Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρή αναβάθμιση από 8700Κ δεν υπάρχει για την ώρα(Εκτός κι αν θες ντε και καλά παραπάνω cores), όταν βγουν οι DDR5 με το καλό το ξαναβλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Σοβαρή αναβάθμιση από 8700Κ δεν υπάρχει για την ώρα(Εκτός κι αν θες ντε και καλά παραπάνω cores), όταν βγουν οι DDR5 με το καλό το ξαναβλέπουμε.

Nταξει ναι, δεν μιλαω για gaming. Επειδη ουσιαστικα χρησιμοποιουμε 2 ατομα το PC (triple monitor + TV setup) οταν παιζω τιποτα βαρυ (AC ας πουμε) και η δικια μου βλεπει κανα twitch / youtube / w.e το βλεπω ψιλοσκουζει το CPU. Θα ηθελα να ειμαι πιο αερατος 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

 Θα ηθελα να ειμαι πιο αερατος 😛 

φυσιολογικά δεν θα σου φτάνει και ένας 8c/16t (9900K/3800X).......ένας 3900Χ απλά θα σκορπάει......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Σοβαρή αναβάθμιση από 8700Κ δεν υπάρχει για την ώρα(Εκτός κι αν θες ντε και καλά παραπάνω cores), όταν βγουν οι DDR5 με το καλό το ξαναβλέπουμε.

Παρόλα αυτά πήγες από 8700K σε 9900K 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Θα ηθελα να ειμαι πιο αερατος 😛 

3900X

 

But bait for wenchmarks as usual 😛

https://www.techspot.com/news/80328-ryzen-5-3600-annihilates-2600-leaked-benchmarks.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Παρόλα αυτά πήγες από 8700K σε 9900K 😛

Μικρόβιο της αναβάθμισης, αντίστοιχα αν είχα 2700Χ θα πήγαινα σε 3900Χ τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Μικρόβιο της αναβάθμισης, αντίστοιχα αν είχα 2700Χ θα πήγαινα σε 3900Χ τώρα.

Και την επόμενη χρονιά στον 4900Χ ή στον 16c/32t αν βγει. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Να ρωτήσω την βλακεία μου,  ο 3900x είναι με 2 ccx και IF μετάξυ τους? Ξέρουμε τίποτα? Φαντάζομαι σε gaming θα σκούζει όπως πάνω κάτω τα TR ή λέω ανεγκεφαλιές? Με τρώει η τσέπη μου αλλα την μόνη σοβαρή αναβάθμιση θεωρώ τον 3900x (άντε και τον 9900k).

Λογικά θα έχει μεγαλύτερο latency από ότι με ένα CCX. Τα "τραγικά" του TR δεν νομίζω να τα δεις. Πιο πολύ με απασχολεί το latency με το io-die, που μάλλον θα υπερκαλύπτει άλλες καθυστερήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Λογικά θα έχει μεγαλύτερο latency από ότι με ένα CCX. Τα "τραγικά" του TR δεν νομίζω να τα δεις. Πιο πολύ με απασχολεί το latency με το io-die, που μάλλον θα υπερκαλύπτει άλλες καθυστερήσεις.

Η τοσο μεγαλη cache θα καλυπτει το latency σε αρκετες περιπτωσεις λογικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση μετά από μία προσεκτική ματιά στις X570 μητρικές: Γιατί πάμε τόσο ψηλά στα power phases (και άρα και στο κόστος); ASUS Prime X470 6+4, ASUS Prime X570 10+4, για να μη πω για τα top models που είναι 16 phases. Έχει να κάνει με το μέλλον και τους 16 core ή το overclock headroom; Γιατί για 95 και 105W TDP CPUs δε δικαιολογούνται αυτά τα power phases. Να υποθέσουμε ότι υπάρχει στο internal roadmap 16ρης με 130 (2*65) ή και παραπάνω TDP;

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ερώτηση μετά από μία προσεκτική ματιά στις X570 μητρικές: Γιατί πάμε τόσο ψηλά στα power phases (και άρα και στο κόστος); ASUS Prime X470 6+4, ASUS Prime X570 10+4, για να μη πω για τα top models που είναι 16 phases. Έχει να κάνει με το μέλλον και τους 16 core ή το overclock headroom; Γιατί για 95 και 105W TDP CPUs δε δικαιολογούνται αυτά τα power phases. Να υποθέσουμε ότι υπάρχει στο internal roadmap 16ρης με 130 (2*65) ή και παραπάνω TDP;

AMD-Ryzen-9-16-core-Cinebench.jpg&key=b5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ερώτηση μετά από μία προσεκτική ματιά στις X570 μητρικές: Γιατί πάμε τόσο ψηλά στα power phases (και άρα και στο κόστος); ASUS Prime X470 6+4, ASUS Prime X570 10+4, για να μη πω για τα top models που είναι 16 phases. Έχει να κάνει με το μέλλον και τους 16 core ή το overclock headroom; Γιατί για 95 και 105W TDP CPUs δε δικαιολογούνται αυτά τα power phases. Να υποθέσουμε ότι υπάρχει στο internal roadmap 16ρης με 130 (2*65) ή και παραπάνω TDP;

Λογικά ναι. Το leakage που θα έχουν τα 7αρια θα είναι τρομακτικό. Μπορεί και 300 βαττ από τα 105 στοκ, για υψηλά ρολόγια. Ετσι προβλέπω με βάση φυσικής αλλά και ιστορίες με Vega VII κτλ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...