Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Δεν είσαι μόνος σου με αυτήν την υποψία. Δες εδώ, ακόμα και το prop αυτό στην επίσημη φωτό είναι B-movie FX και μάλιστα φαίνεται κιόλας λολ

 

image.png.f06f045c5201967d99ec849b8e820d81.png

Πετυχα σε ενα επεισοδιο την παρακατω σκηνη και πεθανα στα γελια. Ποσο πιο μουφα πιο fake πιο ψευτικο cgi μπορουσαν να δωσουν? Δηλαδη αυτα ειναι εφε 1980 και πολυ λεω. 

61982393-11171565-image-a-142_1662101048

 

Απο την αλλη εχεις αυτο και λες μπραβο που υπαρχουν σειρες με cgi που δειχνει αληθοφανες. 50 εκατομμυρια λενε στοιχισε καθε επεισοδιο του αρχοντα. Μαλλον προς τα 50 χιλιαρικα το κοβω ειδικα αν βαλουμε και τους ηθοποιους 5ης 6ης διαλογης που εβαλαν. Που πηγαν τα λεφτα ρε μπεζο?

425977961733.jpg

house-of-the-drgon-drogon-vhagar.jpg

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλε μέσα και την Battle of the Bastards, αν δεις το make-of documentary που εξηγούν πως τη φτιάξανε θα εκπλαγείς από το γεγονός ότι είχε λιγότερα vfx από ότι της φαίνεται, ειδικά στην επέλαση του ιππικού! Είναι πραγματικά εκπληκτικό. Το HotD δεν είναι ακόμα εκεί, αλλά είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα φτάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Σπίτι του Κουμπάρου.

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εμένα η σειρά μου φαίνεται χλιαρή. Θα γράψω μερικές σκόρπιες σκέψεις.

Τελείωσα το 7ο επεισόδιο και μέχρι στιγμής το μόνο που βλέπω είναι βαρετές οικογενειακές ιστορίες σε στυλ Φώσκολου. Ούτε καν ίντριγκα δεν υπάρχει μιας και όλοι γνωρίζουν τι γίνεται πίσω από τις πόρτες και κανείς δεν μιλάει.. Και όταν μιλάνε φροντίζουν να είναι πάντα ευγενικοί και προσεκτικοί μεταξύ τους ακόμα και σε έντονους διαπληκτισμούς.. μη ξεχνάμε και τρόπους. Απλώς ρίχνουν απειλητικά βλέμματα και μέχρι εκεί.

Μία φορά έγινε κάτι (μάλλον) σοβαρό που κατέληξε σε καυγά με θάνατο και δεν μάθαμε τι ακριβώς ειπώθηκε και γιατί έγινε ο καυγάς! Μετά το συμβάν έκλαψε ένα άτομο και δεν υπήρξε καμία συνέπεια. Έλα μωρέ δεν πειράζει.

Ερμηνείες επίσης χλιαρές και ψυχρές εκτός από 2-3 εξαιρέσεις. Παρατεταμένες σκηνές με βαρύγδουπα λόγια και φιλοσοφίες αλλά όχι πράξεις.

Ακόμα και οι δράκοι βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους και μάλιστα δεν φαίνεται να αποτελούν και κάποια σοβαρή απειλή γιατί σχεδόν όλοι τους έχουν γραμμένους. Ειδικά εκείνος με τη μάσκα και το στρατό στην αρχή ούτε καν ίδρωσε όταν είδε τον ξανθό καβάλα στο δράκο. Απομακρύνθηκε χωρίς έκφραση λίγο πιο πέρα και όλα ΟΚ. Σαν να έλεγε από μέσα του χεστήκαμε τώρα δηλαδή...

Στην αρχή η σειρά ξεκίνησε ωραία με την έντονη προκλητικότητα του μικρότερου αδερφού αλλά μετά όλο αυτό έσβησε ξαφνικά (για ανεξήγητο λόγο) και ο τύπος κατάπιε τα α.....δια του. Μεγάλο time-gap στη μέση και γεμίσαμε ξαφνικά ένα τσούρμο random κουτσούβελα (έχασα το μέτρημα). Ξεγεννάει η μία και μετά από λίγο σε άλλο επεισόδιο η κοιλιά πάλι φουσκωμένη 🤣 Τι ακριβώς έγινε όλα αυτά τα χρόνια??? Τίποτα απολύτως απ' ότι φαίνεται.

Το μόνο καλό που μπορώ να πω είναι ότι τουλάχιστον η σειρά αποφεύγει να γίνεται γελοία και δεν έχει cringe διαλόγους όπως κάποιες "άλλες" πρόσφατες παρόμοιας θεματολογίας. Νομίζω ότι μεγάλη μερίδα του praise για το HotD έχει να κάνει με το πόσο χαμηλά έχει πέσει εκείνη η "άλλη" σειρά γιατί με το GoT απλά δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση.

Δεν ξέρω αν ξαφνικά θα απογειωθεί στα 3 τελευταία επεισόδια που μου έμειναν αλλά προς το παρόν... δεν γίνεται τίποτα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εμένα η σειρά μου φαίνεται χλιαρή. Θα γράψω μερικές σκόρπιες σκέψεις.

Τελείωσα το 7ο επεισόδιο και μέχρι στιγμής το μόνο που βλέπω είναι βαρετές οικογενειακές ιστορίες σε στυλ Φώσκολου. Ούτε καν ίντριγκα δεν υπάρχει

Απλώς ρίχνουν απειλητικά βλέμματα και μέχρι εκεί.

Μία φορά έγινε κάτι (μάλλον) σοβαρό που κατέληξε σε καυγά με θάνατο και δεν μάθαμε τι ακριβώς ειπώθηκε και γιατί έγινε ο καυγάς! Μετά το συμβάν έκλαψε ένα άτομο και δεν υπήρξε καμία συνέπεια. Έλα μωρέ δεν πειράζει.

Ερμηνείες επίσης χλιαρές και ψυχρές εκτός από 2-3 εξαιρέσεις. Παρατεταμένες σκηνές με βαρύγδουπα λόγια και φιλοσοφίες αλλά όχι πράξεις.

Ακόμα και οι δράκοι βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους και μάλιστα δεν φαίνεται να αποτελούν και κάποια σοβαρή απειλή γιατί σχεδόν όλοι τους έχουν γραμμένους. 

Δεν ξέρω αν ξαφνικά θα απογειωθεί στα 3 τελευταία επεισόδια που μου έμειναν αλλά προς το παρόν... δεν γίνεται τίποτα. 

Συνέχισε την παρακολούθηση, 3 επεισόδια έμειναν 😛

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το Σπίτι του Κουμπάρου.

Δεν ξέρω ρε παιδιά αλλά εμένα η σειρά μου φαίνεται χλιαρή. Θα γράψω μερικές σκόρπιες σκέψεις.

Τελείωσα το 7ο επεισόδιο και μέχρι στιγμής το μόνο που βλέπω είναι βαρετές οικογενειακές ιστορίες σε στυλ Φώσκολου. Ούτε καν ίντριγκα δεν υπάρχει μιας και όλοι γνωρίζουν τι γίνεται πίσω από τις πόρτες και κανείς δεν μιλάει.. Και όταν μιλάνε φροντίζουν να είναι πάντα ευγενικοί και προσεκτικοί μεταξύ τους ακόμα και σε έντονους διαπληκτισμούς.. μη ξεχνάμε και τρόπους. Απλώς ρίχνουν απειλητικά βλέμματα και μέχρι εκεί.

Μία φορά έγινε κάτι (μάλλον) σοβαρό που κατέληξε σε καυγά με θάνατο και δεν μάθαμε τι ακριβώς ειπώθηκε και γιατί έγινε ο καυγάς! Μετά το συμβάν έκλαψε ένα άτομο και δεν υπήρξε καμία συνέπεια. Έλα μωρέ δεν πειράζει.

Ερμηνείες επίσης χλιαρές και ψυχρές εκτός από 2-3 εξαιρέσεις. Παρατεταμένες σκηνές με βαρύγδουπα λόγια και φιλοσοφίες αλλά όχι πράξεις.

Ακόμα και οι δράκοι βαριούνται να κάνουν τη δουλειά τους και μάλιστα δεν φαίνεται να αποτελούν και κάποια σοβαρή απειλή γιατί σχεδόν όλοι τους έχουν γραμμένους. Ειδικά εκείνος με τη μάσκα και το στρατό στην αρχή ούτε καν ίδρωσε όταν είδε τον ξανθό καβάλα στο δράκο. Απομακρύνθηκε χωρίς έκφραση λίγο πιο πέρα και όλα ΟΚ. Σαν να έλεγε από μέσα του χεστήκαμε τώρα δηλαδή...

Στην αρχή η σειρά ξεκίνησε ωραία με την έντονη προκλητικότητα του μικρότερου αδερφού αλλά μετά όλο αυτό έσβησε ξαφνικά (για ανεξήγητο λόγο) και ο τύπος κατάπιε τα α.....δια του. Μεγάλο time-gap στη μέση και γεμίσαμε ξαφνικά ένα τσούρμο random κουτσούβελα (έχασα το μέτρημα). Ξεγεννάει η μία και μετά από λίγο σε άλλο επεισόδιο η κοιλιά πάλι φουσκωμένη 🤣 Τι ακριβώς έγινε όλα αυτά τα χρόνια??? Τίποτα απολύτως απ' ότι φαίνεται.

Το μόνο καλό που μπορώ να πω είναι ότι τουλάχιστον η σειρά αποφεύγει να γίνεται γελοία και δεν έχει cringe διαλόγους όπως κάποιες "άλλες" πρόσφατες παρόμοιας θεματολογίας. Νομίζω ότι μεγάλη μερίδα του praise για το HotD έχει να κάνει με το πόσο χαμηλά έχει πέσει εκείνη η "άλλη" σειρά γιατί με το GoT απλά δεν υπάρχει ουδεμία σύγκριση.

Δεν ξέρω αν ξαφνικά θα απογειωθεί στα 3 τελευταία επεισόδια που μου έμειναν αλλά προς το παρόν... δεν γίνεται τίποτα. 

Νομίζω ότι απλά πέφτουν όλοι στην παγίδα να το συγκρίνουν με το GoT, δεν είναι GoT, κι όσο πιο νωρίς το καταλάβεις, τόσο περισσότερο θα απολαύσεις την σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Δεν ξέρω αν ξαφνικά θα απογειωθεί στα 3 τελευταία επεισόδια που μου έμειναν αλλά προς το παρόν... δεν γίνεται τίποτα.

Δεν θα απογειωθεί sorry, αυτή η season ήταν εισαγωγική ώστε να γνωρίζεις τους χαρακτήρες. Οι επόμενες seasons λογικά θα είναι τέρμα ξύλο, μάχες και προδοσίες. Οποτε καλύτερα έτσι in my humble opinion ώστε να προλάβεις να δεθείς με τους χαρακτήρες πριν αρχίσουν να πεθαίνουν αριστερά και δεξιά. Το GOT έχει πολύ πιο σύνθετο story και λογικό να έχει πιο ενδιαφέρον όταν μιλάμε για όλα σχεδόν τα houses σε σχέση με αυτό που είναι μονο ένα. Πάντως ναι, και εγώ πιστεύω ότι βοηθησε πολύ η ξεφτίλα του LOTR ώστε να ανεβάσει αυτή την σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκούγεται οτι επικρατει μεγάλος ενθουσιασμός για το "Snow". Ο Μάρτιν ειδικά ειναι πολύ θετικός με την όλη ιδέα, την οποία την έφερε ο ίδιος ο Χαριγκτον με την ομάδα του!!!!!

Επίσης λέει οτι ολο αυτο, θα μπορέσει να "σωσει" και να δικαιολογίσει το κακό τελος του GOT.

O Drogon θα παίξει και πάλι ρόλο στην ιστορία οπως φαίνεται, ενω απο τους ηθοποιούς, αν εξαιρέσει κανεις την Κλαρκ, αρκετοί από τους παλιους έχουν ηδη πει οτι θα συμμετάσχουν στο νέο εγχειρημα, με τις ευλογίες Μάρτιν που ενδεχομένως δε θα αλλάξει ιδιαίτερα την ιστορία στα βιβλία του.

Η ιστορία φαίνεται οτι θα λαμβάνει χωρα, λίγα χρονια μετά το τέλος του GoT, ωστε να δικαιολογήσει και την ηλικία των ηθοποιών!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος δράκος σας άρεσε περισσότερο; 
 

Εμένα με μεγάλη διαφορά ο Caraxes. Έχει μια μοναδικότητα και ένα παρουσιαστικό που δεν το έχει κανένας άλλος. Οι προειδοποιητικές τσιριχτές κραυγές πριν κάνει την εμφάνιση του, ο απειλητικός τρόπος που πλησιάζει σιγά σιγά περπατώντας βγαίνοντας από κάποια  κρυψώνα σαν να παρακολουθεί μονίμως τι γίνεται. Δίνει την εντύπωση ότι κανένας (εκτός του Daemon) δεν είναι ασφαλής με την παρουσία του και ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει μακελειό. 
 

Πολύ καλή δουλειά γενικά σε αυτόν τον τομέα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pontez2 είπε

Aκούγεται οτι επικρατει μεγάλος ενθουσιασμός για το "Snow". Ο Μάρτιν ειδικά ειναι πολύ θετικός με την όλη ιδέα, την οποία την έφερε ο ίδιος ο Χαριγκτον με την ομάδα του!!!!!

Επίσης λέει οτι ολο αυτο, θα μπορέσει να "σωσει" και να δικαιολογίσει το κακό τελος του GOT.

O Drogon θα παίξει και πάλι ρόλο στην ιστορία οπως φαίνεται, ενω απο τους ηθοποιούς, αν εξαιρέσει κανεις την Κλαρκ, αρκετοί από τους παλιους έχουν ηδη πει οτι θα συμμετάσχουν στο νέο εγχειρημα, με τις ευλογίες Μάρτιν που ενδεχομένως δε θα αλλάξει ιδιαίτερα την ιστορία στα βιβλία του.

Η ιστορία φαίνεται οτι θα λαμβάνει χωρα, λίγα χρονια μετά το τέλος του GoT, ωστε να δικαιολογήσει και την ηλικία των ηθοποιών!

Όντως και προσαυξάνω. Οι δυνατότητες που μπροεί να έχει ένα τέτοιο εγχείρημα είναι εξαιρετικές. Και υπάρχουν και κάποιες μικρο-διαρροές για το που μπορεί να το πάνε: 

 

Δηλαδή, άμα όντως κάνουν κάτι τέτοιο και παίξει καμμιά ανάσταση της Daenerys να δεις που όχι μόνο θα γίνει χαμός, αλλά θα δικαιωθούν στο τέλος και οι D&D για το πιο δραματικό subverted φινάλε ever! 😅

 

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ποιος δράκος σας άρεσε περισσότερο; 
 

Εμένα με μεγάλη διαφορά ο Caraxes. Έχει μια μοναδικότητα και ένα παρουσιαστικό που δεν το έχει κανένας άλλος. Οι προειδοποιητικές τσιριχτές κραυγές πριν κάνει την εμφάνιση του, ο απειλητικός τρόπος που πλησιάζει σιγά σιγά περπατώντας βγαίνοντας από κάποια  κρυψώνα σαν να παρακολουθεί μονίμως τι γίνεται. Δίνει την εντύπωση ότι κανένας (εκτός του Daemon) δεν είναι ασφαλής με την παρουσία του και ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να γίνει μακελειό. 
 

Πολύ καλή δουλειά γενικά σε αυτόν τον τομέα. 

Συμφωνώ είναι ωραίος, αλλά θέλω να δω και Vermithor σύντομα! 😄

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το plotline της Daenerys δεν σώζεται, τελείωσε, ας το αφήσουν να αναπαυτεί.

Μπορεί όμως να φτιάξουν το plotline των white walkers κάπως. Θεωρώ ότι είναι ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να είναι το spinoff του Snow πραγματικά ενδιαφέρον.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Το plotline της Daenerys δεν σώζεται, τελείωσε, ας το αφήσουν να αναπαυτεί.

Μπορεί όμως να φτιάξουν το plotline των white walkers κάπως. Θεωρώ ότι είναι ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να είναι το spinoff του Snow πραγματικά ενδιαφέρον.

Δεν πιστευω πω υπάρχει η ανάγκη πλέον να "σωθεί" κάτι απ τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Έκλεισε ο κύκλος του (προσωπικά τον θεωρω τον σημαντικοτερο χαρακτηρα της σειράς για πολλούς λόγους αλλά αυτο ειναι άλλη κουβέντα)

Ωστοσο ολα θα κριθουν απ τον ιδιο τον Μάρτινς και το τι έχει στο μυαλό του. 

Και γενικά, δεν ειναι να το πολυπαιδευουν το ζητημα. Οσο περνάνε τα χρονια, μεγαλωνουν και οι πρωταγωνιστές που ο κόσμος έχει ταυτιστει. Ας πουμε δε θα μπορουσε να κάνει κάποιος άλλος τον Σνοου, ουτε άλλη ηθοποιός την Αρυα (για το ενδεχομενο να γινει σειρά ή ταινία που να αφορά τα ταξίδια της)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν άρεσε τον Μάρτιν τόσο ώστε να πειστεί εμπιστεύομαι την κρίση του. Τουλάχιστον ως προς την αρχική ιδέα και κατεύθυνση.

9 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν πιστευω πω υπάρχει η ανάγκη πλέον να "σωθεί" κάτι απ τον συγκεκριμένο χαρακτήρα. Έκλεισε ο κύκλος του

Ανάγκη είχε αλλά it's dead and buried. "The past is already written. The ink is dry." που λέει και ο Bloodraven. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι εξαρτάται από το scope της παραγωγής. Άμα είναι επικεντρωμένο στον Jon και τα γύρω γύρω από North σίγουρα δεν χωράει η Daenerys.

Άμα πιάσουνε το θέμα του Bran με αυτό το plot twist ενδέχεται και πάλι να μην χωράει η Daenerys εάν το προσεγγίσουν ως μια ενδο-Stark υπόθεση σε φάση mini-series.

ΑΛΛΑ, αν το προσεγίσουν με βάση την Targaryen καταγωγή του Jon, βάλουν τον Drogon μέσα και η υπόθεση επεκταθεί σε όλα τα βασίλεια πάλι και συμπεριλαμβάνει και την απέναντι ήπειρο, πολλά μπορούν να γίνουν.

Σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, δεν θεωρώ απίθανο να επαναφέρουν θεματικές που κόπηκαν ξαφνικά από το GoT, πχ Quaithe, Assai, Kinvara όπου όλα αυτά συντελούν στην πιθανότητα ανάστασης της Daenerys.

Θα παίξει ρόλο θεωρώ τι θα γίνει με το HotD και τους δράκους, άμα έχουν πέραση μεγάλη, δεν υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι και "ξανθοί" χαρακτήρες για να έχεις "δρακομαχίες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...