Προς το περιεχόμενο

Lubuntu δεν αναγνωρίζει Nikon D3300


babisskg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Καλησπέρα σε όλους σας , δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα σε ότι αφορά την αναγνώριση όποιας φωτογραφικής μηχανής μου , συνδέοντας την μέσω USB καλωδίου , ώστε να μεταφέρω τις φωτογραφίες από την μηχανή στον υπολογιστή και στην συνέχεια σε σκληρό δίσκο κλπ . Φυσικά η περίπτωση ανάγνωσης της κάρτας απευθείας στον υπολογιστή μέσω card reader ισχύει και λειτουργεί , όμως το συνεχές βάλε βγάλε στο σώμα της μηχανής έχει κάποιους κινδύνους .

   Όλα καλά , μέχρι τώρα όπου πήγα να συνδέσω μια Nikon D3300 και ο υπολογιστής ούτε καν την έβλεπε σαν δίσκο . Αν και η μηχανή δεν είναι αναβαθμισμένη με το τελευταίο firmware , παρόλαυτα δεν φαίνεται να οφείλεται σε κάτι τέτοιο . 

   Το gphoto2 αναγνωρίζει το σώμα σαν μάρκα , αλλά μέχρις εκεί . Κάποια στιγμή κάνοντας ένα On Off στην μηχανή , εμφανίστηκε το εικονίδιο με το λογότυπο που την βλέπει σαν δίσκο , κλείνοντας την όμως δεν ξαναέγινε κάτι τέτοιο . 

   Πάσα βοήθεια ευπρόσδεκτη , δοκίμασα την συνδεσμολογία και με άλλα καλώδια , έκανα επανεκκινήσεις κλπ , στα settings της μηχανής δεν υπάρχει κάτι που να οδηγεί σε κάποια ας πούμε άλλη ρύθμιση κοκ .

   Μια φορά πάντως και μοναδική εμφανίστηκε στην αρχική οθόνη του φορητού ξεκάθαρα το εικονίδιο ενός δίσκου με την ονομασία Nikon D3300 , κούνησα το καλώδιο από την πλευρά της υποδοχής στην μηχανή μήπως και ....... 

  Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γενικα, οταν συνδεεις την καρτα μονη της, αυτη παντα αναγνωριζεται απο το συστημα σαν usb storage (= σαν στικακι). Η καμερα ομως μπορει να αναγνωριζεται σαν mtp device, που εχει χαλια υποστηριξη στο λινουξ (και το mtp γενικα ειναι αθλιο σαν πρωτοκολλο), οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Για να δεις πως την αναγνωριζει, συνδεσε τη, τρεξε ενα dmesg σε ενα τερματικο και ποσταρε οτι σου βγαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jim_p είπε

Πολυ γενικα, οταν συνδεεις την καρτα μονη της, αυτη παντα αναγνωριζεται απο το συστημα σαν usb storage (= σαν στικακι). Η καμερα ομως μπορει να αναγνωριζεται σαν mtp device, που εχει χαλια υποστηριξη στο λινουξ (και το mtp γενικα ειναι αθλιο σαν πρωτοκολλο), οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Για να δεις πως την αναγνωριζει, συνδεσε τη, τρεξε ενα dmesg σε ενα τερματικο και ποσταρε οτι σου βγαλει.

    Ευχαριστώ ιδιαίτερα για την ανταπόκριση , αν βρείτε χρόνο δώστε μου την εντολή ώστε να την τρέξω στο τερματικό , φιλικά Μπάμπης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dmesg

Θα ποσταρα και πως φαινεται το κινητο, για να παρεις μια ιδεα, μιας και το βλεπει σαν mtp device, αλλα στο dmesg το εχει σαν usb storage και στο "my computer" φαινεται σαν mtp device. Κ@λολειτουργικο το android 9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, jim_p είπε

dmesg

Θα ποσταρα και πως φαινεται το κινητο, για να παρεις μια ιδεα, μιας και το βλεπει σαν mtp device, αλλα στο dmesg το εχει σαν usb storage και στο "my computer" φαινεται σαν mtp device. Κ@λολειτουργικο το android 9.

   Μου είναι αρκετό , θα το τρέξω κάποια στιγμή το βράδυ μάλλον και θα δώσω την εικόνα μήπως βγάλω άκρη .... και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση .

   Αφήνω μία μικρή πιθανότητα να έχει πρόβλημα η υποδοχή USB στην πλευρά της μηχανής , θα το δοκιμάσω όμως και αλλού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, φίλε !

Ο χρήστης jim_p έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λέει. Το πιο πιθανό είναι η μηχανή ν' αναγνωρίζεται ως συσκευή mtp κι έτσι να μην έχει καλή υποστήριξη στο Linux.
Στη θέση σου θα έκανα το εξής . Θα πήγαινα στο τερματικό και θα δημιουργούσα κάπου μέσα στο δίσκο ένα φάκελο με την εντολή mkdir. Θα έδινα ας πούμε mkdir my_photos. Θα έμπαινα στο φάκελο δίνοντας cd my_photos κι ύστερα θα έδινα :

gphoto2 --get-all-files

Δώσε αυτό αν θέλεις και γράψε μας τι μήνυμα βγάζει... Πρόσεξε ότι πριν απ' το get στην τελευταία εντολή έχει δύο συνεχόμενες παύλες που ίσως να μη φαίνονται καλά, ενώ μετά ανάμεσα στο get και στο all έχει μία κι επίσης ανάμεσα στο all και στο files έχει πάλι μόνο μία παύλα.

Να είσαι καλά,

Ο Άσπρος Γάτος

Επεξ/σία από White_Cat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Πολυ γενικα, οταν συνδεεις την καρτα μονη της, αυτη παντα αναγνωριζεται απο το συστημα σαν usb storage (= σαν στικακι). Η καμερα ομως μπορει να αναγνωριζεται σαν mtp device, που εχει χαλια υποστηριξη στο λινουξ (και το mtp γενικα ειναι αθλιο σαν πρωτοκολλο), οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Για να δεις πως την αναγνωριζει, συνδεσε τη, τρεξε ενα dmesg σε ενα τερματικο και ποσταρε οτι σου βγαλει.

εχουνε ποτε σκοπο να το φτιαξουνε της προκοπης? εχουμε ακομη 2019 και ακομη εχουμε θεματα στο linux σε συσκευες τετοιου ειδους. χρονια εχει αυτο το κουσουρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, White_Cat είπε

Καλημέρα, φίλε !

Ο χρήστης jim_p έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λέει. Το πιο πιθανό είναι η μηχανή ν' αναγνωρίζεται ως συσκευή mtp κι έτσι να μην έχει καλή υποστήριξη στο Linux.
Στη θέση σου θα έκανα το εξής . Θα πήγαινα στο τερματικό και θα δημιουργούσα κάπου μέσα στο δίσκο ένα φάκελο με την εντολή mkdir. Θα έδινα ας πούμε mkdir my_photos. Θα έμπαινα στο φάκελο δίνοντας cd my_photos κι ύστερα θα έδινα :

gphoto2 --get-all-files

Δώσε αυτό αν θέλεις και γράψε μας τι μήνυμα βγάζει... Πρόσεξε ότι πριν απ' το get στην τελευταία εντολή έχει δύο συνεχόμενες παύλες που ίσως να μη φαίνονται καλά, ενώ μετά ανάμεσα στο get και στο all έχει μία κι επίσης ανάμεσα στο all και στο files έχει πάλι μόνο μία παύλα.

Να είσαι καλά,

Ο Άσπρος Γάτος

  Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , έχω δεί τις δυο παύλες σε αντίστοιχη γραμμή εντολής , θα ξεκινήσω με την πρώτη πρόταση και θα δώσω εικόνα του μηνύματος , αν και όλες οι υπόλοιπες μηχανές μου αναγνωρίζονται απροβλημάτιστα , φυσικά πρώτη φορά πήγα να συνδέσω Nikon ......

  Κοιτάζω ήδη και την συνδεσιμότητα της κάμερας μέσω OTG απευθείας στο κινητό , εύχομαι μόνο να μην προϋποθέτει rooted κατάσταση αλλιώς θα βγάλω την μηχανή για πούλημα .

  Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας , φιλικά Μπάμπης .

2 ώρες πριν, jemadux είπε

Γενικά θα πω το εξης .. με ubuntu/debian παντα ειχα τετοια προβλήματα... 

γενικά με manjaro δουλεύει τέλεια !

   Να έφτιαχνα ένα live USB stick με μία τέτοια διανομή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, babisskg είπε

  Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , έχω δεί τις δυο παύλες σε αντίστοιχη γραμμή εντολής , θα ξεκινήσω με την πρώτη πρόταση και θα δώσω εικόνα του μηνύματος , αν και όλες οι υπόλοιπες μηχανές μου αναγνωρίζονται απροβλημάτιστα , φυσικά πρώτη φορά πήγα να συνδέσω Nikon ......

  Κοιτάζω ήδη και την συνδεσιμότητα της κάμερας μέσω OTG απευθείας στο κινητό , εύχομαι μόνο να μην προϋποθέτει rooted κατάσταση αλλιώς θα βγάλω την μηχανή για πούλημα .

  Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας , φιλικά Μπάμπης .

   Να έφτιαχνα ένα live USB stick με μία τέτοια διανομή ?

manjaro https://manjaro.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 7:20 ΠΜ, jim_p είπε

Πολυ γενικα, οταν συνδεεις την καρτα μονη της, αυτη παντα αναγνωριζεται απο το συστημα σαν usb storage (= σαν στικακι). Η καμερα ομως μπορει να αναγνωριζεται σαν mtp device, που εχει χαλια υποστηριξη στο λινουξ (και το mtp γενικα ειναι αθλιο σαν πρωτοκολλο), οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι.

Για να δεις πως την αναγνωριζει, συνδεσε τη, τρεξε ενα dmesg σε ενα τερματικο και ποσταρε οτι σου βγαλει.

 

Στις 29/5/2019 στις 3:59 ΜΜ, jemadux είπε

Γενικά θα πω το εξης .. με ubuntu/debian παντα ειχα τετοια προβλήματα... 

γενικά με manjaro δουλεύει τέλεια !

 

Στις 29/5/2019 στις 11:44 ΠΜ, Alex-V είπε

εχουνε ποτε σκοπο να το φτιαξουνε της προκοπης? εχουμε ακομη 2019 και ακομη εχουμε θεματα στο linux σε συσκευες τετοιου ειδους. χρονια εχει αυτο το κουσουρι.

 

Στις 29/5/2019 στις 10:50 ΠΜ, White_Cat είπε

Καλημέρα, φίλε !

Ο χρήστης jim_p έχει απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λέει. Το πιο πιθανό είναι η μηχανή ν' αναγνωρίζεται ως συσκευή mtp κι έτσι να μην έχει καλή υποστήριξη στο Linux.
Στη θέση σου θα έκανα το εξής . Θα πήγαινα στο τερματικό και θα δημιουργούσα κάπου μέσα στο δίσκο ένα φάκελο με την εντολή mkdir. Θα έδινα ας πούμε mkdir my_photos. Θα έμπαινα στο φάκελο δίνοντας cd my_photos κι ύστερα θα έδινα :

gphoto2 --get-all-files

Δώσε αυτό αν θέλεις και γράψε μας τι μήνυμα βγάζει... Πρόσεξε ότι πριν απ' το get στην τελευταία εντολή έχει δύο συνεχόμενες παύλες που ίσως να μη φαίνονται καλά, ενώ μετά ανάμεσα στο get και στο all έχει μία κι επίσης ανάμεσα στο all και στο files έχει πάλι μόνο μία παύλα.

Να είσαι καλά,

Ο Άσπρος Γάτος

    Αγαπητοί φίλοι , ένα ιδιαίτερο ευχαριστώ σε όλους σας για την ανταπόκριση αλλά και τον χρόνο σας , η μηχανή δόθηκε τελικά , ένας από τους λόγους ήταν και αυτός της συνδεσιμότητας , πάντως αυτό που δοκίμασα και λειτούργησε είναι πως με την χρήση συγκεκριμένης εφαρμογής για περιβάλλον Android ( DSLR control plus ) η οποία ήταν από τις ελάχιστες , ίσως η μοναδική που υποστηρίζει την σειρά D3XXX της Nikon , καθώς και με την χρήση καλωδίου OTG , η μηχανή συνδέθηκε απευθείας με το smartphone χωρίς άλλες παραξενιές , όπως επίσης χωρίς να προϋποθέτει ότι το smartphone πρέπει να είναι σε κατάσταση rooted .

   Δύσκολο σημείο ήταν πως η εφαρμογή ζητάει πολλά permissions !!! Φυσικά παραμένει χρήσιμο ότι μπορεί να δεί μέσω OTG και άλλες μηχανές .

   Και πάλι σας ευχαριστώ , φιλικά Μπάμπης , πάω να ρίξω μια ματιά και στην Manjaro που πρότεινε ο φίλος jemadoux . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπάμπη ... με έκανες να δοκιμάσω τη δική μου d610 , σε linux mint xfce (18.3 sylvia) . Σύνδεση με το καλώδιο που είχε στο κουτί της . Τη βλέπει ως φωτογραφική, εμφανίζει αντίστοιχο εικονίδιο , δείχνει προεπισκόπηση των φωτογραφιών , τόσο των nef όσο και των jpg (ρυθμισμένη έτσι ώστε κάθε φωτό να τη σώζει σε nef 14bit & fine jpg) , αλλά αργεί πολύ σε σχέση με windows 10 ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ !!!!

(και δεν είναι θέμα hardware , γιατί έχω εγκατεστημένα στο panel cpu & memory use εφαρμογές και το cpu δεν πάει ποτέ πάνω από 10% ενώ το memory δεν πάει πάνω από 25% ).

 

Νομίζω είχα ανοίξει κάποτε κι εγώ σχετικό θέμα.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μπάμπη ... με έκανες να δοκιμάσω τη δική μου d610 , σε linux mint xfce (18.3 sylvia) . Σύνδεση με το καλώδιο που είχε στο κουτί της . Τη βλέπει ως φωτογραφική, εμφανίζει αντίστοιχο εικονίδιο , δείχνει προεπισκόπηση των φωτογραφιών , τόσο των nef όσο και των jpg (ρυθμισμένη έτσι ώστε κάθε φωτό να τη σώζει σε nef 14bit & fine jpg) , αλλά αργεί πολύ σε σχέση με windows 10 ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ !!!!

(και δεν είναι θέμα hardware , γιατί έχω εγκατεστημένα στο panel cpu & memory use εφαρμογές και το cpu δεν πάει ποτέ πάνω από 10% ενώ το memory δεν πάει πάνω από 25% ).

Νομίζω είχα ανοίξει κάποτε κι εγώ σχετικό θέμα.

    Την καλημέρα μου , η D610 σαφώς δεν έχει κανένα θέμα , όλη η σειρά D3XXX όμως ........ δεν υποστηρίζεται πολλές φορές και σε Windows , φυσικά το έμαθα εκ των υστέρων , οπότε η μηχανή έφυγε αναυλα .... μαζί με τις ευχές μου , εντάξει δεν ήταν και κάτι το ιδιαίτερο , όχι ότι ήταν άσχημη γενικά . Θα το γράψω σαν θέμα μάλλον το Σαββατοκύριακο ώστε να είναι σε γνώση όλων . Ούτε οι εφαρμογές Android δεν την υποστηρίζουν , όσες ήταν αξιόλογες έγιναν επί πληρωμή , μία καί μοναδική βρήκα σε free έκδοση και ζητούσε να μάθει μέχρι πως λένε την πεθερά μου ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...