Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με τη σχολή μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά για άλλη μια φορά,

Είχα γράψει το θέμα για πρώτη φορά ταξίδι και ευχαριστώ για τη βοήθειά σας. Τώρα όμως εδώ ήρθα να γράψω τον λόγο που έκανα αυτό το ταξίδι

Όπως είπα ο θείος μου μένει Ρίγα και μου έκανε "δώρο" (Μοιράστηκαν τα έξοδα με τους γονείς μου) τα εισιτήρια γιατί εγώ από το σπίτι δε βγαίνω ποτέ σχεδόν και για να με κάνει να κουνήσω από τη θέση μου συμφώνησε με τους γονείς μου για το ταξίδι αυτό στο οποίο πέρασα πολύ ωραία έχω να πω και γνώρισα κάποια άτομα εκεί από διάφορες χώρες

Τώρα όμως πίσω στην Ελλάδα έχω θέμα με την σχολή μου. Δεν πρόκειται να την τελειώσω ποτέ ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο. Είμαι ήδη έτος 5 και έχω περάσει ίσως 7 μαθήματα το πολύ. Τόσα χρόνια απλά πήγαινα σαν το ζόμπι να περάσει η ώρα και δεν έκανα τίποτα . Σπουδάζω πληροφορική στο ΤΕΙ Κρήτης και όπως καταλαβαίνετε έχουμε πολλά εργαστήρια τα οποία τα δηλώνεις μια φορά μετά είναι λες και κατούρησες στο πηγάδι. Σου λένε μια συγκεκριμένη μέρα και ώρα να πας και πρέπει αν θες να το παρακολουθήσεις να πας

Τέλος πάντων οι γονείς μου δεν ξέρουν τίποτα βέβαια νομίζουν ότι προχωράω κανονικά αλλά κάποια στιγμή θα με βάλουν σε μια γωνιά  (μεταφορικά μιλωντας) και θα αναγκαστώ να τα πω όλα . Απλά δε ξέρω τι να κάνω. Φυσικά είμαι τόσο τεμπέλης που δε δουλεύω (ναι το παραδέχομαι) και ενώ έχω κάνει σε αρκετές δουλειές αίτηση σε αυτές που ήθελα πολύ να πω δεν με παίρνουν τηλέφωνο καν ή αν πάω συνέντευξη μου λένε εντάξει σε Χ μέρες θα σε ειδοποιήσουμε και εννοείται δεν ακούω ξανά από αυτούς ποτέ. Μεταφορικό μέσο δεν έχω για να δουλέψω κάπου εκτός της πόλης του Ηρακλείου άρα όπου πάω πρέπει να πάω με τα πόδια μου η με λεωφορείο και δεν θέλω να σπαταλώ τη μισή περίπου μέρα μου με τη δουλειά + μετακινήσεις ( μιλάμε 10 ώρες επί 6 μέρες μαζί με μετακινήσεις)

Το αν θέλω να δουλέψω είναι κάτι το αντικειμενικό. Δηλαδή θέλω να πηγαίνω κάπου να δουλέψω αλλά θέλω να είναι κάπου που μπορώ άνετα να πάω με τα πόδια (δε λέμε πχ απέναντι ακριβώς αλλά αν πχ θέλω 45' να πάω και να έρθω με τα πόδια θα είμαι εντάξει).

Στρατιωτικές υποχρεώσεις δεν είναι εκπληρωμένες και έχω αναβολή για 3 χρόνια ακόμα αλλά σε σπάνιες φορές έχω βρει κάποια δουλειά να με ενδιαφέρει που να τις χρειάζεται εκπληρωμένες

Τώρα απλά δε ξέρω τι να κάνω. Που και που βγαίνω από το σπίτι αλλά το πολύ 2 φορές τη βδομάδα με κανέναν φίλο μου αλλιώς πάω μέχρι το σούπερ μάρκετ της γειτονιάς και γυρίζω

Οι γονείς μου εντάξει είναι πολύ ανεκτικοί γιατί πιστεύω ότι αν ήμουν στη θέση τους θα με είχα πετάξει από το σπίτι. Και οι δύο δούλευαν χρόνια στο αεροδρόμιο (ο πατέρας μου εποχιακός αλλά σαν εκπρόσωπος της εταιρείας στο Ηράκλειο και η μητέρα μου μόνιμη χειμώνα καλοκαίρι. Η μητέρα μου έχει τελειώσει ΤΕΙ γι'αυτό θέλει να τελειώνω και εγώ (ένας λόγος παραπάνω δηλαδή) ενώ ο πατέρας μου είχε δουλέψει μια δεκαετία περίπου εξωτερικό κάνοντας διάφορες δουλειές πριν καταλήξει σε αυτό που έκανε πριν πάρει σύνταξη

Απλά μερικά μαθήματα με ενδιαφέρουν και προσπάθησα να τα περάσω μα χωρίς αποτέλεσμα και από την αρχή όλο αυτό με πήρε από κάτω. Ειδικά τα πρώτα χρόνια ήμουν χαλιά ψυχολογικά σε σημείο που σκεφτόμουν ότι θα μείνω πάντα στο ίδιο σπίτι και θα είμαι σαν τους παππούδες που φωνάζουν με το παραμικρό για λόγο που ούτε αυτοί ξέρουν και γενικά η ζωή μου θα είναι ένα μηδέν

Σε ψυχολόγο έχω πάει πριν 1 χρόνο και μου είπε απλά ότι όλα είναι στο κεφάλι μου και να μην αναλύω πολύ το θέμα. Είναι φυσιολογικό το παθαίνουν πολλοί νέοι και τέτοια πράγματα αρα δε βοήθησε πολύ

Δε ξέρω τι να κάνω. Από τη μία λέω και αν αρχίσω δυναμικά τη σχολή μου (που δεν νομίζω γιατί όσες φορές το έχω πει απλά τίποτα δε γίνεται) θα μου πάρει το λιγότερο 4 χρόνια (που από όσο ξέρω σχεδόν κανείς δε τελειώνει σε 4 πόσο μάλλον εγώ που δε ξέρω τι μου γίνεται) άρα αρκετός χρόνος που δεν θα ήθελα να ξοδέψω έτσι αλλά ίσως τότε βρω μια καλύτερη ευκαιρία για δουλειά Ελλάδα ή εξωτερικό (αν είμαι τυχερός) και από την άλλη αν πιάσω δουλειά θα είναι 100% μια δουλειά που θα πληρώνει καλά όσο μένω με τους γονείς μου (αν θέλω να φύγω τότε δε θα φτάνουν ούτε στο ελάχιστο)

Απλά θέλω γνώμες για το τι να κάνω. Ξέρω ότι πολλοί θα με βρίσουν και πολλοί θα κοροϊδέψουν αλλά θέλω βοήθεια και γνώμες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο 

Γιάννης

Επεξ/σία από G99Jack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλησπέρα,

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να προχωρήσεις τις σπουδές σου και παράλληλα αν θέλεις να βγάζεις και κάτι μπορείς να βρεις καμιά απλή δουλειά, εφόσον και οι γονείς σου είναι ανεκτικοί. Είσαι σε καλό τμήμα και θα βρεις δουλειά με το που τελειώσεις σίγουρα, μην πετάξεις λοιπόν την ευκαιρία, έστω και αν καθυστέρησες. Και εγώ πληροφορική έχω τελειώσει και δουλεύω τώρα 1,5 χρόνο ως προγραμματιστής και όλα οκ. Αλλά πραγματικά, γίνε πιο δραστήριος, η ζωή είναι ωραία, μην χαραμίζεις το χρόνο σου σε ένα σπίτι μέσα, βγες γνώρισε άτομα, κάνε σχέση αν δεν έχεις ήδη, για να λες 5 χρόνια είσαι 23, εγώ που σου γράφω τώρα είμαι 25, δεν έχουμε μεγάλη διαφορά και σου λέω πίστεψε με αξίζει να προσπαθήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά, Σπύρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες στους γονεις σου να σε διωξουν απ'το σπιτι & να σου δωσουν 1000€ για να μην πεθανεις τον 1ο μηνα.

απο εκει και περα, θα βρεις το δρομο σου με το δυσκολο τροπο αφου δε σ'αρεσε τοσα χρονια που ηταν ωραιος με ροδοπεταλα..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Narayan είπε

Σταμάτα να είσαι τεμπέλης.

Κοίταξε να δεις κατά εμέ τέτοιου τύπου απαντήσεις είναι ανοησίες. Είναι σαν να σου λέει κάποιος ότι έχει κατάθλιψη και να του λες σταματά να είσαι λυπημένος 

4 λεπτά πριν, nikosmakos είπε

Μηπως, μηπως εισαι λιγο καλομαθημενος?

Δεν είπα εγώ ποτέ το αντίθετο. Ότι έχω καλομάθει το παραδέχομαι αλλά θέλω να το αλλάξω αυτό με μικρά βήματα. Δηλαδή αν πιάσω δουλειά να είναι κάπου κοντά όχι να πρέπει να αλλάξω δύο τρία λεωφορεία να πάω γιατί έτσι χάνω αρκετό χρόνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, G99Jack είπε

Σε ψυχολόγο έχω πάει πριν 1 χρόνο και μου είπε απλά ότι όλα είναι στο κεφάλι μου και να μην αναλύω πολύ το θέμα.

Να βρεις άλλον και να το αναλύσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

πες στους γονεις σου να σε διωξουν απ'το σπιτι & να σου δωσουν 1000€ για να μην πεθανεις τον 1ο μηνα.

απο εκει και περα, θα βρεις το δρομο σου με το δυσκολο τροπο αφου δε σ'αρεσε τοσα χρονια που ηταν ωραιος με ροδοπεταλα..

Και μετά θα γίνουμε όλοι πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες και στο ίντερνετ αυτήν την ιστορία

6 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Καλησπέρα,

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αυτή τη στιγμή είναι να προχωρήσεις τις σπουδές σου και παράλληλα αν θέλεις να βγάζεις και κάτι μπορείς να βρεις καμιά απλή δουλειά, εφόσον και οι γονείς σου είναι ανεκτικοί. Είσαι σε καλό τμήμα και θα βρεις δουλειά με το που τελειώσεις σίγουρα, μην πετάξεις λοιπόν την ευκαιρία, έστω και αν καθυστέρησες. Και εγώ πληροφορική έχω τελειώσει και δουλεύω τώρα 1,5 χρόνο ως προγραμματιστής και όλα οκ. Αλλά πραγματικά, γίνε πιο δραστήριος, η ζωή είναι ωραία, μην χαραμίζεις το χρόνο σου σε ένα σπίτι μέσα, βγες γνώρισε άτομα, κάνε σχέση αν δεν έχεις ήδη, για να λες 5 χρόνια είσαι 23, εγώ που σου γράφω τώρα είμαι 25, δεν έχουμε μεγάλη διαφορά και σου λέω πίστεψε με αξίζει να προσπαθήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα,

Φιλικά, Σπύρος

Εκεί συμφωνώ μαζί σου ότι το καλύτερο είναι να προχωρήσω αλλά κάτι δεν μου αρέσει για αυτήν την λύση. Αν ήμουν δεύτερο ή τρίτο έτος τότε θα έλεγα ναι ας το κάνω αλλά τώρα πια μήπως είναι λίγο αργά; Εξάλλου ποτέ δεν διάβαζα πολύ και αυτή η σχολή ειδικά θέλει πολύ διάβασμα

3 λεπτά πριν, tolhc1234 είπε

Να βρεις άλλον και να το αναλύσεις.

Να βρω άλλον ναι εντάξει θα μπορούσα αλλά και στον πρώτο που πήγα με τα χίλια ζόρια πήγα ήμουν πολύ διστακτικός ακόμα και να πιάσω το τηλέφωνο να κλείσω ραντεβού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, G99Jack είπε

Και μετά θα γίνουμε όλοι πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες και στο ίντερνετ αυτήν την ιστορία

στα 23, εισαι αρκετα μεγαλος για ν'αποφασισεις αν θες να σοβαρευτεις ή οχι.

προφανως απ'οσα διαβαζω δε θες & ισως να εχεις ενα μικρο θεματακι με την κοινωνικοποιηση. 

το βασικο σου προβλημα ειναι οτι δεν εχεις ζοριστει ουτε στο χεσιμο προς το παρον σε ολοκληρη τη ζωη σου, οποτε αν δεν υπαρξει καποιο ισχυρο σοκ θα εισαι ενας ακομη στο στρατο απο ζωντανους παρασιτικους οργανισμους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα σου πρότεινα να στρώσεις κάτω τον ποπό και να βγάλεις το ΤΕΙ. Δεδομένου πως δεν είσαι και πολύ της δουλειάς, δεν θα πας μακριά και πιθανότατα να μην σου δοθεί ξανά ευκαιρία για κάτι τέτοιο (η μάλλον δεν πρόκειται να δώσεις εσύ ξανά αυτή την ευκαιρία στον εαυτό σου, παρεκτός κι αν βρήκες κάτι καλύτερο που να σου αρέσει).

Κάνε κάτι για σένα όσο είσαι νέος γιατί στον κόσμο δεν χαρίζεται τίποτα! Όσο περνούν τα χρόνια, τόσο λιγοστεύουν και οι επιλογές σου.

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε στα ετοιμα γιατι 8α βρε8εις σε μπελαδες- πηγαινε σε ψυχολογώ. 

εαν σου βρει προβλημα λυθηκε το θεμα δουλεια. θα σε βγαλουν και ι5 - αραξε ...μια ζωη την εχεις θες να καταντησεις σαν ολους μας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλους, κοπέλα έχεις; Γενικά και εγώ έχω περάσει από αυτή τη σαπίλα όταν πέρασα στη σχολή. Επί ένα χρόνο δε πάταγα καθόλου, 24/7 WoW και βιντεοπαιχνίδια, έτρωγα χάλια κοκ. Μέχρι που ήρθε το καλοκαίρι ήταν όλοι διακοπές με τις κοπέλες τους και τις παρέες που κάνανε στο πρώτο έτος της σχολής τους. Ε και γύρισα τον διακόπτη και έβαλα τη ζωή μου σε σειρά.

Αποψή μου; Πας στρατό, τελειώνεις και κάθεσαι και σκέφτεσαι όσο είσαι μέσα τι θες να κάνεις με τη ζωή σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε σε εχουν βαλει σε μια σχολη που σιχαινεσαι και δε γουσταρεις το προγραμματισμο κοιτα να βρεις μια δουλεια να κανεις αντι να φας 10 χρονια τη ζωη σου και ολες τις οικονομιες των γονιων σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

στα 23, εισαι αρκετα μεγαλος για ν'αποφασισεις αν θες να σοβαρευτεις ή οχι.

προφανως απ'οσα διαβαζω δε θες & ισως να εχεις ενα μικρο θεματακι με την κοινωνικοποιηση. 

το βασικο σου προβλημα ειναι οτι δεν εχεις ζοριστει ουτε στο χεσιμο προς το παρον σε ολοκληρη τη ζωη σου, οποτε αν δεν υπαρξει καποιο ισχυρο σοκ θα εισαι ενας ακομη στο στρατο απο ζωντανους παρασιτικους οργανισμους.

Δηλαδή η ζωή κατά εσένα είναι να ζορίζεσαι καθημερινά και να λες τι ωραία που είμαι ζωντανός κατάλαβα καλά;

Τι ισχυρό σοκ λες τώρα; Αν δεν ήθελα να σοβαρευτώ θα καθόμουν με τις ώρες να γράφω εδώ πέρα; Ή θα έψαχνα για δουλειά καθημερινά και θα πήγαινα σε συνεντεύξεις; Αν δεν ήθελα πολύ απλά δεν θα ενδιαφέρομαι για τίποτα όπως έκανα παλιά που απλά νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα έρθει κάποιος με το μαγικό ραβδί και θα κάνει τη ζωή μου παραμυθένια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, G99Jack είπε

Δεν είπα εγώ ποτέ το αντίθετο. Ότι έχω καλομάθει το παραδέχομαι αλλά θέλω να το αλλάξω αυτό με μικρά βήματα. Δηλαδή αν πιάσω δουλειά να είναι κάπου κοντά όχι να πρέπει να αλλάξω δύο τρία λεωφορεία να πάω γιατί έτσι χάνω αρκετό χρόνο 

Δυστυχως οταν εισαι:

- ανειδικευτος (αποφ. Λυκειου)

- κατοικος επαρχιας

- στην Ελλαδα του 2019

δεν εχεις και πολλες δυνατοτητες επιλογων. Οπως λεει και το ρητο "Beggars can't be choosers".  (no offence). 

Επομενως η συμβουλη μου ειναι, μην εισαι επιλεκτικος στις δουλειες σου. Ναι, θα χανεις χρονο, με τα λεωφορεια, αλλα εχεις απειρο χρονο αφου δεν κανεις (οπως εσυ λες) απολυτως τιποτα αλλο στη ζωη σου.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...