Προς το περιεχόμενο

Απόφοιτος ενιαίου Λυκείου σε ΕΠΑΛ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά έχω αποφοιτήσει από ενιαίο λύκειο το 2001 καθαρά για θέμα μοριοδότησής μέσω ΑΣΕΠ για να μεγαλώσει το βαθμό του απολυτηρίου σκέφτομαι να γραφτώ σε ΕΠΑΛ, θέλω λοιπόν να ρωτήσω σε ποια τάξη θα κατακτώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλεις ξανά απολυτήριο Λυκείου από το ΕΠΑΛ νομίζω πρέπει να ξεκινήσεις από την πρώτη Λυκείου και να κάνεις όλα τα γενικής και αργότερα και τα ειδικότητας.Αν θες μόνο το πτυχίο ειδικότητας ξεκινάς από την Δευτέρα τάξη και κάνεις μόνο τα μαθήματα ειδικότητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, melodicpunk είπε

Και τα δυο μαθηματα. Αλλα γιατι θελεις να πας σε επαλ? Θελεις να ξαναδωσεις πανελλαδικες?

για 2 λογους πρωτον να εχω μεγαλυτερο βαθμο για ΔΕ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ και 2) αν εχεις 2 πτυχια παιρνεις +150 μορια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

για 2 λογους πρωτον να εχω μεγαλυτερο βαθμο για ΔΕ ΜΕΣΩ ΑΣΕΠ και 2) αν εχεις 2 πτυχια παιρνεις +150 μορια

Για το πρωτο καλα κανεις αν εχεις χαμηλο βαθμο στο ενιαιο, αλλα για το 2) δεν ισχυει το ετσι απλα +150 μορια.Αν παρεις το χαρτι του ΕΠΑΛ θα δηλωνεις ειτε μονο το ΕΠΑΛ (αν εχεις μεγαλυτερο βαθμο και ετσι περισσοτερα μορια), ειτε σαν πρωτο του ενιαιου και σαν δευτερο τιτλο το ΕΠΑΛ, που σημαινει οτι θα μετραει ο βαθμος του ενιαιου στα μορια και θα περνεις +150 απο το ΕΠΑΛ αφου ειναι ο μεταγενεστερος τιτλος. Δηλαδη, αν αυτο νομιζες, δεν μπορεις να δηλωσεις πρωτο τιτλο το ΕΠΑΛ ( με καλυτερο βαθμο) και σαν δευτερο του ενιαιου για τα +150.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, @ngelos είπε

Δεν ξέρω αν εσύ που έχεις τελειώσει ΓΕΛ θα κάνεις και τα γενικής παιδείας. Νομίζω μόνο της ειδικότητας που θα διαλέξεις. 

Σωστός

Θα  πας στη Β' ταξη και θα κάνεις μονο μαθηματα ειδικότητας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, chsam είπε

Για το πρωτο καλα κανεις αν εχεις χαμηλο βαθμο στο ενιαιο, αλλα για το 2) δεν ισχυει το ετσι απλα +150 μορια.Αν παρεις το χαρτι του ΕΠΑΛ θα δηλωνεις ειτε μονο το ΕΠΑΛ (αν εχεις μεγαλυτερο βαθμο και ετσι περισσοτερα μορια), ειτε σαν πρωτο του ενιαιου και σαν δευτερο τιτλο το ΕΠΑΛ, που σημαινει οτι θα μετραει ο βαθμος του ενιαιου στα μορια και θα περνεις +150 απο το ΕΠΑΛ αφου ειναι ο μεταγενεστερος τιτλος. Δηλαδη, αν αυτο νομιζες, δεν μπορεις να δηλωσεις πρωτο τιτλο το ΕΠΑΛ ( με καλυτερο βαθμο) και σαν δευτερο του ενιαιου για τα +150.

Σε ερωτηση στον ασεπ μου ειχαν πει δηλωνεις πρωτο οποιο θελεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την αποφοιτηση απο γενικο λυκειο, δεν ξαναφοιτας τα ιδια μαθηματα ποτε, ουτε  ο βαθμος αλλαζει,

αν ηταν αλλιως, θα πηγαιναμε καμια δεκαρια φορες γυρω γυρω τα ΕΠΑΛ μηπως παρουμε ΓΜΟ 20...

Συνεπως φοιτας μονο στα μαθηματα ειδικοτητας του τομεα που θα επιλεξεις και στη συνεχεια ειδικοτητα παιρνεις στη Γ λυκειου.

Οι δε απουσιες σου ανα εκπαιδευτικο ετος ειναι 75 και οχι 114.

Η χρησιμοτητα του ειναι αν υπαρχει καποιος διαγωνισμος ΑΣΕΠ και ζηταει πχ τεχνικος δικτυου τηλεπικοινωνιων, ειναι ενας τροπος να εισαι οκ με 

τα προσοντα εφοσον τελειωσεις την αντιστοιχη ειδικοτητα στο ΕΠΑΛ που θα πας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tornado είπε

Μετα την αποφοιτηση απο γενικο λυκειο, δεν ξαναφοιτας τα ιδια μαθηματα ποτε, ουτε  ο βαθμος αλλαζει,

αν ηταν αλλιως, θα πηγαιναμε καμια δεκαρια φορες γυρω γυρω τα ΕΠΑΛ μηπως παρουμε ΓΜΟ 20...

Συνεπως φοιτας μονο στα μαθηματα ειδικοτητας του τομεα που θα επιλεξεις και στη συνεχεια ειδικοτητα παιρνεις στη Γ λυκειου.

Οι δε απουσιες σου ανα εκπαιδευτικο ετος ειναι 75 και οχι 114.

Η χρησιμοτητα του ειναι αν υπαρχει καποιος διαγωνισμος ΑΣΕΠ και ζηταει πχ τεχνικος δικτυου τηλεπικοινωνιων, ειναι ενας τροπος να εισαι οκ με 

τα προσοντα εφοσον τελειωσεις την αντιστοιχη ειδικοτητα στο ΕΠΑΛ που θα πας.

Τι εννοείς δεν αλλάζει ο βαθμός ? Καί τα γενικής παιδείας να μην κάνεις αν έχεις πχ βάση και πάρεις 20 στα ειδηκοτητας είναι μ.ο 15 δηλαδή 5 μονάδες πάνω δηλαδή 55 X 5 275 + 150 το δεύτερο πτυχίο πας στα 425 δεν το λες και μικρό boost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Άμα έχεις τελειώσει πρώτη λυκείου σε γενικό μπορείς να πας Δευτέρα ΕΠΑΛ 

Ναι

και θα κανεις όλα τα μαθήματα της Β ταξης επαλ 

κανονικα 

(και γενικής παιδείας και ειδικότητας )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...