Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Θα δουλέψει κομπλέ στοκ. Αν και πόσο θα υπερχρονίζεται, δεν το ξέρουμε. BIOS update χλωμό να μην χρειάζεται. Σε κάθε περίπτωση 100% θα ξέρουμε 7/7 και όχι νωρίτερα.

δεν ενδιαφερομαι για oc παντως. οτι διαβασα ειπα για αυτο ρωτησα. οκ σε ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Το πιο πιθανο  ειναι να εχουν ενεργοποιησει το pbo , παρα να ειναι manual overclock. 

Manual είναι 

http://browser.geekbench.com/v4/cpu/13678723.gb4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

δεν ενδιαφερομαι για oc παντως. οτι διαβασα ειπα για αυτο ρωτησα. οκ σε ευχαριστω πολυ.

Και θα πας από 7600k σε ρύζι ρε αδερφέ? Κρύφτα όλα με spoiler. Θα το δούνε τώρα οι γνωστοί και θα σου πούνε πόσο πιο vfm είναι να πας σε 7700k used στα 250.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Και θα πας από 7600k σε ρύζι ρε αδερφέ? Κρύφτα όλα με spoiler. Θα το δούνε τώρα οι γνωστοί και θα σου πούνε πόσο πιο vfm είναι να πας σε 7700k used στα 250.

Ποσά like θέλω να σου κάνω δεν ξες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς την tomahawk με overclocked 2700(x). Την έχω βάλει στο καλάθι απλά φοβάμαι μήπως έχω θέμα σε περίπτωση αναβάθμισης σε 8πύρηνο μελλοντικά.

Θα πήγαινα στην x470 pro carbon αλλά δεν υποστηρίζει bios flashback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Έχει κανείς την tomahawk με overclocked 2700(x). Την έχω βάλει στο καλάθι απλά φοβάμαι μήπως έχω θέμα σε περίπτωση αναβάθμισης σε 8πύρηνο μελλοντικά.

Θα πήγαινα στην x470 pro carbon αλλά δεν υποστηρίζει bios flashback.

Δεν θα έχεις θέμα, τα vrm της tomahawk είναι απο τα καλύτερα και με σωστές ψύκρες. Κοπάνα τη.

Έχω γνωστό με το συγκεκριμένο setup, streaming & gaming  εδω και κανα 6 μηνο, χωρίς κανένα θέμα. Τη ψύκτρα του 2700x μόνο θέλει να αλλάξει..  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, leros2004 said:

Δεν θα έχεις θέμα, τα vrm της tomahawk είναι απο τα καλύτερα και με σωστές ψύκρες. Κοπάνα τη 

Το έψαξα και στο νετ και βλέπω πάρα πολλά build με 2700x oc με την tomahawk.

Έφυγε η παραγγελία λοιπόν, 16gb 3200c16 και tomahawk. Άντε να πάει 7 ο μήνας τώρα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aekoriginal21 είπε

Το έψαξα και στο νετ και βλέπω πάρα πολλά build με 2700x oc με την tomahawk.

Έφυγε η παραγγελία λοιπόν, 16gb 3200c16 και tomahawk. Άντε να πάει 7 ο μήνας τώρα..

Γιατί βιάζεστε να πάρετε μητρικές από τώρα. Λέτε να εξαφανιστούν από τα ράφια τα b450 στις 7/7?😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, ilos said:

Γιατί βιάζεστε να πάρετε μητρικές από τώρα. Λέτε να εξαφανιστούν από τα ράφια τα b450 στις 7/7?😎

Επειδή παρακολουθώ γενικά τιμές, πολλές έχουν εξαντληθεί και δεν θα μου φανεί απίθανο με την έλευση των νέων ryzen να δούμε έστω ένα μικρό καπέλο στις τιμές.

Άσε που σε 10 μέρες και το να πέσουν οι τιμές είναι απίθανο.

Έχω το thermaltake berlin 630w, να πάω και σε κάτι καλύτερο απο τροφοδοτικό ή θα με καλύψει; Σκοπέυω για καμια 2060 super σε κανα μήνα δίμηνο και oced επεξεργαστή σίγουρα. Αν και bronze, με βλέπω οκ.

(sorry αν κάνω πολλές ερωτήσεις, απλά έχω να αναβαθμίσω τον pc πέραν κάρτας, storage  και case απο αρχές του 11 κι ο ενθουσιασμός είναι σε άλλα επίπεδα)

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 minutes ago, aekoriginal21 said:

Επειδή παρακολουθώ γενικά τιμές, πολλές έχουν εξαντληθεί και δεν θα μου φανεί απίθανο με την έλευση των νέων ryzen να δούμε έστω ένα μικρό καπέλο στις τιμές.

Άσε που σε 10 μέρες και το να πέσουν οι τιμές είναι απίθανο.

Έχω το thermaltake berlin 630w, να πάω και σε κάτι καλύτερο απο τροφοδοτικό ή θα με καλύψει; Σκοπέυω για καμια 2060 super σε κανα μήνα δίμηνο και oced επεξεργαστή σίγουρα. Αν και bronze, με βλέπω οκ.

(sorry αν κάνω πολλές ερωτήσεις, απλά έχω να αναβαθμίσω τον pc πέραν κάρτας, storage  και case απο αρχές του 11 κι ο ενθουσιασμός είναι σε άλλα επίπεδα)

Κομπλέ θα είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι youtubers άρχισαν οι παρουσιάσεις των μητρικών με X570

Asus Prime X570 Pro

Gigabyte Aorus X570 Master

Gigabyte Aorus X570 Pro

Asus ROG Strix E Gaming X570

MSI MEG X570 ACE

και η Asus ROG X570 Crosshair VIII Formula που αναφέρθηκε πιο πίσω απο το μέλος Fulgore

Επεξ/σία από Trelloneritis
update
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το σύστημά μου επειδή πήρα νέα κάρτα γραφικών. 

Case: Corsair Carbide 400C PSU: Corsair RM650i M/B: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i5 6600K Cooler: BeQuiet Pure Rock RAM:Fury HyperX 16gb 2400 Mhz GPU: Sapphire Nitro+ RX Vega 64 SSD: WD SSD Black NVMe M.2 1 TB - Samsung EVO 850 500 GB

Το σύστημα είναι το παραπάνω. Θα κρατήσω κουτί, τροφοδοτικό, κάρτα και σκληρούς. Η ερώτησή μου είναι αν θα είναι απαραίτητη η αλλαγή ram;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω το σύστημά μου επειδή πήρα νέα κάρτα γραφικών. 

Case: Corsair Carbide 400C PSU: Corsair RM650i M/B: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i5 6600K Cooler: BeQuiet Pure Rock RAM:Fury HyperX 16gb 2400 Mhz GPU: Sapphire Nitro+ RX Vega 64 SSD: WD SSD Black NVMe M.2 1 TB - Samsung EVO 850 500 GB

Το σύστημα είναι το παραπάνω. Θα κρατήσω κουτί, τροφοδοτικό, κάρτα και σκληρούς. Η ερώτησή μου είναι αν θα είναι απαραίτητη η αλλαγή ram;

Βαλτός είσαι και εσύ?🤩 Πρώτα ο ένας με τον KL, τώρα ο άλλος με τον skylake. Αν σκάσει μύτη και κανένας με CL, θα τους μαζεύουμε από τα επείγοντα.😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Βαλτός είσαι και εσύ?🤩 Πρώτα ο ένας με τον KL, τώρα ο άλλος με τον skylake. Αν σκάσει μύτη και κανένας με CL, θα τους μαζεύουμε από τα επείγοντα.😎

 

Απαγορεύεται να πάμε σε AMD από Intel; 🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...