Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό και το 5ο επεισόδιο, πάντως η σκηνοθεσία στο συγκεκριμένο ήταν λίγο απαίσια. Ειδικά εκεί προς το τέλος έπρεπε να μαντεύεις, εδώ ο παπάς εκεί ο παπάς.... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα είναι όντως μια όαση σε αυτό το genre, αλλά από σεναριακές ευκολίες άλλο τίποτα, πολύ προχειρογραμμένο για τόσο σημαντικές σκηνές. Ενώ θέλω να μου αρέσει (όπως και οι περισσότεροι που γράφουν διθυραμβικά σχόλια) με ενοχλούν όλα αυτά. Δηλαδή οι ίδιοι χαρακτήρες ενώ ακόμα και για το τι θα φορέσουν σκέφτονται μελλοντικά το συμφέρον τους και τις κινήσεις τους ξαφνικά κάνουν πράγματα για χάρη του σεναρίου τελειώς αλλοπρόσαλα.

Spoiler

Πχ ο Daemon είναι τελειώς out of character στο επεισόδιο και ξέρω ότι κάπως πρέπει να αναπτύξουν το ειδύλιο αλλά ξαφνικά πάει και πιάνει την Rhaenyra και της λεέι να το σκάσουν (που είπε και ο Cole) δεν βγάζει κανένα νοήμα.Όπως και του Cole που κάνει τουλούμι τον άλλο δε μας έδειξαν καν τέτοιες πτυχές του χαρακτήρα ίσα ίσα το αντίθετο (και το οτι έχει μετανιώσει για αύτο που έγινε και το ότι πρότεινε να το σκάσουν δείχνουν ότι θα παραιτούνταν όχι οτι θα αντιδρούσε έτσι όταν κάποιος το μάθαινε) Καλά για το σκηνικό που δεν παρεμβαίνει κανείς σε ολόκληρο βασιλικό γλέντι με την αφρόκρεμα του westeros δε θέλω να το σχολιάσω.

 

Και γενικά κάθε επεισόδιο είναι 95% όμορφο χτίσιμο χαρακτήρων και παρουσιάση των στόχων και των κινήτρων τους και 5% άσκοπα πράγματα απλά για να φτάσουμε σε κάποιο plot point. Εντάξει καταλαβαίνω ότι κάπου πρέπει να φτάσουν βάσει βιβλίου, αλλά ας ασχοληθούμε όντως με το πως.Και από την αρχή είναι πολλά που δεν κάθονται καλά

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafftw είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πχ ο Daemon είναι τελειώς out of character στο επεισόδιο και ξέρω ότι κάπως πρέπει να αναπτύξουν το ειδύλιο αλλά ξαφνικά πάει και πιάνει την Rhaenyra και της λεέι να το σκάσουν (που είπε και ο Cole) δεν βγάζει κανένα νοήμα.Όπως και του Cole που κάνει τουλούμι τον άλλο δε μας έδειξαν καν τέτοιες πτυχές του χαρακτήρα ίσα ίσα το αντίθετο (και το οτι έχει μετανιώσει για αύτο που έγινε και το ότι πρότεινε να το σκάσουν δείχνουν ότι θα παραιτούνταν όχι οτι θα αντιδρούσε έτσι όταν κάποιος το μάθαινε) Καλά για το σκηνικό που δεν παρεμβαίνει κανείς σε ολόκληρο βασιλικό γλέντι με την αφρόκρεμα του westeros δε θέλω να το σχολιάσω.

 

 

Spoiler

Για τον Daemon θα συμφωνήσω το ξεπέταξαν στα γρήγορα το σκηνικό αλλά με τον Cole αν προσέξεις ο άλλος ο μπάσταρδος τον χουφτώνει κιόλας όταν του εξηγεί ότι θα είναι απλά πόρνος, εκεί είναι που γίνεται το peak και τρελαίνεται και του σπάει τα μούτρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stafftw είπε

 οι ίδιοι χαρακτήρες ενώ ακόμα και για το τι θα φορέσουν σκέφτονται μελλοντικά το συμφέρον τους και τις κινήσεις τους ξαφνικά κάνουν πράγματα για χάρη του σεναρίου τελειώς αλλοπρόσαλα.

Παράδειγμα;

Μπορώ να σκεφτώ αρνητικά, αλλά προχειρογραμμένη την σειρά δεν την λες σίγουρα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/9/2022 στις 12:46 ΜΜ, chill είπε

Συγκρίνοντας την πρώτη σεζόν του GoT με αυτό το πράγμα ε όσο να ναι σε πιάνει μια θλίψη.

Διαβάζω δε διθυράμβους εδώ και αρχίζω να έχω αμφιβολίες. Αλλά και 2η φορά πχ που είδα το προηγούμενο επεισόδιο - γιατί τη γυναίκα μου την πήρε ο ύπνος στην πρώτη θέαση την περασμένη Δευτέρα - δεν άλλαξα γνώμη.

Κάτι λείπει. Εύχομαι να το βρουν. Έστω και του χρόνου!

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να βαριέσαι και αυτό δεν έχει να κάνει απαραίτητα με το πόσο καλή είναι η σειρά ή όχι.

- Το GoT προχωρούσε αργά σχετικά στις πρώτες σεζόν, αλλά στο τέλος πήγαινε πάρα πολύ γρήγορα όσο αφορά τις εξελίξεις και είχε αρκετή "δράση". Κάποιοι ίσως έχουν μείνει με αυτήν την εντύπωση των τελευταίων 2-3 σεζόν. Αν ξαναδείτε την πρώτη θα δείτε ότι έχει τους ίδιους ρυθμούς με το HotD.

- Είναι διαφορετική σειρά. Το GoT αρχίζει με το fantasy στοιχείο των white walkers και με χαρακτήρες που μπορείς να δεις ως "ηρωικούς" και να ταυτιστείς πιο εύκολα ίσως. Είναι κατά μία έννοια πιο κοντά στην κλασσική ηρωική φαντασία σε σχέση με το HotD. Tο House of the Dragon μπορεί να έχει δράκους, αλλά οι χαρακτήρες είναι λίγο πιο "γκρίζοι" και λιγότερο συμπαθείς ή αντιπαθείς από αυτούς του GoT. Tαυτόχρονα όμως είναι λίγο πιο κοντά στην πραγματικότητα μιας μεσαιωνικής κοινωνίας κατά την άποψή μου.

Στις 20/9/2022 στις 1:29 ΜΜ, Glikos είπε

Με GoT θεωρώ δεν συγκρίνεται, ειδικά με Ned Stark στην 1η σεζόν, αν και δεν απέχει και τόσο μέχρι τώρα. Δεν τα θεωρώ αμερόληπτα γενικά τα sites του στυλ Rotten/Metacritics αλλά βαθμολογούν το GoT υψηλότερα. Πάντως είναι αντάξια σειρά σίγουρα και πιστεύω θα μας κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, αρκεί να μην κάνουν ταρζανιές στις τελευταίες σεζόν. (βλέπε GoT)

Σκηνοθετικά εμένα πάντως μου αρέσει περισσότερο από την πρώτη σεζόν του GoT. Και από άποψη υποκριτικής και γραφής χαρακτήρων δε νομίζω ότι έχει να ζηλέψει και πολλά. Ναι, εξαιρετικός ο Sean Bean, αλλά δεν ήταν όλοι στο επίπεδό του.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Παράδειγμα;

Μπορώ να σκεφτώ αρνητικά, αλλά προχειρογραμμένη την σειρά δεν την λες σίγουρα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο.

Δε λέω προχειρογραμμένη τη σειρά λέω ενω το character building το κάνουν πανέμορφα (αν και όπως φαίνεται και γράφτηκε και παραπάνω μοιάζει στο GOT σε αυτό το σημείο,δε σε ωθούν να πάρεις κάποιο μέρος σε κάθε conflict και είναι όλοι οι χαρακτήρες γκρί ούτε άσπρο ούτε μάυρο).Σε κάποια σημαντικά γεγονότα φαίνεται πως απλά τα ξεπετάνε για να φύγουν από τη μέση χωρίς να εξηγούν πολλά.

Spoiler

Παραδείγματα όπως πχ στη μάχη στα Stepstones 3 χρόνια δεν είχαμε σκεφτεί να κανουμε αυτό το ανήθικο "κολπάκι" και να τσιμπήσει ένας μεγάλος πειρατής (το ότι ήθελε τον Daemon για λάφυρο επίσης δε μας το περνάει ποτε για να δικαιολογήσει αυτή την κίνηση) και γενικά η (α)τακτική της μάχης μπάζει από παντού.

Επίσης αυτά που έγραψα πριν. Γενικά το γλέντι πριν το γάμο το πήγαιναν για red wedding και τους βγήκε scary movie πιο πολυ γελούσα παρά με έψησε το σκηνικό. Δηλαδή χορεύουμε και κοιτάμε τους γκόμενους μας, πιάνει ο θείος την ξαδέρφη να τη φιλήσει μπροστά σε όλο τον κόσμο και της λέει να το σκάσουν(???????) και μετά γίνεται χαμός με τουλάχιστον το 95% της "αφρόκρεμας" του Westeros (και οχι μόνο) και όλοι κάθονται και κοιτούν.

Γενικά για τον Daemon ενω είναι πολύ καλός χαρακτήρας και πολύ καλός ηθοποιός απλά βλεπουμε αψυχολόγητες ενέργειες που δεν έχουν νόημα στο πως γίνονται αλλά και στο γιατί καθώς δε μας περιγράφουν τόσο κίνητρα κτλ.(πχ δε μου γέμισε το μάτι ούτε στο πορνείο όταν είπε (και καλά) το heir for a day, ούτε το ότι σκότωσε τη γυναίκα του δικαιολογείται από πουθενά και ο τρόπος ήταν τουλάχιστον τρόπος sitcom)

Αυτό έχω σαν παράπονο ότι σε "μεγάλες" σεναριακά σκηνές μου φαίνεται ότι δε δίνεται μεγάλη βάση και τις πετάνε λίγο πρόχειρα 

 

10 ώρες πριν, Manoleros95 είπε

Ο κυριος διπλα στην μικρη Rhaenyra ποιος ειναι;

Οι κυριοι/κυριες θέλει να προσφωνείτε. Τώρα θα αρχίσει το καλό λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Σκηνοθετικά εμένα πάντως μου αρέσει περισσότερο από την πρώτη σεζόν του GoT. Και από άποψη υποκριτικής και γραφής χαρακτήρων δε νομίζω ότι έχει να ζηλέψει και πολλά. Ναι, εξαιρετικός ο Sean Bean, αλλά δεν ήταν όλοι στο επίπεδό του.

Στο κομμάτι της υποκριτικής και γραφής χαρακτήρων θα συμφωνήσω ότι δεν απέχει τόσο. Στο HoD έχουμε 1-2 ηθοποιούς να ξεχωρίζουν, οι υπόλοιποι είναι αρκετά καλοί αλλά - προς το παρόν έστω - δεν έχουμε την ίδια ταύτιση που είχαμε στο GoT.

11 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Μπορώ να σκεφτώ αρνητικά, αλλά προχειρογραμμένη την σειρά δεν την λες σίγουρα. Ειδικά το τελευταίο επεισόδιο.

Προχειρογραμμένη όχι, αλλά σκηνοθετικά η φάση π.χ. με το ξύλο στον γάμο θα μπορούσε να γίνει λίγο καλύτερα. Overall πάει δυνατά η σειρά μέχρι τώρα και ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...