Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα ενα catchup με τα τελευταία 4 επεισόδια γιατί είχα μείνει πίσω 

Παλιό καλό got με δυνατές στιγμές από τον πρώτο κύκλο που η γραφή του σε αντιδιαστολή με το RoP που είχα βάλει πριν, φαίνεται οσκαρική 

Daemon αγαπημένος και πλέον και ο Aemond

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Larys είναι απολαυστικά απεχθής και μισητός. Ο Criston από την άλλη είναι απλά μισητός. Οι δίδυμοι Arryk και Erryk μου αρέσουν. Η Alicent πιο συμπαθής σε αυτό το επεισόδιο από ότι σε προηγούμενα μια και είδαμε πιο καλά τον χαρακτήρα της. Και η Rhaenys απλά φοβερή, ειδικά στο τέλος του επεισοδίου! Beware the beast beneath the boards indeed! Αν και δεν ξέρω αν συμφωνώ με την επιλογή της να δείξει έλεος...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και επεισόδιο με εκρηκτικό φινάλε, δεν ακολούθησε την παράδοση να έχουμε κάποια μεγάλη μάχη ή κάποιο shocking event ως ένατο επεισόδιο κύκλου, παρόλα αυτα ήταν κλασικό GoT με τόση ένταση που δεν καταλαβαίνεις πότε πέρασε η ώρα. Στο entertainment factor τα πήγε τέλεια αλλά σε δεύτερο χρόνο υπάρχουν κάποια plot holes κι αδύναμες στιγμές. Πρόχειρα, ίσως μου έρθουν κι άλλες, παρακάτω. Σχολιάστε ελεύθερα.

Spoiler

- Έχει κουράσει το πόσο κουτσαβάκι και bully είναι ο Cole. Καμία επίπτωση για τις πράξεις του, δεν πρέπει να υπάρχει άλλος με τέτοια ασυλία στο King's Landing

- Πολύ αδύναμο το subplot με τη Mysaria. Όλο το σκηνικό στήθηκε για να σταματήσει το fight club ανηλίκων για το οποίο δεν πολυνοιαζόμαστε αφού δεν υπήρχε χρόνος να χτιστεί; Το ξανθό γλυκούλι νήπιο μπασταρδάκι υπήρχε απλά και μόνο για sentimental value. Άραγε η Mysaria να γλίτωσε τον εμπρησμό στο σπίτι της; Really don't care.

- Το να πιστεύει η Alicent ότι ο Aegon πρέπει να ειναι βασιλιάς γιατί παρεξήγησε τα τελευταία λόγια του Viserys είναι ένα πράμα, αλλά το να προσπαθεί να γίνει μέσω του σεναρίου ο κύριος λόγος είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Εξάλλου το council είχε τα δικά του πλάνα ό,τι και να έλεγε η Alicent ή ο Viserys. Eκεί έπρεπε να δοθεί το βάρος και όχι στην παρεξήγηση της Alicent, οι παρεξηγήσεις της οποίας τείνουν να γίνουν trope στα όρια του φτηνού τρικ για το σοου. (παρόμοιο σκηνικό με τη φάση Rhaenyra-Daemon-Cole στα πρώτα επεισόδια)

- Τα λόγια που λέει η Alicent στη Rhaenys ουσιαστικά υπονομεύουν το ότι θέλει να δει τον Aegon στον θρόνο και δίνουν δίκιο στο claim της Rhaenyra, sloppy writing στο συγκεκριμένο σημείο

Συνολικά 9/10 για να αράξεις στην άκρη του καναπέ και να κοιτάς την οθόνη (και ειδικά με το τέλος, because...dragons) αλλά αναδρομικά 6.8/10 για τις αδυναμίες και ευκολίες του σεναρίου.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, FCastor είπε

Αν και δεν ξέρω αν συμφωνώ με την επιλογή της να δείξει έλεος...

Spoiler

Αν και σε πρωτη φαση σκεφτηκα το ιδιο... οτι wtf? DRACARYS! DRACARYS BITCH!!!! THEY'RE RIGHT THERE! Be done with em...

Στην συνεχεια αφου τελειωσε και του εδωσα λιγο χρονο.. σκεφτηκα οτι ειναι μια μανα που εχει χασει τα 2 παιδια της. Σιγουρα για το Dracarys πηγαινε, αλλα βλεποντας την Alicent ως πρωτη κινηση της να ειναι το να μπει μπροστα να προστατεψει το παιδι της... σκεφτηκε σαν μανα και δεν καταφερε να πει την μαγικη λεξη.

Προφανως και δεν συμφωνουμε με την επιλογη της, αλλα it makes sense.

H μουσικη σε αυτο το επεισοδιο.... μμμμμμμμμμμμμμμμμχμμμμμμμμμμ

Ανατριχιαστικη σε πολλα σημεια. 👌

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 3:13 ΜΜ, Thresh είπε

Ελπίζω κάποτε να δούμε αντίστοιχο post για τα 2 τελευταία του Song of Ice and Fire...

Προσωπικά έχω χάσει κάθε ελπίδα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλη μια επεισοδιάρα.Βέβαια με καποιον τρόπο περίμενα να υπαρξει κάποια αντίδραση απο την άλλη πλευρα αλλα το τελος με αποζημίωσε 

Spoiler

Πόσο θα γούσταρα να έβλεπα καβάλα στον Δράκο τον Νταεμον.Βεβαια αφου ειδα καλα τον δρακο καταλαβα οτι δεν ηταν αυτος πριν μας δειξουν τον αναβατη.Παρολα αυτα,ενα ντρακαρις το ηθελα...

 

Επεξ/σία από auron12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολυ καλο επισοδειο. 

 

Spoiler

ενα πραγμα, δε ξερω αν ειμαι μονο εγω αλλα η προφορα τησ Mysaria μου φαινεται τοσο forced και fake σε βαθμο που αφαιρει απο την ενταση της εκαστοτε σκηνης. Μικρη λεπτομερεια μιας και μιλαμε για μικρο χαρακτηρα

επισης η μονο τρανταχτη ευκολια που ισως δεν συναδει με το plot so far ειναι οτι η Rhaenys δεν τους εψησε στην τελευταια σκηνη. Πορφανως δε θα χαμε σεζον 2 αν το κανε, but still

edit: καλα επισης στο Kings Landing οι peasants/serfs/bourgeoisie τους εχουν για κατωτερους απο εντομα lmao. Φαση σιγα τι πειραζει να καταπατησουμε καμια 100αρια δουλοπαροικους με το δρακο που τους μαζεψαμε για την τελετη με το ζορι απ το δρομο σα τα γιδια, who gives a fuck 😅

επισοδειαρα γενικως, λιγο ψειρας ετσι για να γινει συζητηση
3m8j1f63x9u91.jpg

 

Επεξ/σία από deedeemegadoodoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτη ειναι εισοδος στον αγωνιστικο χωρο!

Spoiler

Respect στη   Rhaenys!

Και τωρα μετα τις αναμενομενες δολοπλοκιες και προγραφες απο τον Χαιταουερ που ειχαμε εδω,ερχεται ο χαμος στο επομενο!

 

Επεξ/σία από johny f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2022 στις 11:32 ΠΜ, Psycho_Warhead είπε

Το HotD πάει πολύ καλά και ναι το τελευταίο επεισόδιο ήταν πολύ δυνατό. Κατά τα άλλα το RoP σε θέμα εικόνας/visuals είναι έτη φωτός καλύτερο, αλλά μόνο εκεί.

Προσωπικα προτιμω το look του hotd. Παρα ειναι "γυαλισμενο" το RoP

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, deedeemegadoodoo είπε

πολυ καλο επισοδειο. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

ενα πραγμα, δε ξερω αν ειμαι μονο εγω αλλα η προφορα τησ Mysaria μου φαινεται τοσο forced και fake σε βαθμο που αφαιρει απο την ενταση της εκαστοτε σκηνης. Μικρη λεπτομερεια μιας και μιλαμε για μικρο χαρακτηρα

επισης η μονο τρανταχτη ευκολια που ισως δεν συναδει με το plot so far ειναι οτι η Rhaenys δεν τους εψησε στην τελευταια σκηνη. Πορφανως δε θα χαμε σεζον 2 αν το κανε, but still

edit: καλα επισης στο Kings Landing οι peasants/serfs/bourgeoisie τους εχουν για κατωτερους απο εντομα lmao. Φαση σιγα τι πειραζει να καταπατησουμε καμια 100αρια δουλοπαροικους με το δρακο που τους μαζεψαμε για την τελετη με το ζορι απ το δρομο σα τα γιδια, who gives a fuck 😅

επισοδειαρα γενικως, λιγο ψειρας ετσι για να γινει συζητηση
3m8j1f63x9u91.jpg

 

Spoiler

Nομιζω πως ειναι 100% in character.
Ο αρχικος της σκοπος ηταν σιγουρα αυτος. Οταν ομως η Alicent Μπηκε κατευθειαν μπροστα απο τον Aegon , χωρις φωνες, χωρις γονατισματα και παρακαλετα, το μονο που ειδε ηταν μια μανα να προσπαθει να προστατεψει το παιδι της.
Ξεκαθαρο... αν σκεφτεις οτι η ιδια ειναι μανα που εχασε 2 παιδια χωρις την δυνατοτητα να τα προστατεψει. 
Μου αρεσει πολυ η Ραενις... Κρυφος mvp σε καθε εμφανιση της (και ας μην εχει πολυ χρονο στην οθονη).

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους λάτρεις της μουσικής του Ramin Djawadi δεν υπάρχει καλύτερο επεισόδιο στο House of the Dragon μέχρι στιγμής. 

Σε καθηλώνει από το 1ο λεπτό μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η μόνη σειρά που τα τελευταία χρόνια το έχει καταφέρει σε εμένα προσωπικά να μη πιάσω 58 λεπτά το smartphone στα χέρια μου... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάποιο λόγο μου αρέσει λιγο ο Aemond σαν χαρακτήρας. Ίσως γιατί κατά βάθος μου θυμίζει τον solid snake, δεν ξέρω.

Αυτό που δεν μου άρεσε στο επεισόδιο είναι τα CGI. Πραγματικά τα θεωρώ low level. Ίσως είναι και PS3 cutscene level. Και αυτό φάνηκε ότι σε πολλές σκηνές έβαζαν καπνούς και σκόνη στο τοπίο για να μην φαίνεται η σαπιλα. Κάπου είχα διαβάσει ότι πάει 25εκατομμυρια το επεισόδιο...Απορώ που πάνε αυτά τα λεφτά...

Τωρα όσον αφορά το επεισόδιο πολυ αργό για ακόμη μια φορά με μόνη ενδιαφέρον σκηνή το τέλος, το οποίο με άφησε σε μια κατάσταση ανάλογη με  blue balls.

Επεξ/σία από hellojim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...