Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν καταλαβες για την αγορα cpu εχω κλειδωσει εγω σε ποιον θα παω.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ομως να δω σε μητρικες τι γινεται(σε αυτες ειναι το μεγαλο μου ερωτηματικο) μεταξυ x470 και x570 απο αυτους που εχουν 5-6 μητρικες για συγκριτικα.

Καποιοι αλλοι σιγουρα θα περιμενουν να δουν και σε φθηνοτερες μητρικες τι γινεται.

Επισης θελω να δω και απο θερμοκρασιες και overclock τι παιζει να εχω μια εντυπωση η ψυκτρα που εχω τωρα πως θα τα παει.

Για τα mobos θεωρω για ολοκληρωμενη αποψη θα θελεις μερικες μερες και αρκετους τολμηρους να δοκιμασουν πρωτα αυτοι.

Επισης πιστευω οτι δεν θα γινει οτι βλεπουμε με τους intel K που αρχικα σκανε μερικα κομματια και μετα τους ψαχνουν με το ντουφεκι, θα εχει το μαγαζι και απο βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

Δεν ξερω αν εχεις air conditioning στο δωματιο, αλλα στα 600kHz η Carbon με τον 1400 στα 1.375V φτανει 60αρια στο VRM

Και κλειστό να είναι το air condition πάλι δεν σηκώνει τεμπς. Ένα καλό airflow είναι αρκετό να κρατήσει τα vrms δροσερά, ακόμα και με αυτές τις ψυκτρες. Η δική σου msi έχει πολύ καλύτερα ψυκτρακια...60 ειναι πολύ δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leros2004 είπε

Και κλειστό να είναι το air condition πάλι δεν σηκώνει τεμπς. Ένα καλό airflow είναι αρκετό να κρατήσει τα vrms δροσερά, ακόμα και με αυτές τις ψυκτρες. Η δική σου msi έχει πολύ καλύτερα ψυκτρακια...60 ειναι πολύ δλδ?

Koιτα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω airflow στο VRM. 60 οχι δεν ειναι πολλα, αλλα τωρα 2700Χ στους 50 με κλονισες λιγο :P 
Τωρα βεβαια που λες με airflow εξηγει πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εδώ στη δική μου asus pro με τον 2700x , που έχει διακοσμητικές ψυκτρες,50 βαθμούς με το ζόρι μετά από κάνα 5ωρο σερί gaming

Οι ενδείξεις της X470 Prime είναι τελείως λάθος. Τα έχουμε ξαναπεί. 50 βαθμούς με 2700Χ μετά από 5ωρο gaming δεν έχει ούτε η Crosshair VII.

14 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Επετρεψε μου να εκφρασω λιγο την ανησυχια μου για το γεγονος οτι B450 Gaming Pro Carbon με X470 Gaming Pro ενω εχουν το ιδιο ακριβως VRM, η B450 σηκωνει με airflow 3950Χ OC, ενω η Χ470 οχι. 

 Περιττο να πω οτι μιας και εχω την X470 Gaming pro carbon που την δειχνει οκ, δεν ειναι οκ. Ειναι καλα τα MOSFET μεν, αλλα ειναι 5.

5 διπλά είναι και με καλή ψύκτρα από πάνω.

Και των άλλων δύο που αναφέρεις παραπάνω είναι 4 διπλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Οι ενδείξεις της X470 Prime είναι τελείως λάθος.

Μάλλον δεν είναι θέμα λάθος ενδείξεων, αλλά παρεξήγησης. Η μητρική δεν έχει καν VRM temp sensor, αυτό που βλέπει ο φίλος και τα μπερδεύει είναι η θερμοκρασία του chipset (PCH).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ShooterX είπε

O The Stilt τι έγινε?Σταμάτησε να γράφει στο anandforums?

Δεν εχω ιδεα.... δεν τον διάβαζα και ποτέ να σου πω την αλήθεια.

10 λεπτά πριν, parsifal είπε

Μάλλον δεν είναι θέμα λάθος ενδείξεων, αλλά παρεξήγησης. Η μητρική δεν έχει καν VRM temp sensor, αυτό που βλέπει ο φίλος και τα μπερδεύει είναι η θερμοκρασία του chipset (PCH).

Έχει vrm sensor απλά από ότι ξέρω τον έχει στα vrm  του soc. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά έχει vrm sensor ... Άλλωστε και δάχτυλο που τις βάζω (όχι το μεσαίο), είναι όντως δροσερά.... 

@kostas_anes όντως έχω πολύ καλό airflow, στην περιοχή εκεί επικρατεί μια γενική δροσά.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι νομίζετε ότι θα είναι το availability τις πρώτες μέρες αν παραγγείλω με το που βγουν στα μαγαζιά? Είμαι χωρίς σύστημα και περιμένω τον 3600 η τον 3700Χ να το τελειώσω και φοβάμαι μη μείνω και άλλη βδομάδα εξτρα χωρίς pc από θέματα stock των μαγαζιών. Υπάρχει pre-order πουθενά όπως την Αμερική? 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μη στεναχωριέσαι, λογικά θα τους δούμε διαθέσιμους πρώτα στο πλαίσιο και με την ανάλογη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Παιδιά τι νομίζετε ότι θα είναι το availability τις πρώτες μέρες αν παραγγείλω με το που βγουν στα μαγαζιά? Είμαι χωρίς σύστημα και περιμένω τον 3600 η τον 3700Χ να το τελειώσω και φοβάμαι μη μείνω και άλλη βδομάδα εξτρα χωρίς pc από θέματα stock των μαγαζιών. Υπάρχει pre-order πουθενά όπως την Αμερική? 

Απο Ελλάδα day 1, δύσκολα . Να ήταν κανας intel κάτι θα γινόταν. Το ποιο πιθανό να τον βρεις σε κανα amazon (Ευρωπαικό). Και με την εξπρες παράδοση να τον εχεις σε καμια εβδομάδα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Βρε παιδιά έχει vrm sensor

ΟΚ, και πώς διαβάζεις τις τιμές του; Με πολύμετρο σε κάποιες επαφές; Γιατί στο BIOS δεν δείχνει τίποτα σχετικό, στο HWiNFO64 ομοίως. Υπάρχει άλλος software ή hardware τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας έχω όλους γατάκια... Έχω 350itx και με τον 3700x που θα ρίξω επάνω ούτε ασχολούμαι αν θα τον σηκώσει ή όχι... Σας έφαγα ρε γκιαούριδες!!! :-) ... Εδώ δεν ξέρω καν αν θα πάρω bios να τον βάλω... Άντε με το καλό να δούμε reviews και να πάρουμε ο καθείς ότι θέλει και να το χαρούμε με υγεία ρε!!! Και χωρίς γυαλιά μπλε και κόκκινα να αξιολογήσουμε τι έδωσε τελικά η amd... Ακόμη και αν τελικά κάναμε μ@λ@κί@ αγορά... Δεν είναι κακό...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Παιδιά τι νομίζετε ότι θα είναι το availability τις πρώτες μέρες αν παραγγείλω με το που βγουν στα μαγαζιά? Είμαι χωρίς σύστημα και περιμένω τον 3600 η τον 3700Χ να το τελειώσω και φοβάμαι μη μείνω και άλλη βδομάδα εξτρα χωρίς pc από θέματα stock των μαγαζιών. Υπάρχει pre-order πουθενά όπως την Αμερική? 

Λογικα θα εχει καποια κομματια στο amazon.de/fr κτλ. αν ειναι in stock και ριξεις order την κυριακη/δευτερα πρωι με expedited delivery, την τριτη θα τον εχεις, τουλαχιστον Αθηνα/Θεσσαλονικη και ισως και μερικες ακομα μεγαλες πολεις. Πολυ φοβαμαι θα παιξει καπελακι στο πρωτο κυμα. Στην καλυτερη ο 3700x να παιξει στα 340-350 και αυτο ειναι απλα τα 329$ σε ευρω συν το φπα, οποτε και 360-370 δεν θα μου εκανε εντυπωση.

29 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Μη στεναχωριέσαι, λογικά θα τους δούμε διαθέσιμους πρώτα στο πλαίσιο και με την ανάλογη τιμή.

Στο λεσιο ζουνε στο παραλληλο κοσμο του λεφτα υπαρχουν, athens 2004, οριο πιστωτικης 10.000€ με 5000€ εκκαθαριστικο και περιουσια 2 τρυπια uomo.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...