Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν διαβάσετε Rise of the Dragon θα εκτιμήσετε πολύ περισσότερο το πόσο καλογυρισμένη είναι η σειρά και το πόσο σέβεται το βιβλίο. 

(το Rise of the Dragon είναι το Fire and Blood illustrated) 

Βασικά διδάσκει η σειρά σε όλη την σαβούρα που κυκλοφορεί εκεί έξω πώς πρέπει να γίνεται κάτι σωστά. 

Βέβαια μετράει που κάπου εκεί δίπλα στα γυρίσματα αράζει τη κορμάρα του και ο συγγραφέας... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Sugizo είπε

Αετός εναντίον σπουργίτη, ποιο είναι πιο γρήγορο; Φυσικά και ο μεγάλος ήταν πολύ πιο γρήγορος, ποσό μάλλον σε κακοκαιρία που ο μικρός πετούσε σαν μικρό ασταθείς αεροπλανάκι, ενώ ο μεγάλος δεν καταλάβαινε βροχή.

Δεν πάει όμως έτσι αφού και οι δυο είναι ίδιο species. Ο ένας είναι fucking tank οποτε πιο slow. Δεν γίνονται και τα δυο.

1 ώρα πριν, Pa0ki είπε

Ο ένας καβαλούσε tsesna και ο άλλος airbus a320 ρε παιδιά, τι συζητάμε?

Δεν έχουν κινητήρες dude. :P

Anyways εμενα δεν μου έκατσε καλά γιατί στα προηγούμενα επεισόδια ο έδειξαν το ποσο slow είναι σε σχέση με του Daemon, η εκεί που ανέβηκε για πρώτη φορα ο πιτσιρικάς. Στην τελευταία σκηνή τον παρουσιάζουν απίστευτα γρήγορο και ευέλικτο.

Το ξαναλέω, άμα ήταν κάπου αλλου και όχι στα τελευταία 5 λεπτά δεν θα με ενοχλούσε τόσο και αυτό γιατί δεν έχω κάτι άλλο τέτοιο να πω.

In any case, παρα πολύ καλο show όπως και να έχει. :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν πάει όμως έτσι αφού και οι δυο είναι ίδιο species. Ο ένας είναι fucking tank οποτε πιο slow. Δεν γίνονται και τα δυο.

Ενα παιδακι ειναι πιο γρηγορο απο εναν ενηλικο? Λογικο να παει ο αλλος πιο γρηγορα, ενα ανοιγμα φτερων ειναι 10 του αλλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ξεφεύγουμε και βγαίνουμε Off-topic επανέρχομαι στα του θέματος και λέω ότι δεν ξέρω αν σε ένα ίδιο είδος πουλιού το μεγαλύτερο είναι και γρηγορότερο από το μικρότερο ή το αντίθετο, αλλά σίγουρα αυτό με το μεγαλύτερο άνοιγμα φτερών χρειάζεται να κάνει λιγότερα και αργότερα φλουπ φλουπ για να μείνει στον αέρα σε σχέση με το μικρότερο που θέλει πολλά και γρήγορα φλουπ φλουπ. Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός 😋

Επεξ/σία από liakinen
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν πάει όμως έτσι αφού και οι δυο είναι ίδιο species. Ο ένας είναι fucking tank οποτε πιο slow. Δεν γίνονται και τα δυο.

Δεν έχουν κινητήρες dude. :P

Anyways εμενα δεν μου έκατσε καλά γιατί στα προηγούμενα επεισόδια ο έδειξαν το ποσο slow είναι σε σχέση με του Daemon, η εκεί που ανέβηκε για πρώτη φορα ο πιτσιρικάς. Στην τελευταία σκηνή τον παρουσιάζουν απίστευτα γρήγορο και ευέλικτο.

Το ξαναλέω, άμα ήταν κάπου αλλου και όχι στα τελευταία 5 λεπτά δεν θα με ενοχλούσε τόσο και αυτό γιατί δεν έχω κάτι άλλο τέτοιο να πω.

In any case, παρα πολύ καλο show όπως και να έχει. :)

Ρε συ τι ψάχνεις πραγματικά; Εγώ θα σου πω ότι ο μεγάλος και πιο δυνατός είναι και πιο γρηγορος. Τι να κλ@σει το σαμιαμιδη μπροστά του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ρε συ τι ψάχνεις πραγματικά; Εγώ θα σου πω ότι ο μεγάλος και πιο δυνατός είναι και πιο γρηγορος. Τι να κλ@σει το σαμιαμιδη μπροστά του ;

Το σαμιαμίδι θα έπρεπε να είναι πιο ευέλικτο και γρήγορο αλλα fair enough, προφανώς εμενα μου δεν μου κάθισε καλά και με την δίκια σας λογική δεν έχει αδυναμία ο μεγάλος, ειδικά όταν δείξανε ότι δεν υπακούνε πάντα τους riders. Οποτε στην επομενη season χαλαρά τους τρώει όλους και έτσι τελειώνει. :P 

Ερώτηση. Ο Ser Cole γιατί ζει ακόμα μετά από όλα αυτά? Βασικά είναι και ο μοναδικός που δεν πάω μια σαν ηθοποιό.

Εντωμεταξύ ήταν πολύ light από θανάτους σε σχέση με το GOT.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το σαμιαμίδι θα έπρεπε να είναι πιο ευέλικτο και γρήγορο αλλα fair enough, προφανώς εμενα μου δεν μου κάθισε καλά και με την δίκια σας λογική δεν έχει αδυναμία ο μεγάλος, ειδικά όταν δείξανε ότι δεν υπακούνε πάντα τους riders. Οποτε στην επομενη season χαλαρά τους τρώει όλους και έτσι τελειώνει. :P 

Ερώτηση. Ο Ser Cole γιατί ζει ακόμα μετά από όλα αυτά? Βασικά είναι και ο μοναδικός που δεν πάω μια σαν ηθοποιό.

Εντωμεταξύ ήταν πολύ light από θανάτους σε σχέση με το GOT.

Μακάρι να πετσοκόψουν τον Κόουλ οι δράκοι αργά και βασανιστικά. Κατά προτίμηση να τον χρησιμοποιούν για δύο τρεις σεζόν σαν οδοντογλυφίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

"Had the sky been calm, Prince Lucerys might have been able to out fly his pursuer, for Arrax was younger and swifter … but the day was 'as black as Prince Aemond's heart,' says Mushroom, and so it came to pass that the dragons met above Shipbreaker Bay," the book says. "Watchers on the castle walls saw distant blasts of flame, and heard a shriek cut the thunder. Then the two beasts were locked together, lightning crackling around them. Vhagar was five times the size of her foe, the hardened survivor of a hundred battles. If there was a fight, it could not have lasted long."

 

  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαζει από παντού αυτό με τους δρακους που είναι και ο μόνος λόγος που θα μπορούσαν να σκεφτούν για να γίνει χαμος χωρις να φταίει κάποιος και να θέλει ο θεατής να παρει το μέρος κάποιου.Είναι πολύ κακογραμμένο.Είναι δύσκολο να κάνεις το στραβο ματι (pun intended) και να προχωρήσει όταν είναι τόσο μεγάλο γεγονός για την πορεία της ιστορίας. Όπως έγινε και αρκετά μεγάλα γεγονότα,αλλά αυτό είναι κομβικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafftw είπε

Μπαζει από παντού αυτό με τους δρακους που είναι και ο μόνος λόγος που θα μπορούσαν να σκεφτούν για να γίνει χαμος χωρις να φταίει κάποιος και να θέλει ο θεατής να παρει το μέρος κάποιου.Είναι πολύ κακογραμμένο.Είναι δύσκολο να κάνεις το στραβο ματι (pun intended) και να προχωρήσει όταν είναι τόσο μεγάλο γεγονός για την πορεία της ιστορίας. Όπως έγινε και αρκετά μεγάλα γεγονότα,αλλά αυτό είναι κομβικό.

Κακογραμμένο δεν θα το έλεγα σε καμια περίπτωση, κακογραμμένο είναι το ROP, έχει σίγουρα κάποια σημεία που απλά κανεις τα στραβά ματια, αλλα σαν σύνολο είναι αρκετά καλά γραμμένο και το σημαντικό είναι ότι άμα εξαιρέσεις κάποια πράγματα είναι παρα πολύ πιστό στο βιβλίο, όπως και αναφέρθηκε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

και το σημαντικό είναι ότι άμα εξαιρέσεις κάποια πράγματα είναι παρα πολύ πιστό στο βιβλίο, όπως και αναφέρθηκε.

Αυτό δε θα έπρεπε να μας απασχολεί.

Μια σειρά οφείλει να ειναι καλή ακόμα και αν δεν ακολουθεί το βιβλίο στο οποίο έχει βασιστεί η ιστορία, εκτός αν αποτελεί μεταφορά. Aς πουμε υπάρχουν κινηματογραφικές μεταφορές καλύτερες από τα βιβλία (βλ. Psycho, Shawshank Redemption κτλ). Δε θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει αν ο σεναριαγράφος ακολουθεί άλλη οδό από τον συγγραφέα, αλλά αν αυτή έχει λογική, ειναι καλογυρισμένη, ακολουθεί μια σειρά κτλ κτλ.

Ωστόσο το εντυπωσιακό με το GoT και το HoD ειναι πως έχουν καταφέρει οχι απλά να έχουν φανατικούς οπαδούς αλλά να πολλαπλασιάζονται και οι πωλήσεις των βιβλίων μετά τη προβολή των σειρών.

Αυτο το πέτυχε και το LoR τη δεκαετία του 2000.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Κακογραμμένο δεν θα το έλεγα σε καμια περίπτωση, κακογραμμένο είναι το ROP, έχει σίγουρα κάποια σημεία που απλά κανεις τα στραβά ματια, αλλα σαν σύνολο είναι αρκετά καλά γραμμένο και το σημαντικό είναι ότι άμα εξαιρέσεις κάποια πράγματα είναι παρα πολύ πιστό στο βιβλίο, όπως και αναφέρθηκε.

Δε τα συγκρίνω σαν σειρές για πολλούς λόγους.Αλλά δεν μπορείς να βαριέσαι να μου εξηγήσεις 2-3 πραγμάτα για το λόγο (ίσως αφορμή αλλά το παρουσιάζει ως λόγο) που ξεκινάει ένας πόλεμος (δράκων).Ειδικά από τη στιγμή που είναι γραμμένο σε βιβλίο.Δεν είπα να αλλάξεις το γεγονός, κάνε το λίγο καλύτερα.Και ειλικρινά δε θυμάμαι καν τα ονόματα και τα πρόσωπα σημαντικών χαρακτήρων όπως έχω ξαναπεί, αυτό δε την καθιστά κακογραμμένη;Ίσως κάπως αλλιώς θα έπρεπε να το διατυπώσω αλλά αυτό μου βγάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...