Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Γενικά οι αλλαγές που έχουν κάνει στο αρχικό κείμενο δεν με έχουν χαλάσει μέχρι τώρα με μόνο αστερίσκο τη θέση που έχουν στο σύμπαν της σειράς η Alicent και η Rhaenyra. H γενική τάση είναι να παρουσιάζονται στο κέντρο ένος (αντρικού ως επί το πλείστον) κύκλου που ουσιαστικά τους λέει τι να κάνουν ενώ αυτές οδηγούνται από τις παρεξηγήσεις ή τις παιδικές τους υποσχέσεις, σχεδόν φυλακισμένες τραγικές φιγούρες. Στο τέλος η όποια επιρροή στον περίγυρο δε φαινεται να έρχεται από τον χαρακτήρα αλλά από το στάτους τους ως βασίλισες/πριγκήπισες. Αντίθετα στα βιβλία είναι πολύ πιο αδίστακτες και power hyngry. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η μία πχ κρατάει τον άντρα της νεκρό για μια βδομάδα για να σχεδιάσει ό,τι χρειάζεται για να ανέβει ο γιος της στο θρόνο, ενώ η άλλη έχει μείνει στην ιστορία ως Meagor with teats

Κρατάω πολύ μικρό καλάθι, από το τρέιλερ φαίνεται ότι το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου 

  Απόκρυψη περιεχομένων

θα είναι στο Black council, ως παραλληλισμός στο green council του ένατου και ίσως δούμε και την αναίμακτη πολιορκία του Harenhaal; Πάντως από τα "let me go" του Lucerys , το snapshot με τον Aemond και τον Lucerys στη βροχή καβάλα στο δράκο, ίσως να τελειώσει η σεζόν με την (πολύ σύντομη) μάχη Aemond vs Lucerys που απ'ότι φαίνεται θα πρέπει για να ξεχωρίσουμε κάτι να βάλουμε το gamma στο +2. Θα είναι ωραίο τέλος με το shock effect που μας έχει συνηθίσει η σειρά.

 

Αυτό θα είναι και το Cliffhanger 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/10/2022 στις 4:08 ΜΜ, Arkin είπε

Όντως ρε παιδιά η σκηνή στο τέλος δεν ήταν καθόλου woke. Είναι αυτό που λέμε όταν δίνετε ομορφα και εχει σκιαγραφηθει το path για τέτοιες σκηνές χειροκροτας. Όταν είναι force τους κράζεις. Υποδειγματικη σκηνή. 

Ακριβως, η θειτσα ηταν ο ορισμος του strong female character.

Οπως δεν ειχε παραπονεθει κανεις ποτε για την Sarah Connor η την Helen Ripley

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Υπότιτλοι σκάσαν ή ακόμη;

Δεν μπήκα στον κόπο να πολυψάξω. Κατέβασα τους πρώτους αγγλικούς που βρήκα οι οποίοι ήταν εντελώς χάλια και τους έβγαλα και το είδα έτσι χωρίς υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και μου φάνηκε πολύ καλό! Έχει γίνει καλή επιλογή ηθοποιών που προσφέρουν σοβαρές ερμηνείες. Το μόνο που με χαλάει είναι το γεγονός πως πρόκειται για prequel και γνωρίζουμε ήδη τι θα γίνει. Ενδεχομένως όχι με μεγάλη λεπτομέρεια (άλλωστε μιλάμε για διαφορά 172 ετών) αλλά πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι ψάξαμε την ιστορία του game of thrones όταν το βλέπαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pictorino είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και μου φάνηκε πολύ καλό! Έχει γίνει καλή επιλογή ηθοποιών που προσφέρουν σοβαρές ερμηνείες. Το μόνο που με χαλάει είναι το γεγονός πως πρόκειται για prequel και γνωρίζουμε ήδη τι θα γίνει. Ενδεχομένως όχι με μεγάλη λεπτομέρεια (άλλωστε μιλάμε για διαφορά 172 ετών) αλλά πιστεύω ότι λίγο πολύ όλοι ψάξαμε την ιστορία του game of thrones όταν το βλέπαμε.

 

Λίγο προσοχή στο GoT, έχει huge mega spoiler στο s04e03 για το HotD από τον Joffrey... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ δεν άντεξα... Μην ανοίξετε τα παρακάτω όσοι σας νοιάζει να μην φάτε δυνατό spoil.

Spoiler

Ρε τι σας είπα;;;; 

Spoiler

Last warning

Spoiler

Στα σοβαρά τώρα. Μετά το green council στο τελευταίο επεισόδιο, τώρα είδαμε το black council. Aπόλυτα αναμενόμενο, δεν μπορώ να πω ότι έχω παράπονο.  Συζητήσεις επί συζητήσεων, συμμαχίες κλπ. Game of thrones με λίγα λόγια. Λίγο προς το τέλος του επεισοδίου εμένα μου βγήκε αυθόρμητα ένα " ωω να σου γ@μ@σ@". Όσοι το είδαν πιστεύω κατάλαβαν ήδη, οι υπόλοιποι θα καταλάβετε από Δευτέρα .Σταματάω εδώ.΄Οταν παιχτεί επίσημα με το καλό τα ξαναλέμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...