Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μ' άρεσε κι εμένα το 3ο, αλλά με χάλασε κάπως η παρουσίαση/σκηνοθεσία στην τελευταία σκηνή. Σε αντίθεση με την πρώτη σκηνή π.χ. που ήταν άψογη πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το τρίτο επεισόδιο είναι καταπληκτικό.
 

Γενικώς Paddy Considine σαν Viserys και Matt Smith σαν Daemon είναι πραγματικά άλλη κλάση σαν ηθοποιοί, απογειώνουν της σειρά σε άλλα λεβελ απόλαυσης. 

Στο GOT είχε αρκετούς καλούς ηθοποιούς, αλλά εδώ πραγματικά ξέφυγε η κατάσταση. Τα χρονικά πηδήματακια είναι εξαιρετικά χτισμένα σεναριακά, μοιάζουν λογικά, δεν νιώθεις ότι λείπει τίποτα αλλά όλα φαίνονται σαν φυσική εξέλιξη. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι το χρονικό άλμα των 2 ετών ξένισε όσους έχουν συνηθίσει τους ρυθμούς του GOT, πόσοι είχαν παραπονεθεί τις τελευταίες σεζόν (μεταξύ άλλων θεμάτων) για το πόσο γρήγορα σε τηλεοπτικό χρόνο πέρασε η Daenerys τη Narrow Sea ή πόσο γρήγορα εμφανίστηκε η Golden Company όταν βλέπαμε χαρακτήρες να κάνουν μία σεζόν να πάνε από το Winterfell στο Wall;

Ουσιαστικά ό,τι βλέπουμε στα πρώτα επεισόδια είναι εισαγωγή και build up για το κυρίως πιάτο και το τι θα παίξει μεταξύ των 4 Targaryens, του Viserys, του Daemon, της Rhaenyra και του Aegon. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν σε 2 επεισόδια κάνει άλμα 15 χρόνων. Σε αντίθεση με το GOT που είχε πολλούς κύριους χαρακτήρες εδώ η σειρά επικεντρώνεται μόνο στον πυρήνα της βασιλικής οικογένειας, όλοι οι άλλοι χαρακτήρες/οίκοι έχουν επικουρικό ή και διακοσμητικό ρόλο.

Θα μπορούσαν την ιστορία των πρώτων επεισοδίων να τη δώσουν ως exposition αλλά θα χάναμε την αίσθηση ότι κανένας χαρακτήρας δεν είναι pure good/pure evil. Σε αυτό, αν και η κλίμακα είναι πολύ μικρότερη, δείχνει να κάνει καλύτερη αρχή από το GoT.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Γενικώς Paddy Considine σαν Viserys και Matt Smith σαν Daemon είναι πραγματικά άλλη κλάση σαν ηθοποιοί, απογειώνουν της σειρά σε άλλα λεβελ απόλαυσης. 

Θεωρώ είναι οι πιο ταλαντούχοι στο cast.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Δε θα μου έκανε εντύπωση αν σε 2 επεισόδια κάνει άλμα 15 χρόνων. 

 

Μικρά χρονικά άλματα ναι μπορούν να γίνουν. Τόσο μεγάλα όμως όπως γράφεις όχι δεν το πιστεύω. Βασικοί χαρακτήρες πχ Milly Alcock (Rhaenyra) δείχνουν μικρότεροι σε ηλικία από την πραγματική οπότε να τους κάνεις να φαίνονται μεγαλύτεροι είναι ακόμα δυσκολότερο έως αδύνατο. Είναι 22 χρονών αλλά και σαν 15 που ξεκίνησε στην σειρά περνάει.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakinen είπε

Μικρά χρονικά άλματα ναι μπορούν να γίνουν. Τόσο μεγάλα όμως όπως γράφεις όχι δεν το πιστεύω. Βασικοί χαρακτήρες πχ Milly Alcock (Rhaenyra) δείχνουν μικρότεροι σε ηλικία από την πραγματική οπότε να τους κάνεις να φαίνονται μεγαλύτεροι είναι ακόμα δυσκολότερο έως αδύνατο. Είναι 22 χρονών αλλά και σαν 15 που ξεκίνησε στην σειρά περνάει.

Spoiler

Κάποτε πρέπει να εισάγουν τον Tom Glynn-Carney που παίζει τον Αegon, βασικότατος πρωταγωνιστής μαζί με την Rhaenyra. Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή την πρώτη σεζόν οπότε λογικά θα γίνει κάποιο άλμα. Τώρα στη σειρά είναι μόλις 2 χρονών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Speculoos είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Κάποτε πρέπει να εισάγουν τον Tom Glynn-Carney που παίζει τον Αegon, βασικότατος πρωταγωνιστής μαζί με την Rhaenyra. Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή την πρώτη σεζόν οπότε λογικά θα γίνει κάποιο άλμα. Τώρα στη σειρά είναι μόλις 2 χρονών.

 

Ίσως μπει σε επόμενες σαιζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakinen είπε

Μικρά χρονικά άλματα ναι μπορούν να γίνουν. Τόσο μεγάλα όμως όπως γράφεις όχι δεν το πιστεύω. Βασικοί χαρακτήρες πχ Milly Alcock (Rhaenyra) δείχνουν μικρότεροι σε ηλικία από την πραγματική οπότε να τους κάνεις να φαίνονται μεγαλύτεροι είναι ακόμα δυσκολότερο έως αδύνατο. Είναι 22 χρονών αλλά και σαν 15 που ξεκίνησε στην σειρά περνάει.

 

Spoiler

Τόσο η Rhaenyra όσο και η Alicent αλλάζουν ηθοποιό. Όσο είναι μικρές τις παίζουν οι Milly Alcock και Emily Carey αντίστοιχα. Από κάποια στιγμή και μετά όμως θα αντικατασταθούν από τις Emma D'Arcy και Olivia Cooke αντίστοιχα.

 

Επεξ/σία από FCastor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμα καταπληκτικό επεισόδιο μόλις το τελείωσα. 

Σαν νεράκι περνάει ο χρόνος και το κυριότερο σε κάνει να περιμένεις να έρθει η Δευτέρα

Απλά στα social γίνεται ακριβώς αυτό που γινόταν και στο GoT. Αν δε το δεις μέχρι Δευτέρα βράδυ βαριά βαριά έχεις φάει mega spoiler για πλάκα και από εκεί που δε το περιμένεις... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, FCastor είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Τόσο η Rhaenyra όσο και η Alicent αλλάζουν ηθοποιό. Όσο είναι μικρές τις παίζουν οι Milly Alcock και Emily Carey αντίστοιχα. Από κάποια στιγμή και μετά όμως θα αντικατασταθούν από τις Emma D'Arcy και Olivia Cooke αντίστοιχα.

 

Spoiler

off topic αλλά σε διάφορες σελίδες εκθειάζουν την Rheanyra ως εφηβικό queer σύμβολο που κάνει την επανάστασή  του/της απέναντι στην πατριαρχία και την τοξική αρσενική συναισθηματική χειραγώγηση. Γίνεται πιο εμφανές όχι μόνο με τον τρόπο που παίζει η Alcock αλλά και γιατί έχει γίνει casting η Emma D'Arcy που είναι non binary. Θέλω να δω τι θα λένε σε λίγα επεισόδια/επόμενες σεζόν με το arc του χαρακτήρα. 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Speculoos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

off topic αλλά σε διάφορες σελίδες εκθειάζουν την Rheanyra ως εφηβικό queer σύμβολο που κάνει την επανάστασή  του/της απέναντι στην πατριαρχία και την τοξική αρσενική συναισθηματική χειραγώγηση. Γίνεται πιο εμφανές όχι μόνο με τον τρόπο που παίζει η Alcock αλλά και γιατί έχει γίνει casting η Emma D'Arcy που είναι non binary. Θέλω να δω τι θα λένε σε λίγα επεισόδια/επόμενες σεζόν με το arc του χαρακτήρα. 😅

 

Ρε σεις αντε πάλι τα ίδια. Δεν έχει κανένας πρόβλημα με επαναστάτρια γυναίκα ή άντρα, μακάρι να σπάσει όσα πατριαρχικά πρότυπα θέλει. 

Το πρόβλημα είναι να γίνεται σωστά και όχι να υποβαθμίζει οτιδήποτε σε αρσενικό ή θηλυκό αντίστοιχα υπάρχει γύρω της, δες τον Daemon για παράδειγμα. Δε μπορείς να τον υποβαθμίσεις με τίποτα. Τα αντίστοιχα συγγενικά πρόσωπα σε fantasy σειρά πρόσφατα ήταν στην καλύτερη μαστουρωμένα αποχαυνομένα άβουλα όντα ενώ δεν είναι έτσι στο lore. 

(για το Arc του χαρακτήρα δε θέλω να μάθω, και τα χειρότερα να έρθουν αν τα δείξουν όπως έχουν διαχειριστεί τη σειρά μέχρι στιγμής θα είναι σίγουρα ενδιαφέρον) 

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολλά που κάνουν τη διαφορά, ακόμα και η επιλογή του cast, κοίτα εδώ Perfection για επαναστάτρια και συμβολισμό που δίνει ο σκηνοθέτης. 

Αντε γειά... 

Spoiler

FB_IMG_1662464993639.jpg.1a241b968684cce87089a585c5a05b42.jpg

 

Επεξ/σία από DeareN
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πέρασε σαν σκέψη ότι η Rhaenyra

Spoiler

γουστάρει την Alicent. Το παρατήρησα στο 1ο επεισόδιο όταν ήταν και οι 2 στην αίθουσα με κάτι κεριά, πριν παντρευτεί η Alicent τον Viserys κλπ. Σε μια φάση το ξανθούλι της πιάνει το χέρι.

Ίσως είναι τραβηγμένο και να μην σήμαινε κάτι, αλλά το αναφέρω.

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, FCastor είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τόσο η Rhaenyra όσο και η Alicent αλλάζουν ηθοποιό. Όσο είναι μικρές τις παίζουν οι Milly Alcock και Emily Carey αντίστοιχα. Από κάποια στιγμή και μετά όμως θα αντικατασταθούν από τις Emma D'Arcy και Olivia Cooke αντίστοιχα.

 

Spoiler

Δεν ήξερα καθόλου ότι θα αλλάξουν ηθοποιοί (σκόπιμα δεν διάβαζα τίποτα). Τότε αυτό που έγραψε ο Speculoos θα γίνει (το μεγάλο χρονικό άλμα).

Δεν ξέρω αλλά το Casting για την μεγαλύτερη εκδοχή της Ρενίρα δεν μου κάθεται καλά και όχι για τα σεξουαλικά της ζητήματα.

 

8 λεπτά πριν, Glikos είπε

Μου πέρασε σαν σκέψη ότι η Rhaenyra

  Απόκρυψη περιεχομένων

γουστάρει την Alicent. Το παρατήρησα στο 1ο επεισόδιο όταν ήταν και οι 2 στην αίθουσα με κάτι κεριά, πριν παντρευτεί η Alicent τον Viserys κλπ. Σε μια φάση το ξανθούλι της πιάνει το χέρι.

Ίσως είναι τραβηγμένο και να μην σήμαινε κάτι, αλλά το αναφέρω.

 

Το ίδιο και εγώ. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει και από την ανάποδη το αίσθημα.

Επεξ/σία από liakinen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το ίδιο και εγώ. Έχω την εντύπωση ότι ισχύει και από την ανάποδη το αίσθημα.

Θα προτιμούσα να την

Spoiler

φυστικώσει ο Daemon, οπότε το παραπάνω σενάριο δεν μου κάθεται και τόσο καλά. Ίδωμεν. 😁

 

Επεξ/σία από Glikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakinen είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν ήξερα καθόλου ότι θα αλλάξουν ηθοποιοί (σκόπιμα δεν διάβαζα τίποτα). Τότε αυτό που έγραψε ο Speculoos θα γίνει (το μεγάλο χρονικό άλμα).

Δεν ξέρω αλλά το Casting για την μεγαλύτερη εκδοχή της Ρενίρα δεν μου κάθεται καλά και όχι για τα σεξουαλικά της ζητήματα.

 

Spoiler

Μια και έχω δει φωτογραφία της D'Arcy ως Rhaenyra, θα έλεγα ότι μου αρέσει. Και, για να είμαι ειλικρινής, μοιάζει και λίγο στην Alcock οπότε οπτικά μου κάνει ακόμα καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...