Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλή εμπειρία το τελευταίο επεισόδιο, δεν έδωσε κάτι καινούργιο και πάτησε σε γνωστά και δοκιμασμένα tropes του GoT, οπότε θετικό. Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι δεν βρήκα ψεγάδια, που για να κάνω και λίγο trigger αν είχαμε αντίστοιχα στο RoP θα είχαμε ήδη γράψει γύρω στις 15 σελίδες κράζοντας τους πάντες.

Για τη δεύτερη σεζόν με ανησυχούν δύο πράγματα: Το ότι έφυγε ο Sapochnik και οι φήμες που θέλουν κάποιες από τις αλλαγές που θα γίνουν στο source material να βασίζονται σε "fan favourites". Ήδη πχ ακούγεται έντονα ότι

Spoiler

μιας και η Rhaenys είναι fan favourite δεν είναι πολύ σίγουρο ότι θα ακολουθήσουν τα βιβλία όπου πεθαίνει σε μία από τις πρώτες μάχες του Dance of Dragons αλλά να παραμείνει ζωντανή για λίγο παραπάνω. Σύμφωνα με την παράδοση του GoT ίσως αυτή τη μάχη την δούμε ως το ένατο (;) επεισόδιο της δεύτερης σεζόν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Βέβαια δεν μπορώ να πω ότι δεν βρήκα ψεγάδια, που για να κάνω και λίγο trigger αν είχαμε αντίστοιχα στο RoP θα είχαμε ήδη γράψει γύρω στις 15 σελίδες κράζοντας τους πάντες.

Spoiler

Αυτα που μου χτυπησαν εμενα εντονα πανω σε αυτο που λογικα λες ειναι οτι η Ραενις δεν γονατησε.

και οταν η Ραενιρα πηγε προς το led τραπεζι, εκανε τους γιους της περα και πηρε μαζι της , τις κορες του Νταεμον.

ααα και οταν μιλουσε με τον Κορλις η Ραενις, του ελεγε οτι ολοι (οι αντρες προφανως) ετοιμαζονται να χυσουν αιμα και η μονη που κραταει το βασιλειο ενωμενο και προσπαθει να το φρεναρει ειναι η Ραενιρα.. υποστηριξε την βρε σατυρε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Για τη δεύτερη σεζόν με ανησυχούν δύο πράγματα: Το ότι έφυγε ο Sapochnik και οι φήμες που θέλουν κάποιες από τις αλλαγές που θα γίνουν στο source material να βασίζονται σε "fan favourites". Ήδη πχ ακούγεται έντονα ότι

Ο Sapochnik έφυγε σχετικά νωρίς από απτή οργάνωση. Δεδομένου του τι έκανε στην τελευταία σεζόν του GoT, που οι μάχες που σκηνοθέτησε είχαν πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε "θέαμα" έναντι ουσίας, δεν με ανησυχεί ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι να σκηνοθετήσουν καλές μάχες με λογική.

Για αυτό που λες στο σπόιλερ, δεν μου είναι ούτε αυτό ιδιαίτερα κακό. Στο βιβλίο ήταν κάπως μικρής σημασίας γεγονός, αν μπορούν να το αναδείξουν σε πιο σημαντικό με μια μεγαλύτερη μάχη γιατί όχι... καλύτερα να το βάλουν στο 5ο-9ο επεισόδιο για κορύφωση της σεζόν παρά στο 2ο. Βέβαια μετά ίσως χρειαστούν 5 σεζόν συνολικά για να χωρέσουν τα υπόλοιπα μεγάλα γεγονότα.

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο σημαντική, η πιο σοβαρή σκηνή, εκεί στη γέφυρα, ήταν πολύ λίγη στο στήσιμό της, πολύ ανοστη, πολύ χλιαρή, δεν έβγαλε ποτέ την ένταση που έπρεπε.

Τελικά όλος ο κύκλος εκεί κινήθηκε, με κάποιες εξαιρέσεις, κάποιες αναλαμπές.

Αν όπως αναφέρθηκε φτιάχτηκε όπως-όπως για να στήσει το χαμό που θα ακολουθήσει στο Χορό, δεν είναι δικαιολογία, δεν είναι κάτι που το σώζει.

Για τη σύγκριση τύπου "Μα και το GoT ξεκίνησε υποτονικά, πιο φτηνά κλπ", αυτό ήταν πριν 12+ χρόνια. Ο διάδοχος, οφείλει τουλάχιστον να συνεχίσει αν όχι από την κορυφή, τουλάχιστον από κάποιο καλό σημείο.

Τώρα, για τη συνέχεια, ενδιαφέρον θα έχει, να δούμε πόσο θα εξελιχθεί.

Γιατί 2 χρόνια, όμως? Τί μόδα είναι αυτή? Θα παίξει ενδιάμεσα κάποιο από τα άλλα pre/seq?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωσα χθες και εγω τη σεζον. Δεν εχω διαβασει καθολου το θεμα για να αποφυγω σποιλερς και απλα θελω να γραψω καποιες παρατηρησεις, οποτε και δε ξερω αν συμφωνει ο κοσμος η οχι

Spoiler

Μου εχει γινει τοσο αντιπαθητικη η Ρεινιρα με την εξελιξη που της δωσαν. Αν κρινω απο GoT ο Μαρτιν μαλλον εθελημενα το εκανε, οποτε και ειμαι Team Αλισεντ all the way. Χαρηκα που πεθανε και ο γιος της και αν φαει και ξυλο, το ιδιο (που δε θα γινει, αλλα λεμε). Μη σχολιασω προφανως και το Ντειμον.Σφαζει οποιον βρει και κανενας δε του λεει τιποτα.

Δυστυχως εχουν βαλει καποιες μικρο ευκολιες στο σεναριο αλα RoP που δε θυμαμαι να ειχε το οριτζιναλ. Πχ πως στο καλο καταλαβαν οτι πεθανε ο γιος της με το δρακο; Τους εστειλαν μαζι με την Ουκρανια τιποτα ρανταρ και τσεκαραν air traffic; Το πτωμα του μαζι με το κομμενο δρακο, επεσαν στη θαλασσα αρα τι και πως;

Αυτος οι μαυρος τυπας με τα ξανθα μαλλια, ο Ντειμον του σκοτωνει τον αδελφο ,πεθαινει η κορη του που ειναι παντρεμενη μαζι του (δευτερη συζυγος του που πεθαινει, δε του πηγε κατι στο μυαλο;) και κατηγορουν την αλλη οτι συνομοτησε στο θανατο του γιου του αλλα παρολα αυτα υποστηριζουν Ρεινιρα για Βασιλισσα. Δηλαδη καμια λογικη. Ελεγε θα μεινω ουδετερος με το που ξυπνησε, του λεει η αλλη "α να σκοτωσε και τον αδελφο σου, του κανε το κεφαλι κεφτε στα δυο" και η αντιδραση του ειναι "θα τους υποστηριξουμε".

Και εχουμε και το γεγονος οτι εχουν μια ντουζινα δρακους, οπλα εναντιον των δρακων δεν εχουμε δει ουσιαστικα σε ολο το συμπαν του GoT και αντι να κατεβουν 10 λεπτακια kings landing να μην αφησουν κολυμπυθροξυλο καθονται και το συζητανε. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Γιατί 2 χρόνια, όμως? Τί μόδα είναι αυτή? Θα παίξει ενδιάμεσα κάποιο από τα άλλα pre/seq?

FB_IMG_1666851841433.jpg.67ab76922e35277187cd4e6736fdf64e.jpg

4 λεπτά πριν, Dantε είπε

Τελειωσα χθες και εγω τη σεζον. Δεν εχω διαβασει καθολου το θεμα για να αποφυγω σποιλερς και απλα θελω να γραψω καποιες παρατηρησεις, οποτε και δε ξερω αν συμφωνει ο κοσμος η οχι

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μου εχει γινει τοσο αντιπαθητικη η Ρεινιρα με την εξελιξη που της δωσαν. Αν κρινω απο GoT ο Μαρτιν μαλλον εθελημενα το εκανε, οποτε και ειμαι Team Αλισεντ all the way. Χαρηκα που πεθανε και ο γιος της και αν φαει και ξυλο, το ιδιο (που δε θα γινει, αλλα λεμε). Μη σχολιασω προφανως και το Ντειμον.Σφαζει οποιον βρει και κανενας δε του λεει τιποτα.

Δυστυχως εχουν βαλει καποιες μικρο ευκολιες στο σεναριο αλα RoP που δε θυμαμαι να ειχε το οριτζιναλ. Πχ πως στο καλο καταλαβαν οτι πεθανε ο γιος της με το δρακο; Τους εστειλαν μαζι με την Ουκρανια τιποτα ρανταρ και τσεκαραν air traffic; Το πτωμα του μαζι με το κομμενο δρακο, επεσαν στη θαλασσα αρα τι και πως;

Αυτος οι μαυρος τυπας με τα ξανθα μαλλια, ο Ντειμον του σκοτωνει τον αδελφο ,πεθαινει η κορη του που ειναι παντρεμενη μαζι του (δευτερη συζυγος του που πεθαινει, δε του πηγε κατι στο μυαλο;) και κατηγορουν την αλλη οτι συνομοτησε στο θανατο του γιου του αλλα παρολα αυτα υποστηριζουν Ρεινιρα για Βασιλισσα. Δηλαδη καμια λογικη. Ελεγε θα μεινω ουδετερος με το που ξυπνησε, του λεει η αλλη "α να σκοτωσε και τον αδελφο σου, του κανε το κεφαλι κεφτε στα δυο" και η αντιδραση του ειναι "θα τους υποστηριξουμε".

Και εχουμε και το γεγονος οτι εχουν μια ντουζινα δρακους, οπλα εναντιον των δρακων δεν εχουμε δει ουσιαστικα σε ολο το συμπαν του GoT και αντι να κατεβουν 10 λεπτακια kings landing να μην αφησουν κολυμπυθροξυλο καθονται και το συζητανε. 

 

Spoiler

3 μέρες αργότερα ξεβράστηκε στο Storms End το κεφάλι και τα φτερά του δράκου χωρίς το πτώμα του γιου και το έμαθαν έτσι, το γραφουν τα βιβλία αλλά η σειρά επιλέγει να μη δείχνει αυτά τα μικρά διαστήματα του χρόνου αν προσέξεις και όταν φεύγει κάποιος με τον δράκο έτσι κάνουν τον δείχνουν αμέσως στο άλλο μέρος. 

Γενικά οι απορίες σου είναι πιο αναλυτικά απαντημένες στα βιβλία αλλά εδώ όπως και στο GoT δεν υπάρχει ο διαθέσιμος χρόνος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, DeareN είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

3 μέρες αργότερα ξεβράστηκε στο Storms End το κεφάλι και τα φτερά του δράκου χωρίς το πτώμα του γιου και το έμαθαν έτσι, το γραφουν τα βιβλία αλλά η σειρά επιλέγει να μη δείχνει αυτά τα μικρά διαστήματα του χρόνου αν προσέξεις και όταν φεύγει κάποιος με τον δράκο έτσι κάνουν τον δείχνουν αμέσως στο άλλο μέρος. 

Γενικά οι απορίες σου είναι πιο αναλυτικά απαντημένες στα βιβλία αλλά εδώ όπως και στο GoT δεν υπάρχει ο διαθέσιμος χρόνος. 

 

Στο GoT δε θυμαμαι να ειχα τοσο χοντρες αποριες αναπαντητες. Οκ προφανως τη πτηση να τη κανουν fast forward, αλλα τα υπολοιπα τα θεωρω χοντρα σημεια της πλοκης που μενουν στον αερα. Να σημειωσω προφανως οτι δεν εχω διαβασει τα βιβλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά αυτό που σκοτώνεται κάποιος και τελικά ''δεν τρέχει τίποτα'' μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως ; Είναι όλοι σε φάση ''Ε έγινε τώρα τι να κάνουμε''..Λολ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό που σκοτώνεται κάποιος και τελικά ''δεν τρέχει τίποτα'' μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως ; Είναι όλοι σε φάση ''Ε έγινε τώρα τι να κάνουμε''..Λολ

Βασικα εφαρμοζεται για ολους εκτος απο τους χαρακτηρες που ενδιαφερει.

Οπως ανεφερα παραπανω

Spoiler

Σφαζει ο Ντειμον οποιον γουσταρει, ε δε εγινε και κατι.

Πεθανε ο γιος της αλλης, ε θα γινει πολεμος.

Η του εβγαλε το ματι και εγινε ολοκληρη ιστορια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως ρε παιδιά αυτό που σκοτώνεται κάποιος και τελικά ''δεν τρέχει τίποτα'' μόνο εμένα μου φαίνεται κάπως ; Είναι όλοι σε φάση ''Ε έγινε τώρα τι να κάνουμε''..Λολ

 

26 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βασικα εφαρμοζεται για ολους εκτος απο τους χαρακτηρες που ενδιαφερει.

Οπως ανεφερα παραπανω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σφαζει ο Ντειμον οποιον γουσταρει, ε δε εγινε και κατι.

Πεθανε ο γιος της αλλης, ε θα γινει πολεμος.

Η του εβγαλε το ματι και εγινε ολοκληρη ιστορια.

 

Ρε σεις ελάτε να τα βρούμε

Spoiler

Ποιός σφάχτηκε και δε τρέχει τίποτα? ο Usurper αδερφός που το έτσι θέλω αψήφησε τον ετοιμοθάνατο αδερφό του (Corlys Velaryon) και τη Ρενις, και διέπραξε θανάσιμο αμάρτημα να κατηγορήσει μπάσταρδα τα παιδιά της διαδόχου?

Μια χαρά έκανε ο Daemon και του έκοψε το κεφάλι όπως φαίνεται και με την ευλογίες του Corlys Velaryon που τελικά πήρε το μέρος το Daemon και της Βασίλισσας.

Και μια χαρά επιπτώσεις είχαν όλα αυτά που έκανε ο Daemon

Οι δράκοι είναι 12 στο Dragonstone και 3 στο Kings Landing, ποιος να τους πυρπολήσει που γράφετε ποιο πάνω?

 

Επεξ/σία από DeareN
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dantε είπε

Βασικα εφαρμοζεται για ολους εκτος απο τους χαρακτηρες που ενδιαφερει.

Οπως ανεφερα παραπανω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Σφαζει ο Ντειμον οποιον γουσταρει, ε δε εγινε και κατι.

Πεθανε ο γιος της αλλης, ε θα γινει πολεμος.

Η του εβγαλε το ματι και εγινε ολοκληρη ιστορια.

 

Γενικά ο Martin δίνει σημασία στο πολιτικό σκέλος και όχι στις εν θερμώ αντιδράσεις που έχουμε συνηθίσει…

η όλη σειρά είναι απόλαυση αν κάτσεις και σκεφτείς ότι είναι μια παρτίδα σκάκι…

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, DeareN είπε

 

Ρε σεις ελάτε να τα βρούμε

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ποιός σφάχτηκε και δε τρέχει τίποτα? ο Usurper αδερφός που το έτσι θέλω αψήφησε τον ετοιμοθάνατο αδερφό του (Corlys Velaryon) και τη Ρενις, και διέπραξε θανάσιμο αμάρτημα να κατηγορήσει μπάσταρδα τα παιδιά της διαδόχου?

Μια χαρά έκανε ο Daemon και του έκοψε το κεφάλι όπως φαίνεται και με την ευλογίες του Corlys Velaryon που τελικά πήρε το μέρος το Daemon και της Βασίλισσας.

Και μια χαρά επιπτώσεις είχαν όλα αυτά που έκανε ο Daemon

Οι δράκοι είναι 12 στο Dragonstone και 3 στο Kings Landing, ποιος να τους πυρπολήσει που γράφετε ποιο πάνω?

 

Spoiler

Αν κατεβουν με 12 δρακους δηλαδη, δε γλεντανε ολο το Kings Landing;

Προσωπικα σε ολη τη σεζον επιπτωσεις στο Ντειμον δεν εχω δει. Κανει οτι γουσταρει και δε λογοδοτει σε κανεναν.

21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γενικά ο Martin δίνει σημασία στο πολιτικό σκέλος και όχι στις εν θερμώ αντιδράσεις που έχουμε συνηθίσει…

η όλη σειρά είναι απόλαυση αν κάτσεις και σκεφτείς ότι είναι μια παρτίδα σκάκι…

Spoiler

Αρα οι πρωταγονιστες λειτουργουν σα ρομποτ και οχι σαν ανθρωποι με συναισθημα. Επαναλαμβανω οτι του Κορλις εχουν σκοτωθει 2 παιδια και 1 αδελφος και δεν εχει δειξει επιθετικοτητα προς Ρεινιρις και Ντειμον που εχουν εμπλοκη σε ολα αυτα ,σε κανενα σημειο ,με εξαιρεση μια προταση που ειπε για τα ματια του κοσμου απο οτι φανηκε. Δεν ειναι λογικο.

Επισης ξυπναει μεστη καλη χαρα οτι θα μεινουμε ουδετεροι και αλλαζει γνωμη αβιαστα.

 

Επεξ/σία από Dantε
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...