Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Kasrith είπε

Ναι αναφέρεται 

Καλά το θυμόμουν.

Και τώρα που έριξα μια ματιά στα επεισόδια η αδελφική τους σχέση είναι ξεκάθαρη και αναφερόμενη και στο 6ο και στο 7ο αλλά και στο 8ο επεισόδιο της πρώτης σεζόν . Ειδικότερα στο 7ο έχουμε και τον γάμο τους που σχολιάζεται μάλιστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γάμος έγινε μεταξύ του 7 και του 8 επεισοδίου του πρώτου κύκλου στο λεγόμενο timejump. Συνέβησαν και οι αλλαγές των ηθοποιών, ο γάμος δεν είχε καθόλου κεντρικό ρόλο στην ιστορία και παρόλο που υπήρξε αναφορά πέρασε στο ντούκου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

House of the Dragon[Season 2]

Screenshot-3.png

https://www.imdb.com/title/tt11198330/episodes/?season=2

Βλεποντας το 6.3 του τελευταιου επεισοδιου στο IMDB αργησα να το τελειωσω και τελικα ηταν αξιολογοτατο και θα αναλυσω παρακατω για πιο λογο η βαθμολογια του κοσμου. Η σεζον ισχυει οτι ειχε τα πανω και τα κατω της με καποια επεισοδια γεματα δραση και ανατροπες καποια αλλα πιο ηρεμα στα οποια ταυτοχρονα γινοταν πολλα πραγματα στο background και αυτα που λες για πιο λογο βγηκαν στα οποια εβλεπες πολλες φορες ασχετους χαρακτηρες για τους οποιους κανεναν δεν νοιαζει. Τελικα επειδη ολη η δευτερη σεζον βασιστηκε σε μια κουβεντα του βασιλια Βισερυς στην πρωτη σεζον μια κουβεντα που με την λαθος κατανοηση της απο την Αλισεντ ξεσηκωσε τους παντες σε ενα πολεμο διχως αυριο στο ποιος θα επικρατησει. Εκει κρυβεται η ολη μαγεια της σειρας. Στην πρωτη σεζον εχουμε πολυ μεγαλα time jump που επιβαλλονταν και στη δευτερη βλεπουμε τα αποτελεσματα των χαρακτηρων και την ολη εξελιξη τους μαζι με οπως ειναι λογικο και τα παιδια τους που μεγαλωσαν και μπηκαν και αυτα στο χωρο. Το σπιτι των δρακων λεγετε η σειρα και ακριβως αυτο βλεπουμε μιας και οι δρακοι αποφασιζουν ποιος θα επικρατησει το ειδαμε και στο 4ο επεισοδιο αλλα και στο τελος της σεζον. Περισσοτερο χαθηκα με τα οραματα του Ντειμον τα οποια ομως προσφεραν μια τρελη αναδρομη στο GOT 1 λεπτου την οποια γουσταρα οσο τιποτα στη σεζον. Δεν ηταν κακη σεζον ουτε ειχε ενα κακο τελευταιο επεισοδιο αντιθετως συμβαινουν συνεχως πραγματα ανατροπες χαρακτηρες πεφτουν και ανεβαινουν τιποτα δεν ειναι σταθερο και αν θυμαστε και στο GOT ειχαμε επεισοδια με νεους χαρακτηρες που θα βλεπαμε αργοτερα την εξελιξη τους και το ρολο που θα επαιζαν στη βασικη πλοκη και το ιδιο εχουμε και εδω. Κατανοω καποιες χαμηλες βαθμολογιες ειδικα του τελους ο κοσμος περιμενε μαχη και αιμα αντιθετα προσωπικα το βρηκα ενα εξαιρετικα στημενο επεισοδιο που θα ανοιξει τη νεα σεζον οσο καλυτερα γινεται. Τρομερο στησιμο με πολλα πραγματα να συμβαινουν ταυτοχρονα και θα βρεθουν προ εκπληξεως αρκετοι χαρακτηρες. Παραμενει μια απο τις πολυ καλες σειρες αυτο ελειπε HBO ειναι απο πισω και George R. R. Martin που δειχνει οτι θελει το χρονο της για να αναδειχθει. Δεν ειναι αιντε παμε πολεμο να σφαχτουν 10 δρακοι και τελος. Ολα θελουν μελετημα και σχεδιο κατι που χαθηκε στην τελευταια σεζον του GOT ελπιζω να μην γινει το ιδιο και εδω. Το κριμα οτι θα δουμε τη νεα σεζον το 2026 ειναι παρα πολυ χρονος και ειναι ενα τεραστιο πληγμα για τις περισσοτερες σειρες της τελευταιας 5ετιας που τεινει να γινει μαστιγα. 8.6/10

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδιαβάζοντας σημεία απο τα βιβλία, υπάρχουν τόσα ανεξερευνητα σημεία στο συμπαν του Μάρτινς που θα μπορουσαν να γινουν οχι απλά σειρές αλλά τριλογίες ανάλογες του LotR.

Π.χ αρκετοι λένε οτι θα ηθελαν να δουν την αρχη ολων δηλαδη τη καταστροφή της old valyria και πως ο Αegon κατέκτησε τα 6 βασιλεια. Εγω θα ηθελα να δω τι συνέβει στη Aerea Targaryen. Mιλάμε οτι καβαλουσε το μεγαλυτερο θηρίο του τοτε γνωστου κόσμου. Τι του προκάλεσε τοσες πληγές, τι συνέβει σε αυτην?

Και οχι μονο αφου έχουμε τοσες ανεξερευνητες περιοχές:

The Lands Beyond the Wall, The Shadow Lands, Yi Ti, The Shivering Sea κτλ κτλ

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα ελεγα να φυγουν λιγο απο τους Ταργκαριανιδες και τους δρακους που ειναι τσιτ. Επισης για να γινει κατι καλο θα πρεπει να βρουν αξιολογους writers αν εχει απομεινει κανεις και να ξεφυγουν λιγο απο την γνωστη κατευθυνση των τελευταιων χρονων.. Που δεν με ενοχλει αλλα οπως και να το κανουμε ειναι εντελως προβλεψιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλιαρή η σεζόν, τουλάχιστον έχει κρατήσει την ποιότητά της. Η Ντάρσυ πολυ καλή, ο Σμίθ παίζει περίεργα (ίσως και ο χαρακτήρας να είναι μπερδεμένος), η Best μου έμεινε πολύ σαν ερμηνεία, ενω και ο νεαρός Mitchell κουβάλησε καλά τις σκηνες του. Η ιστορία κλωτσοπατινάδα, δεν προχώρησαν βήμα. Το φιλί εντελώς εκτός τόπου και χρόνου, αλλά μπορούσαν να μας δώσουν και κάτι παραπανω 😁

Ο Βισέρυς λείπει πολύ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελείωσα και εγώ τον δεύτερο κύκλο χτες.

Σε γενικές γραμμές την βρήκα απλά Okay την σειρά. Παραμένει μια εξαιρετική σειρά σε επίπεδο παραγωγής, ηθοποιών, CGI κτλ. Από την άλλη βέβαια, την βρήκα υπερβολικά αργή με απίστευτο μπλα μπλα που πολλές φορές έπιανα απλά το κινητό για να περάσει λίγο η ώρα. 

Δέχομαι το ότι θέλουν να "χτίσουν" λίγο τους χαρακτήρες, τις καταστάσεις κτλ. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι για αυτό το πράγμα περιμέναμε 2 ολόκληρα χρόνια! Δεν δικαιολογείται τέτοια αναμονή με βάση το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα 6.5/10 από εμένα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος και απο εμένα ο 2ος κύκλος.Γενικά μου άρεσε,είχε λίγο αργό ρυθμό,ειδικά στη μέση με τα οράματα του Daemon,αλλά πέρα απο αυτό,βλέπεται ευχάριστα...7.5 απο εμένα

Επεξ/σία από SergioX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2024 στις 10:08 ΠΜ, BlueBlade είπε

Τελείωσα και εγώ τον δεύτερο κύκλο χτες.

Σε γενικές γραμμές την βρήκα απλά Okay την σειρά. Παραμένει μια εξαιρετική σειρά σε επίπεδο παραγωγής, ηθοποιών, CGI κτλ. Από την άλλη βέβαια, την βρήκα υπερβολικά αργή με απίστευτο μπλα μπλα που πολλές φορές έπιανα απλά το κινητό για να περάσει λίγο η ώρα. 

Δέχομαι το ότι θέλουν να "χτίσουν" λίγο τους χαρακτήρες, τις καταστάσεις κτλ. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι ότι για αυτό το πράγμα περιμέναμε 2 ολόκληρα χρόνια! Δεν δικαιολογείται τέτοια αναμονή με βάση το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα 6.5/10 από εμένα.

H κριτική αυτή του φιλου για παράδειγμα (με την οποία συμφωνώ στην ουσία, οχι στη βαθμολογία), δειχνει την αντιθεση που επικρατεί σε τέτοιου ειδους show.

Ενω το GoT κατηγορήθηκε έντονα μετά την 6η σεζόν επειδη ακριβως έκοψε το πολύ μπλα μπλά και πήγε σε σκηνές δράσεις (μη μπουμε ξανά στη λουπα οτι η 7η δεν ηταν καλή, επική ηταν σε αντιθεση φυσικά με την 8η), αφου οι χαρακτηρες πλέον ειχαν οριμάσει, εδω ειμαστε μολις στη Β σεζον και ηδη ο κόσμος έχει βαρεθεί και θέλει λιγότερο μπλα μπλά και περισσότερο δράση.

Spoiler

Το GoT ας πουμε ηταν ο ορισμός του ανουσιου διαλόγου σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά άρεσε. Γιατι άρεσε? Γιατι έτσι το έκανε ο Μάρτινς και άρα ηταν σωστός. 

Κιομως εδω ειναι που χτιζονται πραγματικά χαρακτήρες που επηρεάσαν άμεσα ολη την ιστορία και οχι χαρακτηρες που ειναι κομπάρσοι και τους βλέπουμε να συζητάνε για χαζομάρες (κλασική περιπτωση στη β και γ σεζον του GoT). O Daemon πχ που φάγαμε ποσα επεισόδια να τον βλέπουμε να κοιμάται και να ξυπνάει, ουσιαστικά χτιστηκε σωστά. Ξέρουμε πλέον οτι βλέπουμε έναν πολύπλευρο χαρακτήρα με σκιώδη κίνητρα που παρά τα ελαττώματά του,  υπηρξε πιστός στην οικογένειά του με ισχυρή την αίσθηση της τιμής. Και φυσικά ο τυπος ειναι το Α και το Ω στη συγκεκριμένη σειρά. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το πρώτο επεισόδιο της 2ης σαιζόν. 

Κλασικά τρομερή παραγωγή κλπα όμως κάτι λείπει στους χαρακτήρες, τους βρίσκω όλους από αδιάφορους έως αντιπαθείς (και όχι με την έννοια love to hate). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Εγώ βλέποντας την 2η σεζόν, την οποία για να είμαι ειλικρινής βαρέθηκα αρκετά, συνειδητοποίησα εκ των υστέρων ότι και την πρώτη σεζόν βαρετή την είχα βρει σε γενικές γραμμές. Η διαφορά είναι ότι εκεί υπήρξε το 8ο επεισόδιο, ένα από τα καλύτερα σε ολόκληρο το σύμπαν του GOT, που άλλαξε τις προσδοκίες μου. Η δεύτερη σεζόν δεν είχε κάποιο αντίστοιχο επεισόδιο και καθώς περίμενα κάτι αντάξιο ή έστω να διατηρηθεί ένα σχετικά κοντινό επίπεδο, βλέποντας πως αυτό δεν έγινε, στο τέλος απογοητεύτηκα περισσότερο. 

Θα συνεχίσω τη σειρά γιατί το γενικότερο σύμπαν μου αρέσει από το GOT και τα αντίστοιχα βιβλία, αλλά χωρίς να έχω πλέον υπερβολικές προσδοκίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2024 στις 5:58 ΜΜ, gsarig είπε

Εγώ βλέποντας την 2η σεζόν, την οποία για να είμαι ειλικρινής βαρέθηκα αρκετά, συνειδητοποίησα εκ των υστέρων ότι και την πρώτη σεζόν βαρετή την είχα βρει σε γενικές γραμμές. Η διαφορά είναι ότι εκεί υπήρξε το 8ο επεισόδιο, ένα από τα καλύτερα σε ολόκληρο το σύμπαν του GOT, που άλλαξε τις προσδοκίες μου. Η δεύτερη σεζόν δεν είχε κάποιο αντίστοιχο επεισόδιο και καθώς περίμενα κάτι αντάξιο ή έστω να διατηρηθεί ένα σχετικά κοντινό επίπεδο, βλέποντας πως αυτό δεν έγινε, στο τέλος απογοητεύτηκα περισσότερο. 

Θα συνεχίσω τη σειρά γιατί το γενικότερο σύμπαν μου αρέσει από το GOT και τα αντίστοιχα βιβλία, αλλά χωρίς να έχω πλέον υπερβολικές προσδοκίες. 

Δυστυχώς και εγώ φοβάμαι ότι θα γίνει ότι και στο GOT. Η κάθε season θα είναι εισαγωγή-hype για την επόμενη μέχρι που θα έρθει η τελευταία και θα απογοητευτούμε όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...