Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Glikos είπε

Προχειρογραμμένη όχι, αλλά σκηνοθετικά η φάση π.χ. με το ξύλο στον γάμο θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερα. 

Νομίζω το ξύλο στον γάμο ήταν μια απεικόνιση του χαμού που συμβαίνει όπου γίνεται κάτι αντίστοιχο και δημιουργείται αναστάτωση και πανικός σε πλήθος. Ήταν χαοτικό σκόπιμα και παρουσιασμένο από την οπτική τρίτων, οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν είχαν ιδέα τι συμβαίνει και γιατί. Εμείς σαν θεατές όμως έχουμε παραπάνω από μια ιδέα για το τι μπορεί να συνέβαινε στο μυαλό του Cole.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Νομίζω το ξύλο στον γάμο ήταν μια απεικόνιση του χαμού που συμβαίνει όπου γίνεται κάτι αντίστοιχο και δημιουργείται αναστάτωση και πανικός σε πλήθος. Ήταν χαοτικό σκόπιμα και παρουσιασμένο από την οπτική τρίτων, οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν είχαν ιδέα τι συμβαίνει και γιατί. Εμείς σαν θεατές όμως έχουμε παραπάνω από μια ιδέα για το τι μπορεί να συνέβαινε στο μυαλό του Cole.

Εντάξει θα μπορούσε και να μη δείξει και τίποτα και να φανταστούμε όλο το σκηνικό στο μυαλό μας (ειδικά τόσο καλά που μας έχει ξεδιπλώσει το χαρακτήρα του Cole 😝) το θέμα είναι ότι φαίνεται σαν να ξεπετάξαν τη σκηνή σε 2 λεπτά ενώ πχ 3-4 λεπτά ασχολούνταν με τα χαμογελάκια μεταξύ των παρανομων ζευγαριών και τους χορούς, για σαπουνοπερα καλή σκηνή θα ήταν.Πάντως πολύ το αναλύουμε (ειδικά εγώ).Προχωράμε...

17 ώρες πριν, DeareN είπε

FB_IMG_1663854872694.jpg.00eaf86fbc5052cf1bf2d425d34f8b8d.jpg

Spoiler

Μάλλον mega spoiler 

Spoiler

Δεν πέθανε αυτός; Ειδικά τώρα στο time skip δε νομίζω να τον ξαναδείξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Εντάξει θα μπορούσε και να μη δείξει και τίποτα και να φανταστούμε όλο το σκηνικό στο μυαλό μας (ειδικά τόσο καλά που μας έχει ξεδιπλώσει το χαρακτήρα του Cole 😝) το θέμα είναι ότι φαίνεται σαν να ξεπετάξαν τη σκηνή σε 2 λεπτά ενώ πχ 3-4 λεπτά ασχολούνταν με τα χαμογελάκια μεταξύ των παρανομων ζευγαριών και τους χορούς, για σαπουνοπερα καλή σκηνή θα ήταν.Πάντως πολύ το αναλύουμε (ειδικά εγώ).Προχωράμε...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μάλλον mega spoiler 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Δεν πέθανε αυτός; Ειδικά τώρα στο time skip δε νομίζω να τον ξαναδείξει.

 

 

Spoiler

Σποιλερ....

 

Δεν πέθανε παίζει κανονικά 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο βασιλιάς ρε παιδιά από τα πρώτα επεισόδια σου δίνει την εντύπωση ότι όπου νά'ναι πεθαίνει,το σκύλο ακόμα αντέχει όμως.Αλλά υπάρχουν πολλά σημεία που λες "Νάτος,τελείωσε!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Νομίζω το ξύλο στον γάμο ήταν μια απεικόνιση του χαμού που συμβαίνει όπου γίνεται κάτι αντίστοιχο και δημιουργείται αναστάτωση και πανικός σε πλήθος. Ήταν χαοτικό σκόπιμα και παρουσιασμένο από την οπτική τρίτων, οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν είχαν ιδέα τι συμβαίνει και γιατί. Εμείς σαν θεατές όμως έχουμε παραπάνω από μια ιδέα για το τι μπορεί να συνέβαινε στο μυαλό του Cole.

Δεν αναφέρομαι στους λόγους που είχε ο Cole για να κάνει ότι κάνει αλλά κυρίως στο γεγονός ότι οι φρουρά έπαιζε τάβλι αντί να επέμβει στο όλο σκηνικό. Όχι μόνο με τον Cole αλλά και στην σκηνή με την Rhaneyra και τον - soon to be - σύζυγο της. Χαμός μεν, αλλά γενικά πιστεύω ότι όλο το σκηνικό θα μπορούσε να παρουσιαστεί καλύτερα. Αλλά οκ, το επεισόδιο σαν σύνολο ήταν καλό οπότε το προσπερνάω.

9 λεπτά πριν, countass είπε

Αυτός ο βασιλιάς ρε παιδιά από τα πρώτα επεισόδια σου δίνει την εντύπωση ότι όπου νά'ναι πεθαίνει,το σκύλο ακόμα αντέχει όμως.Αλλά υπάρχουν πολλά σημεία που λες "Νάτος,τελείωσε!"

Σκυλί! Μακάρι να παίξει σε όλη την σεζόν και ακόμα παραπάνω. ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2022 στις 5:39 ΜΜ, DeareN είπε
Spoiler

αλλά με τον Cole αν προσέξεις ο άλλος ο μπάσταρδος τον χουφτώνει κιόλας

 

Spoiler

Είδα το σημείο του επεισοδίου ξανά. Δεν φαίνεται πουθενά χούφτωμα, πάρα μόνο σκούντημα στην πλάτη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Glikos είπε

Δεν αναφέρομαι στους λόγους που είχε ο Cole για να κάνει ότι κάνει αλλά κυρίως στο γεγονός ότι οι φρουρά έπαιζε τάβλι αντί να επέμβει στο όλο σκηνικό.

Να επέμβει να κάνει τι και πως; Να αρχίζει να σφάζει ευγενείς; Δεν διαλύεις εύκολα πλήθος ειρηνικά.

14 ώρες πριν, stafftw είπε

Εντάξει θα μπορούσε και να μη δείξει και τίποτα και να φανταστούμε όλο το σκηνικό στο μυαλό μας (ειδικά τόσο καλά που μας έχει ξεδιπλώσει το χαρακτήρα του Cole 😝) το θέμα είναι ότι φαίνεται σαν να ξεπετάξαν τη σκηνή σε 2 λεπτά ενώ πχ 3-4 λεπτά ασχολούνταν με τα χαμογελάκια μεταξύ των παρανομων ζευγαριών και τους χορούς, για σαπουνοπερα καλή σκηνή θα ήταν.

"Ξεπέταξαν" τι ακριβώς; Το ξύλο; Ήθελες παραπάνω ξύλο δηλαδή, τα γίνει η φάση action; 😝 Βρήκες βαρετό το γεγονός ότι ασχολούταν το επεισόδιο με τις σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων και όχι με το ξύλο; Τα χαμογελάκια και τα σχόλια μας έδωσαν άπλετες και σημαντικές πληροφορίες για τους χαρακτήρες και την εξέλιξή τους. Αν θες το ξύλο στο επίκεντρο δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη σειρά.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Gilmaru είπε

Αν θες το ξύλο στο επίκεντρο δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη σειρά.

Το ξύλο χρειάζεται ότι δεν ξέρουν να γραφουν, βλέπε τελευταίες seasons από το original.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Να επέμβει να κάνει τι και πως; Να αρχίζει να σφάζει ευγενείς; Δεν διαλύεις εύκολα πλήθος ειρηνικά.

Να τους χωρίσει ρε μαν, όχι να σφάξει κανέναν, έστω και με βία. Εξάλλου είδαμε πως κατέληξε η φάση. Και δεν ήταν δα και τραγικά μεγάλο πλήθος. Ο κάθε τυχάρπαστος μπορούσε να αρπάξει την Rhaneyra πχ όπως έκανε εκείνος ο τύπος που την φόρτωσε στον ώμο του. Δλδ αν ήταν ο βασιλιάς στην μέση άνετα τον ξυλοφόρτωνε κάποιος. Με αυτήν την λογική το λέω, δεν αναφέρομαι στα κίνητρα του Cole ούτε στο αν είχε λίγο ή πολύ ξύλο.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Να επέμβει να κάνει τι και πως; Να αρχίζει να σφάζει ευγενείς; Δεν διαλύεις εύκολα πλήθος ειρηνικά.

"Ξεπέταξαν" τι ακριβώς; Το ξύλο; Ήθελες παραπάνω ξύλο δηλαδή, τα γίνει η φάση action; 😝 Βρήκες βαρετό το γεγονός ότι ασχολούταν το επεισόδιο με τις σχέσεις μεταξύ των χαρακτήρων και όχι με το ξύλο; Τα χαμογελάκια και τα σχόλια μας έδωσαν άπλετες και σημαντικές πληροφορίες για τους χαρακτήρες και την εξέλιξή τους. Αν θες το ξύλο στο επίκεντρο δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη σειρά.

 

Είπα,δεν ασχολούμαι αλλο, πολύ γκρινιάξα. Αν δεν καταλαβαίνεις πάντως τι γράφω μην προσπαθείς να τα διαστρεβλωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...