Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το GOT είχε βαρετά επεισόδια. Απλά υπήρχε συνεχώς η σκιά των WW και του χειμώνα που έρχεται. Δυνάμεις στο παρασκήνιο πέρα και πάνω από όλους που κινούν τα νήματα. Και καλύτερο στόρυ, πιο γνωστούς ηθοποιούς κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, DeareN είπε

Εγώ πάντως δε βλέπω τον Daemon να κουβαλάει τη σειρά, άλλος είναι ο πρωταγωνιστής μέχρι στιγμής... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

FB_IMG_1663052303479.jpg.8900bd83ecb416883fb5edd52b6fcbd5.jpg

 

Είναι

Spoiler

κ@ριολάκι και πονηρούλα low key. Έχει δίψα για τον θρόνο και δεν την νοιάζει κανείς. Εδώ είπε χαλαρά και χωρίς δισταγμό στην βασίλισσα (και υποτιθέμενη κολλητή της) ψέματα ενώ πρώτα είχε ορκιστεί στην συγχωρεμένη μάνα της.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Glikos said:

Είναι

  Reveal hidden contents

κ@ριολάκι και πονηρούλα low key. Έχει δίψα για τον θρόνο και δεν την νοιάζει κανείς. Εδώ είπε χαλαρά και χωρίς δισταγμό στην βασίλισσα (και υποτιθέμενη κολλητή της) ψέματα ενώ πρώτα είχε ορκιστεί στην συγχωρεμένη μάνα της.

 

Spoiler

Νομίζω ότι δεν ήταν "ψέματα", είπε ότι δεν την ξεπαρθένεψε ο Daemon, οχι ότι δεν ξεπαρθενεύτηκε γενικότερα. 😛

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε
Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Νομίζω ότι δεν ήταν "ψέματα", είπε ότι δεν την ξεπαρθένεψε ο Daemon, οχι ότι δεν ξεπαρθενεύτηκε γενικότερα. 😛

 

Technically speaking ναι, 

Spoiler

αλλά διαστρέβλωσε λίγο τα γεγονότα όταν περιέγραφε την μπουρδελότσαρκα με τον Daemon. Ότι και καλά δεν έκαναν τίποτα μεταξύ τους και είναι απλά φήμες. Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο αθώα όσο φαίνεται κάτι φορές. Ο Daemon από την άλλη αν και πήγε να την κουτουπώσει, τελικά το μετάνιωσε διότι επικράτησε η ηθική του. Θεωρώ ότι νοιάζεται για την Rhaneyra και ίσως και να την αγαπάει. Ο Criston Cole πάντως δεν χαλάστηκε καθόλου. 😁

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Glikos είπε

Technically speaking ναι, 

  Απόκρυψη περιεχομένων

αλλά διαστρέβλωσε λίγο τα γεγονότα όταν περιέγραφε την μπουρδελότσαρκα με τον Daemon. Ότι και καλά δεν έκαναν τίποτα μεταξύ τους και είναι απλά φήμες. Πιστεύω ότι δεν είναι τόσο αθώα όσο φαίνεται κάτι φορές. Ο Daemon από την άλλη αν και πήγε να την κουτουπώσει, τελικά το μετάνιωσε διότι επικράτησε η ηθική του. Θεωρώ ότι νοιάζεται για την Rhaneyra και ίσως και να την αγαπάει. Ο Criston Cole πάντως δεν χαλάστηκε καθόλου. 😁

 

Spoiler

Ειναι ψεύτρα έλεος ορκίστηκε και στην μανα της.. Ετσι όπως τα έλεγε τα πίστεψα και εγω και ειμαι θεατής😂 

Αντε να δουμε πως θα εξελιχθεί.. Γενικά και η Rhaneyra και η υπόλοιπη σειρά. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vagelis2019 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ειναι ψεύτρα έλεος ορκίστηκε και στην μανα της.. Ετσι όπως τα έλεγε τα πίστεψα και εγω και ειμαι θεατής😂 

Αντε να δουμε πως θα εξελιχθεί.. Γενικά και η Rhaneyra και η υπόλοιπη σειρά. 

 

 

Καλώς ή κακώς θα γίνει time jump οπότε να δούμε και πως θα παίζει η ''άλλη'' Rhaneyra. Αλλά ναι,

Spoiler

δεν δίστασε καθόλου, ήταν πολύ πειστική. Ε μετά αφού την είχε γκ@βλώσει ο Daemon πήγε και έκατσε στον ιππότη. 😅

Πάει πολύ καλά πάντως μέχρι τώρα η σειρά, ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

S1E4 το αποκαλώ επεισόδιο Πάτι( μάλλον σε αυτό ταιριάζει το ξεπάτι) . Τίποτα αξιόλογο, τόσο πολύ skip ούτε στο μικρό σπίτι στο λιβάδι δεν θα έκανα 

Επεξ/σία από Macosj
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια επεισόδια είχαμε και στο παλιό GoT τα οποία επικεντρώνονταν σε κάποιον ή κάποιους μεμονωμένους χαρακτήρες χωρίς ιδιαίτερη δράση ή μεγάλες φανερές αποκαλύψεις. Το συγκεκριμένο θεωρώ, ας φαίνεται "βαρετό" στην "επιφάνεια", είχε έξυπνα γραμμένες λεπτομέρειες από κάτω, τις οποίες μαθαίνουμε ως θεατές για όλους τους γνωστούς κεντρικούς χαρακτήρες μέχρι στιγμής. 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Τέτοια επεισόδια είχαμε και στο παλιό GoT τα οποία επικεντρώνονταν σε κάποιον ή κάποιους μεμονωμένους χαρακτήρες χωρίς ιδιαίτερη δράση ή μεγάλες φανερές αποκαλύψεις. Το συγκεκριμένο θεωρώ, ας φαίνεται "βαρετό" στην "επιφάνεια" είχε έξυπνα γραμμένες λεπτομέρειες από κάτω τις οποίες μαθαίνουμε ως θεατές για όλους τους γνωστούς κεντρικούς χαρακτήρες μέχρι στιγμής. 

Ακριβώς, το GOT φημίζεται για όλα αυτά που παίζονται στο παρασκήνιο και τα χτίζουν σιγά σιγά ώστε να όταν έρθει να έχει το μεγαλύτερο impact που γίνετε. Μακάρι όλα τα επεισόδια να είναι slow burn character development όπως η original σειρά, τουλάχιστον οι πρώτες seasons.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απορία για κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλια. Πως γίνεται ο εξοστρακισμένος πρίγκιπας να παίρνει δράκο? Οι δράκοι δεν ειανι περιουσία του Βασιλείου, δηλαδή του βασιλιά? Αυτό είναι τρελό και από πλευράς κληρονομικής λογικής αλλά και από πλευράς λογικής στην συγκεκριμένη περίπτωση ακόμα και αν είχε το δικαίωμα να έχει δράκο. Διότι, τον έδιωξε ο βασιλιάς επειδή είχε βλέψεις για την εξουσία, δηλαδή τον έδιωξε ως άμεσο αντίπαλο που διεκδικεί την θέση του. Άρα πως είναι δυνατόν να του δίνει ή να επιτρέπει να έχει δράκο. Είναι σαν να του λέει πάρε δράκο να μας επιτεθείς ( δεν ξέρω πως κρύβεται με spoiler αυτό το κείμενο, αν και δεν το θεωρώ spoiler) 

Επεξ/σία από Macosj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και τα 4 επεισόδια σήμερα. 

Σίγουρα η σειρά δεν είναι Game of Thrones ΟΥΑΟΥ τι είδαμε, αλλά σίγουρα με έβαλε αμέσως στο κλίμα. Κάτι που κάποιες άλλες σειρές γκουχου γκουχου με κάτι δαχτυλίδια γκουχου δεν το κατάφεραν ακόμα.

Το γνωστό track κομμάτι των τίτλων βοήθησε πάρα πολύ. Μου αρέσει πολύ η επιλογή των ηθοποιών στους Βισερυς, Οτο, Ντειμον, και Ρεινερυς. Δεν ηξερα ότι η τελευταία θα αντικατασταθεί, ελπίζω να μην την αλλάξουν πλήρως. Μου έγινε αρκετά συμπαθής. Ο συνεχής αγώνας από την οπτική ότι είναι γυναίκα και δεν έχει στέρεες αξιώσεις στον θρόνο. Λογικά το πάνε για το

Spoiler

Dance of the Dragon

Το 3ο επεισόδιο με κούρασε πολύ, και γενικά και τα 4 παρουσιάζουν αργή κίνηση. Νομίζω τα πρώτα 2 μου άρεσαν περισσότερο από τα άλλα 2. 

Τοπ στιγμή νομίζω αν θυμαμαι ο ερχομός της Ρέινερυς με τον δράκο της στο Dragonstone. Επιβλήθηκε χωρίς να πει πολλά.

Και επίσης, η σκηνή με το λευκό ελάφι.

All in all, καλή αρχή, πετάμε σε μέτριο προς καλό ύψος. Αναπόφευκτα λοιπόν θα την βαθμολογίσω παραπάνω από το TRoP. 

The student has surpassed the master, φτάσαμε :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Macosj είπε

Μια απορία για κάποιον που έχει διαβάσει τα βιβλια. Πως γίνεται ο εξοστρακισμένος πρίγκιπας να παίρνει δράκο? Οι δράκοι δεν ειανι περιουσία του Βασιλείου, δηλαδή του βασιλιά? Αυτό είναι τρελό και από πλευράς κληρονομικής λογικής αλλά και από πλευράς λογικής στην συγκεκριμένη περίπτωση ακόμα και αν είχε το δικαίωμα να έχει δράκο. Διότι, τον έδιωξε ο βασιλιάς επειδή είχε βλέψεις για την εξουσία, δηλαδή τον έδιωξε ως άμεσο αντίπαλο που διεκδικεί την θέση του. Άρα πως είναι δυνατόν να του δίνει ή να επιτρέπει να έχει δράκο. Είναι σαν να του λέει πάρε δράκο να μας επιτεθείς ( δεν ξέρω πως κρύβεται με spoiler αυτό το κείμενο, αν και δεν το θεωρώ spoiler) 

Οι δράκοι δεν είναι ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα είναι όντα με αναπτυγμένες τις αισθήσεις τους και δεν καβαλούσε κάποιος τον δράκο του άλλου έτσι στα καλά καθούμενα είχανε και αυτοί τους αφέντες τους.

Έχω διαβάσει τα βιβλία του GOT το Fire & Blood το παρέλαβα πριν μερικές ημέρες δεν ξεκίνησα ακόμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, zvarthangalos είπε

Οι δράκοι δεν είναι ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα

Missed opportunity αυτό. Έτσι όπως έχουμε δει τις δράκους να πηγαίνουν χωρίς να λογαριάζουν άλλους δράκους, ανθρώπους ή καράβια (όπως ξεκίνησε και το τέταρτο επεισόδιο) θα μπορούσε η ομάδα μεταγλώττισης να χώσει κάποια φράση του στυλ: "πώς οδηγάς έτσι τόν δράκο σου; Θα ντρακαρεις!"

🥶🥶🥶

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...