν αναμενομενο

Το οποίο εν τω μεταξύ εγώ προσωπικά το φοβόμουν πολύ γιατί προφανώς αλλιώς θα συμπεριφέρεται το ΙΟ die (θερμικά αλλά και λόγω nm) σε σχέση με τα τσιπλετς. Οπότε κατά τη φτωχή μου λογική πιθανόν να αυξανόταν ο κίνδυνος για κρακ με τα χρόνια χρήσης και τους κύκλους συστολής/διαστολής...

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Κάτι μου λέει ότι από 7 Ιούλη θα αρχίσει νέα καραμέλα από τα γνωστά στρουμφ:

"μα γιατί συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα? Ο 3600 πρέπει να συγκριθεί με τον 8700Κ που έχει ίδιο αριθμό cores/threads" κλπ κλπ...

Και εγω τα κοροιδευα αυτα καποτε, αλλα οταν η ΑΜD πλεον μας λεει οτι εφτασε το per core performance της Intel τοτε ναι, θα επρεπε να συγκρινουμε ιδιο αριθμο cores για να δουμε αν ισχυει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Και εγω τα κοροιδευα αυτα καποτε, αλλα οταν η ΑΜD πλεον μας λεει οτι εφτασε το per core performance της Intel τοτε ναι, θα επρεπε να συγκρινουμε ιδιο αριθμο cores για να δουμε αν ισχυει.

Σίγουρα, και σαν σκέψη είναι λογικό.

Αυτό που τελικά ενδιαφέρει, πάντως, είναι πόσα παίρνεις για τα χρήματα που πληρώνεις.

Διαφορές 1-2-3% (και 5, ακόμα) με 30-40-50% διαφορά στην τιμή...ε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σίγουρα, και σαν σκέψη είναι λογικό.

Αυτό που τελικά ενδιαφέρει, πάντως, είναι πόσα παίρνεις για τα χρήματα που πληρώνεις.

Διαφορές 1-2-3% (και 5, ακόμα) με 30-40-50% διαφορά στην τιμή...ε...

Και γω τοσο καίρο αυτό ελέγα. Και ακόμα το λέω δηλαδή, τι να τις κάνω τις core for core συγκρίσεις όταν ο ένας σου πουλάει 10€ το thread (R7 1700) και ο άλλος 50 (7350k) :P 

Αλλά όταν μου λεει η AMD την έφτασε τότε περιμένω να πάρω 6πυρηνο AMD ανεξαρτήτος τιμής και να παίζω  στα ίσα 8700k...

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξαρτήτως, γιατί?

Άμα έχει όσο ο 8700Κ, πάρε (μείνε, για την ακρίβεια) τον 8700Κ, να μην έχεις να απασχοληθείς με τίποτα άλλο.

Εμένα με ενδιαφέρει να κάνω την ίδια (ή και καλύτερη) "δουλειά", φτηνότερα.

Πιστεύω το ίδιο ενδιαφέρει και το 90%+ εκεί έξω.

Οι "ειδικές" κατηγορίες, έχουν άλλο γνώμονα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...