Προς το περιεχόμενο

Card reader


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αναλύσεις που λες , τι σχέση έχουν ; Η ανάλυση σχετίζεται με την ταχύτητα εγγραφής στην κάρτα (από το σώμα της μηχανής/κάμερας) .

Αυτός 

https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017

 

μου διαβάζει από καλές κάρτες με ταχύτητα 90-120mb/sec . Σε pc με usb3. Σε usb2 δεν δουλεύει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι αναλύσεις που λες , τι σχέση έχουν ; Η ανάλυση σχετίζεται με την ταχύτητα εγγραφής στην κάρτα (από το σώμα της μηχανής/κάμερας) .

Αυτός 

https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017

μου διαβάζει από καλές κάρτες με ταχύτητα 90-120mb/sec . Σε pc με usb3. Σε usb2 δεν δουλεύει . 

Mε ποια καρτα σου διαβαζει 120mb/sec Dr_73 ?Νομιζα πως το max των "απλων" sd card reader ηταν ~90mb/sec.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @topos είπε

Mε ποια καρτα σου διαβαζει 120mb/sec Dr_73 ?Νομιζα πως το max των "απλων" sd card reader ηταν ~90mb/sec.

sandisk extreme plus ... η σκέτη (χωρίς plus) χτυπάει κι αυτή 90-110 (μεταβλητό)

(και οι 2,  128άρες, δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

sandisk extreme plus ... η σκέτη (χωρίς plus) χτυπάει κι αυτή 90-110 (μεταβλητό)

(και οι 2,  128άρες, δεν ξέρω αν έχει σημασία)

Διαβαζοντας την με UHS-I reader χρησιμοποιεις την καρτα περιπου στο 1/3 των δυνατοτητων αναγνωσης της. Εκτος αν εχει και αλλη πιο παλια UHS-I εκδοση με αυτη την ονομασια γιατι η sandisk με τα ιδια ονοματα κυκλοφορει πολλες καρτες. 

Σε καθε περιπτωση TS καλυτερα παρε εναν UHS-II reader ωστε να ωφεληθεις αν ποτε εχεις αντιστοιχες καρτες

Επεξ/σία από Ablaoublas_542
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Διαβαζοντας την με UHS-I reader χρησιμοποιεις την καρτα περιπου στο 1/3 των δυνατοτητων αναγνωσης της. Εκτος αν εχει και αλλη πιο παλια UHS-I εκδοση με αυτη την ονομασια γιατι η sandisk με τα ιδια ονοματα κυκλοφορει πολλες καρτες. 

Σε καθε περιπτωση TS καλυτερα παρε εναν UHS-II reader ωστε να ωφεληθεις αν ποτε εχεις αντιστοιχες καρτες

Οι κάρτες που ανέφερα εγώ, γράφουν επάνω η μία 150mb/sec και η άλλη 90mb/sec .

th?id=OIP.Qml9LziXDMJ3hdAIXGXL9QHaHa%26p

 

&f=1

και είναι uhs I.

Έχεις δει εσύ, από τέτοιες κάρτες, ανάγνωση σε τριπλή ταχύτητα όπως λες ; Δηλαδή 270mb- 330mb ανά second ;;; Με ush ii reader όπως λες ;

 

UHS II , σε sandisk , οι 128gb κοστίζουν 220 ευρώ . Η φθηνότερη άλλης μάρκας στα 128gb , ξεκινά από 80 ευρω.

Nikon dslr που γράφουν σε τέτοιες κάρτες, με αντίστοιχη ταχύτητα , είναι η d500 ,  η d850 και η D5 (και οι mirrorless Z) .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι αναλύσεις που λες , τι σχέση έχουν ; Η ανάλυση σχετίζεται με την ταχύτητα εγγραφής στην κάρτα (από το σώμα της μηχανής/κάμερας) .

Αυτός 

https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017

μου διαβάζει από καλές κάρτες με ταχύτητα 90-120mb/sec . Σε pc με usb3. Σε usb2 δεν δουλεύει . 

εμενα δουλευει σε usb2, τι εννοεις εσυ δεν δουλευει?

Επεξ/σία από Balantakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Balantakos είπε

εμενα δουλευει σε usb2, τι εννοεις εσυ δεν δουλευει?

Σε παλιό σύστημα με usb2 και την κάρτα των 128gb ... δεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Οι κάρτες που ανέφερα εγώ, γράφουν επάνω η μία 150mb/sec και η άλλη 90mb/sec .

th?id=OIP.Qml9LziXDMJ3hdAIXGXL9QHaHa%26p

&f=1

και είναι uhs I.

Έχεις δει εσύ, από τέτοιες κάρτες, ανάγνωση σε τριπλή ταχύτητα όπως λες ; Δηλαδή 270mb- 330mb ανά second ;;; Με ush ii reader όπως λες ;

UHS II , σε sandisk , οι 128gb κοστίζουν 220 ευρώ . Η φθηνότερη άλλης μάρκας στα 128gb , ξεκινά από 80 ευρω.

Nikon dslr που γράφουν σε τέτοιες κάρτες, με αντίστοιχη ταχύτητα , είναι η d500 ,  η d850 και η D5 (και οι mirrorless Z) .

Τι δεν καταλαβαίνεις; Νομιζα αναφεροσουν στην uhs ii καρτα με την ιδια ονομασια που φτανει σε αναγνωση τα 270/sec με uhs ii reader. Το ποιες νικον καμερες υποστηριζουν uhs ii δεν το ξερω και δεν εχει και σημασια. Αλλα και τοτε θα κοιτουσα τις ταχυτητες εγγραφης, οχι αναγνωσης οπου η συγκεκριμενες sandisk υστερουν σε σχεση με την φτηνοτερη lexar

https://www.amazon.co.uk/Lexar-Professional-UHS-II-Eco-Friendly-Packaging/dp/B07F9TNNW1/ref=mp_s_a_1_1_sspa?keywords=lexar+1000x+32gb&qid=1558539752&s=gateway&sprefix=lexar+100&sr=8-1-spons&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...