Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι στιγμής αξίζει η σειρά. Γίνεται όλο και καλύτερη. Αυτό παρήγορο γιατί εξαιτίας αυτών των prequel ο G G Martin άφησε μισοτελειωμένο το Winds of Winter, το τέλος του original GoT.

Έχει τον τρόπο του να γράφει, ο άνθρωπος είναι όντως απο τους μεγάλους μυθιστοριογράφος του φανταστικού. 

Και εμένα με πείραξε η αλλαγή πρωταγωνίστριας, άσχετα με το αν οι περισσότεροι δεν το παραδέχονται ευθέως. Καταλαβαίνω όμως ότι δεν μπορούσαν να έχουν την Milly Alcock ως μητέρα 10 χρονου και άλλων 2 παιδιών. 

Παράγγειλα σήμερα το βιβλίο, γιατί δεν παίζει να περιμένω 4-5 χρόνια να ολοκληρωθεί η σειρά για να μάθω τι συμβαίνει. Θέλω να ξέρω τα πάντα ως το τέλος της εβδομάδας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι Littlefinger και μλκιες. Larrys strong ίσως ο μεγαλύτερος κ@ρι@λης που κυκλοφόρησε ποτέ στο westeros.

Επεξ/σία από Manoleros95
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Littlefinger ο ερασιτέχνης. Ναι, ο Littlefinger θα πουλούσε και την μάνα του για να πάρει αυτό που θέλει.

Όμως...

Spoiler

Ο Larry σκότωσε χωρίς δισταγμό αδελφό και πατέρα, το χέρι του βασιλία μην ξεχνάμε. Ετσι γίνεται ο διάδοχος στην θέση του αδελφού και κληρονομεί τον πατέρα και παίρνει το κτήμα (κάστρο) εδώ και τώρα. Επίσης η βασίλισσα του χρωστάει χάρη και μοιράζονται μαζί 2 δολοφονίες ως μυστικό.

Τι να πεί ο Littlefinger; Ο ψυχάκιας είναι μια ξεχωριστή κατηγορία απο μόνος του.

Ανυπομονώ απο τώρα να δω πως τον σκοτώνει ο G G Martin αυτόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα βιβλία μπορείς εύκολα να κάνεις time jumps γιατί δεν υπάρχει εικόνα για τους χαρακτήρες, ή οποία εικόνα υπάρχει είναι φανταστική και στο μυαλό του αναγνώστη. Τώρα στην σειρά είναι σαν να ξεκίνησε πάλι από την αρχή. Όλοι είναι νέοι ηθοποιοί και κανένας μα κανένας δεν μοιάζει στο ελάχιστο με τους προηγούμενους. Πολύ κακό αυτό. 

  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η σειρά συνεχίζει να είναι υπέροχη. Κάθε επεισόδιο τοπαρει το προηγούμενο, που ήτανε ήδη γαμάτο. 

Για μένα η τεράστια διαφορά είναι ότι την σειρά δεν την κάνει ούτε το υπερφυσικό, ούτε οι ανατροπές, ούτε οι μάχες. Απλά κάθε σκηνή γεμίζει την οθόνη, και σε 20 λεπτά σε κάνει να είσαι απόλυτα invested. Πραγματικά αξιοθαύμαστο κατόρθωμα.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Impostor Elon Musk εμοιαζε περισσοτερο με την Rhaenyra στις φωτογραφιες. Στο επεισοδιο... δεν. Δεν με πειθει οτι ειναι ο ιδιος χαρακτηρας ενηλικος.

Εφαγε τιποτα μπουνιδια και καμπουριασε η μυτη?

Η ενηλικη alicent μοιαζει περισσοτερο.

Ωραιο επεισοδιο προχωραει το πραγμα... περιμενω τον κακο χαμουλη με αγωνια.

Spoiler

Aυτος ο Λαρυς μεγαλος ξκλιαρης. 

Μου κανει εντυπωση παντως πως 4 λεχριτες ανθυποτιποτες καταφεραν να μπουν στο καστρο να περασουν και να καψουν τον αδερφο και τον πατηρ χερι. RIP Strongs. Your strength didn;t matter after all.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Με χαλασε πολυ η σχεση με τον Harwin, ασχετως αν ειναι πατερας ή οχι των παιδιων. Απο το σηκωμα στον χορο (που χωρισε και τον Cole με τον αλλο απο το ξυλο και σηκωσε την Rhaenyra), πηγαμε σε πολυ κοντινη σχεση χωρις να δουμε το πως. Βεβαια, ευτυχως εληξε η σχεση. Αλλα ποιες οι πιθανοτητες να μην ειναι ο πατερας? Και ασπρα τα παιδια, και καστανα :P

 

Κατα τ'αλλα, καλο το επεισοδιο.

Τραιλερ 7ου:

Spoiler

Πιστευα η κηδεια στο τραιλερ της σεζον να ηταν του βασιλια, αλλα μαλλον χεριου τελικα 

image.png.688e81f4e64f6e3d5e2b7d70c4686729.png

 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, merphi είπε

Παράγγειλα σήμερα το βιβλίο, γιατί δεν παίζει να περιμένω 4-5 χρόνια να ολοκληρωθεί η σειρά για να μάθω τι συμβαίνει. Θέλω να ξέρω τα πάντα ως το τέλος της εβδομάδας.

wynonna-earp-hardcore.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ η καινούργια Ρανίρα. Όσο για τον τυπάκο τον δολοπλόκο είναι ως τώρα απ' τους καλύτερους χαρακτήρες. Τώρα ο άλλος που αυνανιζόταν στο παράθυρο ο ποιητής αυτό που ήθελε να πει θα μπορούσε να το πει και με άλλο τρόπο οκει. Ωραίο το ταιμ τζαμπ, μέσα σε λίγα επεισόδια μάθαμε αυτά που έπρεπε να ξέρουμε και προχωράμε κανονικά. Μέχρι στιγμής ικανοποιητικό, μάστερπις σε σχέση με το ΡοΠ, το γουόκνες μέτριο ως χαμηλό και ελπίζω σε περισσότερη δράση στα επόμενα επεισόδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελάθηκα με το trailer του 7ου.

Θα σφαχτεί πολύς κόσμος στα τελευταία επεισόδια αλλά με το time jump δε ξέρω κατά πόσο θα είμαστε δεμένοι με τους χαρακτήρες που θα σφαχτούν. 

Δύσκολο πράγμα το time jump, πολύ δύσκολο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Theodore1890 είπε

Εμένα μου άρεσε πιο πολύ η καινούργια Ρανίρα.

Συμφωνώ βγάζει έναν δυναμισμό όπως αρμόζει στους Ταργκάρυεν (σαν την Μπουμπουλίνα ένα πράμα) 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, merphi είπε

Παράγγειλα σήμερα το βιβλίο, γιατί δεν παίζει να περιμένω 4-5 χρόνια να ολοκληρωθεί η σειρά για να μάθω τι συμβαίνει. Θέλω να ξέρω τα πάντα ως το τέλος της εβδομάδας. 

Λίγα πράματα θα καταλάβεις από το βιβλίο 

Κατα βάση την μεγάλη εικόνα, οι λεπτομέρειες που έχει στην σειρά δεν είναι στο βιβλίο 

Άσχετο, αλλά το έχω στα αγγλικά, και από τη μια ψήνομαι να το ξαναπιάσω, από την άλλη δε θα έλεγα όχι σε μια ελληνική έκδοση, για την οποία πως να το πω ευγενικά, δε θα χρειαζόταν να πονέσει η τσέπη μου (γκουχου γκουχου)

αν έχει κανείς καμία «ιδέα» είμαι ανοιχτός σε προτάσεις (pm) 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...