Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά Lubuntu


cthulhucarbide

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έβαλα Lubuntu σε ένα παλιό laptop που πήγαινε πιο αργά και από τον θάνατο, γιατί με μια γρήγορη ματιά φάνηκε η πιο ελαφριά επιλογή.

Δεν έχω καμία πρότερη εμπειρία με Linux και δεν είμαι σίγουρος ότι θα με βολέψει.

Πρώτη παρατήρηση ότι κάνοντας ταπ στην περιοχή του mouse δεν κάνει αριστερό κλικ, αλλά πρέπει να πατάω το κουμπί.

Πρώτο πιο σημαντικό πρόβλημα: Πως συνδέομαι στο wifi ? Γκουγκλάροντας είδα ότι έπρεπε να πληκτρολογήσω σε ένα τέρμιναλ κάτι εντολές για να εγκατασταθεί ένα network κάτι (το έκανα πριν λίγες ώρες οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς τι αλλά πιστεύω καταλάβατε) αλλά όταν το έκανα μου έβγαλε μήνυμα ότι η φόρτωση των αρχείων για την εγκατάσταση απέτυχε.

Να σημειώσω ότι κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού, μου είχε βγάλει μήνυμα ότι λόγω κάποια ασυμβατότητας(?) μεταξύ του λειτουργικού και του laptop παίζει να μην λειτουργούν όλα στην εντέλεια, χωρίς να αναφέρεται σε λεπτομέρειες.

Από το λαπτοπάκι θέλω να σερφάρω και να κάνω αγορές μέσω ίντερνετ, οπότε θέλω λογικά και ένα καλό antivirus, και θέλω να έχω και τον φάκελο του google drive ώστε να δουλεύω με ένα excel που έχω μέσα, και είναι συγχρονισμένο με τον desktop μου που είναι win7.

Οπότε α. πως λύνεται το θέμα του wifi και β. γίνονται αυτά που θέλω χωρίς να περάσω ώρες ρυθμίσεων που δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω ή να το παρατήσω και να πάω σε win10 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αρχικά πες μας ποιο laptop έχεις.

Για το θέμα με το δεξί κλικ από τι θυμάμαι πρέπει να ψάξεις στις ρυθμίσεις που ορίζεις ότι θέλεις για την συμπεριφορά mouse, touchpad 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω για ποιο λάπτοπ μιλάς, αλλά εγώ αντιμετώπισα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, σε Lenovo:

Αναφορά σε κείμενο

Το δεύτερο πρόβλημα ήταν το "wifi adapter not found". Λύση βρέθηκε εδώ: 

Open up a terminal and type the following lines (You can cut and paste if you prefer):


sudo apt-get install --reinstall git dkms build-essential linux-headers-$(uname -r)
git clone https://github.com/tomaspinho/rtl8821ce
cd rtl8821ce
chmod +x dkms-install.sh
chmod +x dkms-remove.sh
sudo ./dkms-install.sh

After this is completed successfully, you should reboot and find that your Wifi is working.

 

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, jim_p είπε

Ποιο wifi εχει για αρχη? Για το πως θα το βρεις δες εδω
https://www.insomnia.gr/forums/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

Έγραψα την εντολή και μου έβγαλε Network controller: Broadcom Inc. and subsidiaries BCM4312 802.11b/g LP-PHY (rev 01)

Ελπίζω να παρέθεσα την σωστή γραμμή. Κάτι άλλο που να μοιάζει να σχετίζεται με το wifi δεν έβγαλε

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει ethernet το laptot βάλε να δεις αν την βλέπει ώστε να κάνεις ένα πλήρες update με την εντολή sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade και ίσως αναγνωρίσει το wifi Αν πάλι δεν έχεις δοκίμασε ένα usb wifi που να λειτουργεί σίγουρα σε linux και κανε  update με την παραπάνω εντολή Αν πάλι δεν γίνεται τίποτα ρίξε μια ματιά εδώ https://ubuntuforums.org/showthread.pht=2306200         

Ένα από τα καλά του linux είναι οτι τρέχοντας το σε live λειτουργία έχεις την δυνατότητα να γνωρίζεις τι ακριβώς λειτουργεί και τι όχι στο η/υ χωρίς να το εγκαταστησεις Αν το είχες κάνει εξ αρχής θα ήξερες αν λειτουργεί ο ήχος και το ίντερνετ που είναι από τα βασικότερα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αυτο που λεει ο hp8 στο θεμα του ubuntuforums με το firmware που λειπει και ο πιο απλος τροπος να το βαλεις ειναι οπως λεει στο τελευταιο ποστ εδω
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2306200&page=2&p=13577493#post13577493

Αν σου βγαζει οτι δεν βρισκει το αρχειο, πηγαινε στο φακελο downloads (ή ληψεις αν εχεις τη διανομη στα ελληνικα) και πατα f4 να ανοιξει το τερματικο εκει μεσα, οπου λογικα θα υπαρχει το αρχειο ηδη, και ξανακανε τη διαδικασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Ειναι αυτο που λεει ο hp8 στο θεμα του ubuntuforums με το firmware που λειπει και ο πιο απλος τροπος να το βαλεις ειναι οπως λεει στο τελευταιο ποστ εδω
https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2306200&page=2&p=13577493#post13577493

Αν σου βγαζει οτι δεν βρισκει το αρχειο, πηγαινε στο φακελο downloads (ή ληψεις αν εχεις τη διανομη στα ελληνικα) και πατα f4 να ανοιξει το τερματικο εκει μεσα, οπου λογικα θα υπαρχει το αρχειο ηδη, και ξανακανε τη διαδικασια.

Κατέβασα το αρχείο με φλασάκι από το desktop και το πέρασα στις λήψεις.

Γράφοντας την εντολή στο τερματικό λέει ότι δεν βρίσκει το αρχείο. Μπήκα στις λήψεις πάτησα f4 και έγραψα πάλι την ίδια εντολή αλλά πάλι δεν βρίσκει το αρχείο. Μήπως πρέπει να τροποποιηθεί λίγο η εντολή στην τελευταία περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο χυμα μεσα στο home σου (το φακελο που εχει μεσα τους φακελους βιντεο, εικονες, επιφανεια εργασιας κλπ), ανοιξε ενα τερματικο, που ανοιγει εξαρχης μεσα στο home και ξαναπροσπαθησε. Και αν θες ποσταρε τι βγαζει ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jim_p είπε

Βαλτο χυμα μεσα στο home σου (το φακελο που εχει μεσα τους φακελους βιντεο, εικονες, επιφανεια εργασιας κλπ), ανοιξε ενα τερματικο, που ανοιγει εξαρχης μεσα στο home και ξαναπροσπαθησε. Και αν θες ποσταρε τι βγαζει ακριβως.

Αυτό που μου είχε βγάλει την τελευταία φορά ήταν αυτό:

tgregef.jpg.11c69ad430f0571ec03261ca895a3b7a.jpg

 

 

Πήγα να μετακινήσω το αρχείο στον φάκελο home και δεν με άφηνε με τίποτα. Πήγα να το ξαναεπικολλήσω από το φλασάκι και μου έβγαλε αυτό το μήνυμα:

 

IMG_3439.JPG.108235bf2ab78a568d5b88fddd76791e.JPG

 

:huh:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατέβασε το αρχέιο σου εκτός του dir /ληψεις (Όχι στο /home στο /home/το όνομα του χρήστη σου).

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν λεω να το βαλεις στο /home σου, δεν εννοω στο σκετο /home γιατι εκει οντως δεν εχεις δικαιωματα εγγραφης. Το /home του καθε χρηστη ειναι το /home/username/, οπου username το... username με το οποιο κανεις login.

Ενσυρματα δεν μπορεις να συνδεθεις στο ιντερνετ?

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως δεν το είχα κάνει αποσυμπίεση! Το έκανα και έβγαλε άλλα δύο αρχεία από μέσα. Επανέλαβα την εντολή αλλά πάλι τίποτα.

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Οταν λεω να το βαλεις στο /home σου, δεν εννοω στο σκετο /home γιατι εκει οντως δεν εχεις δικαιωματα εγγραφης. Το /home του καθε χρηστη ειναι το /home/username/, οπου username το... username με το οποιο κανεις login.

Ενσυρματα δεν μπορεις να συνδεθεις στο ιντερνετ?

Το έβαλα και εκεί μέσα και πατώντας f4 ξαναέβαλα την εντολή αλλά πάλι τα ίδια βγαίνουν κάθε φορά. Λέει δεν βρέθηκε το αρχείο όπως στο σκρινσοτ που έβαλα πριν...

Ενσύρματα αυτή την στιγμή λίγο δύσκολο

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο ένας από τους δυο φακέλους είναι ο b43  Για δώσε αυτές τις εντολές  
sudo modprobe -v b43
echo b43 | sudo tee -a / etc / modules
και κανε επανεκκίνηση  Τσεκάρισε στη γραμμή εργασιών στο wifi το κουτάκι ενεργοποίηση wifi

* τις εντολές  δίνεις την πρώτη πατάς εντερ ζητά  password το βάζεις πατάς enter Δίνεις τη δεύτερη  enter Καντες αντιγραφή επικόλληση  και όχι γράφοντας τες 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...