Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρότι είμαι fanboy της σειράς, είχα απελπιστεί μέχρι το σημείο που 

Spoiler

βρέθηκε ο Aemond με την Vhagar

σε σημείο να θέλω να κλείσω την τηλεόραση να κοιμηθώ 

Δεν έχω καμιά super duper TV, μια 55άρα Nanocell έχω, αλλά και πάλι, θυμάμαι με το περίφημο Long Night του GoT, που το είχα δει σπίτι και είχα απογοητευθεί (τότε βέβαια σε Full HD τηλεόραση, ενώ η LG είναι 4Κ), το είδα μετά καπάκι και σε πανάκριβη OLED, και πάλι είχε θέμα 

Μετά βέβαια το επεισόδιο έγινε πολύ καλό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, Psycho_Warhead said:

Τι σκοτεινή εικόνα ήταν αυτή ; Σε OLED με HDR και μετά βίας έβλεπες κάποιες σκηνές..

Why Did This Week’s House of the Dragon Look So Bad?

Οι σκηνές γυρίστηκαν σε ντάλα ήλιο και τις έκαναν με φίλτρο να δείχνουν καρα-σκοτεινές, εξού και η αποτυχία απεικόνισης.

ιδιως οι OLED εχουν θεμα με τετοιες σκοτεινες σκηνες λογω του ASBL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, privateer είπε

ιδιως οι OLED εχουν θεμα με τετοιες σκοτεινες σκηνες λογω του ASBL.

Ναι σ' αυτό το επεισόδιο έκανε engage και έπρεπε να πατήσω να βγει το menu της για να επανέλθει η φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τις σκοτεινές σκηνές του προηγούμενου επεισοδίου, γενικά είναι αρκετά πιο μονότονη οπτικά άπ 'το GoT που είχες τις εναλλαγές απ 'τον κρύο Βορρά με τους ψυχρούς τόνους, στο ηλιόλουστο Essos και τέλος στις υπόλοιπες πιο ''ουδέτερες'' τοποθεσίες του κεντρικού Westeros.

Εδώ φαίνεται να κυριαρχεί παντού μια μουντάδα κι ένας ηθελημένος υποφωτισμός που για να πώ την αλήθεια και σε συνδυασμό με το βραδύ ρυθμό σε πολλά σημεία κάπως με έχει κουράσει.

Επεξ/σία από wakabanka
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε IPS πάνελ πάντως ήταν μια χαρά (όπως προείπε κι ένας φίλος πιο πάνω) 

Δεν ξέρω, προσωπικά δεν με χαλάει καθόλου ο ρυθμός, ούτε τα time jumps. 
Η σειρά σαν σειρά είναι αρκετά αξιόλογη, ακόμα και ως prequel.

Τα επεισόδια νομίζω όσο πάνε καλυτερεύουν, με το τελευταίο φυσικά να είναι αρκετά δυνατό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε τη σφαιρικη εικονα παιδια. Σκεφτειτε απο που ξεκινησαμε στο πρωτο επεισοδιο και που ειμαστε στο 7ο. Μου αρεσε που δεν παει αργα οι ισορροπιες αλλαζουν συνεχεια γενικα η ονομασια της σειρας ειναι "το σπιτι των δρακων" και ακριβως αυτο βλεπουμε. Το GOT ηταν πιο πληθωρικο εδω βλεπω κυριως την οικογενεια Targaryen και οτι περιβαλλεται γυρω απο αυτους. Δεν ξερω τι παραπανω περιμενατε μερικοι παντως τα παει περιφημα για μενα και νομιζω για την πλειοψηφια του κοσμου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη σειρά άνετα τη βλέπει κάποιος, απλά η συγκριση με τις πρώτες σεζον του GOT ειναι αναποφευκτη. Η κύρια διαφορά, είναι ότι δεν προλαβαίνεις να δεθείς με κύριους χαρακτήρες που σκοτώνονται κάποια στιγμή, χωρίς να σου προκαλεί κάποια ένταση συναισθηματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, wakabanka είπε

Πέρα από τις σκοτεινές σκηνές του προηγούμενου επεισοδίου, γενικά είναι αρκετά πιο μονότονη οπτικά άπ 'το GoT που είχες τις εναλλαγές απ 'τον κρύο Βορρά με τους ψυχρούς τόνους, στο ηλιόλουστο Essos και τέλος στις υπόλοιπες πιο ''ουδέτερες'' τοποθεσίες του κεντρικού Westeros.

Εδώ φαίνεται να κυριαρχεί παντού μια μουντάδα κι ένας ηθελημένος υποφωτισμός που για να πώ την αλήθεια και σε συνδυασμό με το βραδύ ρυθμό σε πολλά σημεία κάπως με έχει κουράζει.

Και οι περιοχές λείπουν, και η πλοκή. Στο GOT είχε πολλές ιστορίες ταυτόχρονα, πολλούς χαρακτήρες. Το House of dragon είναι λιγουλακι σα σαπουνόπερα μέχρι στιγμής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, haokr είπε

Το House of dragon είναι λιγουλακι σα σαπουνόπερα μέχρι στιγμής. 

Είναι γνωστό ότι όταν εμείς είχαμε σαπουνόπερα με Δράκους ο Μάρτιν δεν ήξερε ούτε που πέφτει το Essos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...