Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Περί ελληνικών ερασιτεχνικών υποτίτλων:

Παιδιά δυστυχώς όσοι ασχολούνται το κάνουν από χόμπι και το μοιράζουν σε άλλους δωρεάν.. φτιάχνοντας τους πολλές φορές by hand. Παίρνουν τους Αγγλικούς και βλέποντας την ταινία δίπλα πατάνε πάνω την ελληνική μετάφραση εξ ακοής. Η πραγματική og υποτιτλάδικη τέχνη έτσι συμβαίνει. Οι περισσότεροι παλιοί στο άθλημα από εποχών gamato info (το αυθεντικό για όσους το προλαβαν τότε), μεγάλωσαν και σταδιακά σταμάτησαν να το κάνουν ως χόμπι. Έμειναν κάποιες μικρές ομάδες και 1-2 αυτόνομοι παλιοί.

Υπάρχουν και οι "άρπα κόλλα" και machine translation βέβαια που αμαυρώνει τη δουλειά των original ερασιτεχνών υποτιτλιστων.

 

έτσι πήρα πτυχίο αγγλικών εγώ :P κάπου στα ιντερνέτ κυκλοφορούν subs για ταινίες δικά μου .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετα καλο και το 2ο

Spoiler

με κυριαρχο στοιχειο τη συνεχομενη μανουρα απ'ολους προς ολους εξαιτιας των ηλιθιων δολοφονων που εκαναν ακομα πιο μπαχαλο το Βασιλειο.Μεσα σ' ολα βλεπουμε τη "γεννηση" του Αιγκον και την εκπαραθυρωση του Οττο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα σημείο που μου αρεσε 

Spoiler

Είναι η συνάντηση με τον Stark στο τοίχος. Πέρα από την εμβληματικότητα του σημείου, αποτελεί και μια προδιάθεση για τη πίστη των Stark στο στέμμα, ξέροντας πολύ καλά ποτε είναι κάτι δίκαιο και πότε άδικο,.λαμβάνοντας πάντα υπόψη και τον πολύ σημαντικό ρόλο που θα παίξει 

Και εδώ είναι ένα πολύ σημαντικό σημείο στη μυθολογία του GoT, το ότι μια ραδιουργα βασιλομήτωρ κατάφερε να σκοτώσει 150 χρόνια αργότερα τον Νεντ που το μόνο που έκανε ήταν απλά να υπερασπίζεται το στέμμα. Γι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, pontez2 said:

Ένα ακόμα σημείο που μου αρεσε 

  Hide contents

Είναι η συνάντηση με τον Stark στο τοίχος. Πέρα από την εμβληματικότητα του σημείου, αποτελεί και μια προδιάθεση για τη πίστη των Stark στο στέμμα, ξέροντας πολύ καλά ποτε είναι κάτι δίκαιο και πότε άδικο,.λαμβάνοντας πάντα υπόψη και τον πολύ σημαντικό ρόλο που θα παίξει 

 

Spoiler

Θέλω να δω όμως πως η φήμη ότι σκότωσαν τον πρίγκιπα μέσα στην νύχτα θα τους επηρεάσει γιατί η Stark βάζουν την τιμή πάνω από όλα (δεν ξέρω τι γίνεται στο συγκεκριμένο βιβλίο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 25/06/2024 at 11:07, negator2vc said:

Συμπαθητικο και το 2ο επεισοδιο απλα ρε γαμωτο κατι λειπει απο την σειρα.

Δεν υπάρχει χαρακτήρας που να μπορείς να αγαπήσεις. Το βλέπεις όπως παρακολουθεί ένας ποδοσφαιρόφιλος ματς που δε συμμετέχει η ομάδα του, αδιάφορα. Δεν έχει σχέση με το GoT.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kirileman είπε

Δεν έχει σχέση με το GoT.

Εμένα αυτο μου φαινεται ανωτερο . Και ειδικά λόγω του γεγονότος πως οι διάλογοι έχουν πράγματι ουσία. 

Τώρα τα θέματα συμπάθειας χαρακτήρων ειναι και σχετικά στο συμπαν του Μάρτινς. Πχ ειναι η Rhaenys ως χαρακτήρας ειναι απίθανη, ξεκάθαρα αδικημένη από ολη την ιστορία και ουσιαστικά ηρωίδα. Ο τροπος που της συμπεριφέρεται βέβαια ο Μάρτινς ειναι κλασικός σε όσους χαρακτηρες έχει γράψει ως δικαιους.

Η  D΄ arcy επισης ως ηθοποιός είναι απλά κορυφή, ο Ότο ειτε ως ηθοποιός ειτε ως χαρακτηρας ε δε γινεται να μη τον συμπαθήσεις. 

Τουναντιον στο άλλο μεσουρανούσαν ψυχοπαθείς που οι κινησεις τους δεν ειχαν καμία ουσιαστική λογική, ουτε καν για τους ραδιουργους που θεωρουσαν οτι χρησιμοποιουν μαριονέτες.

Αν κάτι με χαλάει σε ολη τη σειρά ειναι οτι ξέρω τη συνέχεια και απλά παρατηρω το πως παρουσιάζει ο σκηνοθέτης τον κάθε ήρωα και τη κάθε στιγμή ή το έξτρα λιθαράκι που βάζει ο ιδιος για να διαφοροποιει τη κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 21/06/2024 at 10:47, Arkin said:

Πούλια βρε πω καταραμένο Τ9. 

Εχει και πουλιά αλλα τιποτα εντυπωσιακα καλό  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Platon-153 said:

Καλησπέρα. Ξέρετε αν υπάρχουν σήμερα υπότιτλοι για το επ.3; 

Spoiler

Τετάρτη μάλλον από τα παιδιά του fansubberz. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...