Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, vagelis2019 είπε

Εγω αυτο που δεν κατάλαβα ειναι πως μπορούμε να αλλάξουμε κατι στο σενάριο ενω αν ηταν μυθιστόρημα δεν θα μπορούσαμε. 

Μήπως επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί νομίζω το βιβλίο? 

Μην βαράτε 🤕

Ποιος είπε δεν αλλάζει? Απλά είναι πιο δύσκολο επειδή είναι γραμμένο σαν ιστορικό βιβλίο τρίτου προσώπου. Το βιβλίο εννοείτε πως είναι τελειωμένο, δεν είναι part of a series σαν το Song of Ice and Fire.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα και εγω μες το ΣΚ τα 3 επεισοδια. Μου φανηκαν πολυ ωραια με φουλ κλιμα GOT. Ωραιοι ηθοποιοι, σκηνικα, ερμηνειες κτλπ. Φαινεται και ειναι μεγαλη παραγωγη. Μακαρι 10 σεζον θα πω εγω :D

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το prequel ερχεται απο το βιβλιο fire and blood δεν ξερω ποσες σεζον μπορει να δωσει.

To GΟΤ μεχρι την 5η σεζον ακολουθουσε τα βιβλια, 1 βιβλιο 1 σεζον το πηγαιναν οι benioff & weiss 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, omghi2u είπε

Αυτο το prequel ερχεται απο το βιβλιο fire and blood δεν ξερω ποσες σεζον μπορει να δωσει.

To GΟΤ μεχρι την 5η σεζον ακολουθουσε τα βιβλια, 1 βιβλιο 1 σεζον το πηγαιναν οι benioff & weiss 

Το Fire and Blood είναι κάτι σαν μικρό Silmarillion για τον κόσμο του Martin. Δεν έχει μπλα μπλα, θυμίζει βιβλίο ιστορίας. Οπότε με βάση αυτό βγαίνουν αρκετές σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Το Fire and Blood είναι κάτι σαν μικρό Silmarillion για τον κόσμο του Martin. Δεν έχει μπλα μπλα, θυμίζει βιβλίο ιστορίας. Οπότε με βάση αυτό βγαίνουν αρκετές σεζόν.

το οτι το source material δεν ειναι μυθιστορημα ειναι το μεγαλο προβλημα της σειρας για εμενα. τα επεισοδια χωλαινουν απο αποψη πλοκης οπως και το σημερινο. Τουλαχιστον ας γινει το επομενο time jump, λογικα στο επομενο επεισοδιο  μπας και μπουμε στο ζουμι. Μεχρι τωρα θυμιζει περισσοτερο το ατιθασα νιατα παρα το got.

Επεξ/σία από xavier
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω δει το σημερινό, αλλά μέχρι και το 3ο δεν μου φαίνονταν καθόλου να χωλαίνουν. Ωστόσο ναι, το γεγονός ότι δεν είναι μυθιστόρημα είναι ένα μειονέκτημα.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλο και το 4ο . Εφοσον παιζονται παραλληλα hotd και rop η συγκριση ειναι αναποφευκτη  , οι διαλογοι και οι χαρακτηρες ειναι η μερα με την νυχτα μεταξυ των δυο. 

Μετα το επομενο θα υπαρξει μεγαλο time jump απο οτι καταλαβα

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
45 minutes ago, noFEARgr said:

οι διαλογοι και οι χαρακτηρες ειναι η μερα με την νυχτα μεταξυ των δυο. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς έχουν τεράστια διαφορά...

46 minutes ago, noFEARgr said:

Μετα το επομενο θα υπαρξει μεγαλο time jump απο οτι καταλαβα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δυνατό αναμένεται το πέμπτο και (δεν είναι οι σπόιλερ) το ΗΒΟ αποκάλυψε ότι το time jump αναμένεται στο έκτο επεισόδιο. Έχει και red wedding vibes. 

Spoiler

ελπίζω τουλάχιστον η αρχή του εμφυλίου και ο χωρισμός σε στρατόπεδα να μη γίνει off screen

To χθεσινό επεισόδιο ήταν κυρίως prepping και ξαναέβαλε το σεξ στο σύμπαν του GOT. Το σεξ δηλαδή ως driving force των σχέσεων στη βασιλική αυλή (και γενικά ποια είναι η θέση της γυναίκας τη σήμερον ημερα). Θα έχει ενδιαφέρον πάντως αν η Rhaenyra

Spoiler

κατασταλλάξει με κάποιον από τους Daemon, Criston Cole, Laenor ή τους έχει και τους τρεις γιατί μπορεί

Spoiler

spoiler για όσους αντιπαραβάλουν τη σειρά με το βιβλίο

Spoiler

στο βιβλίο η Rhaenyra δεν είναι με τον Criston Cole αλλά με τον Harwin Strong. Έκανε ένα περασμα στο χτεσινό επεισόδιο, είναι ο φύλακας από το City Watch που την πιάνει γιατί έκλεψε το φαγητό από τον έμπορο στους δρόμους της πόλης

 

Δε λείψανε και τα easter eggs στο GOT, από το dagger μέχρι τις τακτικές όσων είναι Ηand of the King.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 4ο επεισόδιο πήγε πολύ ήσυχα γιατί στα επόμενα προμηνύεται θύελλα,  παρατήρησα κάποιες σκηνές που δανείστηκε από το GOT και ''έκλεψε'' κάποιες από άλλες σειρές και ταινίες. Ας αρχίσω από αυτές που δανείστηκε από τον προκάτοχό του.

Spoiler

Το νυχτερινό σουλατσάρισμα τις Rhaenyra στο Kings Landing μου θύμισε τις περιπλανήσεις και τις περιπέτειες της Άρυα στο Braavos  επίσης η σκηνή με τους θεατρίνους που σατιρίζουν τους άρχοντες και τους Βασιλιάδες την είδαμε αρκετές φορές στο GOT 

Οι σκηνές που νομίζω πως ''κλέψανε''

Spoiler

Η σκηνή που ο Viserys κάνει το μπάνιο του είναι ίδια με αυτην της σειράς witcher με τον Geralt να παίρνει το μπάνιο του με τα χρυσαφένια μαλλιά έκαστος αν και αυτήν την σκηνή την βλέπουμε και στο video game The Witcher 3 Wild Hunt, Η δεύτερη σκηνή είναι αυτή με το dager που είναι μπηγμένο στην φωτιά και με την θερμότητα εμφανίζονται τα κρυφά γράμματα  αυτό είναι από το Lord Of the Rings και το πρωτο έγραψε ο Tolkin δεν ξέρω αν στο βιβλίο του fire & blood ο Martin το αναφέρει.

 

Επεξ/σία από zvarthangalos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...