Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά καλή τελικά η σειρά, αλλα σίγουρα κατώτερη της original. Σε γενικές γραμμές αυτή η σειρά είναι μια μικρογραφία της original, η original είχε να κάνει με ποσα houses, ενώ εδώ έχουμε βασικά μονο ένα.

Από εκεί και πέρα, εννοείτε η σειρά έχει τα θεματάκια της, αλλα τίποτα, πέρα τα τελευταία 5 λεπτά, δεν με ενόχλησε ώστε να αρχίσω να το σκέφτομαι.

Το τέλος ήταν όμως βλακώδες, τελείως, απορώ πως το αφήσανε. Aμα εξαιρέσεις αυτό και έναν ηθοποιό που δεν μου άρεσε καθόλου, ο Martin έκανε πολύ καλή δουλειά, ειδικά άμα άρχεσαι μετά το ROP είναι σαν να βρίσκεις το φως σου.

18 ώρες πριν, equilibrium είπε

Ακομα και η Γκαλαντριελλλλ εχει πιο πολυ ταλεντο.

Spoiler

get-the-fuck-out-gtfo.gif

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

 Το τέλος ήταν όμως βλακώδες, τελείως, απορώ πως το αφήσανε. Aμα εξαιρέσεις αυτό και έναν ηθοποιό που δεν μου άρεσε καθόλου

Για explain λίγο με περισσότερα λόγια κύριε 😋

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakinen είπε

Για explain λίγο με περισσότερα λόγια κύριε 😋

Με απλά λόγια ο

Spoiler

μεγάλος δράκος δεν φτάνει τον μικρό. Πιο αναλυτικά ο μικρός δράκος έφυγε πριν τον μεγάλο, οποτε δεν θα έπρεπε να τον φτάσει, θα μου πεις ότι άντε δεν πέταξε full speed, αλλα και πάλι γιατί? Αφού ο άλλος ήθελε το μάτι του, λογικό ο πιτσιρικάς να είναι σε επιφυλακή. Ακόμα και αυτά να δεχτείς πως σκατά από του πουθενά, ενώ τον άφησε πίσω, πετάχτηκε σαν την Arya από το plot hole και έφαγε τον πιτσιρικα? Εκεί έχω θέμα, ήταν απίστευτα lazy το γράψιμο. Επίσης στο τέλος η Rhaenyra φαίνεται σαν να κάνει 180 στροφή από το "ας αποφύγουμε bloodshed" στο "burn them all".

Θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η σκηνη και να ξεκινούσε έτσι στην επομενη season.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Με απλά λόγια ο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μεγάλος δράκος δεν φτάνει τον μικρό. Πιο αναλυτικά ο μικρός δράκος έφυγε πριν τον μεγάλο, οποτε δεν θα έπρεπε να τον φτάσει, θα μου πεις ότι άντε δεν πέταξε full speed, αλλα και πάλι γιατί? Αφού ο άλλος ήθελε το μάτι του, λογικό ο πιτσιρικάς να είναι σε επιφυλακή. Ακόμα και αυτά να δεχτείς πως σκατά από του πουθενά, ενώ τον άφησε πίσω, πετάχτηκε σαν την Arya από το plot hole και έφαγε τον πιτσιρικα? Εκεί έχω θέμα, ήταν απίστευτα lazy το γράψιμο. Επίσης στο τέλος η Rhaenyra φαίνεται σαν να κάνει 180 στροφή από το "ας αποφύγουμε bloodshed" στο "burn them all".

Θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η σκηνη και να ξεκινούσε έτσι στην επομενη season.

Spoiler

Για τους δράκους εγώ το πείρα ότι εξαιτίας της κακοκαιρίας ο μικρός αναβάτης χαλάρωσε, ένιωσε ότι γλύτωσε ή ότι ο μικρός δράκος εξαιτίας του φόβου, άγχους που είχε εξαρχής όταν είδε τον μεγάλο δεν αντιδρούσε "φυσιολογικά" 

Για την Rhaenyra την στροφή που έκανε την βρήκα "λογική" από την άποψη ότι έχουμε μία στάση σε μεγάλα ζητήματα η οποία βασίζεται στην λογική, σωφροσύνη κτλ αλλά όταν πειράξουν το σπίτι μας, τα παιδιά μας τότε το μυαλό ξεφεύγει κυριαρχεί το μίσος, η οργή (ακόμα και αν είσαι η Βασίλισσα) και θέλουμε να τα κάνουμε πουτ@ν@ όλα). 

Ε ήταν και λίγο Cliffhanger. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakinen είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τους δράκους εγώ το πείρα ότι εξαιτίας της κακοκαιρίας ο μικρός αναβάτης χαλάρωσε, ένιωσε ότι γλύτωσε ή ότι ο μικρός δράκος εξαιτίας του φόβου, άγχους που είχε εξαρχής όταν είδε τον μεγάλο δεν αντιδρούσε "φυσιολογικά" 

Για την Rhaenyra την στροφή που έκανε την βρήκα "λογική" από την άποψη ότι έχουμε μία στάση σε μεγάλα ζητήματα η οποία βασίζεται στην λογική, σωφροσύνη κτλ αλλά όταν πειράξουν το σπίτι μας, τα παιδιά μας τότε το μυαλό ξεφεύγει κυριαρχεί το μίσος, η οργή (ακόμα και αν είσαι η Βασίλισσα) και θέλουμε να τα κάνουμε πουτ@ν@ όλα). 

Ε ήταν και λίγο Cliffhanger. 

 

Ακόμα και έτσι δεν παρουσιάστηκε σωστά,

Spoiler

θα μπορούσαν να κάνουν το storm πιο δυνατό ώστε να είναι δύσκολο να πετάξει γρήγορα, άλλωστε η βροχή είναι σαν βελόνες οποτε άντε πες ο πιτσιρικάς χαλάρωσε τον δράκο και ο άλλος τον έφτασε. Σε εκείνο το σημείο θα έπρεπε κάπως να τραυματιστεί ο μικρός πριν δραπεύτευση, και έτσι τελικά στο τέλος να τον έφτανε και να τον τελειωνε. Αφού έδειξαν ότι οι riders δεν έχουν 100% control, οποτε ο μικρός δράκος θα το έσπαγε πανικόβλητος έτσι όπως το λες.

Anyways απλά μου φάνηκε απίστευτα rushed σε σχέση με όλο το υπόλοιπο show και επειδή ήταν προς τέλος μου ξίνισε.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ακόμα και έτσι δεν παρουσιάστηκε σωστά,

  Απόκρυψη περιεχομένων

θα μπορούσαν να κάνουν το storm πιο δυνατό ώστε να είναι δύσκολο να πετάξει γρήγορα, άλλωστε η βροχή είναι σαν βελόνες οποτε άντε πες ο πιτσιρικάς χαλάρωσε τον δράκο και ο άλλος τον έφτασε. Σε εκείνο το σημείο θα έπρεπε κάπως να τραυματιστεί ο μικρός πριν δραπεύτευση, και έτσι τελικά στο τέλος να τον έφτανε και να τον τελειωνε. Αφού έδειξαν ότι οι riders δεν έχουν 100% control, οποτε ο μικρός δράκος θα το έσπαγε πανικόβλητος έτσι όπως το λες.

Anyways απλά μου φάνηκε απίστευτα rushed σε σχέση με όλο το υπόλοιπο show και επειδή ήταν προς τέλος μου ξίνισε.

Spoiler

Ήμαστε σίγουροι ότι οι μικροί είναι περισσότερο γρήγοροι; θέλω να πω ότι ναι μεν έχει βάρος ο μεγάλος, αλλά τα τεράστια φτερά του, μήπως του δίνουν και τεράστια ώθηση, ταχύτητα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakinen είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Για τους δράκους εγώ το πείρα ότι εξαιτίας της κακοκαιρίας ο μικρός αναβάτης χαλάρωσε, ένιωσε ότι γλύτωσε ή ότι ο μικρός δράκος εξαιτίας του φόβου, άγχους που είχε εξαρχής όταν είδε τον μεγάλο δεν αντιδρούσε "φυσιολογικά" 

Για την Rhaenyra την στροφή που έκανε την βρήκα "λογική" από την άποψη ότι έχουμε μία στάση σε μεγάλα ζητήματα η οποία βασίζεται στην λογική, σωφροσύνη κτλ αλλά όταν πειράξουν το σπίτι μας, τα παιδιά μας τότε το μυαλό ξεφεύγει κυριαρχεί το μίσος, η οργή (ακόμα και αν είσαι η Βασίλισσα) και θέλουμε να τα κάνουμε πουτ@ν@ όλα). 

Ε ήταν και λίγο Cliffhanger. 

 

Βεβαια πιο πισω μου την ειπαν οταν ανεφερα πως ο Κορλις λειτουργει με μηδεν συναισθημα, αλλα εδω μας φαινεται λογικο να λειτουργησει η αλλη με συναισθημα και να κανει Γ παγκοσμιο στο Westeros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βεβαια πιο πισω μου την ειπαν οταν ανεφερα πως ο Κορλις λειτουργει με μηδεν συναισθημα, αλλα εδω μας φαινεται λογικο να λειτουργησει η αλλη με συναισθημα και να κανει Γ παγκοσμιο στο Westeros.

Γιατί να μην είναι λογικό κάποιος να λειτουργεί με συναίσθημα ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι βασιλιάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, equilibrium είπε

Φυσικα και μπορω. Αυτη ειναι η γνωμη μου, την βρισκω οτι χειροτερο στην σειρα. Ακομα και η Γκαλαντριελλλλ εχει πιο πολυ ταλεντο. :-D

Κατ' αρχάς, είναι Γκαλάντρρριελ. :P

Από εκεί και πέρα...

Good One Reaction GIF

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakinen είπε

Γιατί να μην είναι λογικό κάποιος να λειτουργεί με συναίσθημα ακόμα και αν αυτός ο κάποιος είναι βασιλιάς; 

Αυτο λεω και εγω. Πως λογικο ειναι να υπαρχει. Και ανεφερα πως ο Κορλις λειτουργει σε ολη τη σειρα με μηδεν συναισθημα, σα ρομποτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Αυτο λεω και εγω. Πως λογικο ειναι να υπαρχει. Και ανεφερα πως ο Κορλις λειτουργει σε ολη τη σειρα με μηδεν συναισθημα, σα ρομποτ.

Υπάρχουν και αυτοί στην ζωή έτσι δεν είναι; άνθρωποι που βάζουν ένα στόχο και κλειδώνουν τα πάντα πχ συναισθήματα και βαδίζουν σαν μηχανές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, liakinen είπε
Spoiler

Ήμαστε σίγουροι ότι οι μικροί είναι περισσότερο γρήγοροι; θέλω να πω ότι ναι μεν έχει βάρος ο μεγάλος, αλλά τα τεράστια φτερά του, μήπως του δίνουν και τεράστια ώθηση, ταχύτητα; 

 

Όχι δεν είμαστε αλλα βάση λογικής και φυσικής

Spoiler

δεν γίνετε να είναι πιο γρήγορος ο μεγάλος. Τουλάχιστον έτσι έχει δείξει μέχρι στιγμής μιας και τα shows ακολουθούν τους δικούς μας laws of physics. Απλά ήθελαν "surprise mofo" στιγμή, αλλα rushed το γράψιμο, τουλάχιστον imho.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι δεν είμαστε αλλα βάση λογικής και φυσικής

  Απόκρυψη περιεχομένων

δεν γίνετε να είναι πιο γρήγορος ο μεγάλος. Τουλάχιστον έτσι έχει δείξει μέχρι στιγμής μιας και τα shows ακολουθούν τους δικούς μας laws of physics. Απλά ήθελαν "surprise mofo" στιγμή, αλλα rushed το γράψιμο, τουλάχιστον imho.

 

Έναν ειδικό για τα πουλιά θέλουμε για να το λύσουμε. 

P. S Τα πτηνά εννοώ όχι τα άλλα τα πουλιά 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Όχι δεν είμαστε αλλα βάση λογικής και φυσικής

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

δεν γίνετε να είναι πιο γρήγορος ο μεγάλος. Τουλάχιστον έτσι έχει δείξει μέχρι στιγμής μιας και τα shows ακολουθούν τους δικούς μας laws of physics. Απλά ήθελαν "surprise mofo" στιγμή, αλλα rushed το γράψιμο, τουλάχιστον imho.

 

Αετός εναντίον σπουργίτη, ποιο είναι πιο γρήγορο; Φυσικά και ο μεγάλος ήταν πολύ πιο γρήγορος, ποσό μάλλον σε κακοκαιρία που ο μικρός πετούσε σαν μικρό ασταθείς αεροπλανάκι, ενώ ο μεγάλος δεν καταλάβαινε βροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...