Προς το περιεχόμενο

Πάνω από 3500 παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα στην game streaming πλατφόρμα Project xCloud της Microsoft


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, Black Demis είπε

Θέμα είναι οικονομικό καθαρά και θέμα ταχύτητας.. Κανένα από τα δύο στην Ελλάδα δεν...

Κανείς λάθος... Είναι εφικτά και τα δύο πλέον σε πολλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, whiteman7 είπε

Κανείς λάθος... Είναι εφικτά και τα δύο πλέον σε πολλους 

με vdsl δεν κανεις και τρελλο streaming λίγοι που εχουν fiber ειναι οκ...

οσο για το αλλο γελαω οταν περρισοτερος κοσμος ισα που τα βγαζει με κανα 400 δεν το λες και ειναι εφικτο...

 

τώρα για τους λίγους δεν συζητάμε για αυτό και λέγονται λίγοι

 

πχ στην περίπτωση μου και χρήματα φτάνουν και σύνδεση έχω......... χρόνο δεν έχω όταν βαράς 12 ώρες + απλά δεν κάνεις κάτι άλλο πέρα από δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά ύπνος και ξανά το ίδιο.......

 

λίγοι έχουν όλο το πακέτο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Black Demis είπε

με vdsl δεν κανεις και τρελλο streaming λίγοι που εχουν fiber ειναι οκ...

οσο για το αλλο γελαω οταν περρισοτερος κοσμος ισα που τα βγαζει με κανα 400 δεν το λες και ειναι εφικτο...

τώρα για τους λίγους δεν συζητάμε για αυτό και λέγονται λίγοι

πχ στην περίπτωση μου και χρήματα φτάνουν και σύνδεση έχω......... χρόνο δεν έχω όταν βαράς 12 ώρες + απλά δεν κάνεις κάτι άλλο πέρα από δουλειά σπίτι σπίτι δουλειά ύπνος και ξανά το ίδιο.......

λίγοι έχουν όλο το πακέτο

Οκ... Δε θα πω γελάω όπως είπες.. θα παραθέσω την άποψη μου

1. Είχα adsl 24/1 από Vodafone - CYTA. Πλήρωνα 24.9 το μήνα και έπιανα μετά βίας 6.5 download.  Έβαλα fiber fttc 200/20 από wind, πιάνω ότι λέει και πληρώνω 55 το μήνα. Οι διαφορές είναι χαοτικές για 30 ευρώ επιπλέον, πίστεψέ με, όσο και αν σου φαίνεται αστείο τελικά είναι value for money σε σχέση με ότι είχα αλλά και έχουν οι περισσότεροι χρήστες στην Ελλάδα. 

2. Με vdsl κάνεις αξιοπρεπεστατο streaming

3. Δουλεύω περισσότερο από 12 ώρες τη μέρα δυστυχώς αλλά αυτό δεν έχει να λέει... 

Καλή συνέχεια φίλε μου

Επεξ/σία από whiteman7
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KilliK είπε

ειναι σιγουρο οτι στον επομενο next gen console πολεμο, η Google ειναι ο νεος σοβαρος αντιπαλος.

μενει να δουμε ομως και την αντιδραση της NIN στο καινουργιο σκηνικο που διαμορφωνεται στην gaming αγορα. Το streaming πλεον αποτελει σοβαρη απειλη για τα handhelds  της και το υβριδικο της Switch, και αν δεν προσαρμοστει και αυτη στις νεες εξελιξεις , θα καταδικασει την ιδια της την βιωσιμοτητα.

επισης μια αλλη πλατφορμα που απειλειται απο το Stadia της Google, ειναι αυτο του Twitch, αφου το Youtube θα ειναι ενσωματωμενο στην υπηρεσια αυτη. Οποτε θα εχει πολυ μεγαλυτερη προωθηση υποσκιαζοντας τις τριτες επιλογες, θα ειναι αυτοματα προσβασιμο σε ολες τις υποστηριζομενες συσκευες και θαναι πιο ευκολο στη χρηση του.

Γενικα τα επομενα 5-10 χρονια θαναι παρα πολυ ενδιαφεροντα, αφου ο gaming χωρος προμηνύεται να αλλαξει ριζικα.

Για τα μονοπώλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μεχρι να φτασουν οι συνδεσεις παροχων στο επιπεδο που να παιζει καποιος 4κ παιχνιδια (εδω ουτε 720ρ δεν μπορουσα να παιξω που δοκιμασα μια υπηρεσια της nvidia streaming)  με 60 (μην πω 120...) fps ειναι ακομα παρα πολυ πολυ μακρυα .  Eπισης το streaming παιχνιδιων  ειναι πολυ μακρυα με αυτον τον τροπο.

Ηρεμήστε και σκαστε τα 1000αρικα ακομα αφοβα στις nvidia cards

 

 

Επεξ/σία από Aias
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Aias είπε

μεχρι να φτασουν οι συνδεσεις παροχων στο επιπεδο που να παιζει καποιος 4κ παιχνιδια (εδω ουτε 720ρ δεν μπορουσα να παιξω που δοκιμασα μια υπηρεσια της nvidia streaming)  με 60 (μην πω 120...) fps ειναι ακομα παρα πολυ πολυ μακρυα .  Eπισης το streaming παιχνιδιων  ειναι πολυ μακρυα με αυτον τον τροπο.

Ηρεμήστε και σκαστε τα 1000αρικα ακομα αφοβα στις nvidia cards

Εσύ δεν θα μπορούσες, το είπες και μόνος σου. Αυτές οι υπηρεσίες δεν απευθύνονται μόνο σε σένα. Εγώ ξέρω κόσμο που δεν μπορεί (μάλλον δεν τον ενδιαφέρει) να καταλάβει τη διαφορά 720p και 1080p. Kαλά αν τους πω το πόσα πρέπει να σκάσουν για να πάρουν μια κάρτα, μου απαντάνε ότι προτιμούν να τα φάνε σε δρακουλίνια και να παίζουν candy crush και πασιέντζα. Δικαίωμα τους, δεν θεωρούν το gaming και κάτι το τόσο σημαντικό για να πληρώνουν τόσα λεφτά σε hardware, αυτοί είναι που θα πάνε σε τέτοιες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aypnia είπε

Εσύ δεν θα μπορούσες, το είπες και μόνος σου. Αυτές οι υπηρεσίες δεν απευθύνονται μόνο σε σένα. Εγώ ξέρω κόσμο που δεν μπορεί (μάλλον δεν τον ενδιαφέρει) να καταλάβει τη διαφορά 720p και 1080p. Kαλά αν τους πω το πόσα πρέπει να σκάσουν για να πάρουν μια κάρτα, μου απαντάνε ότι προτιμούν να τα φάνε σε δρακουλίνια και να παίζουν candy crush και πασιέντζα. Δικαίωμα τους, δεν θεωρούν το gaming και κάτι το τόσο σημαντικό για να πληρώνουν τόσα λεφτά σε hardware, αυτοί είναι που θα πάνε σε τέτοιες υπηρεσίες.

δυστυχως το gaming ακομα και στις κονσολες παει στο 4κ gaming οποτε αν καποιος παιζει ακομα σε 720p η 1080p το πιο πιθανον να μην ασχοληθει  να πληρωσει για gaming streaming υπηρεσια  αφου θα την βγαζει με fornite 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Aias είπε

δυστυχως το gaming ακομα και στις κονσολες παει στο 4κ gaming οποτε αν καποιος παιζει ακομα σε 720p η 1080p το πιο πιθανον να μην ασχοληθει  να πληρωσει για gaming streaming υπηρεσια  αφου θα την βγαζει με fornite 

Συμφωνώ, αλλά όταν το mobile gaming έχει ξεπεράσει ήδη το 50% των εσόδων του κλάδου και έχει φτάσει τα έσοδα του console και του pc gaming μαζί, δεν πρέπει να αναρωτιόμαστε για το που πάει η κατάσταση.

Δεν πληρώνουν μόνο οι traditional gamers στο κλάδο αυτό, τα έσοδα από αυτούς είναι τα μισά του κλάδου.

https://newzoo.com/insights/articles/global-games-market-reaches-137-9-billion-in-2018-mobile-games-take-half/

Τον περισσότερο κόσμο δεν τον ενδιαφέρουν τα FPS και οι αναλύσεις.

Αυτό το κοινό θέλουν να κατακτήσουν μαζί με νέο κοινό που δεν ασχολείται με το gaming γιατί το θεωρούν "ακριβό σπορ".

Μια χαρά θα τη βγάλουν με το κοινό αυτό μέχρι να γίνουν οι υπηρεσίες αυτές ελκυστικές και για τους traditional gamers.

Ακόμη κι αν δεν γίνουν ποτέ ελκυστικές και σε αυτή την κατηγορία δεν θα σκάσουν κιόλας.

 

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κολλάτε τόσο στις συνδέσεις, κάνουν research χρόνια για κάτι τέτοιο - ενδεικτικά από το 2015:

Outatime: Using Speculation to Enable Low-Latency Continuous Interaction for Mobile Cloud Gaming

Kahawai: High-Quality Mobile Gaming Using GPU Offload

Έχουν εντοπίσει ένα μέσο όρο σύνδεσης που θα είναι καλή just enough, για αυτό αρχίζουν το "μπάσιμο" σιγά, σιγά.

Εγώ προσωπικά δεν θα γίνω cloud only gamer, αλλά αν πάω κάπου και μπορώ να έχω πρόσβαση στα παιχνίδια μου στο xbox, με ένα tablet και ένα xbox gamepad για καλύτερο χειρισμό, είμαι μέσα με τα χίλια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Aias είπε

μεχρι να φτασουν οι συνδεσεις παροχων στο επιπεδο που να παιζει καποιος 4κ παιχνιδια (εδω ουτε 720ρ δεν μπορουσα να παιξω που δοκιμασα μια υπηρεσια της nvidia streaming)  με 60 (μην πω 120...) fps ειναι ακομα παρα πολυ πολυ μακρυα .  Eπισης το streaming παιχνιδιων  ειναι πολυ μακρυα με αυτον τον τροπο.

Ηρεμήστε και σκαστε τα 1000αρικα ακομα αφοβα στις nvidia cards

 

 

Δε νομίζω ότι οι υπηρεσίες αυτές απευθύνονται σε σένα. 

Απευθύνονται θεωρώ στον casual gamer όπως είμαι πχ εγώ, που δεν μας ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου το hardware. Και επειδή εγώ ζήτημα να πάρω 2-3-4 games το χρόνο, θέλουν να με έχουν συνδρομητή με ένα πάγιο έσοδο να τελειώνει η υπόθεση. Και εγώ να παίρνω ΠΟΛΥ μεγαλύτερο value για τα χρήματά μου, αφού θα έχω πρόβαση σε 100άδες τίτλους, και αυτοί να βγάζουν περισσότερα από μενα μέσα στο έτος.

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DOR1K1N είπε

Το streaming πως θα ειναι? μπορει να μου εξηγησει καποιος πιο συγκεκριμενα απο οικονομικης φυσεως? Οταν παιζουμε καποιον τιτλο θα πληρωνουμε σαν ενοικιαση,τον χρονο που παιζουμε αυτο?

20 ώρες πριν, Pinkakos είπε

Λογικά θα πληρώνεις ένα monthly fee, και θα παίζεις ότι παιχνίδι έχει available.

Netflix για παιχνίδια, με διαφορετικές τιμολογήσεις ανάλογα την ποιότητα που θες να το streamareis υποθετω(;)

Όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως θα συμπεριλαμβάνεται στη συνδρομή Xbox Ultimate (βλ. Xbox Live Gold + GamePass). Αυτό σημαίνει πως θα έχεις διαθέσιμα για streaming όλα τα παιχνίδια που βρίσκονται στον κατάλογο του GamePass (τα οποία συνεχώς αναναιώνονται), άρα και όλα τα αποκλειστικά της εταιρίας την ίδια ημέρα κυκλοφορίας τους, καθώς και "όλη" τη βιβλιοθήκη αγορασμένων σου στο Xbox.

Επειδή τα παιχνίδια δεν είναι ταινίες, και οι ταινίες δεν είναι μουσική, το μοντέλο streaming διαφέρει από είδος σε είδος. Το Spotify προσφέρει ΟΛΗ τη μουσική του κόσμου (σχεδόν), συνάμα αποκλειστικών ηχογραφήσεων στα studios του, το Netflix προσφέρει έναν κατάλογο ταινιών, συνάμα των δικών του παραγωγών. Στο xCloud θα υπάρχει η προσφορά έτοιμου καταλόγου, θα υπάρχει το αποκλειστικό περιεχόμενο, αλλά εφόσων ένα παιχνίδι μπορεί να είναι ενεργό χρόνια μετά την κυκλοφορία του, θα υπάρχει και η δυνατότητα αγοράς του, έτσι ώστε ακόμη και όταν αφαιρεθεί από τον κατάλογο του GamePass να συνεχίσει να είναι διαθέσιμο σε εκείνον που χρησιμοποιεί κατ' αποκλειστικότητα το streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/5/2019 στις 12:39 ΜΜ, DOR1K1N είπε

Το streaming πως θα ειναι? μπορει να μου εξηγησει καποιος πιο συγκεκριμενα απο οικονομικης φυσεως? Οταν παιζουμε καποιον τιτλο θα πληρωνουμε σαν ενοικιαση,τον χρονο που παιζουμε αυτο?

Συνολικά πιστεύω θα είναι κάτι μεταξύ Netflix και Nvidia Shield μέσω του σχετικού store. Δηλαδή είτε θα πληρώνεις μια σχετικά μικρή μηνιαία συνδρομή (άρα ενοικίαση) είτε θα μπορείς να αγοράζεις παιχνίδια (άρα δικαίωμα απεριόριστης χρήσης τουλάχιστον όσο λειτουργεί η πλατφόρμα).

Θα πατάς το κουμπί και σε 20-30 δευτερόλεπτα θα ξεκινάς να παίζεις. Ούτε να περιμένεις να κατεβάσεις, ούτε να εγκαταστήσεις, ούτε πολύ περισσότερο να βαζοβγάζεις δισκάκια που σπαταλάνε χώρο στο σπίτι. Ούτε να μπλέκεις με hardware, με drivers και με τα λοιπά γνωστά ζητήματα που απασχολούν γενιές και γενιές gamers με καλό ή κακό τρόπο.

Γενικά είναι μια τεράστια επανάσταση. Δεν απευθύνεται σε όλους και δεν θα υιοθετηθεί από όλους, αλλά πιστεύω ότι θα την αγκαλιάσει η συντριπτική πλειοψηφία (όπως έγινε και με το streaming σε video/audio), κυρίως δε οι casual gamers. Ο πιο απαιτητικός χρήστης που θεωρεί πως οτιδήποτε κάτω από 4k@144Hz με πειραγμένα shaders δεν αξίζει τον κόπο, θα συνεχίσει στο δρόμο του (ή όταν φορτώσει κάμποσα χρόνια στην πλάτη του, θα καταλάβει ότι γυναίκες, παιδιά, οικογένειες, συνάδελφοι και γενικά ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για αυτά τα πράγματα...)

Έχοντας δοκιμάσει κάμποσα games στο Shield που γενικά λειτουργούν απροβλημάτιστα, έχω να δηλώσω ότι είναι μεγάλη απόλαυση απλώς να πατάς και να παίζεις. Όμως προσωπικά αν και είμαι υπέρ του streaming και της κατάργησης των physical media, δεν θα πω ότι λόγω του Shield παράτησα το PC ή τις κονσόλες μου. Μάλλον το αντίθετο. Αν τα παιχνίδια του Nvidia store είχαν λογικότερες τιμές ή καλύτερες προσφορές, νομίζω πως πλέον περισσότερο θα έπαιζα μέσω streaming παρά με τους παραδοσιακούς τρόπους. Σε βάθος χρόνου όμως και με την έλευση συνδρομητικών υπηρεσιών όπως αυτή της Microsoft είναι πολύ πιθανό πως τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο/φθηνότερο.

 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...