Προς το περιεχόμενο

Αγορά budget dslr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα  σας. Θέλω να πάρω μια φωτογραφική dslr για να ξεκινήσω την φωτογράφηση πορτραίτων, για ταξίδια και τοπία. Η τιμή που μπορώ να καλύψω είναι γύρω στα 500€. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Η την nikon D5300 με φακό 18-105vr όπως πήρα εγώ πριν λίγο καιρό σαν αρχάριος :)

 

Καλή επιλογή για αρχάριο.

Η μεταχειρισμένη 3300 με τον 50αρη κοστίζουν πολύ κάτω από τα 500, αλλά δεν είναι καλή επιλογή ο σταθερός φακός (είτε 35αρης , είτε 50αρης) για έναν αρχάριο που ζητάει χρήση all round.

Οι canon 200d - 750d είναι επίσης πολύ καλές και με καλό βίντεο, αλλά κι εδώ η σωστή επιλογή για τον  μη προσανατολισμένο χρήστη, είναι ένας ζουμ STM (18-55 , 18-135, ή Sigma 17-50 f2.8 μετά από δοκιμή)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Johannestsl είπε

Καλησπέρα  σας. Θέλω να πάρω μια φωτογραφική dslr για να ξεκινήσω την φωτογράφηση πορτραίτων, για ταξίδια και τοπία. Η τιμή που μπορώ να καλύψω είναι γύρω στα 500€. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Καλησπέρα σας , πορτραίτα , τοπία , ταξίδια και budget DSLR καινούργια , μεταχειρισμένη ........ αυτό το λίγο απ' όλα θα βγει πολύ πάνω από 500 ευρώ .

   Όπως ήδη σας προτάθηκε ένας 18 - 55 μαζί με ένα μεταχειρισμένο σώμα ίσως σας καλύψει καλύτερα . Αν έχετε άλλες σκέψεις μας τις λέτε ανεπιφύλακτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

 πορτραίτα , τοπία

Αυτά τα δύο ... θέλουν δύο διαφορετικούς φακούς . Που για να κάνουν καλή δουλειά ... είναι ακριβοί . 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Καλησπέρα σας , πορτραίτα , τοπία , ταξίδια και budget DSLR καινούργια , μεταχειρισμένη ........ αυτό το λίγο απ' όλα θα βγει πολύ πάνω από 500 ευρώ .

   Όπως ήδη σας προτάθηκε ένας 18 - 55 μαζί με ένα μεταχειρισμένο σώμα ίσως σας καλύψει καλύτερα . Αν έχετε άλλες σκέψεις μας τις λέτε ανεπιφύλακτα .

Η d5300 με φακό 18-105vr είναι καλή πρόταση για αρχάριο και αν ναι σε τι λήψεις υπερτερεί; γιατί αυτήν μου έχει τραβήξει την προσοχή...απλά είναι πολλές οι προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί d5300 ; και γιατί τον 18-105 ; 

Πάρε την d5300 με τον 18-140 

https://www.e-infin.com/eu/item/1869/nikon_d5300_digital_slr_camera_black_+_af-s_18-140mm_f/3.5-5.6g_vr_lens_kit

 

ή την d5600 με τον 18-55 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

πολύ πιο φθηνά και παίρνεις άλλο φακό αργότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Γιατί d5300 ; και γιατί τον 18-105 ; 

Πάρε την d5300 με τον 18-140 

https://www.e-infin.com/eu/item/1869/nikon_d5300_digital_slr_camera_black_+_af-s_18-140mm_f/3.5-5.6g_vr_lens_kit

ή την d5600 με τον 18-55 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

πολύ πιο φθηνά και παίρνεις άλλο φακό αργότερα. 

Την d5300 με συγκεκριμένο φακό την αναφέρω επειδή την έχω βρει μεταχειρισμένη στα 450 αλλά είμαι πάντα ανοιχτός σε προτάσεις. Αυτές που μου πρότεινες τι τις κανει καλυτερες; Η πρώτη να υποθέσω έχει καλύτερο φακό και η δεύτερη είναι πιο καινούριο μοντελο; Αλλά με πιο χαμηλής ποιότητας φακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20190520_110905_406.jpg.db6312f58600e934c66ffcef074241fc.jpg

1 ώρα πριν, Johannestsl είπε

Η d5300 με φακό 18-105vr είναι καλή πρόταση για αρχάριο και αν ναι σε τι λήψεις υπερτερεί; γιατί αυτήν μου έχει τραβήξει την προσοχή...απλά είναι πολλές οι προτάσεις.

     Οι προτάσεις δεν είναι πολλές , εσείς δεν γνωρίζετε τι χρειάζεστε , οπότε σας φαίνονται πολλές . 

    Παράδειγμα , αν αυτή είναι η πρώτη σας επαφή με DSLR ο κιτ φακός που συνήθως έχουν οι καινούργιες άλλα ακόμη και πολλές μεταχειρισμένες σας είναι υπεραρκετός . Αν δεν χρειάζεται να τραβάτε μέσα στην βροχή , τότε δεν χρειάζεστε αδιάβροχο σώμα . Αν δεν πρόκειται να καλύψετε αθλητικά γεγονότα , όπου οι εικόνες τρέχουν γρήγορα τότε δεν χρειάζεστε γρήγορο μηχανισμό autofocus ........ κλπ κλπ .

   Και μην μου πείτε ότι μπορεί να σας χρειαστούν κάποια στιγμή όλα αυτά τα παραπάνω , οπότε ας τα έχετε καλού κακού . Η λύση , θέλω και πορτραίτα και ταξίδια και τοπία και και και ...... δεν είναι καλός οδηγός και δείχνει ότι δεν γνωρίζετε πόσο μπορεί να κοστίσουν όλα αυτά . 

    Χρειάζομαι και μια DSLR επειδή μπορώ να δημιουργήσω περισσότερα κοιτάζοντας μέσα από ένα viewfinder η να έχω καλύτερη άποψη του καρέ που θέλω να δημιουργήσω , από την άλλη χρειάζομαι και μια mirrorles διότι έχω ένα κάτι τις με τους παλιούς φακούς και μόνον μία τέτοια μπορεί να ταιριάξει σχεδόν με οποιονδήποτε οπότε έχω μοιραία και μιά τέτοια , από την άλλοτε έρχονται στιγμές που βαριέμαι να κουβαλάω όλα αυτά μαζί μου κι' έτσι έχω και μία σχεδόν σκέτη κόμπακτ αλλά με μεγάλο αισθητήρα μεγέθους DSLR η οποία χωράει άνετα στην τσέπη μου και κάνει την δουλειά μία χαρά και φυσικά σε όλες τις περιπτώσεις υπάρχει πάντα η backup λύση του smartphone ........

   Τι από όλα τα παραπάνω χρειάζεστε εσείς , είναι κάτι που εσείς μόνο μπορείτε να απαντήσετε , αφού εξετάσετε με προσοχή τις ανάγκες σας .

    Αν με ρωτήσετε , χρειάζομαι όλα τα παραπάνω και τα έχω φυσικά για διαφορετικούς λόγους το καθένα , διότι τραβάω φωτογραφίες σε καθημερινή βάση αλύπητα . Αν επρόκειτο να βγαίνω μόνον την Κυριακή σε συνδυασμό με κάποιον περίπατο ώστε να βγάλω και μερικές φωτογραφίες , δεν χρειάζομαι τίποτε απ' όλα αυτά , το κινητό μπορεί να με καλύψει άνετα και τα λεφτά θα μου μείνουν στην τσέπη . 

   Καλή επιτυχία ....... η εικόνα είναι πριν μερικές ημέρες , τραβηγμένη με την παλιά μου Camedia C770 , μόλις 4MP . 

IMG_20190520_110905_406.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Johannestsl είπε

Την d5300 με συγκεκριμένο φακό την αναφέρω επειδή την έχω βρει μεταχειρισμένη στα 450

Δεν αξίζει στην τιμή που λες. Δες τις προτάσεις που σου έβαλα παραπάνω. Με 540 ευρώ την παίρνεις καινύργια και τα 90 παραπάνω ευρώ , είναι η διαφορά του φακού, που επίσης τον παίρνεις καινούργιο . Αλλιώς για οικονομία πάρε την d5600 με τον κιτ , στα 460. Όταν την πουλήσεις, θα πουληθεί και πιο εύκολα και πιο καλά από την d5300 (οι συγκρίσεις ποιότητας, είναι άνευ σημασίας θεωρώ).

Αν είναι να πας σε μεταχειρισμένη , κοίτα για d7000 σε ebay , μέχρι 300 ευρώ με κιτ φακό . Λόγω περισσότερων χειριστηρίων , θα βγάζεις πολύ πιο εύκολα φωτογραφίες με manual ρυθμίσεις και επίσης λόγω autofocus motor, έχεις πρόσβαση στην μεγάλη συλλογή af-d παλιών φακών (που στις d5xxx δεν κάνουν autofocus) .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2019 στις 5:46 ΜΜ, Dr_73 είπε

Δεν αξίζει στην τιμή που λες. Δες τις προτάσεις που σου έβαλα παραπάνω. Με 540 ευρώ την παίρνεις καινύργια και τα 90 παραπάνω ευρώ , είναι η διαφορά του φακού, που επίσης τον παίρνεις καινούργιο . Αλλιώς για οικονομία πάρε την d5600 με τον κιτ , στα 460. Όταν την πουλήσεις, θα πουληθεί και πιο εύκολα και πιο καλά από την d5300 (οι συγκρίσεις ποιότητας, είναι άνευ σημασίας θεωρώ).

Αν είναι να πας σε μεταχειρισμένη , κοίτα για d7000 σε ebay , μέχρι 300 ευρώ με κιτ φακό . Λόγω περισσότερων χειριστηρίων , θα βγάζεις πολύ πιο εύκολα φωτογραφίες με manual ρυθμίσεις και επίσης λόγω autofocus motor, έχεις πρόσβαση στην μεγάλη συλλογή af-d παλιών φακών (που στις d5xxx δεν κάνουν autofocus) .

Η 5300 ειναι η μοναδικη καμερα της νικον με ενσωματωμενο gps.

σε σχεση με τις επομενες δεν εχει καμια ουσιαστικη διαφορα, περα απο το touch screen...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος 5300 μπορώ να πω όταν είσαι σε ανοιχτό χώρο και πιάνει καλά σήμα, είναι πολύ ωραία προσθήκη το GPS 

Έπρεπε και άλλες μηχανές να το έβαζαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2019 στις 7:12 ΜΜ, Johannestsl είπε

Καλησπέρα  σας. Θέλω να πάρω μια φωτογραφική dslr για να ξεκινήσω την φωτογράφηση πορτραίτων, για ταξίδια και τοπία. Η τιμή που μπορώ να καλύψω είναι γύρω στα 500€. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αυτόν τον φακό θες για ταξίδια-τοπία-πορτρέτα. Είναι προσωρινά out of stock αλλά αν μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες, πραγματικά αξίζει.

Με τα ρέστα παίρνεις κάποιο σώμα Nikon D3x00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...