Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελείωσα το ΣΚ, γενικά αρκετά ευχαριστημένος έμεινα και του βάζω 8-8.5/10. Σε θέματα διαλόγων, χαρακτήρες, πλοκή, ένταση ακόμα και δράση θα πω, υπερέχει για μένα ξεκάθαρα από οποιδήποτε άλλο TV fantasy series υπάρχει εκεί έξω (RoP, Witcher). Πιστεύω έχει ξεκάθαρα παραπάνω budget από πρώτες 1-2 GoT σαιζόν. Μου άρεσε πολύ και (ανέκαθεν) το γενικότερο moody/dark/gritty feeling, προσδίδει μεγαλύτερη βαρύτητα, ρεαλισμό (όπως είθισται σε μεσαιωνική κοινωνία) και δράμα.

Η επιλογή να χρησιμοποιήσουν την 1η σαιζόν για σετάρισμα της ιστορίας ήταν καλή αλλά λόγω των 10 επεισοδίων οδήγησε στο να δείξει αποσπασματικά την ανάπτυξη αρκετών χαρακτήρων και το πέρασμα του χρόνου. Αναγκαίο κακό όμως και δεν χάθηκε κάτι "πολύ σημαντικό", αν και θα ήθελα να δω παραπάνω από την νεανική εποχή γιατί ήταν ενδιαφέρουσα η performance της Milly. 

Μερικά ακόμα γρήγορα σχόλια:

  • Ήμουν ΟΚ με τα "εφέ νύχτας", ίσως επειδή το είδα σε προβολέα, πλην της σκηνής που Rhaenyra - Daemon μιλάνε στην παραλία του Driftmark, είχε περίεργη θολούρα και softness για μένα 
  • Το σενάριο έχει επιφέρει αλλαγές που ευνοούν την συμπάθεια προς βασικούς χαρακτήρες και δημιουργούν πιο ίσες αποστάσεις σε κομβικά γεγονότα, αλλά "μπερδεύουν" και λίγο τις καταστάσεις
  • Το πρόσωπο της Rhaenyra στο τέλος, μου έφερνε σε Daenerys λίγο που είναι κάπως spoiler
  • Καλή η προσπάθεια χρήσης του dagger και της προφητείας για σύνδεση με γεγονότα στο GoT
  • Έχουμε αρκετούς δράκους ακόμα να δούμε και μεγαλύτερο χαμό
  • Rhaenyra + Daemon = κλασικό Targaryen love story 
Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Το πρόσωπο της Rhaenyra στο τέλος, μου έφερνε σε Daenerys λίγο που είναι κάπως spoiler

Kαι στο πρωτο επεισόδιο, ακριβως στη πρωτη σκηνη, γινεται το ιδιο πράγμα. Βλέπουμε τη πισω οψη της και πιστευουμε οτι ειναι η Daenerys.

Παρά την αποτυχία της τελευταίας σεζον του GoT, έχουν επενδυσει στη συνδεση του χαρακτήρα τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Kαι στο πρωτο επεισόδιο, ακριβως στη πρωτη σκηνη, γινεται το ιδιο πράγμα. Βλέπουμε τη πισω οψη της και πιστευουμε οτι ειναι η Daenerys.

Παρά την αποτυχία της τελευταίας σεζον του GoT, έχουν επενδυσει στη συνδεση του χαρακτήρα τους.

 

Δίκιο έχεις, αλλά εκεί λίγο ο αρκετά διαφορετικός δράκος, οι φροντιστές και ειδικά το passing πάνω από King's Landing που κανένας από τους κατοίκους δεν αντέδρασε ως κάτι μη-φυσιολογικό μου έδωσαν εξαρχής την διαφορετική εποχή. Απλά η τελευταία σκηνή της σαιζόν με την αλλαγή της έκφρασής της όταν γύρισε, νόμισα καλά καλά ότι κάποιο overlay είχαν κάνει με το πρόσωπο της Daenerys από το προτελευταίο επεισόδιο της 8ης σαιζόν GoT, για τόσο τρελή ομοιότητα μιλάμε.

Ορίστε λοιπόν, τι old feminist και woke κατηγορούν τον GRRM, αφού συνεχώς δείχνει ότι μια γυναίκα Targaryen

Spoiler

γίνεται πάντα τρελή άμα κυβερνήσει

Οπότε μια με το prequel HotD και άλλη μια (ίσως) με το sequel Snow, θα το σουλουπώσουν κάπως το φινάλε του GoT...!

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stafftw είπε

Ίσως κάπως αλλιώς θα έπρεπε να το διατυπώσω αλλά αυτό μου βγάζει.

Εγώ θα την χαρακτήριζα βιαστικά γραμμένη σε διαφορα σημεία, αλλα το καταλαβαίνω γιατί πολύ σωστά αφιέρωσαν δέκα επεισόδια για character development και δεν ξεκίνησαν με την μια τον πόλεμο. Με αυτό τον τρόπο, παρόλο το rushed writing σε σημεία, θα υπάρχει καλύτερο δέσιμο με τους χαρακτήρες όταν θα πεθαίνουν σαν μύγες στις επόμενες seasons. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω imho.

36 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Οπότε μια με το prequel HotD και άλλη μια (ίσως) με το sequel Snow, θα το σουλουπώσουν κάπως το φινάλε του GoT...!

Δεν διορθώνεται με τίποτα εκτος άμα το κάνουν reboot. Ήταν έγκλημα το πως το τελειωσαν. ’μα ήμασταν 100 χρονια πίσω θα τους κρεμούσαν στην πλατεία. :P

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Feregorn είπε

Το τελείωσα το ΣΚ, γενικά αρκετά ευχαριστημένος έμεινα και του βάζω 8-8.5/10. Σε θέματα διαλόγων, χαρακτήρες, πλοκή, ένταση ακόμα και δράση θα πω, υπερέχει για μένα ξεκάθαρα από οποιδήποτε άλλο TV fantasy series υπάρχει εκεί έξω (RoP, Witcher). Πιστεύω έχει ξεκάθαρα παραπάνω budget από πρώτες 1-2 GoT σαιζόν. Μου άρεσε πολύ και (ανέκαθεν) το γενικότερο moody/dark/gritty feeling, προσδίδει μεγαλύτερη βαρύτητα, ρεαλισμό (όπως είθισται σε μεσαιωνική κοινωνία) και δράμα.

Η επιλογή να χρησιμοποιήσουν την 1η σαιζόν για σετάρισμα της ιστορίας ήταν καλή αλλά λόγω των 10 επεισοδίων οδήγησε στο να δείξει αποσπασματικά την ανάπτυξη αρκετών χαρακτήρων και το πέρασμα του χρόνου. Αναγκαίο κακό όμως και δεν χάθηκε κάτι "πολύ σημαντικό", αν και θα ήθελα να δω παραπάνω από την νεανική εποχή γιατί ήταν ενδιαφέρουσα η performance της Milly. 

Μερικά ακόμα γρήγορα σχόλια:

  • Ήμουν ΟΚ με τα "εφέ νύχτας", ίσως επειδή το είδα σε προβολέα, πλην της σκηνής που Rhaenyra - Daemon μιλάνε στην παραλία του Driftmark, είχε περίεργη θολούρα και softness για μένα 
  • Το σενάριο έχει επιφέρει αλλαγές που ευνοούν την συμπάθεια προς βασικούς χαρακτήρες και δημιουργούν πιο ίσες αποστάσεις σε κομβικά γεγονότα, αλλά "μπερδεύουν" και λίγο τις καταστάσεις
  • Το πρόσωπο της Rhaenyra στο τέλος, μου έφερνε σε Daenerys λίγο που είναι κάπως spoiler
  • Καλή η προσπάθεια χρήσης του dagger και της προφητείας για σύνδεση με γεγονότα στο GoT
  • Έχουμε αρκετούς δράκους ακόμα να δούμε και μεγαλύτερο χαμό
  • Rhaenyra + Daemon = κλασικό Targaryen love story 

 

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ θα την χαρακτήριζα βιαστικά γραμμένη σε διαφορα σημεία, αλλα το καταλαβαίνω γιατί πολύ σωστά αφιέρωσαν δέκα επεισόδια για character development και δεν ξεκίνησαν με την μια τον πόλεμο. Με αυτό τον τρόπο, παρόλο το rushed writing σε σημεία, θα υπάρχει καλύτερο δέσιμο με τους χαρακτήρες όταν θα πεθαίνουν σαν μύγες στις επόμενες seasons. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω imho.

Δεν διορθώνεται με τίποτα εκτος άμα το κάνουν reboot. Ήταν έγκλημα το πως το τελειωσαν. ’μα ήμασταν 100 χρονια πίσω θα τους κρεμούσαν στην πλατεία. :P

 

Τώρα διαβάζω το βιβλίο και πραγματικά δε βαριέμαι να το ξαναλέω ότι η σειρά πρέπει να πάρει βραβείο για το πώς μεταφέρεται σωστά ενα βιβλίο με τόσο μεγάλο Timeline σε σειρά ή ταινία. 

Πρέπει να γίνει textbook που λένε... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε μια δρακομαχία και καθόμαστε σελίδες να αναλύουμε τα specs των δράκων και να κάνουμε τεχνικές συζητήσεις σαν να πρόκειται για αερομαχία πάνω απο το Αιγαίο.

Και αυτή η season ήταν μόνο το ζέσταμα,  τα ωραία έρχονται σε 2 χρονάκια στις επόμενες. Εκεί αναμένω αναλύσεις απο τους ειδικούς (εμάς) σχετικά με τους ελιγμούς και τις στρατηγικές των δράκων.

Spoiler

Εμένα στην σκηνή με τους δράκους με χάλασε κυρίως το γεγονός ότι ο Arrax απο κυνηγημένος ξαφνικά αποφάσισε να επιτεθεί στnν Vhagar. Προφανώς ήταν απο φόβο, αλλά και πάλι. Το ένστικτο θα έλεγε να τρέξει μακρία να κρυφτεί όχι να δοκιμάσει κάποιο χτύπημα όσο υπάρχει ακόμα η επιλογή της φυγής. Τέλος πάντων, έπρεπε να δείξουν στην TV μια σκηνή που δεν υπάρχει με λεπτομέρειες στο βιβλίο και αποφασίσανε αυτό. Τους συγχωρώ.

Γενικά τα έργα του Martin δεν είναι για αυτούς που δένονται με τους χαρακτήρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πεσει κατω απο τα γελια με καποιες λεπτομερειες που απασχολουν καποιους σε σειρα φαντασιας να γινονται αναλυσεις αεροδυναμικης κ ταχυτητας των  δρακων , Επισης  πολλα ερωτηματα εχουν απαντηθει μεσα στη σειρα αλλα καποιοι επισης νομιζουν οτι βλεπουν μια σειρα . Πχ Ρωταει ο αλλος γιατι η Rhaenyra καθεται κ συζηταει το θεμα ενω θα μπορουσε απλα να παει να καψει τους πρασινους στο Kings landing. Εντωμεταξυ μεσα στο επεισοδιο μπορει να το εξηγησε κ δυο φορες οτι δε σκοπευει σα βασιλισα να καψει το συμπαν για να κρατησει το στεμα . Κ πολλα αλλα που βαριεμαι να καθομαι να εξηγω 

Εμενα παντως το μονο που με ξενερωσε ειναι τα 2 χρονια αναμονης που ειπαν για το 2ο κυκλο κ λιγο η σκοταδίλα της εικονας . 

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη 2η σεζόν οι σεναριογράφοι θα εμβαθύνουν λίγο παραπάνω στον Deamon. Υλικό υπάρχει άφθονο για αυτό... 

FB_IMG_1667483799254.jpg.b68b18ed155c81585a5183b4ba33fbd2.jpg

 

 

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DeareN είπε

Στη 2η σεζόν οι σεναριογράφοι θα εμβαθύνουν λίγο παραπάνω στον Deamon. Υλικό υπάρχει άφθονο για αυτό... 

 

μεχρι να ερθει η 2η σεζον μπορει να εχουμε ξεχασει τον Deamon...Απογοητευσει η τοσο μεγαλη καθυστερηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, totalius είπε

Εχω πεσει κατω απο τα γελια με καποιες λεπτομερειες που απασχολουν καποιους σε σειρα φαντασιας να γινονται αναλυσεις αεροδυναμικης κ ταχυτητας των  δρακων

Sorry κιόλας buddy αλλα μας τα έχετε πρήξει με το φαντασία=no logic. Aμα τώρα εσύ μπορείς να κλείνεις το εγκέφαλο όταν βλέπεις κάτι τότε συγχαρητήρια, μακάρι να μπορούσα και εγώ. Φιλικά. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/10/2022 στις 10:36 ΜΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

δεν υπακούνε πάντα τους riders

Spoiler

Γιατί δεν είναι True - true Targaryens και οι δύο ( από 2 γονείς Targs ). Ο  ένας ήταν Strong+ Targ, ο άλλος Hightower+ Targ. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό βέβαια ή αναγράφεται στα βιβλία. Σε συζήτηση στο youtube το διάβασα.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είδα σήμερα κουβέντα για την αεροδυναμική των δράκων και τη λογική σε σειρές με δράκους και νεκρούς και αγχώθηκα 😛

Λοιπόν βλέπουν το τελευταίο επεισόδιο αντιλήφθηκα για μια ακόμα φορά πόσο θέλει να συνδέσει ο Μάρτινς τη σειρά με την Νταινερις.

Ότι προκάλεσε τρέλα στη Νταινερις το προκαλεί και εδώ στη τελευταία σκηνή.

Αυτό από μόνο του δείχνει το πόσο αγαπημένος χαρακτήρας του Μάρτινς είναι ο εν λόγω χαρακτήρας (το έχει πει και στο παρελθόν βέβαια) και θα είχε πολύ ενδιαφέρον να δούμε τη κατάλληλη της στα βιβλία.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Sorry κιόλας buddy αλλα μας τα έχετε πρήξει με το φαντασία=no logic. Aμα τώρα εσύ μπορείς να κλείνεις το εγκέφαλο όταν βλέπεις κάτι τότε συγχαρητήρια, μακάρι να μπορούσα και εγώ. Φιλικά. ;)

21 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Sorry κιόλας buddy αλλα μας τα έχετε πρήξει με το φαντασία=no logic. Aμα τώρα εσύ μπορείς να κλείνεις το εγκέφαλο όταν βλέπεις κάτι τότε συγχαρητήρια, μακάρι να μπορούσα και εγώ. Φιλικά. ;)

Συγνώμη για τη 2πλη παράθεση αλλα τα έκανα σαλατα με τις παραθέσεις .

Δλδ ειναι no logic οτι ενας μεγάλος δράκος μπορεί να ειναι πιο γρήγορος απο ένα μικρο ; Χρειάζεται να κλείσεις εγκέφαλο για να σκεφτείς οτι μπορεί κ να γινεται ; 
Κοιτα τωρα να δεις που τα πιο μεγάλα πουλιά ειναι πιο γρήγορα απο τα μικρά 

https://a-z-animals.com/blog/the-top-10-fastest-birds-in-the-world/

Αλλα με τους δράκους ειναι απίθανο να συμβεί .

Edit - Τα γράφω κ δεν το πιστεύω οτι γινεται τέτοια συζητηση πραγματικά μεταξύ ενηλίκων ατόμων 

Επεξ/σία από totalius
Λάθος
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...