Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostakis1978nov είπε

Ρε παιδιά κάτι που δεν κατάλαβα. Γιατί ο

Spoiler

Sir Criston τον σκότωσε τον άλλον; 

Έγινε κάτι που δεν μας το έδειξε;

Spoiler

Εφόσον αυτός ( ο αγαπητικός του Λεινορ ) ξέρει το μυστικό θεωρεί ότι ίσως το έχει πει και σε περισσότερα άτομα η Rhaenyra. Επίσης εκείνη τη στιγμή ήταν έτοιμος να εκραγεί του θύμισε και ο άλλος έμμεσα ότι έσπασε τον όρκο του, ότι έχασε την τιμή του, ψιλο τον έγραψε η άλλη για τον θρόνο (στο μυαλό του νιώθει προδομένος και ότι τον αντιμετώπισε/θα αντιμετώπιζε σαν "αρσενική πουτ*να" πλην των άλλων αλλά περισσότερο για τη χαμένη τιμή του απ'ότι φαίνεται) και τον πλάκωσε μέχρι θανάτου ως ξέσπασμα. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που έχω να πω πάντως, ακόμα και σε σύγκριση με τον πιο... high fantasy ανταγωνισμό του, είναι ότι στο House of the Dragon οι χαρακτήρες, κύριοι και δευτερεύοντες, μόνιμοι και περαστικοί, έτσι όπως είναι γραμμένοι και έτσι όπως τους υποδύονται οι ηθοποιοί είναι σχεδόν όλοι ένας και ένας.

Viserys, Daemon, Rhaenyra, Otto, Alicent, Corlys, Rhaenys, Larys Strong, Lyonel Strong and so on and so forth...

Spoiler

Εδώ η Rhea, η γυναίκα του Daemon, εμφανίστηκε για... πόσο;... 3 - 5 λεπτά και μου κίνησε το ενδιαφέρον αρκετά για το πως θα ήταν ο ρόλος και ο χαρακτήρας της (σίγουρα δε φαινόταν εύκολη γυναίκα πάντως...) αν δεν πάθαινε εκείνο το... ατύχημα.

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, FCastor είπε

Αυτό που έχω να πω πάντως, ακόμα και σε σύγκριση με τον πιο... high fantasy ανταγωνισμό του, είναι ότι στο House of the Dragon οι χαρακτήρες, κύριοι και δευτερεύοντες, μόνιμοι και περαστικοί, έτσι όπως είναι γραμμένοι και έτσι όπως τους υποδύονται οι ηθοποιοί είναι σχεδόν όλοι ένας και ένας.

Viserys, Daemon, Rhaenyra, Otto, Alicent, Corlys, Rhaenys, Larys Strong, Lyonel Strong and so on and so forth...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εδώ η Rhea, η γυναίκα του Daemon, εμφανίστηκε για... πόσο;... 3 - 5 λεπτά και μου κίνησε το ενδιαφέρον αρκετά για το πως θα ήταν ο ρόλος και ο χαρακτήρας της (σίγουρα δε φαινόταν εύκολη γυναίκα πάντως...) αν δεν πάθαινε εκείνο το... ατύχημα.

 

Ναι το casting τους κάνει κάτι άλλες σειρές να μοιάζουν σκετσάκια του youtube μπροστά του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατά τη γνώμη μου και το HotD έχει social commentary (η θέση της γυναίκας και ειδικά όσον αφορά την εξουσία, η σχέση μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου και η μη αποδοχή ή η δυσκολία αποδοχής αυτού από συγγενείς, κλπ) και inclusivity (όλοι οι Velaryon, gay χαρακτήρες), αλλά το κάνει πιο... κομψά. Είναι σαν να χρησιμοποιεί νυστέρι ή ακόμα και σφυρί ενώ το RoP χρησιμοποιεί βαριοπούλα (χαρακτηριστικό παράδειγμα το "έρχονται τα Ξωτικά να μας πάρουν τις δουλειές").

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο κουλό σημείο ήταν εκεί στο ξύλο που

Spoiler

η βασιλική φρουρά καθώς και η φρουρά του Velaryon έπαιζαν τάβλι αντί να τους χωρίσουν. Και μετέπειτα που ο τύπος άρπαξε την Rhaneya με τόση ευκολία αντί να την προστατεύσει η φρουρά. Το ίδιο με τον ξανθό πρίγκηπα που έφαγε στυλιάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι αλλα είχες δει 29 επεισόδια. :P Btw, η τρίχα σηκώνεται, όχι η πέτσα. :P

Δεν είναι μόνο ότι είχε πολλά επεισόδια. Ισως μου φαίνεται εμένα, αλλά ακόμα και στους διαλόγους μου φαίνεται λίγο ανευρο. Λείπει αυτή η σπίθα, που είχαν διάλογοι όπως του varys με τον littlefinger στην πρώτη σεζόν. Ξαναλέω, μπορεί να είναι και ιδέα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντας την πρώτη σεζόν του GoT με αυτό το πράγμα ε όσο να ναι σε πιάνει μια θλίψη.

Διαβάζω δε διθυράμβους εδώ και αρχίζω να έχω αμφιβολίες. Αλλά και 2η φορά πχ που είδα το προηγούμενο επεισόδιο - γιατί τη γυναίκα μου την πήρε ο ύπνος στην πρώτη θέαση την περασμένη Δευτέρα - δεν άλλαξα γνώμη.

Κάτι λείπει. Εύχομαι να το βρουν. Έστω και του χρόνου!

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, chill είπε

Συγκρίνοντας την πρώτη σεζόν του GoT με αυτό το πράγμα ε όσο να ναι σε πιάνει μια θλίψη.

Διαβάζω δε διθυράμβους εδώ και αρχίζω να έχω αμφιβολίες. Αλλά και 2η φορά πχ που είδα το προηγούμενο επεισόδιο - γιατί τη γυναίκα μου την πήρε ο ύπνος στην πρώτη θέαση την περασμένη Δευτέρα - δεν άλλαξα γνώμη.

Κάτι λείπει. Εύχομαι να το βρουν. Έστω και του χρόνου!

 

 

 

Κοίτα γούστα είναι αυτά αλλά κατά γενική ομολογία και στα γνωστά imdb, rotten, metacritic η πρώτη σεζόν του HotD είναι πιο πάνω από GoT.

Καλή η νοσταλγία αλλά υπάρχουν και αντικειμενικά κριτήρια... 

FB_IMG_1663668191992.jpg.d7871b1d618bc89ebf587d46381e22fb.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με GoT θεωρώ δεν συγκρίνεται, ειδικά με Ned Stark στην 1η σεζόν, αν και δεν απέχει και τόσο μέχρι τώρα. Δεν τα θεωρώ αμερόληπτα γενικά τα sites του στυλ Rotten/Metacritics αλλά βαθμολογούν το GoT υψηλότερα. Πάντως είναι αντάξια σειρά σίγουρα και πιστεύω θα μας κρατήσει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος, αρκεί να μην κάνουν ταρζανιές στις τελευταίες σεζόν. (βλέπε GoT)

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το θέμα με την 1η σεζόν του GoT είναι ότι peakαρε προς τα τελευταία επεισόδια, οπότε αν δεν τελειώσει κι η 1η του HotD δεν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά φιλήθηκαν οι

Spoiler

Daemon με Rhaneyra

στον γάμο? Ο έρμος ο Viserys κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό. 😅

Για να τον δει πως θα αντιδράσει του έλεγε να την πάρει να φύγουν και να

Spoiler

παντρευτούν? Δεν μου φαίνεται σαν να τα έλεγε σοβαρά, δεν είναι αφελής.

Σκέφτηκα ότι ίσως να στράβωσε εκεί ο sir Cristol μόλις τους είδε και να έκανε ντου αλλά να επενέβη ο ginger και να έγινε το σκηνικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Το θέμα με την 1η σεζόν του GoT είναι ότι peakαρε προς τα τελευταία επεισόδια, οπότε αν δεν τελειώσει κι η 1η του HotD δεν μπορεί να γίνει σωστή σύγκριση.

Όντως υπήρχε κορύφωση στα τελευταία επεισόδια αλλά και τα πρώτα ήταν υψηλών προδιαγραφών.

Θυμάμαι ακόμα 11 χρόνια μετά από τα πρώτα επεισόδια

- Την υπεργαμάτη πρώτη σκηνή πέρα από το τοίχος

- Το twins fucking και την πτώση του Μπράν

- Τον Χιόνι και τον Τάρλι στο τοίχος

- Την πίσω κίνηση της Νταναέρις πριν κάνει μπάνιο (αν και νομίζω ότι την ντούμπλαρε κάποια άλλη)

- Την βασιλική επίσκεψη στον Βορρά

- Τον Τύριον!

- Τον Καλ Ντρόγκο!

- Την μάνα του Βορρά - Κείτλιν- και τη σύλληψη του Τύριον στην ταβέρνα

 

Τι θα θυμάμαι το 2033 από το HotD

- To onemanarmy του Daemon και απολύτως τίποτε άλλο 

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chill είπε

Όντως υπήρχε κορύφωση στα τελευταία επεισόδια αλλά και τα πρώτα ήταν υψηλών προδιαγραφών.

Θυμάμαι ακόμα 11 χρόνια μετά από τα πρώτα επεισόδια

- Την υπεργαμάτη πρώτη σκηνή πέρα από το τοίχος

- Το twins fucking και την πτώση του Μπράν

- Τον Χιόνι και τον Τάρλι στο τοίχος

- Την πίσω κίνηση της Νταναέρις πριν κάνει μπάνιο (αν και νομίζω ότι την ντούμπλαρε κάποια άλλη)

- Την βασιλική επίσκεψη στον Βορρά

- Τον Τύριον!

- Τον Καλ Ντρόγκο!

- Την μάνα του Βορρά - Κείτλιν- και τη σύλληψη του Τύριον στην ταβέρνα

 

Τι θα θυμάμαι το 2033 από το HotD

- To onemanarmy του Daemon και απολύτως τίποτε άλλο 

Chill el tatas, το original έχει 8 seasons, άμα ήταν μονο μια season το original τότε μάλλον τίποτα δεν θα θυμώσουν. Είναι δύσκολο να διαχωρίσεις την κάθε season ξεχωριστά και να θυμηθείς τι σου έβγαλε όταν την πρώτο είδες. Το σύνολο είναι πια. ;)

Αυτή η season θα συγκριθεί με το original όταν τελειώσει το season, όπως είπε ο Thresh και ακόμα καλύτερα όταν ολοκληρωθεί.

4 ώρες πριν, chill είπε

Την πίσω κίνηση της Νταναέρις πριν κάνει μπάνιο (αν και νομίζω ότι την ντούμπλαρε κάποια άλλη)

Σε όλες αυτή ήταν, ακόμα και στην έκτη season πάλι αυτή ήταν. Μονο για την Cersei έγινε άμα δεν κάνω λάθος και αυτό γιατί ήταν έγκυος.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, FCastor είπε

Αυτό που έχω να πω πάντως, ακόμα και σε σύγκριση με τον πιο... high fantasy ανταγωνισμό του, είναι ότι στο House of the Dragon οι χαρακτήρες, κύριοι και δευτερεύοντες, μόνιμοι και περαστικοί, έτσι όπως είναι γραμμένοι και έτσι όπως τους υποδύονται οι ηθοποιοί είναι σχεδόν όλοι ένας και ένας.

Viserys, Daemon, Rhaenyra, Otto, Alicent, Corlys, Rhaenys, Larys Strong, Lyonel Strong and so on and so forth...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εδώ η Rhea, η γυναίκα του Daemon, εμφανίστηκε για... πόσο;... 3 - 5 λεπτά και μου κίνησε το ενδιαφέρον αρκετά για το πως θα ήταν ο ρόλος και ο χαρακτήρας της (σίγουρα δε φαινόταν εύκολη γυναίκα πάντως...) αν δεν πάθαινε εκείνο το... ατύχημα.

 

meh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...