Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως που κάποιοι λέγατε για την μικρή Rhaenyra, σε 2 επεισόδια πείστηκα για την μεγάλη. Τρομερή ηθοποιία. 

Στις 5/10/2022 στις 8:15 ΜΜ, Arkin είπε

Το GOT ηταν πιο πληθωρικο εδω βλεπω κυριως την οικογενεια Targaryen και οτι περιβαλλεται γυρω απο αυτους.

Όπως είπε και πιο πάνω, house of the dragon λέγεται η σειρά. Πλέον έχουμε 6 γονείς και πόσα παιδιά, που σε ένα επόμενο time jump θα έχουμε αρκετά άτομα σε τοποθεσίες να ασχολούμαστε. Ήδη φαίνεται πως πάει από συμμαχίες και τοποθεσίες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

E ναι, λογικό αφού δήλωσε ότι γουστάρει πολύ να παίζει γυναίκες χαρακτήρες. :P

Ε και στο διπλανό τοπικ οι γυναίκες δεν τα πάνε καλά. Οπότε εδώ μου φάνηκε τρομερή. Είναι θέμα σύγκρισης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Μεγάλος νυφίτσος! 

 

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

img_1_1665077271335.jpg

 

ο πετρετζίκης

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό επεισόδιο στησίματος ιστορίας, με κάποια "αλλά" βέβαια.

Είχε και κάποιες πολύ καλές/συμβολικές σκηνές, είχε χαρακτήρες, είχε ρόλους, είχε εντάσεις, είχε τα πάντα του (αυτά που ψάχνεις σε τέτοιες σειρές, όχι σκηνές μάχης τίγκα στις γελοιότητες ή αποφάσεις/κινήσεις/διαλόγους που δεν έχουν το παραμικρό νόημα).

Βέβαια, πάλι αναιρεί τον εαυτό του στα βασικά:

Spoiler

Ο ένας μετά τον άλλο, μπροστά σε κόσμο που δεν είναι ακριβώς inner circle, μιλάει για τα μπάσταρδα. Σε προηγούμενα επεισόδια έχει ξεκαθαριστεί ότι είτε αυτός που το ξεστομίζει εξαϋλώνεται την ίδια στιγμή, είτε η Πριγκίπισσα αντίστοιχα χάνεται.

Εδώ, βολικά, αποφασίζει να δείξει χαρακτήρα/βαθμό ο Βασιλιάς και λίγο-πολύ επιβάλει omerta/cosa nostra.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι μια ιδιωτική κουβέντα όπως του ζεύγους μπροστά στο τζάκι, είναι στη μεγάλη αίθουσα, με κοντά 50 άτομα παρόντες.

Το ίδιο, αντίστοιχα, ισχύει και το ξεμάλλιασμα Πριγκίπισσας-Βασίλισσας...φτάνουμε στο σημείο ακόμα και να υπάρχει μαχαίρωμα της Διαδόχου του Θρόνου και περνάει "έτσι".

Με χαλάνε αυτές οι ανακολουθίες, να πω την αλήθεια. Στερούν την οποιαδήποτε συνέπεια και από το στήσιμο των χαρακτήρων αλλά και της όλης ιστορίας.

Ενδεικτικό, πάντως, του πόσο καλό (για τη συγκεκριμένη σειρά) ήταν: Με τα χίλια ζόρια το βάζω να το δω με τη γυναίκα μου αφού είχε ήδη γλαρώσει και μετά τα κάπως βαρετά πρώτα 5' έμεινε προσηλωμένη μέχρι το τέλος, με αποφώνηση "Κοίτα πώς σε κρατάει!".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Άντε να έρθει η Δευτέρα... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

.. δεν είπε ποτέ κανείς αλλά..... έχει House of the Dragon 🥳

 

Πρωινες ωρες δεν βγαινει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να δεθω με κανένα χαρακτήρα ακόμα. Σίγουρα οι ερμηνείες των ηθοποιών και η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή με εξαίρεση την σκηνοθεσία κάποιων συγκεκριμένων σκηνών (πχ στην επίσκεψη των Velaryon στους targaryan που έγινε ο χαμουλης ήταν κακώς σκηνοθετημένο εκεί στο τέλος, επίσης στο τελευταίο επεισόδιο όλο το σημείο με το sunset ...). Επίσης το σενάριο σίγουρα δν θα έχει την μεγαλειότητα του GoT αλλά φαίνεται πως έχει δώσει βάσεις για κάτι ωραίο. Οπότε πιστεύω με την επόμενη σεζόν θα γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Ο μοναδικός χαρακτήρας που έφτασε κοντά στο να με τραβήξει ήταν ο Daemon, αλλά κάτι μου την σπάει. Θα ήθελα να είναι πάντα κακός και να έχει συμπεριφορά villain. Ενώ κάποιες φορές όντως είναι και λέω γαμάτος, έρχεται κάποιες άλλες φορές και συμπεριφέρεται σαν χαλβάς και μου την σπάει. Δηλαδή δεν τον θεωρώ ούτε κακό ούτε καλό και δεν μου αρέσει αυτό.

Αντίθετα στο game of thrones από την πρώτη στιγμή μου άρεσε ο Ned Stark και μόλις έφαγε το μπούλο μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο Tyrion και ο Hound (εντάξει η deanerys άρεσε σε όλους δεν μετράει).

Επίσης τα time jumps και η αλλαγή ηθοποιών κάθε 3 και λιγάκι δεν βοηθάνε καθόλου την κατάσταση.

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theo93 είπε

Απορία:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πως άφησαν τον Aemond να πάρει τόσο απλά τον δράκο και δεν τον διεκδίκησε η οικογένεια της Velaryon

 

Spoiler

Αρχικα ο δρακος δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος. Δεν σε "αφηνει" καποιος αλλος να τον διεκδικησεις ή οχι. Ο ιδιος αποφασιζει αν θελει rider και με ποιον θα κανει bond.
Τωρα γιατι δεν τον διεκδικησε κανεις απο την οικογενεια της? Ισως κανεις δεν εχει τα κοτσια να το κανει, ισως κανεις δεν το σκεφτοταν καθως θρηνουσαν τον χαμο της.
Σημασια εχει πως ο Aemond ειχε τα κοτσια το κυνηγησε ρισκαρε την ζωη του και η Vhagar τον δεχτηκε.

υ.γ
Η Vhagar ειναι ο 2ος μεγαλυτερος σε ηλικια δρακος που ανοικε ποτε στους Targaryens, μετα τον Balerion ο οποιος πεθανε 200 ετων. Καποια στιγμη οταν πεθανε η πρωτη της rider (Visenya) , εμεινε unridden για 30 χρονια και εφερνε γυρες μεχρι που δεθηκε και την καβαλησε ο Βaelon και μετα η Laena.

Τρομερος Paddy Considine... Δακρυσα πολλες φορες με την ερμηνεια του.
Ειδικα αυτο το walk προς τον θρονο... ανατριχιλα.

Φοβερο επεισοδιο. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Ο μοναδικός χαρακτήρας που έφτασε κοντά στο να με τραβήξει ήταν ο Daemon, αλλά κάτι μου την σπάει. Θα ήθελα να είναι πάντα κακός και να έχει συμπεριφορά villain. Ενώ κάποιες φορές όντως είναι και λέω γαμάτος, έρχεται κάποιες άλλες φορές και συμπεριφέρεται σαν χαλβάς και μου την σπάει. Δηλαδή δεν τον θεωρώ ούτε κακό ούτε καλό και δεν μου αρέσει αυτό.

O Daemon λεγεται ROGUE prince for a reason. Δεν ειναι villain, δεν ειναι good guy. Κανει οτι θελει οταν το θελει.

Chaotic neutral θα ελεγα πως ειναι μεχρι στιγμης. Που καποιες φορες παει προς το Chaotic evil, σιγουρα οχι προς το good.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, hellojim είπε

Εγώ δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να δεθω με κανένα χαρακτήρα ακόμα. Σίγουρα οι ερμηνείες των ηθοποιών και η σκηνοθεσία είναι πολύ καλή με εξαίρεση την σκηνοθεσία κάποιων συγκεκριμένων σκηνών (πχ στην επίσκεψη των Velaryon στους targaryan που έγινε ο χαμουλης ήταν κακώς σκηνοθετημένο εκεί στο τέλος, επίσης στο τελευταίο επεισόδιο όλο το σημείο με το sunset ...). Επίσης το σενάριο σίγουρα δν θα έχει την μεγαλειότητα του GoT αλλά φαίνεται πως έχει δώσει βάσεις για κάτι ωραίο. Οπότε πιστεύω με την επόμενη σεζόν θα γίνει ακόμα πιο ενδιαφέρον.

Ο μοναδικός χαρακτήρας που έφτασε κοντά στο να με τραβήξει ήταν ο Daemon, αλλά κάτι μου την σπάει. Θα ήθελα να είναι πάντα κακός και να έχει συμπεριφορά villain. Ενώ κάποιες φορές όντως είναι και λέω γαμάτος, έρχεται κάποιες άλλες φορές και συμπεριφέρεται σαν χαλβάς και μου την σπάει. Δηλαδή δεν τον θεωρώ ούτε κακό ούτε καλό και δεν μου αρέσει αυτό.

Αντίθετα στο game of thrones από την πρώτη στιγμή μου άρεσε ο Ned Stark και μόλις έφαγε το μπούλο μου κέντρισε το ενδιαφέρον ο Tyrion και ο Hound (εντάξει η deanerys άρεσε σε όλους δεν μετράει).

Επίσης τα time jumps και η αλλαγή ηθοποιών κάθε 3 και λιγάκι δεν βοηθάνε καθόλου την κατάσταση.

Τα είπες όλα φιλε μου. 

Όσο και καλή παραγωγή να έχει μια σειρά εάν δεν έχει χαρακτήρες να ταυτιστεις μαζί τους δεν μπαίνεις ποτε στο κλίμα της σειράς ούτε σε ενδιαφέρει τι θα απογίνει ο κάθε χαρακτήρας.

Σίγουρα σε αυτό δε βοήθησε η αλλαγή των ηθοποιών στο μέσον της σαιζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omghi2u είπε

Τρομερος Paddy Considine... Δακρυσα πολλες φορες με την ερμηνεια του.
Ειδικα αυτο το walk προς τον θρονο... ανατριχιλα.

Είναι κορυφαίος ηθοποιός. Τον έχει δω σε πολλές ταινίες του. Μου ήρθε στο μυαλό πρόσφατα ο κωμικός ρόλος του στην ταινία ''Hot Fuzz''. Γαμάτος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά έχει πλέον και chaotic evil χαρακτήρα. Πάντως το σενάριο δείχνει να παίρνει ξεκάθαρη θέση υπέρ της team black, ελπίζω να είναι παροδικό και να μην συνεχίσει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο αργό και απο τον βασιλακη τον Τσιαρτα .Fillerακια (βλεπε σκηνη με κλαιουσα καμαριέρα) για να φτάσει ο χρονος του επεισόδιου

Είναι φανερό ότι δεν έχουν υλικό 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...