Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Dantε είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν κατεβουν με 12 δρακους δηλαδη, δε γλεντανε ολο το Kings Landing;

Προσωπικα σε ολη τη σεζον επιπτωσεις στο Ντειμον δεν εχω δει. Κανει οτι γουσταρει και δε λογοδοτει σε κανεναν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αρα οι πρωταγονιστες λειτουργουν σα ρομποτ και οχι σαν ανθρωποι με συναισθημα. Επαναλαμβανω οτι του Κορλις εχουν σκοτωθει 2 παιδια και 1 αδελφος και δεν εχει δειξει επιθετικοτητα προς Ρεινιρις και Ντειμον που εχουν εμπλοκη σε ολα αυτα ,σε κανενα σημειο ,με εξαιρεση μια προταση που ειπε για τα ματια του κοσμου απο οτι φανηκε. Δεν ειναι λογικο.

Επισης ξυπναει μεστη καλη χαρα οτι θα μεινουμε ουδετεροι και αλλαζει γνωμη αβιαστα.

 

Μη βιάζεσαι δε θέλω να σποιλάρω 2η σεζόν απλά να σου πω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DeadOrganPlayer είπε

 

Laughs in S-400.

2 λεπτά πριν, DeareN είπε

Μη βιάζεσαι δε θέλω να σποιλάρω 2η σεζόν απλά να σου πω ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα

Ε αν πρεπει να εχουμε διαβασει ομως τα βιβλια για να εξηγηθουν απλα βασικα πραγματα, τοτε κατι δε κανουν καλα στο storytelling της σειρας. Δεν ειναι οπως οι Eagles και το δαχτυλιδι στο LOTR. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Dantε είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν κατεβουν με 12 δρακους δηλαδη, δε γλεντανε ολο το Kings Landing;

Προσωπικα σε ολη τη σεζον επιπτωσεις στο Ντειμον δεν εχω δει. Κανει οτι γουσταρει και δε λογοδοτει σε κανεναν.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Αρα οι πρωταγονιστες λειτουργουν σα ρομποτ και οχι σαν ανθρωποι με συναισθημα. Επαναλαμβανω οτι του Κορλις εχουν σκοτωθει 2 παιδια και 1 αδελφος και δεν εχει δειξει επιθετικοτητα προς Ρεινιρις και Ντειμον που εχουν εμπλοκη σε ολα αυτα ,σε κανενα σημειο ,με εξαιρεση μια προταση που ειπε για τα ματια του κοσμου απο οτι φανηκε. Δεν ειναι λογικο.

Επισης ξυπναει μεστη καλη χαρα οτι θα μεινουμε ουδετεροι και αλλαζει γνωμη αβιαστα.

 

Μα οι πολιτικοί λειτουργούν σαν ρομπότ και αυτό θέλει να δείξει/τονίσει…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Ε αν πρεπει να εχουμε διαβασει ομως τα βιβλια για να εξηγηθουν απλα βασικα πραγματα, τοτε κατι δε κανουν καλα στο storytelling της σειρας. Δεν ειναι οπως οι Eagles και το δαχτυλιδι στο LOTR. 

Σειρά είναι δεν είναι ταινία να πρέπει να εξηγηθούν όλα μια και έξω, έχει και άλλες σεζόν για να μάθεις πχ το παιχνίδι του Sea Snake, για αυτό πολλοί επιλέγουν ή να τη δουν ολόκληρη και μετά να δουν αν λυθούν οι απορίες τους ή αν βιάζονται να διαβάζουν το Rise of the Dragon που μόλις κυκλοφόρησε 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DeareN είπε

Σειρά είναι δεν είναι ταινία να πρέπει να εξηγηθούν όλα μια και έξω, έχει και άλλες σεζόν για να μάθεις πχ το παιχνίδι του Sea Snake, για αυτό πολλοί επιλέγουν ή να τη δουν ολόκληρη και μετά να δουν αν λυθούν οι απορίες τους ή αν βιάζονται να διαβάζουν το Rise of the Dragon που μόλις κυκλοφόρησε 😉

Δηλαδη θεωρεις πως θα ασχοληθουν στη 2η σεζον να εξηγησουν πως βρεθηκε το πτωμα του αλλου; Αμφιβαλλω οτι θα γινουν τετοια πισωγυρισματα. Συνηθως αυτα εξηγουνται επι τοπου, ακριβως γιατι δε πρεπει να μενουν πολλα κενα (παρα μονο αυτα που εξυπηρετουν το σασπενς και την ιστορια). Οπως και να χει ,θα δουμε. Παντως και η ελλειψη δρασης ειναι εμφανης. Να μου πεις ουτε το GoT ειχε ιδιαιτερη στις πρωτες σεζον, αλλα περιμενα κατιτις παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dantε είπε

Δηλαδη θεωρεις πως θα ασχοληθουν στη 2η σεζον να εξηγησουν πως βρεθηκε το πτωμα του αλλου; Αμφιβαλλω οτι θα γινουν τετοια πισωγυρισματα. Συνηθως αυτα εξηγουνται επι τοπου, ακριβως γιατι δε πρεπει να μενουν πολλα κενα (παρα μονο αυτα που εξυπηρετουν το σασπενς και την ιστορια). Οπως και να χει ,θα δουμε. Παντως και η ελλειψη δρασης ειναι εμφανης. Να μου πεις ουτε το GoT ειχε ιδιαιτερη στις πρωτες σεζον, αλλα περιμενα κατιτις παραπανω.

Γενικά πάντως θα πρότεινα το Rise of the Dragon (452mb αρχείο epub στα γνωστά μέρη) . Έχει φανταστικό illustration για τους λάτρεις του genre, αυτό διαβάζω αυτές τις μέρες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν εξηγούν καλά τίποτα και όταν εξηγούν κάτι είναι ή βλακώδες 

Spoiler

Βλεπει ποδαρακια και τον παιζει και προδίδει οικογενεια και μελλοντικη βασιλισσα

Ο Κορλυς όπως είπαν πολλοί είναι σίγουρος ότι έχουν προκαλέσει η Ρεινιρα και ο Ντεμον το θάνατο των παιδιών του,του αδερφού του (το ότι είχε φιλοδοξία πριν καν πεθάνει ο Κόρλυς να πάρει την....διαδοχη δεν τον διαφοροποιεί από τη Ρεινιρα που επίσης διεκδίκησε τη...διαδοχη....Είχε πει μάλιστα ότι ξέρουμε οτι δεν είναι Velaryon ο Strong-μακαριτης) και ξυπνάει και λέει μαζί σας....

Επίσης μου την έσπασε που ξαφνικά έπιασε τέεετοια βροχή για να μην μπορει να βλέπει κανεις τους δράκους και να μην μπορεί να πετάξει ο Σαραξ....και και και 

 

Ή τυχαιο γεγονος. Και σε σχέση με αυτό το τελευταίο δεν έχω ξαναδεί παρτιδα σκάκι να κρίνεται μόνο από τυχαία γεγονότα

 

Spoiler

Βγαίνει παιδάκι με το χαζο-μπεκρη-θειο στα ρδελα,τους πιανουν και γίνεται χαμός

Βγαίνει το μάτι σε έναν παιδικό καβγά με μαχαίρια αλλάζει όλη την ιστορία και τη βιολογία καθώς ο aemond ψηλωνει πιο γρηγορα από ολους και γίνεται δυνατότερος και αδιστακτος

Μονολογεί ο βασιλιάς στον ύπνο (η πριν το θανατο δεν καταλαβα) του και τυχαίνει να ακούσει η Αλισεντ ένα όνομα, αλλάζει η απόφαση του βασιλιά και ολη η ιστορια.

Ο δράκος τα παίρνει ξαφνικά μόνος του και τρωει εναν ανθρωπο επειδη νευρίασε (ξυδακι δεν είχαν;) γίνεται χαμός

Και πολλά άλλα γεγονότα βασίζονται στην τύχη

Και δε χρειάζεται να δεις ούτε συμμαχίες, ούτε τακτικές ούτε τίποτα,έχουμε 12 vs 3 δράκους δεν έχει νόημα να αρχίσουμε τις πολιτικές, ο Aegon ποσους είχε και κατελαβε όλο το westeros?

 

Είχε και κορυφαία σκηνικά που όντως το πάνε προς το sitcom

Spoiler

H αλλη από τα νευρα-στενοχωρια της βγάζει το εμβρυο απο μέσα της με τα χέρια της λες και κανει την αναγκη της.

Ψαχνουν το βασιλια στα ρδελα και τον έχει απαγάγει τσατσα που ζητάει καλυτερη μεταχείριση.

Πάλι το σκηνικό με το δράκο και το πως τους μασαει μόνο εμένα μου θύμισε south park?? 

Και τι παίζει με το χείλος του Aemond και γιατί του έχωσαν ένα μπλε πραγμα στο μάτι;; Τι φαση;

Και για όλα αυτά και για τα υπόλοιπα που είχα αναφέρει και σε προηγούμενα ποστ, ότι αλλάζουν ηθοποιοι,χαρακτήρες, καταστάσεις χωρις να αιτιολογούν κάτι (το να διαβάσουμε τα βιβλία δεν έχει νόημα σαν προτροπη) με έχουν κάνει να μην ξέρω καν ονόματα (πως έλεγαν το γιο στο τέλος πχ δε θυμομουν) ποσο μάλλον να δεθείς με χαρακτήρες Και η πλάκα είναι ότι στο 97% όπως αναφέρατε, οντως δεν ασχολείται κανείς ακόμα και στη σειρά για θανάτους χαρακτήρων.

Spoiler

Πεθαίνει αδερφός βασιλια περιοχής (δεν ξέρω πως ακριβως τους λενε) με δημοσιο αποκεφαλισμο και είναι απλά Τρίτη.

Καλα ο Κοουλ δε το συζητω,εκτός από χαρακτήρας filler για να εξυπηρετεί σεναριο,σκοτώνει στο βασιλικό συμβουλιο καποιον (δεν καταλαβα ποιος ειναι δε μας λεει ξεκαθαρα) και δεν ασχολείται κανεις;Μαζί με αυτα που έχουν γίνει στο παρελθον και όλοι οι θάνατοι και το χάσιμο του ματιου είναι λάθος της φρουράς θα έπρεπε να τους έχουν κρεμάσει ανάποδα 3-4 φορές...

Ο Daemon γενικά έχει φάει (οχι face to face σε μαχη αλλά από πίσω και υπουλα) τόσο κόσμο και δεν ασχολειται κανεις, το λένε και γεναιο....

Spoiler

Πως έμαθε ο Daemon οτι πέθανε ο γιος της και πως ότι τον σκότωσε ο Aemond, έκαναν ιατροδικαστική έρευνα και πήραν δείγματα dna στο δράκο που κάποιος έγραψε πως ξέβρασε το κύμα;

Και γιατί δεν έκαναν το ίδιο και στον γιο του Κορλυς και της Ρεινις που και καλα σκότωσαν;

Και πολλες πολλες απορίες

Και σε όλα αυτά, είναι σκοτεινό και με καπνούς για να καλύψουν τα εφε που δεν έχουν, εμενα με ενόχλησε πολύ η εικόνα και στο τέλος στη σκηνη στη βροχή δεν έβλεπα τίποτα βέβαια το είδα σε full hd.Είναι για να περνάει απλά η ώρα η σειρά δεν την παιρνουν στα σοβαρα (ούτε αυτη) οι ίδιοι οι δημιουργοι κατ εμε αν και συμφωνώ ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε σειρές αυτή τη στιγμή και για αυτό παλέυεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό που σκοτώνεται κάποιος και τελικά ''δεν τρέχει τίποτα'' μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως ; Είναι όλοι σε φάση ''Ε έγινε τώρα τι να κάνουμε''..Λολ

Το βλέπεις με μάτια μιας σύγχρονης εποχής και αντίληψης και σίγουρα όχι GameOfThrones γι αυτό 😛

54 λεπτά πριν, Dantε είπε

επιθετικοτητα

Spoiler

Έχει δείξει σε αρκετά σημεία, και στο τελευταίο ήταν " αυτό το κορίτσι καταστρέφει ότι αγγίζει " και έχει υποψίες ότι ευθύνεται αυτή για τον "χαμό" του γιου του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά η σειρά είναι πολύ προσεγμένη, σε αντίθεση με άλλες ανταγωνιστικές, οπότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι την έχουν σκεφτεί διεξοδικά και δεν υπάρχουν τυχαίες σκηνές ή παραλήψεις παρα μόνο αν είναι κάτι που δεν μετράει.

Spoiler
1 ώρα πριν, Dantε είπε

του Κορλις εχουν σκοτωθει 2 παιδια και 1 αδελφος και δεν εχει δειξει επιθετικοτητα προς Ρεινιρις και Ντειμον

Η κόρη του πέθανε στην γέννα, ή καλύτερα αυτοκτόνησε με δράκο, δεν την σκότωσε κανείς. Δεν έχουνε κανένα στοιχείο ότι η Rhaenyra εμπλέκεται στον θάνατο του γυιού, παρα μόνο ότι παντρεύτηκε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Απο όσο ξέρουνε, ο εραστής του ήταν ο δολοφόνος. Όσο για τον αδελφό, ο Lord Corlys ήταν κυριολεκτικά δίπλα στην Rhaenyra όταν ο βασιλιάς Viserys έβγαλε νόμο και απείλησε όσους πουν τα εγγόνια τους μπάσταρδα. Μην ξεχνάμε ότι δεν είναι μόνο εγγόνια του Viserys αλλά και δικά του.
Οι μόνοι απόγονοι που του έχουν απομείνει είναι τα εγγόνια του που είναι παιδιά του Daemon και τα παιδιά της Rhaenyra, αν τα μετράει και αυτά για εγγόνια του , γιατί παλιότερα είχε πει ότι το όνομα μετράει και όχι το αίμα. Οπότε είναι προσεκτικός με τον πρώην γαμπρό του.
Επίσης μην ξεχνάμε ότι ο Lord Corlys είναι έμπειρος στα πολιτικά παιχνίδια και υποθέτουμε ότι ήδη σχεδιάζει το μέλλον, οπότε αυτή η συμμαχία μπορεί να μην σημαίνει και πολλά.

2 ώρες πριν, Dantε είπε

τη πτηση να τη κανουν fast forward, αλλα τα υπολοιπα τα θεωρω χοντρα σημεια της πλοκης που μενουν στον αερα

Ούτε μια στιγμή δεν μου πέρασε απο το μυαλό ότι μάθανε το θάνατο του παιδιού την ίδια μέρα. Υπέθεσα πως πέρασε τουλάχιστον μια εβδομάδα. Δεν θεώρησαν οι σεναριογράφοι το πως το έμαθαν είναι κάτι που πρέπει να εξηγηθεί και μας αφήσανε να κάνουμε τις υποθέσεις μας. Πριν τελειώσουν οι τίτλοι τέλους εγώ για παράδειγμα υπέθεσα ότι α) μπορεί να στείλανε κοράκι στον Lord Borros και να τους απάντησε πως έφυγαν οι 2 δράκοι μαζί μέρες νωρίτερα ενώ πρώτα υπήρξε επεισόδιο μεταξύ των 2 νεαρών ή β) κάποιος στο έδαφος βρήκε υπολείματα του δράκου του, όπως και τελικά ηταν αυτό που ήταν στο βιβλίο.

 

Δεν με χάλασαν καθόλου αυτες οι δύο σκηνές, ίσα ίσα απο άποψη αντιδράσεων των ηθοποιών τις βρήκα εξαιρετικά πιστευτές και ικανοποιητικές.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποια πράγματα είναι καλό να βοηθάμε και να λύνουμε απορίες

Σε κάποια άλλα οι απορίες μου θυμίζουν βλέπω κύκλους, όταν θα γίνω κυριλέ θα την ξαναδώ τη σειρά

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να εχω διαβάσει πολλα απο τα προηγουμενα του τοπικ μια ερωτηση .

Το HoD αν κατάλαβα καλά στηρίζεται στο βιβλίο Fire and Blood ; Το βιβλίο κ την όλη ιστορία την  εχει ολοκληρώσει ο Martin ή θα πάμε πάλι στα τυφλά στο τελος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, totalius είπε

Χωρίς να εχω διαβάσει πολλα απο τα προηγουμενα του τοπικ μια ερωτηση .

Το HoD αν κατάλαβα καλά στηρίζεται στο βιβλίο Fire and Blood ; Το βιβλίο κ την όλη ιστορία την  εχει ολοκληρώσει ο Martin ή θα πάμε πάλι στα τυφλά στο τελος ;

Μάντεψε... Δεν έχει ολοκληρωθεί το Fire and Blood, μόνο το part one 

Ευτυχώς για εσένα και για εμάς το μικρό κομμάτι αυτού που διαδραματίζεται η σειρά έχει ολοκληρωθεί (και πολύ παραπάνω από τη σειρά). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Οτι θα χρειαζοταν καποιος ιατροδικαστικη ερευνα για να καταλαβει πως ενας δρακος βρεθηκε κομμενος στα 3.. λες και υπαρχουν πολλοι δρακοι που θα μπορουσαν να προκαλεσουν αυτο το damage. sound argument.

Γιατι να νευριασουν με daemon που η γυναικα του πρακτικα θα πεθαινε στη γεννα και τελικα προτιμησε να αυτοdracarιστει ? γιατι να νευριασουν με την ραενιρα που ο γκομενος του γιου τον εφαγε? (οι μαρτυρες τους ειδαν να παιζουν σπαθιες) υπαρχουν υποψιες, αλλα στις υποψιες μενουν.

Γιατι να νευριασουν που αποκεφαλισαν τον αδερφο του? σηκωσε κεφαλι, ηταν προσβλητικος απεναντι στο βασιλια, πηγε publicly εναντια στο εσωτερικο ταμπου που εθεσε ο βισερις πριν μερικα επεισοδια σχετικα με μπασταρδια κτλ... και εχασε το κεφαλι του , action - reaction. Βασικα μονος του το προκαλεσε, πιθανοτατα το περιμενε κιολας οτι θα πεθανει και ειπε fck it, imma call them out anyways.

Να κανουν τι για τον cole μεσα στο μικρο συμβουλιο που εφαγε το μπαρμπαδι? εκει μεσα το 80% κανονιζει να κανουν usurp τον θρονο... να βαλουν χερι στον cole που εφαγε εναν που θα τον ετρωγαν ή θα τον μπουζουριαζαν μεχρι να αλλαξει γνωμη και αν δεν αλλαζε θα τον ετρωγαν anyway? 

Οι δρακοι δεν ειναι σκυλοι. ναι τα πηρε και σκοτωσε τον Αραξ. Ο Αραξ ενα "κουταβι" του εφτυσε φωτια στα μουτρα, πηγαν περα και οι εντολες απο τον απειρο rider Aemond Και ολα, σαν αλλος Jordan ... it became personal για την Vhagar, ειναι ενας μπαρουτοκαπνισμενος war veteran, super apex predator που ταυτοχρονα ειναι και ο μεγαλυτερος απο ολους τους αλλους δρακους τοσο σε μεγεθος οσο και σε ηλικια... δεν υπαρχει play fighting για εκεινη.

το growth spurt του aemond με το αν του βγηκε το ματι ή οχι τι σχεση εχει?

 

Tωρα σχετικα με το 12 vs 3-4 δρακοι... το ειπε στο ρημαδι το τελευταιο επεισοδιο η Ραενιρα... σε οποιο πολεμο μπλεκουν τα πυρηνικα... ash and bone is left behind, what am i gonna rule over?
Μεχρι να ανακαλυψουν οτι η vhagar εκανε 3-4 μεριδες τον Arrax και τον Lucerys η Ραενιρα ηθελε ο πολεμος να ειναι η τελευταια λυση. 

Ξαφνικα επιασε βροχη και του την εσπασε... ακου εκει βροχη στο "Storms End"... δεν εχει ξανασυμβει.

 

 

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...