Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιγκα στα plotholes είναι εξουθενωτικά και χωρίς κανένα λόγο.

Spoiler

Η φρουρά εκτός από το πάρτυ του γάμου, πλέον τη βλέπουμε σε ενα επεισόδιο να "ψαρεύει" δις (και εκει που του βγήκε το μάτι και όχι το όνομα) και με τον δήθεν θάνατο του ρασταμαν, δεν έχω συγρκατησει όνομα γιατί  

Έχουν καταφέρει με τον τρόπο που το γυρίζουν και το παρουσιάζουν όπως προείπατε, όχι απλά να μην δένεσαι με κανέναν αλλά να μη θυμάσαι καν πως λέγονται και απλά στους πετάει τυχαία μετα και πρέπει να μαντέψεις ποιος είναι ποιος γιατί αλλάζουν και ηθοποιοί και το χείροτερο όμως

Spoiler

Δεν έχουν κανενα μα κανενα νοημα οι πράξεις τους, δηλαδη ειλικρινα,σκεφτείτε για ποιο λόγο έχουν διώξει μέχρι στιγμής χαρακτήρες (o Viserys ως βασιλιάς) και άλλους για χιλιάδες φορές χειρότερες πράξεις τους κρατάνε για να βοηθήσουν στο μέλλον όλα αυτά τα σκηνικα, τελειώς ασταθείς χαρακτήρες.Αυτη η οχια ο καχεκτικος πχ (επίσης δε θυμαμαι ονομα) υπαρχει κάποιος λόγος να τα κάνει όλα αυτα για την αλισεντ; Γιατί να μην τα κάνει για τη μελλοντική βασίλισσα πχ; Μας έχει δώσει κάποιο clue ή απλα τον πέταξαν έτσι; Επίσης το Daemon όπως προείπε κάποιος, καμια λογική ο χαρακτήρας του, μια θελει να γίνει βασιλιας, μετα πάει με μια πορνη στο καστρο για να αραξει,μετα παει σε εναν πολεμο που κερδιζει αστεια(αφου έχει χάσει) ,μετά την πέφτει στην κόρη του αδερφού του, μετα στην ξαδερφη του γαμπρου της κορής, μετα τον δειχνουν παλι να θελει να αραξει και να τρωει λεφτα διαβαζοντας βιβλια, μετα παντρευεται την κόρη του αδερφου του, εντάξει αν ήταν σε 13 σεζόν θα είχε πλάκα, τώρα απλά είναι ο χαρακτήρας για να προχωράει η υπόθεση, κανένα character consistency και development

Επίσης το 7ο (και το 60 άλλα οχι τόσο) τόσο σκοτεινό που κυριολεκτικά δεν έβλεπα (το δοκίμασα και εγώ σε 3 panel) μάλλον μπαλώνουν τις αδυναμιές αφού γενικά από visuals φαίνονται οι τσιγκουνιές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαμος και σ'αυτο το επισοδειο

Spoiler

που ειναι συνεχεια του προηγουμενο στο στυλ ασχετα που ειχαμε παλι timejump 6 ετων.
Δολοπλοκιες,διεκδικησεις και ενας χαμος στο ευρυτερο σοι,με συγκινητικο τον Βισερυς ακομα και στην κατασταση που ηταν μεχρι το φιναλε που μπερδεψε τη μανεστρα με την ατακα στην Αλισεντ.

Α και πανω απ'ολα,ποσο Θεος εισαι ρε Ντειμον,ποσο?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Θα μας λειψεις Βισερυς. Τιμιος και δικαιος οσο μπορεσε να ειναι. Εκπληκτικος ηθοποιος οπως προανεφεραν και οι αλλοι συμφορουμιτες. Μπραβο!

 

Οσο μου αρεσε το αναρχικο στοιχειο της νεας Rhaenyra, με την μεγαλιστικη ''εκδοχη'' της, δεν μπορω να δειξω την παραμικρη συμπαθεια. Ο λογος ειναι η Emma D'Arcy (they/them, ζητω το diversity σε καθε παραγωγη πια, σαν το αλατι στο φαγητο). Eιναι σαν να ειμαι πιτσιρικας και να εχω αφισα στο δωματιο μου μια σεξυ γυναικα αλλα να ειναι g@y. Δεν γινεται ρε παιδες!!! Ουτε γοητευτικη ειναι, ουτε σκυλι του πολεμου ειναι, δεν καταλαβαινω αυτο το ουδετερο που βγαζει. Πιο γκριζο και απο τον Λονδρεζικο ουρανο. Και αυτη η φωνη της, σαν να εχει καπνισει 2 πακετα τσιγαρα πριν το γυρισμα. Μεγαλο thumbs down, δεν κανει για mainstream πρωταγωνιστρια. Nα δηλωνει οτι ηταν  δυσκολος ο ρολος γιατι επρεπε να υποδυθει την γυναικα? FFS.

Τυχαιο που ολοι κολλησαν με Emilia Clark στο GOT? Τεσπα, η ταπεινη μου αποψη, ισως καποιος να συμφωνει εκει εξω. 

 

Σαν τιποτα το 8ο επεισοδιο, συγκινητικο αλλα μεχρι εκει. Παμε για το επομενο μπας και δουμε καμια μαχη. 

 

 

 

 

Επεξ/σία από equilibrium
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ συγκινητικο επεισοδιο το 8 κυριως για αυτο και τα πολυ υψηλα ratings που βλεπω παντου. Ηταν πολυ συναισθηματικα φορτισμενο προς τον θεατη. 6 χρονια μπροστα μαζι με τα 10 παμε 16 χρονια απο το πρωτο επεισοδιο. Ποσα εχουν αλλαξει. Η μεταβαση και εδω γινεται ομαλα και ας μην προλαβαμε να γνωρισουμε τα μικρα παιδια των πρωταγωνιστων απο τα προηγουμενα επεισοδια. Για την ωρα βλεπω να εχουν κατευνασει τα πραγματα με οτι ειδαμε στο 8 για τη διαδοχη αλλα εχουμε 2 ακομα επεισοδια οποτε ποτε δεν ξερουμε τι αλλο θα γινει. Συνεχιζω να το βλεπω με πολυ ενδιαφερον και παρολο τα κοντα 70 λεπτα που κρατανε τα επεισοδια δεν βαριεμαι λεπτο. 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω τώρα ξεκινάει το πανηγύρι

Ένα ανελέητο Game of Thrones  θα ακολουθήσει από εδώ και πέρα, κάτι μου λέει ό,τι οι δράκοι θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα... 

Συγκινητικό επεισόδιο ωστόσο 

Spoiler

Τα τελευταία λόγια του Viserys και η παρερμηνία της τρελής Alicent θα είναι η αρχή του τέλους για τον οίκο του... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DeareN είπε

Νομίζω τώρα ξεκινάει το πανηγύρι

Ένα ανελέητο Game of Thrones  θα ακολουθήσει από εδώ και πέρα, κάτι μου λέει ό,τι οι δράκοι θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα... 

Συγκινητικό επεισόδιο ωστόσο 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τα τελευταία λόγια του Viserys και η παρερμηνία της τρελής Alicent θα είναι η αρχή του τέλους για τον οίκο του... 

 

Spoiler

Σκατά τα έκανε στο 90... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stafftw είπε

Τιγκα στα plotholes είναι εξουθενωτικά και χωρίς κανένα λόγο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Η φρουρά εκτός από το πάρτυ του γάμου, πλέον τη βλέπουμε σε ενα επεισόδιο να "ψαρεύει" δις (και εκει που του βγήκε το μάτι και όχι το όνομα) και με τον δήθεν θάνατο του ρασταμαν, δεν έχω συγρκατησει όνομα γιατί  

Έχουν καταφέρει με τον τρόπο που το γυρίζουν και το παρουσιάζουν όπως προείπατε, όχι απλά να μην δένεσαι με κανέναν αλλά να μη θυμάσαι καν πως λέγονται και απλά στους πετάει τυχαία μετα και πρέπει να μαντέψεις ποιος είναι ποιος γιατί αλλάζουν και ηθοποιοί και το χείροτερο όμως

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν έχουν κανενα μα κανενα νοημα οι πράξεις τους, δηλαδη ειλικρινα,σκεφτείτε για ποιο λόγο έχουν διώξει μέχρι στιγμής χαρακτήρες (o Viserys ως βασιλιάς) και άλλους για χιλιάδες φορές χειρότερες πράξεις τους κρατάνε για να βοηθήσουν στο μέλλον όλα αυτά τα σκηνικα, τελειώς ασταθείς χαρακτήρες.Αυτη η οχια ο καχεκτικος πχ (επίσης δε θυμαμαι ονομα) υπαρχει κάποιος λόγος να τα κάνει όλα αυτα για την αλισεντ; Γιατί να μην τα κάνει για τη μελλοντική βασίλισσα πχ; Μας έχει δώσει κάποιο clue ή απλα τον πέταξαν έτσι; Επίσης το Daemon όπως προείπε κάποιος, καμια λογική ο χαρακτήρας του, μια θελει να γίνει βασιλιας, μετα πάει με μια πορνη στο καστρο για να αραξει,μετα παει σε εναν πολεμο που κερδιζει αστεια(αφου έχει χάσει) ,μετά την πέφτει στην κόρη του αδερφού του, μετα στην ξαδερφη του γαμπρου της κορής, μετα τον δειχνουν παλι να θελει να αραξει και να τρωει λεφτα διαβαζοντας βιβλια, μετα παντρευεται την κόρη του αδερφου του, εντάξει αν ήταν σε 13 σεζόν θα είχε πλάκα, τώρα απλά είναι ο χαρακτήρας για να προχωράει η υπόθεση, κανένα character consistency και development

Επίσης το 7ο (και το 60 άλλα οχι τόσο) τόσο σκοτεινό που κυριολεκτικά δεν έβλεπα (το δοκίμασα και εγώ σε 3 panel) μάλλον μπαλώνουν τις αδυναμιές αφού γενικά από visuals φαίνονται οι τσιγκουνιές.

Ισχύει φουλ, καμία λογική οι χαρακτήρες αλλά ντι άλλων ειδικά ο Ντέιμον τρομερά κακογραμμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Paddy Considine τρομερός! - απίστευτη και αξέχαστη ερμηνεία του στο 8ο! Έτοιμος να βουρκωσω αρκετές φορές εντός του επεισοδίου. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, DeareN είπε

In the next episode of HotD

  Απόκρυψη περιεχομένων

FB_IMG_1665483012694.jpg.fb24260354c6cb46208087173357a86e.jpg

 

Αυτή η τροπή είναι που δεν μου αρέσει μέχρι στιγμής, που δείχνουν την Rheanyra και τα μπασταρδάκια ως τα καλοκάγαθα θύματα, ενώ οι γιοι της Alicent είναι αιμοδιψή σεξοδιαστροφικά ψυχάκια και η Alicent σχεδόν ημίτρελη. Τα πρώτα επεισόδια ήταν πιο ισορροπημένα με την μικρή Rhaenyra να μην είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας. Δηλαδή όταν

Spoiler

big book spoiler

Spoiler

θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα ο Daemon, τα Velaryon/Strongάκια και λοιπές δυνάμεις, θα είμαστε με το ζόρι team black;

 

Πάντως σε δυο στιγμές του τελευταίου επεισοδίου έκλεισε ωραία το μάτι σε αυτούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία αφού

Spoiler

another big book spoiler

Spoiler

τόσο και οι δυο Aegon (αυτός που είναι τίγκα στις εφηβικές ορμόνες αλλά και ο γιος Rhaenyra+Daemon) όσο και ο σύμφωνα με τον παππού του "name fit for a king" Viserys θα καθήσουν κάποια στιγμή στον Iron Throne.

 

 

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Αυτή η τροπή είναι που δεν μου αρέσει μέχρι στιγμής, που δείχνουν την Rheanyra και τα μπασταρδάκια ως τα καλοκάγαθα θύματα, ενώ οι γιοι της Alicent είναι αιμοδιψή σεξοδιαστροφικά ψυχάκια και η Alicent σχεδόν ημίτρελη. Τα πρώτα επεισόδια ήταν πιο ισορροπημένα με την μικρή Rhaenyra να μην είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας. Δηλαδή όταν

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

big book spoiler

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα ο Daemon, τα Velaryon/Strongάκια και λοιπές δυνάμεις, θα είμαστε με το ζόρι team black;

 

Πάντως σε δυο στιγμές του τελευταίου επεισοδίου έκλεισε ωραία το μάτι σε αυτούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία αφού

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

another big book spoiler

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

τόσο και οι δυο Aegon (αυτός που είναι τίγκα στις εφηβικές ορμόνες αλλά και ο γιος Rhaenyra+Daemon) όσο και ο σύμφωνα με τον παππού του "name fit for a king" Viserys θα καθήσουν κάποια στιγμή στον Iron Throne.

 

 

Την Alicent (σε σχεση με το βιβλιο) την δειχνουν και συμπαθεστατη στην σειρα να ξες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Την Alicent (σε σχεση με το βιβλιο) την δειχνουν και συμπαθεστατη στην σειρα να ξες.

To ξέρω αλλά και η Rhaenyra είναι αδίστακτη στα βιβλία, από το μεγάλο time jump δεν τη δείχνουν έτσι στη σειρά όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Αυτή η τροπή είναι που δεν μου αρέσει μέχρι στιγμής, που δείχνουν την Rheanyra και τα μπασταρδάκια ως τα καλοκάγαθα θύματα, ενώ οι γιοι της Alicent είναι αιμοδιψή σεξοδιαστροφικά ψυχάκια και η Alicent σχεδόν ημίτρελη. Τα πρώτα επεισόδια ήταν πιο ισορροπημένα με την μικρή Rhaenyra να μην είναι και ο καλύτερος χαρακτήρας. Δηλαδή όταν

  Απόκρυψη περιεχομένων

big book spoiler

  Απόκρυψη περιεχομένων

θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα ο Daemon, τα Velaryon/Strongάκια και λοιπές δυνάμεις, θα είμαστε με το ζόρι team black;

 

Πάντως σε δυο στιγμές του τελευταίου επεισοδίου έκλεισε ωραία το μάτι σε αυτούς που έχουν διαβάσει τα βιβλία αφού

  Απόκρυψη περιεχομένων

another big book spoiler

  Απόκρυψη περιεχομένων

τόσο και οι δυο Aegon (αυτός που είναι τίγκα στις εφηβικές ορμόνες αλλά και ο γιος Rhaenyra+Daemon) όσο και ο σύμφωνα με τον παππού του "name fit for a king" Viserys θα καθήσουν κάποια στιγμή στον Iron Throne.

 

 

Spoiler

Ναι τα μωρά που έδειξε. 

Τώρα έχεις δίκιο πολύ team black με το ζόρι αλλά πιστεύω θα το αλλάξουνε όταν και οι 2 πλευρές θα πέφτουν σαν τα κοτόπουλα. 

Τώρα γιατί team black? 

Book Spoiler... 

 

 

Λογικά επειδή τους Σταρκ θέλουν να τους παρουσιάσουν με την πλευρά των καλών 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...