Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά πάντως, επειδή βλέπω και το House of the Dragon και το Rings of Power, θεωρώ ότι τουλάχιστον από πλευράς ηθοποιίας και ερμηνειών το HotD είναι καθαρά ο νικητής. Και δε μιλάω μόνο βλέποντας τους περισσότερους από τους ενήλικους ηθοποιούς και χαρακτήρες (Viserus, Daemon, Rhaenyra, Corlys, Alicent, Otto, Rhaenys, κλπ). Ένα καλό παράδειγμα πολύ καλών ερμηνειών, ειδικά δεδομένης της ηλικίας των ηθοποιών, ήταν το 7ο επεισόδιο και ιδίως ο τσακωμός μεταξύ των παιδιών.

Just my two cents anyway...

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το HotD πάει πολύ καλά και ναι το τελευταίο επεισόδιο ήταν πολύ δυνατό. Κατά τα άλλα το RoP σε θέμα εικόνας/visuals είναι έτη φωτός καλύτερο, αλλά μόνο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, FCastor είπε

Γενικά πάντως, επειδή βλέπω και το House of the Dragon και το Rings of Power, θεωρώ ότι τουλάχιστον από πλευράς ηθοποιίας και ερμηνειών το HotD είναι καθαρά ο νικητής. Και δε μιλάω μόνο βλέποντας τους περισσότερους από τους ενήλικους ηθοποιούς και χαρακτήρες (Viserus, Daemon, Rhaenyra, Corlys, Alicent, Otto, Rhaenys, κλπ). Ένα καλό παράδειγμα πολύ καλών ερμηνειών, ειδικά δεδομένης της ηλικίας των ηθοποιών, ήταν το 7ο επεισόδιο και ιδίως ο τσακωμός μεταξύ των παιδιών.

Just my two cents anyway...

Δεν ξέρω για την ποιότητα των ηθοποιών αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι η εμπειρία που πέρνουμε απο τους ηθοποιούς είναι πολύ καλύτερη απο ότι στο RoP. Εκτός απο όλα τα άλλα ελατώματα του RoP, τα οποία δεν είναι το σωστό thread να τα αναλύσουμε, ένα απο τα βασικά είναι ότι προτίμησαν να έχουν θεατρικό ύφος στο RoP. Οι διάλογοι των ηθοποιών και ο τρόπος ηθοποιίας, όλα είναι θεατρικά και πομπώδες. Στο HOtD αντίθετα, πήγαν με τον ρεαλισμό. Αισθάνομαι σαν τα γεγονότα να είναι η ιστορική αλήθεια και εγώ είμουν κάπου εκεί δίπλα και τα βίωνα. Εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενοχλεί τελικά στη σειρά, που είναι το πραγματικό πρόβλημα, είναι ότι βιάζονται πολύ να ξεπετάξουν περιόδους, μέσα από αργές/τραβηγμένες σκηνές.

Δεν ξέρω τί γίνεται με τα βιβλία και μέχρι πού θα φτάσει η εξέλιξη στα σόγια σε σχέση με τα χρόνια του GoT (κάπου στον τρελό, να υποθέσω?), αλλά δεν γίνεται να δείχνουν 2-3 γεγονότα μαζεμένα και μετά να πηδάνε στα επόμενα χωρίς την παρεμβολή κάποιας "ιστορίας" που να δείχνει πώς τα χώνεψαν αυτά οι χαρακτήρες, πώς επηρεάστηκαν, πώς εξελίχθηκαν με αυτά.

Μεταξύ 7 και 8, πχ:

Spoiler

Ο μικρός μονόφθαλμος, έχει γίνει full-on θηρίο, με μια άσβεστη δίψα για εκδίκηση. Ναι, οκ, του βγάλανε το μάτι πάνω στην φασαρία, αλλά από μυξιάρικο που κρύφτηκε πίσω από τον αδερφό του και τη μάνα του για να αποφύγει την τιμωρία σε σχέση με τα "μπάσταρδα", τώρα ξαφνικά θα μας απαυτώσει όλους, σε κάθε επίπεδο.

Ο άλλος, ο μεγάλος, γκιόζης ήταν, γκιόζης είναι...τίποτα απολύτως.

Το Θαλάσσιο Φίδι, απλά αποφασίσαμε να φύγει από τη μέση, για να γίνει φασαρία με τον ανύπαρκτο μέχρι τότε αδερφό του.

Τα μπάσταρδα, πέρα από κάποιους τρόπους, ανίκανα για οτιδήποτε...αυτά δεν μεγάλωσαν ποτέ.

Οι φιλεναδίτσες (Βασίλισσα-Πριγκίπισσα), δεν ξέρω. Πάνε συνέχεια από το ένα άκρο στο άλλο, αλλάζουν χαρακτήρα και στάση κάθε λεπτό.

Ο Ότο, απογοήτευση. Στην αρχή είχε παράστημα, είχε στόχο, είχε αέρα, είχε σκοπό, τώρα απλά μια καρικατούρα.

Ο πιο σημαντικός (με βάση την εικόνα του) μέχρι τώρα, ο Damon...ποιός σκέφτηκε και έγραψε αυτή την εξέλιξη του χαρακτήρα του? Πώς τον κάνεις  από ένα κακομαθημένο σαδιστικό καθίκι χωρίς το παραμικρό αίσθημα τιμής, χωρίς Αξίες και όρια, να γίνεται ένας στοργικός πατέρας/πατριός, προστάτης, Υπέρμαχος του αδερφού του στο τέλος? Τί οδήγησε σε αυτό?

Όχι τίποτε άλλο, έχουμε την αντίστοιχη πορεία του Kingslayer, η οποία πήρε σεζόν ολόκληρες, σε έπειθε για αυτό που έβλεπες (δεν μετράει η κατάληξη, εκείνη η σεζόν απλά δεν υφίσταται).

Δεν ξέρω, θέλει πολύ καλό γράψιμο αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν το έχουν όσο θα έπρεπε.

Καλή είναι η σειρά, όαση στην ξεραΐλα, σύγκριση με το αντίπαλο "δέος" δεν υφίσταται σε κανένα επίπεδο, αλλά το πρωτότυπο, δεν το πλησιάζει με κανένα τρόπο ακόμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα βγάλουν spin-offs που θα εξηγούν όλα όσα λες.

Οπότε τζάμπα το βλέπουμε τώρα; Να το σταματήσουμε και να το έχουμε στα υπόψιν σε 5-10 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα βγάλουν spin-offs που θα εξηγούν όλα όσα λες.

Δεν έχει κάποιο νόημα να βγει αφού έχεις δει την αρχή και το τέλος…

αν πραγματικά ήθελαν να να κάνουν κάτι τέτοιο θα ήταν προτιμότερο να έβγαιναν μικρά animated επεισόδια, ακόμα και στο YouTube, ώστε οποία θέλει να μπορεί να γεμίσει τα κενά…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αυτό που με ενοχλεί τελικά στη σειρά, που είναι το πραγματικό πρόβλημα, είναι ότι βιάζονται πολύ να ξεπετάξουν περιόδους, μέσα από αργές/τραβηγμένες σκηνές.

Δεν ξέρω τί γίνεται με τα βιβλία και μέχρι πού θα φτάσει η εξέλιξη στα σόγια σε σχέση με τα χρόνια του GoT (κάπου στον τρελό, να υποθέσω?), αλλά δεν γίνεται να δείχνουν 2-3 γεγονότα μαζεμένα και μετά να πηδάνε στα επόμενα χωρίς την παρεμβολή κάποιας "ιστορίας" που να δείχνει πώς τα χώνεψαν αυτά οι χαρακτήρες, πώς επηρεάστηκαν, πώς εξελίχθηκαν με αυτά.

Μεταξύ 7 και 8, πχ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο μικρός μονόφθαλμος, έχει γίνει full-on θηρίο, με μια άσβεστη δίψα για εκδίκηση. Ναι, οκ, του βγάλανε το μάτι πάνω στην φασαρία, αλλά από μυξιάρικο που κρύφτηκε πίσω από τον αδερφό του και τη μάνα του για να αποφύγει την τιμωρία σε σχέση με τα "μπάσταρδα", τώρα ξαφνικά θα μας απαυτώσει όλους, σε κάθε επίπεδο.

Ο άλλος, ο μεγάλος, γκιόζης ήταν, γκιόζης είναι...τίποτα απολύτως.

Το Θαλάσσιο Φίδι, απλά αποφασίσαμε να φύγει από τη μέση, για να γίνει φασαρία με τον ανύπαρκτο μέχρι τότε αδερφό του.

Τα μπάσταρδα, πέρα από κάποιους τρόπους, ανίκανα για οτιδήποτε...αυτά δεν μεγάλωσαν ποτέ.

Οι φιλεναδίτσες (Βασίλισσα-Πριγκίπισσα), δεν ξέρω. Πάνε συνέχεια από το ένα άκρο στο άλλο, αλλάζουν χαρακτήρα και στάση κάθε λεπτό.

Ο Ότο, απογοήτευση. Στην αρχή είχε παράστημα, είχε στόχο, είχε αέρα, είχε σκοπό, τώρα απλά μια καρικατούρα.

Ο πιο σημαντικός (με βάση την εικόνα του) μέχρι τώρα, ο Damon...ποιός σκέφτηκε και έγραψε αυτή την εξέλιξη του χαρακτήρα του? Πώς τον κάνεις  από ένα κακομαθημένο σαδιστικό καθίκι χωρίς το παραμικρό αίσθημα τιμής, χωρίς Αξίες και όρια, να γίνεται ένας στοργικός πατέρας/πατριός, προστάτης, Υπέρμαχος του αδερφού του στο τέλος? Τί οδήγησε σε αυτό?

Όχι τίποτε άλλο, έχουμε την αντίστοιχη πορεία του Kingslayer, η οποία πήρε σεζόν ολόκληρες, σε έπειθε για αυτό που έβλεπες (δεν μετράει η κατάληξη, εκείνη η σεζόν απλά δεν υφίσταται).

Δεν ξέρω, θέλει πολύ καλό γράψιμο αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν το έχουν όσο θα έπρεπε.

Καλή είναι η σειρά, όαση στην ξεραΐλα, σύγκριση με το αντίπαλο "δέος" δεν υφίσταται σε κανένα επίπεδο, αλλά το πρωτότυπο, δεν το πλησιάζει με κανένα τρόπο ακόμα.

δεν ειμαι sure μιας και δεν εχω διαβασει τα βιβλια, αλλα απο browsing reddit διαβασα οτι το αντιστροφο γινεται. Λεγαν οτι στα βιβλια ξεπεταει γρηγορα την αρχη για να φτασει στο dance. Πχ οτι ο Viserys ηταν μονοδιαστατος χαρακτηρας στα βιβλια που λειγτουργησε ως μεσο για να αρχισει η main ιστορια, ενω στο show ειναι ισως και ο χαρακτηρας με το μεγαλυερο ευρος στη σεζον

Σιγουρα παιδια που εχουν διαβασει μπορουν να επιβεβαιωσουν αν ισχυουν τα παραπανω η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Θα βγάλουν spin-offs που θα εξηγούν όλα όσα λες.

Ίσως, οκ, αλλά για τώρα μου μένουν αυτά τα κενά, μου χτυπάνε και μου χαλάνε αυτό που βλέπω.

16 λεπτά πριν, deedeemegadoodoo είπε

δεν ειμαι sure μιας και δεν εχω διαβασει τα βιβλια, αλλα απο browsing reddit διαβασα οτι το αντιστροφο γινεται. Λεγαν οτι στα βιβλια ξεπεταει γρηγορα την αρχη για να φτασει στο dance. Πχ οτι ο Viserys ηταν μονοδιαστατος χαρακτηρας στα βιβλια που λειγτουργησε ως μεσο για να αρχισει η main ιστορια, ενω στο show ειναι ισως και ο χαρακτηρας με το μεγαλυερο ευρος στη σεζον

Σιγουρα παιδια που εχουν διαβασει μπορουν να επιβεβαιωσουν αν ισχυουν τα παραπανω η οχι

Μένω σε αυτό που ξέρω/έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αυτό που με ενοχλεί τελικά στη σειρά, που είναι το πραγματικό πρόβλημα, είναι ότι βιάζονται πολύ να ξεπετάξουν περιόδους, μέσα από αργές/τραβηγμένες σκηνές.

Δεν ξέρω τί γίνεται με τα βιβλία και μέχρι πού θα φτάσει η εξέλιξη στα σόγια σε σχέση με τα χρόνια του GoT (κάπου στον τρελό, να υποθέσω?), αλλά δεν γίνεται να δείχνουν 2-3 γεγονότα μαζεμένα και μετά να πηδάνε στα επόμενα χωρίς την παρεμβολή κάποιας "ιστορίας" που να δείχνει πώς τα χώνεψαν αυτά οι χαρακτήρες, πώς επηρεάστηκαν, πώς εξελίχθηκαν με αυτά.

Μεταξύ 7 και 8, πχ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο μικρός μονόφθαλμος, έχει γίνει full-on θηρίο, με μια άσβεστη δίψα για εκδίκηση. Ναι, οκ, του βγάλανε το μάτι πάνω στην φασαρία, αλλά από μυξιάρικο που κρύφτηκε πίσω από τον αδερφό του και τη μάνα του για να αποφύγει την τιμωρία σε σχέση με τα "μπάσταρδα", τώρα ξαφνικά θα μας απαυτώσει όλους, σε κάθε επίπεδο.

Ο άλλος, ο μεγάλος, γκιόζης ήταν, γκιόζης είναι...τίποτα απολύτως.

Το Θαλάσσιο Φίδι, απλά αποφασίσαμε να φύγει από τη μέση, για να γίνει φασαρία με τον ανύπαρκτο μέχρι τότε αδερφό του.

Τα μπάσταρδα, πέρα από κάποιους τρόπους, ανίκανα για οτιδήποτε...αυτά δεν μεγάλωσαν ποτέ.

Οι φιλεναδίτσες (Βασίλισσα-Πριγκίπισσα), δεν ξέρω. Πάνε συνέχεια από το ένα άκρο στο άλλο, αλλάζουν χαρακτήρα και στάση κάθε λεπτό.

Ο Ότο, απογοήτευση. Στην αρχή είχε παράστημα, είχε στόχο, είχε αέρα, είχε σκοπό, τώρα απλά μια καρικατούρα.

Ο πιο σημαντικός (με βάση την εικόνα του) μέχρι τώρα, ο Damon...ποιός σκέφτηκε και έγραψε αυτή την εξέλιξη του χαρακτήρα του? Πώς τον κάνεις  από ένα κακομαθημένο σαδιστικό καθίκι χωρίς το παραμικρό αίσθημα τιμής, χωρίς Αξίες και όρια, να γίνεται ένας στοργικός πατέρας/πατριός, προστάτης, Υπέρμαχος του αδερφού του στο τέλος? Τί οδήγησε σε αυτό?

Όχι τίποτε άλλο, έχουμε την αντίστοιχη πορεία του Kingslayer, η οποία πήρε σεζόν ολόκληρες, σε έπειθε για αυτό που έβλεπες (δεν μετράει η κατάληξη, εκείνη η σεζόν απλά δεν υφίσταται).

Δεν ξέρω, θέλει πολύ καλό γράψιμο αυτό που θέλουν να κάνουν, δεν το έχουν όσο θα έπρεπε.

Καλή είναι η σειρά, όαση στην ξεραΐλα, σύγκριση με το αντίπαλο "δέος" δεν υφίσταται σε κανένα επίπεδο, αλλά το πρωτότυπο, δεν το πλησιάζει με κανένα τρόπο ακόμα.

Εγώ νομίζω για όλα υπάρχουν απαντήσεις. 

Spoiler

Ας πούμε εγώ νομίζω ότι ο Damon άλλαξε όταν άρχισε να διαβάζει βιβλία. Στον δεύτερο γάμο ήταν όλη μέρα στην βιβλιοθήκη ( υπήρχε μια τέτοια σκηνή) που δεν νομίζω να μπήκε κατά τύχη. Γενικά το καλό με αυτή τη σειρά είναι ότι κάθε σκηνή μετράει, δεν είναι σαπουνόπερα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει ετύπωση που το τόπικ αυτό έχει το 1/4 των σελίδων για το RoP...😂

Δεν έχω δει τη σειρά, αλλά ξέρω τι συμβαίνει γενικά έχοντας διαβάσει τα wiki για το Targ Civil War απο περιέργεια την ύστερη εποχή του GoT. 

Από αυτά που διάβασα και προσθέτωντας σε αυτό που έγραψε προηγουμένως ο deedeemegadoodoo και γιατί ο ρυθμός είναι γρήγορος και χαρακτήρες/γεγονότα συμβαίνουν χωρίς πολλές πολλές εξηγήσεις., θεωρητικά όλα αυτά που βλέπεται τώρα δεν θα υπήρχαν καν και η σειρά θα ξεκινούσε απευθείας από τον πόλεμο και χωρίς να ασχολούνταν καθόλου με το σετάρισμα του.

Ο GRRM όμως επέμεινε να υπάρχει μια 1η σεζόν πιο αργή που θα εισήγαγε τους χαρακτήρες πριν τα γεγονότα και αφού έδιωξαν την προηγούμενη showrunner που το είχε αναλάβει, αποφασίστηκε να ξεκινήσουν έτσι σε στυλ world-building όπως στο GoT.

Υπό αυτό το πρίσμα μια σεζόν δεν θα έφτανε ποτε για να δείξει πιο εμπεριστατωμένα όλες τις μετατοπίσεις των χαρακτήρων, μιλάμε για 10 βασικούς τουλάχιστον και σε πόσα life-changing events να τους έδειχναν εντός μιας σεζόν 10 επεισοδίων;

Παρόλα αυτά, για τον Daemon που γίνεται λόγος, εγώ απλά τον βρίσκω αντιδραστικό στην αρχή, όχι ότι μισούσε τον αδελφό του. Eπίσης πάντα μου φαινόταν υπέρ της συνέχισης της δυναστείας των Targaryens και μάλιστα όσο πιο pure γινόταν αυτή, οπότε το ότι παντρεύτηκε την ανιψιά του και ότι άλλο κάνει γύρω από αυτή αυτό δείχνει imo...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Μου κάνει ετύπωση που το τόπικ αυτό έχει το 1/4 των σελίδων για το RoP...😂

Δεν έχω δει τη σειρά, αλλά ξέρω τι συμβαίνει γενικά έχοντας διαβάσει τα wiki για το Targ Civil War απο περιέργεια την ύστερη εποχή του GoT. 

Από αυτά που διάβασα και προσθέτωντας σε αυτό που έγραψε προηγουμένως ο deedeemegadoodoo και γιατί ο ρυθμός είναι γρήγορος και χαρακτήρες/γεγονότα συμβαίνουν χωρίς πολλές πολλές εξηγήσεις., θεωρητικά όλα αυτά που βλέπεται τώρα δεν θα υπήρχαν καν και η σειρά θα ξεκινούσε απευθείας από τον πόλεμο και χωρίς να ασχολούνταν καθόλου με το σετάρισμα του.

Ο GRRM όμως επέμεινε να υπάρχει μια 1η σεζόν πιο αργή που θα εισήγαγε τους χαρακτήρες πριν τα γεγονότα και αφού έδιωξαν την προηγούμενη showrunner που το είχε αναλάβει, αποφασίστηκε να ξεκινήσουν έτσι σε στυλ world-building όπως στο GoT.

Υπό αυτό το πρίσμα μια σεζόν δεν θα έφτανε ποτε για να δείξει πιο εμπεριστατωμένα όλες τις μετατοπίσεις των χαρακτήρων, μιλάμε για 10 βασικούς τουλάχιστον και σε πόσα life-changing events να τους έδειχναν εντός μιας σεζόν 10 επεισοδίων;

Παρόλα αυτά, για τον Daemon που γίνεται λόγος, εγώ απλά τον βρίσκω αντιδραστικό στην αρχή, όχι ότι μισούσε τον αδελφό του. Eπίσης πάντα μου φαινόταν υπέρ της συνέχισης της δυναστείας των Targaryens και μάλιστα όσο πιο pure γινόταν αυτή, οπότε το ότι παντρεύτηκε την ανιψιά του και ότι άλλο κάνει γύρω από αυτή αυτό δείχνει imo...

 

παντως δες το αν σ αρεσε GoT s1-6.. το μονο σημαντικο αρνητικο της σειρας so far

Spoiler

ειναι το πως τελειωνει το GoT lol, γινονται κατι αναφορες περι song of ice and fire και common foe in the north, και απλα κλαιω.



Νομιζω αναμενομενο το RoP να εχει μεγαλυτερο hype (και συζητηση ειτε αρνητικη ειτε θετικη) λογω IP, αστρονομικου marketing budget και πιο ευκολο στην παρακολουθηση για ολες τις ηλικιες. Συν το πως οι dumb and dumber τελειωσαν το GoT και πηγε απο πολιτισμικο φαινομενο σε δεν μιλαμε πλεον για αυτο, θετοντας πισω ολη την IP. Aλλα δε νομιζω οτι υπαρχει συγκριση μεταξυ των 2, ευτυχως. Προσωπικα με το ζορι βλεπω το RoP να πω οτι το δα, και HotD με τον ιδιο ενθουσιασμο που εβλεπα πρωτες σεζον GoT. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα spin-off πάντως, όσο αφορά την κοινότητα των φίλων των βιβλίων του GOT, δεν είναι αυτό το spin-off που περιμέναμε. Η πλειοψηφία των συζητήσεων που γινόντουσαν και των μυστηρίων που θέλαμε να εξερευνήσουμε παραπάνω, είχε να κάνει με τον βορρά, το τείχος, τους free folks,  τους White Walkers, τον Night King και το Three-Eyed Raven. Οι D&D μετά την αποχώρηση του G. R. R. Martin στις τελευταίες seasons δεν δώσανε καμία απάντηση και απλά πετσοκόψανε τα πάντα. Και ο Martin είναι πλέον πολύ γέρος για να ασχοληθεί σοβαρά με αυτά. Κρίμα, αλλά και αυτό τώρα είναι καλύτερο από το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Aegon's Landing και Robert's Rebellion είναι τα πιο ζητημένα spin-offs από όσο γνωρίζω.

Αυτό το πιστεύω. Ισως δεν το διατύπωσα καλά. Εννοούσα spin-off στα βιβλία και μετά στην tv. Η κοινότητα του "A Song of Ice and Fire" είναι παλιότερη απο την τηλεοπτική σειρά και τότε σχεδόν το σύνολο των συζητήσεων ήταν γύρω απο το τι ήταν πισω απο το τείχος τους πρώτους ανθρώπους και τους Andals. Είδε όμως και ο George ότι οι πολιτικές ίντριγκες ήταν αυτό που ο κόσμος ήθελε και εκεί επικεντρώθηκε.

Επεξ/σία από merphi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...