Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, Xorxhs! said:

τραγικό το τελευταίο... μου αρεσει που λεγατε οτι χτιζουν σιγα σιγα για το φιναλε...

Εγω προσωπικα δεν ειπα οτι χτιζουν για το φιναλε. Ειπα οτι χτιζουν ενα τρομερο redemption arc για τον Daemon. Το οποιο απο οτι φαινεται θα κορυφωθει καπου στα τελη της 3ης η αρχες 4ης σεζον, αναλογα το ποτε θα δειξουν τη μαχη στο God's eye. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς φαίνεται πως το ψιλογκανετεμιασα λίγο με το σχόλιο μου τις προάλλες για το κλείσιμο της σεζόν, μιας και όπως σωστά είπατε όλοι, ωραίο επεισόδιο, αλλά λιγάκι cliffhanger στο τέλος. Σαν επεισόδιο προσωπικά μου άρεσε πολύ. Το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει η 3η σεζόν μειώνεται και λιγάκι το ενδιαφέρον. Ένα ρίσκο που έχουν βέβαια οι περισσότερες σειρές στις μέρες μας. Παρόλα αυτά σαν σύνολο δεν τη φοβάμαι. Πιστεύω θα συνεχίσει δυνατά όπως τώρα.

Και κατι άσχετο. 

Spoiler

Μου αρέσει που βλέπω τον Bayek από το origins στη σειρά. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει καλή εξέλιξη ο ρόλος του. 

image.png.1a23b904eab1368ac26eff683576b640.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stevenfins είπε

Δυστυχώς φαίνεται πως το ψιλογκανετεμιασα λίγο με το σχόλιο μου τις προάλλες για το κλείσιμο της σεζόν, μιας και όπως σωστά είπατε όλοι, ωραίο επεισόδιο, αλλά λιγάκι cliffhanger στο τέλος. Σαν επεισόδιο προσωπικά μου άρεσε πολύ. Το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει η 3η σεζόν μειώνεται και λιγάκι το ενδιαφέρον. Ένα ρίσκο που έχουν βέβαια οι περισσότερες σειρές στις μέρες μας. Παρόλα αυτά σαν σύνολο δεν τη φοβάμαι. Πιστεύω θα συνεχίσει δυνατά όπως τώρα.

Και κατι άσχετο. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μου αρέσει που βλέπω τον Bayek από το origins στη σειρά. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει καλή εξέλιξη ο ρόλος του. 

image.png.1a23b904eab1368ac26eff683576b640.png

 

 

Αυτος και η maiden of the vale (Jayne arryn) επαιζαν και οι 2 στο raised by wolves

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, stevenfins είπε

Δυστυχώς φαίνεται πως το ψιλογκανετεμιασα λίγο με το σχόλιο μου τις προάλλες για το κλείσιμο της σεζόν, μιας και όπως σωστά είπατε όλοι, ωραίο επεισόδιο, αλλά λιγάκι cliffhanger στο τέλος. Σαν επεισόδιο προσωπικά μου άρεσε πολύ. Το θέμα είναι ότι μέχρι να βγει η 3η σεζόν μειώνεται και λιγάκι το ενδιαφέρον. Ένα ρίσκο που έχουν βέβαια οι περισσότερες σειρές στις μέρες μας. Παρόλα αυτά σαν σύνολο δεν τη φοβάμαι. Πιστεύω θα συνεχίσει δυνατά όπως τώρα.

Και κατι άσχετο. 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μου αρέσει που βλέπω τον Bayek από το origins στη σειρά. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχει καλή εξέλιξη ο ρόλος του. 

image.png.1a23b904eab1368ac26eff683576b640.png

 

 

Άπατη θα πάει η σειρά ... Στα ξένα φόρουμ πέφτει το κράξιμο της αρκούδας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, num8 είπε

Άπατη θα πάει η σειρά ... Στα ξένα φόρουμ πέφτει το κράξιμο της αρκούδας....

Το μόνο θέμα της σειράς, τουλάχιστον στη δεύτερη σεζόν, είναι ο αργός ρυθμος της. Ακόμα και έτσι όμως, παραμένει πολύ καλύτερη ποιοτικά από τη μεγάλη πλειοψηφία των σειρών εκεί έξω. 

Όσον αφορά τα φόρουμ που γράφεις, ή ίσως κάποιους youtubers που μόνο χολή ξέρουν να βγάζουν, προσωπικά δεν τους δίνω ιδιαίτερη σημασία. Έτσι και αλλιώς, θέμα ακύρωσης της σειράς δεν παίζει μέχρι τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσο τη κράζουν τοσο μεγαλυτερο ενδιαφέρον έχει.

Ουτε τη δικαιολογία πως δεν ασχολειται ο Μάρτινς έχουν πλέον, ούτε οτι οι παραγωγοι κάνουν τα δικά τους, ούτε πως το πάνε πολύ γρηγορα και πρόχειρα. Ισα ισα που χτιζουν χαρακτήρες σε υπερβολικό βαθμό, ωστε στο τελος να μη παραμένει αμφιβολία του γιατι έκανε ο τάδε αυτη τη κινηση.

Σε ποιότητα ηθοποιών δε το συζητάμε ένας και ένας ειναι, σκηνές μαχης και γραφικά κορυφή. Μια χαρά. Τι άλλο θες απο μια σειρά δηλαδη;

Και πάνω απ όλα, ξέρουμε τι θα συμβεί, γεγονός που μειωνει το ενδιαφέρον και μονο πραγματικοί fans ή άτομα που απλά γουστάρουν τέτοιου ειδους σειρές θα παραμείνουν

Επεξ/σία από pontez2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, pontez2 είπε

Oσο τη κράζουν τοσο μεγαλυτερο ενδιαφέρον έχει.

Ουτε τη δικαιολογία πως δεν ασχολειται ο Μάρτινς έχουν πλέον, ούτε οτι οι παραγωγοι κάνουν τα δικά τους, ούτε πως το πάνε πολύ γρηγορα και πρόχειρα. Ισα ισα που χτιζουν χαρακτήρες σε υπερβολικό βαθμό, ωστε στο τελος να μη παραμένει αμφιβολία του γιατι έκανε ο τάδε αυτη τη κινηση.

Σε ποιότητα ηθοποιών δε το συζητάμε ένας και ένας ειναι, σκηνές μαχης και γραφικά κορυφή. Μια χαρά. Τι άλλο θες απο μια σειρά δηλαδη;

Και πάνω απ όλα, ξέρουμε τι θα συμβεί, γεγονός που μειωνει το ενδιαφέρον και μονο πραγματικοί fans ή άτομα που απλά γουστάρουν τέτοιου ειδους σειρές θα παραμείνουν

Μήπως όμως κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσουν και με το χτίσιμο; Δεν είναι ότι περίμενα και κάτι πολύ καλύτερο αλλά περίμενα κάπως να έχουν μάθει απ' τα λάθη τους με το GoT και να δίνουν σε κάθε season μία αρχή - μέση - τέλος.

Τουλάχιστον στην πρώτη season έστω και αυτό το χαρακτηριστικό υπήρχε.

Τώρα όλο αυτό το hype που έχτισε για άλλη μια φορά αυτή η season σε δύο χρόνια θα έχει χαθεί και εδώ που τα λέμε η δεύτερη δεν είναι κάποια που βλέπεις ξανά το 2026 που πιστεύω ότι θα βγει η 3η.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναγράψω, 8 επεισόδια όπως αυτά της δεύτερης σαιζόν θέλουν δύο μήνες και όχι δύο χρόνια. Η σειρά παραμένει καλή αλλά πλέον έχει αρκετές ατέλειες και μάλιστα σκηνοθετικά. Ένα μικρό παράδειγμα 

Spoiler

Η προκυμαία και ο Corlys ήμαρτον δηλαδή, η Rhaena σε ένα άδειο λιβάδι ψάχνει τον δράκο, το teleport της Alicent κτλ

Ελπίζω να μην ισχύσουν τα δύο χρόνια για τον τρίτο κύκλο. 

 

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολλά λάθη και σεναριακές ευκολίες και φυσικά πολλά teleport, τα οποία δεν κάνουν αίσθηση διότι, ευτυχώς για όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους σειρές, οι "καλοθελητες" ακόμα δεν έχουν βγει στην επιφάνεια για να τα επισημάνουν 😛

 

Στις 10/8/2024 στις 6:59 ΜΜ, manolis940 είπε

Μήπως όμως κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσουν και με το χτίσιμο;

Συμφωνώ αλλά  δε πρέπει να τη πάθουν όπως με τον 8ο κύκλο του GoT που διέλυσαν έναν χαρακτήρα (πέρα από τα υπόλοιπα)

Γενικά το fire and Blood είναι περισσότερο ένα χρονικό για την άνοδο και την πτώση των Ταργκάρυεν όπου η αφήγηση δεν έχει τον ίδιο βάθος σε χαρακτήρες ούτε και τις λεπτές πολιτικές ίντριγκες που βλέπουμε στο GoT. Το FaB εστιάζει περισσότερο στην ιστορία, και στο χορό των δράκων στο αιματοκυλισμα και τημ επιπτωσή του.

Όμως με κάποιο τρόπο θέλουν να κρατήσουν και το κοινό του GoT που του αρέσει η ίντριγκα (ασφαλώς έχει και τέτοια αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως στο GoT), οπότε πάνε να τα μετριάσουν.

Ως τώρα το πάνε πολύ προσεκτικά αλλά χάνουν τους βιβλιοδιαβαστες για να κερδίσουν τους gameofthronίστες 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pontez2 είπε

Έχει πολλά λάθη και σεναριακές ευκολίες και φυσικά πολλά teleport, τα οποία δεν κάνουν αίσθηση διότι, ευτυχώς για όσους τους αρέσουν τέτοιου είδους σειρές, οι "καλοθελητες" ακόμα δεν έχουν βγει στην επιφάνεια για να τα επισημάνουν 😛

 

Συμφωνώ αλλά  δε πρέπει να τη πάθουν όπως με τον 8ο κύκλο του GoT που διέλυσαν έναν χαρακτήρα (πέρα από τα υπόλοιπα)

Γενικά το fire and Blood είναι περισσότερο ένα χρονικό για την άνοδο και την πτώση των Ταργκάρυεν όπου η αφήγηση δεν έχει τον ίδιο βάθος σε χαρακτήρες ούτε και τις λεπτές πολιτικές ίντριγκες που βλέπουμε στο GoT. Το FaB εστιάζει περισσότερο στην ιστορία, και στο χορό των δράκων στο αιματοκυλισμα και τημ επιπτωσή του.

Όμως με κάποιο τρόπο θέλουν να κρατήσουν και το κοινό του GoT που του αρέσει η ίντριγκα (ασφαλώς έχει και τέτοια αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως στο GoT), οπότε πάνε να τα μετριάσουν.

Ως τώρα το πάνε πολύ προσεκτικά αλλά χάνουν τους βιβλιοδιαβαστες για να κερδίσουν τους gameofthronίστες 😛

Μήπως όμως αυτός είναι και ένας παραπάνω λόγος για να μην κάνεις ένα επεισόδιο εισαγωγή απ' την στιγμή που δεν έχει τόσο βάθος η σειρά;

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον liakinen. Η σειρά αυτή δεν δικαιολογεί τα 2 χρόνια της. Με την τεχνολογία του σήμερα θα μπορούσε να φτιαχτεί πολύ πιο γρήγορα και όσον αφορά τα οπτικά εφέ με δράκους, σιγά τα αυγά θα πω. Ναι μεν βλέπουμε περισσότερο δράκο αλλά ή που περιφέρεται στον αέρα ή που κάθεται σε ένα βράχο. Κερασάκι στην τούρτα οι κινήσεις των δράκων πολλές φορές σου δίνουν μία αίσθηση ότι πάνε σε slow motion χωρίς λόγο.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν συμφωνώ ή διαφωνώ. Υπάρχουν υπέρ και κατά στον τρόπο που κινούνται με σκοπό να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Έτσι το δικαιολογω εγώ τουλάχιστον.

Σε κάθε περίπτωση τα 2 χρόνια αναμονή με τέτοια τεχνολογία είναι πολλά.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και στον πρώτο κύκλο είχε κάποια χρονικά άλματα και μάλιστα σε κάποιους χαρακτήρες δεν δόθηκε καθόλου σημασία. Πχ κάποιος που δεν διάβασε τα βιβλία ανακάλυψε στο τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σαιζόν (δεν θυμαμαι αν έχει γίνει μικρή αναφορά πριν) ότι 

Spoiler

η Helena και ο Aegon είναι αδέρφια 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakinen είπε

Ακόμα και στον πρώτο κύκλο είχε κάποια χρονικά άλματα και μάλιστα σε κάποιους χαρακτήρες δεν δόθηκε καθόλου σημασία. Πχ κάποιος που δεν διάβασε τα βιβλία ανακάλυψε στο τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σαιζόν (δεν θυμαμαι αν έχει γίνει μικρή αναφορά πριν) ότι 

  Απόκρυψη περιεχομένων

η Helena και ο Aegon είναι αδέρφια 

 

Ποοοοοσο δίκιο έχεις 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakinen είπε

Ακόμα και στον πρώτο κύκλο είχε κάποια χρονικά άλματα και μάλιστα σε κάποιους χαρακτήρες δεν δόθηκε καθόλου σημασία. Πχ κάποιος που δεν διάβασε τα βιβλία ανακάλυψε στο τελευταίο επεισόδιο της δεύτερης σαιζόν (δεν θυμαμαι αν έχει γίνει μικρή αναφορά πριν) ότι 

  Απόκρυψη περιεχομένων

η Helena και ο Aegon είναι αδέρφια 

 

Δεν αναφέρεται αυτό στη σειρά νωρίτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...