Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

μ@λ@κιζεται λιγο η αναζητηση του amazon

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

410 ευρω ο 3700x... Ελεος ρε αμαζον...τραγικο

Nταξει preorder ειναι. Στο release ισως αλλαξουν οι τιμες. Σιγουρα ομως θα μειωθουν αργοτερα.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

μ@λ@κιζεται λιγο η αναζητηση του amazon

Ναι κατι καταλαβα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ε κανένα 50αρικο παραπάνω από το θεωρητικό έχουν για την ώρα.

κανονικες ειναι οι τιμες για προπαραγγελία ,τον 9900k τον ειχαν 600+

https://www.amazon.de/AMD-Ryzen-3700x-Cache-Wraith/dp/B07SXMZLPK/ref=sr_1_18?keywords=ryzen+7+3700x&qid=1562056601&s=computers&sr=1-18

https://www.amazon.de/AMD-Ryzen-3800x-Cache-Wraith/dp/B07SXMZLPJ/ref=sr_1_5?keywords=ryzen+7+3800x&qid=1562056634&s=computers&sr=1-5

οι πιο τσιμπιμενοι ειναι οι 3600χ - 3700χ

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παπα τι τιμές είναι αυτές. Αν τους δούμε με κανα καπέλο 20-30 ευρώ είμαι οκ, 400+ για τον 3700x δεν πρόκειται να δώσω.

Ελπίζω θα φτιάξουν κάπως στο release, αλλιώς με βλέπω με 2600 κι upgrade σε κανα χρόνο..

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andygrx είπε

mobo PCB Breakdown: ASUS Crosshair VIII Hero

https://www.youtube.com/watch?v=CimAU9GMu7Q

Τι νόημα έχει να βάζεις 7+1 power phases και διπλά power stages χωρίς doubler αλλά παράλληλα ανά δύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι νόημα έχει να βάζεις 7+1 power phases και διπλά power stages χωρίς doubler αλλά παράλληλα ανά δύο;

νομιζω ετσι πετυχαινει χαμηλότερες θερμοκρασιες και καλο efficiency σε υψηλο Load με μικροτερο κοστος (κλασσικη τσιπικη σχεδιαση asus ) παρόλα αυτα Overkill ειναι το Vrm της και για την τιμη της δινει τα πιο πολλα απο τα υπολοιπα αχρειαστα μπιχλιμπιδια  + το design της που κατεμε ειναι απο τις πιο ομορφες αν οχι η ομορφοτερη. Με λιγα λογια θα την τιμησω :D

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, malakudi είπε

Τι νόημα έχει να βάζεις 7+1 power phases και διπλά power stages χωρίς doubler αλλά παράλληλα ανά δύο;

Καλυτερο load balancing, μεγαλυτερη επιφανεια, περισσοτερο amperage ανα phase. Συν οτι εχεις καλυτερο transient response λογω παραλληλισμου των πηνιων (well, σχεδον, ειναι και το RDSon των power stages αλλα ειναι αρκετα μικρο) και μικροτερο delay (λογω της απουσιας των doublers).

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

νομιζω ετσι πετυχαινει χαμηλότερες θερμοκρασιες και καλο efficiency σε υψηλο Load με μικροτερο κοστος (κλασσικη τσιπικη σχεδιαση asus ) παρόλα αυτα Overkill ειναι το Vrm της και για την τιμη της δινει τα πιο πολλα απο τα υπολοιπα αχρειαστα μπιχλιμπιδια  + το design της που κατεμε ειναι απο τις πιο ομορφες αν οχι η ομορφοτερη. Με λιγα λογια θα την τιμησω :D

Eγώ είμαι ανάμεσα σε Hero, Taichi και Aorus Master. Νομίζω από τις 3 η Taichi ΔΕΝ έχει backplate. Για vrms και ψύξη δεν έχω ακούσει σχόλια μόνο για την Hero. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

Eγώ είμαι ανάμεσα σε Hero, Taichi και Aorus Master. Νομίζω από τις 3 η Taichi ΔΕΝ έχει backplate. Για vrms και ψύξη δεν έχω ακούσει σχόλια μόνο για την Hero. 

Ρε φίλε εκτός από το ότι είναι πολύ άσχημη η taichi θυμάσαι τα θέματα που είχε με τις μνήμες και τα bios. Θες να την ξαναπατησεις?

Έχω την εντύπωση ότι η hero χωρίς wifi θα είναι ελαχιστα πιο φθηνή από την master.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, Azerothakis είπε

Εεεε εεεεε εεεεερχεται!!!!!!!!!! Φωτιά το καλοκαίρι!!!!!!!

3950X.jpg

RYZEN R9.png

Vcore 1.7 LoL. Για υγρό άζωτο μόνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ρε φίλε εκτός από το ότι είναι πολύ άσχημη η taichi θυμάσαι τα θέματα που είχε με τις μνήμες και τα bios. Θες να την ξαναπατησεις?

Έχω την εντύπωση ότι η hero χωρίς wifi θα είναι ελαχιστα πιο φθηνή από την master.

Δεν είναι άσχημη ωρέ... εκτός αν διαφέρουν τόσο τα γούστα μας...

X570 Taichi(L2).png

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα καταλήξω εκεί. Με ταλαιπώρησε αρκετά με τις μνήμες. Περισσότερο παίζουν Master και Hero.
Δεν ξέρω πως τα πάει η gigabyte με τις μνήμες, γιατί αν τα πάει καλά και εκεί και έχουν κάνει την ίδια καλή δουλειά στην ψύξη των vrms με την αντίστοιχη Master z390 τότε θα πάω προς τα εκεί.

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, godslayerxp said:

Δεν είναι άσχημη ωρέ... εκτός αν διαφέρουν τόσο τα γούστα μας...

X570 Taichi(L2).png

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα θα καταλήξω εκεί. Με ταλαιπώρησε αρκετά με τις μνήμες. Περισσότερο παίζουν Master και Hero.
Δεν ξέρω πως τα πάει η gigabyte με τις μνήμες, γιατί αν τα πάει καλά και εκεί και έχουν κάνει την ίδια καλή δουλειά στην ψύξη των vrms με την αντίστοιχη Master z390 τότε θα πάω προς τα εκεί.

Αν είναι κι αυτή daisy chain σε αυτή τη γενιά μια χαρά θα τα πηγαίνει με τις μνήμες θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...