Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά Lubuntu


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκα στο home που είχε τον εν λόγω φάκελο, πάτησα f4 και έγραψα εκεί αυτές τις εντολές. Επειδή ήταν δύο εντολές σε δύο γραμμές τις έγραψα ξεχωριστά όπως στην εικόνα (δεν ξέρω αν έπρεπε έτσι)

Spoiler

IMG_3440.JPG.b5536dc6b9821c5670ea745ea42bf8c0.JPG

 

Μετά από επανεκκίνηση δεν άλλαξε κάτι στην γραμμή εργασιών.

Επίσης ένα θέμα που δεν ξέρω αν επηρεάζει σε κάτι τις εντολές, τα σύμβολα   ~   και   |   δεν μπορούν να γραφτούν με το αγγλικό πληκτρολόγιο για κάποιο λόγο και γυρνάω στα ελληνικά για να τα γράψω.

26 λεπτά πριν, hp8 είπε

 

* τις εντολές  δίνεις την πρώτη πατάς εντερ ζητά  password το βάζεις πατάς enter Δίνεις τη δεύτερη  enter Καντες αντιγραφή επικόλληση  και όχι γράφοντας τες 

Με το χέρι τις γράφω τώρα..

Είχα βάλει πριν ένα φλασάκι για να μεταφέρω την εντολή με copy paste από τον σταθερό σε ένα σημειωματάριο και για κάποιο λόγο αφού έβγαλα το φλασάκι, και το ξανακούμπωσα στον σταθερό δεν ξαναδούλεψε με τίποτα. Μέσα σε 2 λεπτά.... Και ήταν φλασάκι 64 giga όχι πολύ πιο φθηνό από το laptop. Μου το έκαψε το κωλολίνουξ????  :blink::blink::blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Όντως δεν το είχα κάνει αποσυμπίεση! Το έκανα και έβγαλε άλλα δύο αρχεία από μέσα. Επανέλαβα την εντολή αλλά πάλι τίποτα.

Το έβαλα και εκεί μέσα και πατώντας f4 ξαναέβαλα την εντολή αλλά πάλι τα ίδια βγαίνουν κάθε φορά. Λέει δεν βρέθηκε το αρχείο όπως στο σκρινσοτ που έβαλα πριν...

Ενσύρματα αυτή την στιγμή λίγο δύσκολο

αφού το tar αρχείο είναι πλέον στο home/youruser η εντολή είναι:

tar -xvf   2480236 bla-bla.tar.  κτλ κτλ

(κοίτα η εντολή καλεί την εφαρμογή tar να αποσυμπιέσει το αρχείο tar, τα flags xvf μπορείς να δεις τι κάνουν με το man tar,  και μετά διαδρομή  /για/το/αρχείο, εφόσον είσαι στο ίδιο directory με το αρχείο δεν χρειάζεται να γράψεις τίποτε άλλο εκτός το 2480236 και πάτα tab θα συμπληρώσει αυτόματα το υπόλοιπο όνομα, μετά απλά αντέγραψε την υπόλοιπη εντολή).

Δηλαδή η εντολή  από

sudo tar xvf ~/Downloads/2480236-Broadcom_Firmware.tar.gz -C /lib/firmware/

είναι πλέον:

sudo tar xvf  2480236-Broadcom_Firmware.tar.gz -C /lib/firmware/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Η 2η εντολη δεν θελει κενα στο "/etc/modules".Ολα μαζι κολλητα...

Το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι

 

13 λεπτά πριν, toixo toixo είπε

αφού το tar αρχείο είναι πλέον στο home/youruser η εντολή είναι:

tar -xvf   2480236 bla-bla.tar.  κτλ κτλ

(κοίτα η εντολή καλεί την εφαρμογή tar να αποσυμπιέσει το αρχείο tar, τα flags xvf μπορείς να δεις τι κάνουν με το man tar,  και μετά διαδρομή  /για/το/αρχείο, εφόσον είσαι στο ίδιο directory με το αρχείο δεν χρειάζεται να γράψεις τίποτε άλλο εκτός το 2480236 και πάτα tab θα συμπληρώσει αυτόματα το υπόλοιπο όνομα, μετά απλά αντέγραψε την υπόλοιπη εντολή).

Δηλαδή η εντολή  από


sudo tar xvf ~/Downloads/2480236-Broadcom_Firmware.tar.gz -C /lib/firmware/

είναι πλέον:


sudo tar xvf  2480236-Broadcom_Firmware.tar.gz -C /lib/firmware/

Έκανα αυτό με το tab και φάνηκε σαν κάτι να έκανε (έβγαλε μπόλικες γραμμές αλλά όχι κάποιο σφάλμα). Έκανα όμως επαννεκίνηση το πισί και δεν βλέπω να προστέθηκε κάτι στην γραμμή εργασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το έκανα αλλά δεν άλλαξε κάτι

Δεν ειπα οτι θα αλλαζε κατι στο "προβλημα" σου..ειπα οτι η δευτερη εντολη ηταν γραμμενη λαθος :) Αν εγινε δουλεια ή οχι απο ο,τι εκανες με ολες τις εντολες..δεν το ξερω...

Το εκανες και τι εβγαλε σαν αποτελεσμα η δευτερη εντολη?Αν εβγαλε κενο προφανως το module δεν φορτωθηκε..αν εβγαλε οτι υπαρχει το module που φορτωσες με την 1η εντολη , και παλι δεν εγινε δουλεια πολυ πιθανο να ειναι λαθος το module για την περιπτωση σου...

Αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι , κατι πιο σωστο (στην θεση της δευτερης εντολης) θα ηταν κατι τετοιο :

lsmod | grep b43

 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δεν ειπα οτι θα αλλαζε κατι στο "προβλημα" σου..ειπα οτι η δευτερη εντολη ηταν γραμμενη λαθος :) Αν εγινε δουλεια ή οχι απο ο,τι εκανες με ολες τις εντολες..δεν το ξερω...

Το εκανες και τι εβγαλε σαν αποτελεσμα η δευτερη εντολη?Αν εβγαλε κενο προφανως το module δεν φορτωθηκε..αν εβγαλε οτι υπαρχει το module που φορτωσες με την 1η εντολη , και παλι δεν εγινε δουλεια πολυ πιθανο να ειναι λαθος το module για την περιπτωση σου...

Αν και τωρα που το ξανασκεφτομαι , κατι πιο σωστο (στην θεση της δευτερης εντολης) θα ηταν κατι τετοιο :


lsmod | grep b43

Το ξαναέκανα με αυτή την εντολή και έβγαλε:

b43    397312  0
bcma   53248  1 b43
mac80211  6963  1 b43
cfg80211  573440  2 b43,mac80211
ssb   57344  1 b43

Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά. Μετά από κάθε προσπάθεια θα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση να δω μήπως εγκαταστάθηκε το wifi στην γραμμή εργαλείων σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cthulhucarbide είπε

Το ξαναέκανα με αυτή την εντολή και έβγαλε:

b43    397312  0
bcma   53248  1 b43
mac80211  6963  1 b43
cfg80211  573440  2 b43,mac80211
ssb   57344  1 b43

Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά. Μετά από κάθε προσπάθεια θα πρέπει να κάνω επανεκκίνηση να δω μήπως εγκαταστάθηκε το wifi στην γραμμή εργαλείων σωστά?

Σημαινουν οτι φορτωθηκε το b43 module .Τωρα αν ηταν το σωστο ή οχι , αν εγινε δουλεια ή οχι..πρεπει να τσεκαρεις εσυ τι γινεται εκει περα.

Δεν ξερω με την επανεκκινηση αν θα φορτωθει αυτοματα το module ή πρεπει να το βαλεις με το χερι παλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Σημαινουν οτι φορτωθηκε το b43 module .Τωρα αν ηταν το σωστο ή οχι , αν εγινε δουλεια ή οχι..πρεπει να τσεκαρεις εσυ τι γινεται εκει περα.

Δεν ξερω με την επανεκκινηση αν θα φορτωθει αυτοματα το module ή πρεπει να το βαλεις με το χερι παλι...

Δηλαδή αν δεν μπαίνει αυτόματα στην γραμμή εργασιών τι πρέπει να κάνω για να το βάλω με το χέρι? Πάλι με κώδικες και εντολές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δηλαδή αν δεν μπαίνει αυτόματα στην γραμμή εργασιών τι πρέπει να κάνω για να το βάλω με το χέρι? Πάλι με κώδικες και εντολές?

Μπλεκεις 2 πραγματα μεταξυ τους.

Το 1ο ειναι το module , που στην ουσια δινει "λειτουργια" στην wifi καρτα.Αν ολα πηγανε καλα.
Το 2ο ειναι αν βλεπεις ή οχι καποιο εικονιδιο δικτυου στην taskbar.Το αν βλεπεις τετοιο εικονιδιο ή οχι ειναι ασχετο με το module.
Δηλαδη μπορει το module να δουλευει και απλα να μην υπαρχει καποιο εικονιδιο γιατι δεν λειτουργει καποιο προγραμμα που παρεχει τετοιο εικονιδιο/διαχειριση δικτυων κλπ.

Μπορει και να σχετιζονται...μπορει και οχι.Oποτε παρε τα πραγματα με την σειρα.

1.Φορτωσε το module.
2. Τσεκαρε αν υπαρχει λειτουργια της wifi καρτας.Πως?Δες εδω.Δηλ χρησιμοποιησε το προγραμματακι nmcli.Εχει στο λινκ παραδειγματα χρησης του.Αν δεν ειναι εγκατεστημενο λογικα μπορεις να το εγκαταστησεις με "sudo apt install nmcli" (χωρις εισαγωγικα).
Ετσι θα τσεκαρεις αν λειτουργει η ασυρματη χωρις να στηριζεσαι στο αν υπαρχει εικονιδιο ή οχι.
3.Αν λειτουργει τοτε α) κανε επανεκκινηση και τσεκαρε αν φορτωνει αυτοματα το module , αν οχι τοτε γοογλαρε πως να το βαλεις να φορτωνεται αυτοματα..δεν θυμαμαι πως γινεται αυτην την στιγμη  και β) τσεκαρε γιατι δεν βλεπεις καποιο σχετικο εικονιδιο για διαχειριση των ασυρματων δικτυων στην taskbar.
Για το β) σκεψου οτι το lubuntu εχει για γραφικο το LXDE , οπως ψαξε για lxde +network applet ή κατι τετοιο.
4.Αν στο (3) η απαντηση ειναι οτι δεν λειτουργει το ασυρματο , τοτε το module δεν εκανε δουλεια και πρεπει να βρεις αλλο module/driver για την καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα ένα καλώδιο έθερνετ και έκανα το αυτόματο update που ειπώθηκε χτες.

Ακόμα όμως δεν κατάλαβα πως θα συνδεθώ στο wifi, δεν βλέπω καμία εφαρμογή να έχει εμφανιστεί και έχω αρχίσει να κουράζομαι. Άμα είναι να θέλει 5 μέρες τραμπλσούτινγκ για κάθε πράγμα που κάνεις τότε δεν λέει να παιδεύομαι με το Λίνουξ. Εγώ θέλω απλά να κάνω την δουλειά μου και όχι να γίνω εξπέρ στο λειτουργικό. Μάλλον ήταν λάθος επιλογή τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν εχεις διαθεση και χρονο να μαθεις βασικα πραγματα γυρω απ το λειτουργικο μην το σκεφτεσαι καθολου, κατεβασε και κανε εγκατασταση τα 10αρια.

Πριν το κανεις δες τις συνδεσεις δικτυου οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω

nmcli connection show --active

πηγαινε στην Διαχειρηση Συστηματος » Διαχειριστης Οδηγων και δες αν βρει driver για το συστημα σου.

Στο πανελ κατω δεξια, αριστερα απ το Ρολοι εχει ενα εικονιδιο που δειχνει τις Συνδεσεις Δικτυου.

Αριστερο κλικ και δες αν βλεπεις Ασυρματο Δικτυο.Τσεκαρισμα και θα δεις το φως.

 

 

Screenshot_2019-05-27 Πρώτη φορά Lubuntu.png

Επεξ/σία από gakos1112
ορθογραικο λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη εχασα τη μπαλα με ολα τα ποστ που εχασα απο χτες και δεν εχω να πω κατι παραπανω απο οσα εχουν ηδη ειπωθει, παραθετω ενα παλιο θεμα που ο χρηστης ειχε το ιιδιο προβλημα ακριβως με σενα και πως το ελυσε.
https://www.insomnia.gr/forums/topic/411430-linux-και-wireless/

Η διαδικασια γενικα ειναι ιδια με αυτη που λεει ο τυπος στο ποστ του ubuntu forums που ειπα να ακολουθησεις, μονο που εκει το κανει με μια απλη αποσυμπιεση ενος αρχειου, ενω στο θεμα του insomnia το κανει με το "εργαλειο" για αυτη τη δουλεια. Το αποτελεσμα εινια το ιδιο στο τελος. Αν θες να δοκιμασεις με τον τροπο που λεω εκει, απλα το url διπλα στο wget, αυτο δηλαδη

http://downloads.openwrt.org/sources/broadcom-wl-4.178.10.4.tar.bz2


πλεον εχει γινει

http://sources.openwrt.org/broadcom-wl-4.150.10.5.tar.bz2


Και ΔΕΝ βαζεις τα ">" που φαινονται στην αρχη καθε γραμμης οταν ειναι να τρεξεις κατι. Εινια κουσουρι του text editor του φορουμ εδω, γιαυτο τα αγνοεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Άμα είναι να θέλει 5 μέρες τραμπλσούτινγκ για κάθε πράγμα που κάνεις τότε δεν λέει να παιδεύομαι με το Λίνουξ. Εγώ θέλω απλά να κάνω την δουλειά μου και όχι να γίνω εξπέρ στο λειτουργικό. Μάλλον ήταν λάθος επιλογή τελικά

Λάθος γιατί? έπεσες σε μια περίπτωση που σου λείπει ένας οδηγός ή θέλει λίγο προσπάθεια ακόμα Τώρα το λαπτοπ αν μπορεί να τρέξει 10αρια όπως αναφέρεις κακως  πήγες σε lubuntu Υπάρχουν 10αδες άλλες διανομές να δοκιμάσεις Πάντα σε live για να δεις τι δουλεύει και τι όχι  Εγώ για να παίζω στο insomnia και για να μαθαινω αντί να πετάξω έχω το παρακάτω σύστημα από το οποίο γράφω  ( όποιος το δει θα γελάει) με linux mint  18.2 και δεν έκανα τίποτα τα βρήκε όλα μόνο του Δεν έχω κολλήματα - μπλε οθόνες κλπ  Δεν είναι για τον ιππόδρομο  μεν αλλά σταθερότατο δε

παραθέτω

ibm@ibm-Not-Specified ~ $ sudo lshw -short
[sudo] password for ibm: 
H/W path         Device      Class       Description
====================================================
                             system      8189D6G
/0                           bus         IBM
/0/0                         memory      110KiB BIOS
/0/4                         processor   Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz  socket 478
/0/4/6                       memory      1MiB L2 cache
/0/4/0.1                     processor   Logical CPU
/0/4/0.2                     processor   Logical CPU
/0/22                        memory      3GiB Μνήμη συστήματος
0/100/2                     display     82865G Integrated Graphics Controller
/0/100/1e/8      enp3s8      network     82562EZ 10/100 Ethernet Controller
/0/1             scsi0       storage     
/0/1/0.0.0       /dev/cdrom  disk        DVD RW AD-7173A
/0/1/0.1.0       /dev/sda    disk        40GB WDC WD400JB-00FM
/0/1/0.1.0/1     /dev/sda1   volume      34GiB EXT4 volume
/0/1/0.1.0/2     /dev/sda2   volume      2558MiB Extended partition
/0/1/0.1.0/2/5   /dev/sda5   volume      2558MiB Linux swap / Solaris partition
/1                           system      
ibm@ibm-Not-Specified ~ $ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προτείνω να δοκιμάσεις το Mint 12.1 Tessa με Mate/Xfce; Γενικά είναι πολύ ωριμασμένο και το πακέτο με το λογισμικό τρίτων που προτείνει κατά την εγκατάσταση θα σε καλύψει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2019 στις 9:08 ΠΜ, spectaculator είπε

Να προτείνω να δοκιμάσεις το Mint 12.1 Tessa με Mate/Xfce; Γενικά είναι πολύ ωριμασμένο και το πακέτο με το λογισμικό τρίτων που προτείνει κατά την εγκατάσταση θα σε καλύψει πλήρως.

Mint 19.1  θες να πεις ....

Linux Mint Mate /Xfce = η διανομή για όποιον  άσχετο  θέλει να πρωτοδοκιμάσει λίνουξ , δουλεύουν  τα πάντα όλα out of the box στο 99,9999% των περιπτώσεων

Άλλα ubuntuειδή που μου δούλευαν άψογα και με τη μία στα ουκ ολίγα χρέπια με τα οποία καταπιάνομαι είναι τα Lubuntu forks   LXLE και  Peppermint

Δε ξέρω γιατί , αλλά οι LXLE και Peppermint μου κάθονταν καλύτερα από τη Lubuntu στα ίδια χρέπια , τι να πω ... Μπορεί να είναι και ιδέα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...