Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό θα ήταν όσοι σκοπεύουν να κάνουν overclock να περιμένουν να δουν benchmarks και θερμοκρασιες στις motherboards. Οσο κι αν λένε οτι η απόδοση μεταξύ x470 και x570 θα είναι η ίδια για τους επεξεργαστές, δεν είμαι βέβαιος οτι τα vrm και η ψύξη ακόμα και στις πιο high end x470  θα μπορουν να αντέξουν τον 3900 τουλάχιστον. Αυτή τη στιγμή ταλαντεύομαι μεταξύ 3900 και 3800 γι αυτόν ακριβώς το λόγο, καθώς θα ήθελα να αποφύγω την αγορά μιας 570 μητρικής, προβλέπεται να είναι πανάκριβες. Αν μια καλή x470 μπορεί να δώσει decent overclock στον 3800x χωρίς να κάνει το σύστημα φούρνο, τότε εκεί λογικά θα έιναι το καλύτερο value στα mid high. Κατα τ' άλλα για mid, οι ryzen 5 3600x είναι μπόμπα και μακράν το καλύτερο vfm για μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι έχουν πάρει επεξεργαστές και μητρικές, 7/7 θα βρωμίσει το διαδίκτυο από reviews αλλά από τεχνικής άποψης θα έχει ενδιαφέρον το review του 1usmus στο techpowerup.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Markov21 είπε

δεν είμαι βέβαιος οτι τα vrm και η ψύξη ακόμα και στις πιο high end x470  θα μπορουν να αντέξουν τον 3900 τουλάχιστον.

Οι κορυφαιες x470 μητρικες θεωρουνται ηδη overkill για τους τωρινους ryzen 2700/2700x,δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομ. Να μην αντεχουν τον 3900x.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ε αυτο δεν ειναι βλακεια?

Το νοημα των reviews ειναι να κυκλοφορησουν πριν την κυκλοφορια των cpu προς ενημερωση του κοσμου.

Ναι ποιο ειναι ακριβως το προβλημα σου? Επειδη εγραψα  οτι δεν ειμαστε δουλοι οσοι συμμετεχουμε εδω στο forum να απανταμε σε οτι τους ερθει στο μυαλο?

Που ο αλλος πηγε να μας πλασαρει οτι ταχα μου μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι στην Ελλαδα περιμενουν το launch για τους ryzen 2 και βασιζονται στα γραπτα στο εδω θεμα προς ενημερωση τους?

Λογικα τα reviews στην Ελλαδα θα τα δουμε στις 4-5 το απογευμα, (μαλλον σε EST παει το εμπαργκο), ρεαλιστικα αυτος που παει με το χρημα στο χερι day one να αγορασει θα το κανει, για να μην το κανει πρεπει να ειναι πολυ χειροτερο απο αυτο που περιμενει, εχεις αρκετο χρονο πριν πατησεις το κουμπακι αγορα να δεις reviews. 

Αν εισαι βεβαια @@ Ελληναρας και δεν θελεις να περιμενεις το amazon να σου επιστρεψει το χρημα απο cancelled order (αργει), βαλε μια χρεωστικη χωρις το απαιτουμενο υπολοιπο πατα order πριν δεις οποιοιδήποτε review (θα φας καλη δευτερα ακυρο, πιο νωρις δεν παιζει) οποτε και αγορασες πρωτος-πρωτος και εχεις και 24-48 ωρες να χαζεψεις οτι review θελεις, με το option της ακυρωσης.

1 λεπτό πριν, Trelloneritis είπε

Εχω την εντύπωση οτι οι reviewers ήδη τις έχουν στα χέρια τους.
Στο κανάλι OC3D TV έχει κάνει ήδη unboxing/reviews με X570.
Επίσης, σε αυτό το video φαίνεται το κουτί μιας MSI Prestige X570 (στο 6:55).
Τώρα περιμένουμε τα benchmarks. Πιστέυω 7/7 θα βρωμίσει ο τόπος απο αυτά :D

Φυσικα και τις εχουν, απλα δεν μπορουν να παρουσιασουν reviews μεχρι 7/7, χωρις τουλαχιστον καποιες συνεπειες (οπως να μην ξαναπαρουν samples).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Λογικα τα reviews στην Ελλαδα θα τα δουμε στις 4-5 το απογευμα, (μαλλον σε EST παει το εμπαργκο), ρεαλιστικα αυτος που παει με το χρημα στο χερι day one να αγορασει θα το κανει, για να μην το κανει πρεπει να ειναι πολυ χειροτερο απο αυτο που περιμενει, εχεις αρκετο χρονο πριν πατησεις το κουμπακι αγορα να δεις reviews. 

 

Δεν καταλαβες για την αγορα cpu εχω κλειδωσει εγω σε ποιον θα παω.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι ομως να δω σε μητρικες τι γινεται(σε αυτες ειναι το μεγαλο μου ερωτηματικο) μεταξυ x470 και x570 απο αυτους που εχουν 5-6 μητρικες για συγκριτικα.

Καποιοι αλλοι σιγουρα θα περιμενουν να δουν και σε φθηνοτερες μητρικες τι γινεται.

Επισης θελω να δω και απο θερμοκρασιες και overclock τι παιζει να εχω μια εντυπωση η ψυκτρα που εχω τωρα πως θα τα παει.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, sistah είπε

Παραθετω ενα reddit post που περιεχει ενα spreadsheet με τα ΑΜ4 Vcore VRM Ratings ολων των mobos.

LoL. Σε αυτό έχει και την ταπεινή μου πλην τίμια Tomahawk μέχρι και για OC τον 3900Χ και stock τον 3950Χ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, akoinonitos said:

Δεν θα υπάρξουν pre orders σύμφωνα με μεγάλο ευρωπαϊκό προμηθευτή, 7/7 κατευθείαν.

Στην συνέντευξη που έκανα link χθες, είπαν ότι διάλεξαν το 7/7 για τα 7nm. Την ημέρα Κυριακή γιατί έρχεται σε συνέχεια από το 4th of July  - για την Αμερική είναι αργία  - και ο κόσμος θα αρχίσει τα Online pre-order  από Amazon για παράδειγμα.   Άρα για Αμερική τουλάχιστον τα pre-order αρχίζουν 04/07/2019. 

Ίδωμεν και αναμένουμε με αγωνία για reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulgore κι εγώ αυτό πιστέυω, αλλά δε νομίζω τα νούμερα που παίρνεις να είναι ακριβώς ίδια γι αυτό προτείνω να αναμένουμε δοκιμές. Επίσης για τις θερμοκρασίες, το chipset cooling είναι που θέλω να διαπιστώσω σε τι και κατα πόσο κάνει καλύτερα τα πράγματα. Οι προηγούμενοι ryzen  έτειναν να ανεβάζουν πολύ ψηλές θερμοκρασίες. Αυτή θα έιναι η πιο σημαντική διαφορά πιστεύω, αν την κάνει όντως βέβαια! Κατα τ' άλλα, super το pci 4.0 αλλά εφόσον δε θα δώσει σημαντικές διαφορές στις κάρτες γραφικών αλλά προς το παρόν θα ωφελήσει ssds κλπ (απ οτι καταλαβαίνω γιατί το 3.0 είναι πολύ μπροστά απ τις σημερινές gpus και θα συνεχίσει να είναι για κάποια χρόνια) οπότε αν σκοπεύεις να έχεις nvme ηδη θα είσαι πολύ γρήγορος. Είμαι πολύ ψείρρας με τις μητρικές γι αυτό επιμένω σ αυτό πολύ, εξάλλου τις πλασάρουν σαν higher tier. Για τους επεξεργαστές είμαι βέβαιος οτι δε θα έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις στις δοκιμές. Απλά για θερμική συμπεριφορά και διαφορές μεταξύ motherboard chipsets είμαι περίεργος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

 έχει ενδιαφέρον το review του 1usmus στο techpowerup.

Εγώ θα περιμένω τα λινκ του dr73, αυτά που βάζει στην υπογραφή του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Όλοι έχουν πάρει επεξεργαστές και μητρικές, 7/7 θα βρωμίσει το διαδίκτυο από reviews αλλά από τεχνικής άποψης θα έχει ενδιαφέρον το review του 1usmus στο techpowerup.

O The Stilt τι έγινε?Σταμάτησε να γράφει στο anandforums?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, sistah είπε

Παραθετω ενα reddit post που περιεχει ενα spreadsheet με τα ΑΜ4 Vcore VRM Ratings ολων των mobos.

Επετρεψε μου να εκφρασω λιγο την ανησυχια μου για το γεγονος οτι B450 Gaming Pro Carbon με X470 Gaming Pro ενω εχουν το ιδιο ακριβως VRM, η B450 σηκωνει με airflow 3950Χ OC, ενω η Χ470 οχι. 

Περιττο να πω οτι μιας και εχω την X470 Gaming pro carbon που την δειχνει οκ, δεν ειναι οκ. Ειναι καλα τα MOSFET μεν, αλλα ειναι 5. Θα τραβηξει ζορι και το airflow το θελει. Ειδικα σε πειραγμενο switching frequency. 

Moλις παρατηρησα οτι η Prime Χ470 επισης δεν σηκωνει 3950Χ OC... Το VRM της ειναι πανω κατω το ιδιο με της Carbon απο οσο ξερω. Τι να πω... μακαρι να ειμαι λαθος και η λιστα σωστη :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας βγούνε με το καλό και βλέπουμε αν αντέχουν ή όχι οι υπάρχουσες μητρικές... Το 99% των χρηστών θα παίζουν το πολύ πολύ με pbo , και αν ..... Εδώ στη δική μου asus pro με τον 2700x , που έχει διακοσμητικές ψυκτρες,50 βαθμούς με το ζόρι μετά από κάνα 5ωρο σερί gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Ας βγούνε με το καλό και βλέπουμε αν αντέχουν ή όχι οι υπάρχουσες μητρικές... Το 99% των χρηστών θα παίζουν το πολύ πολύ με pbo , και αν ..... Εδώ στη δική μου asus pro με τον 2700x , που έχει διακοσμητικές ψυκτρες,50 βαθμούς με το ζόρι μετά από κάνα 5ωρο σερί gaming

Δεν ξερω αν εχεις air conditioning στο δωματιο, αλλα στα 600kHz η Carbon με τον 1400 στα 1.375V φτανει 60αρια στο VRM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...