Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δλδ

Spoiler

ενιωσες κατι που ο ντειμον σκοτωσε το crabfeeder?

το συγκεκριμμενο adversary δεν τον εχουμε δει να αρθρωνει ουτε λεξη. γενικα ξεπετα, ολη η διαμαχη με την τριαρχια . 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Οχι γιατι ο crabfeeder δεν ειναι σημαντικος για την ιστορια. Ειναι σημαντικος για την εξελιξη του χαρακτηρα του daemon. αν ηταν σημαντικος σαν χαρακτηρας για το story θα εβλεπες και το fight. 

 

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω πως είναι ένα καλό επεισόδιο.

Spoiler

Το 85% του επεισοδίου ήταν σχετικά με τα προξενιά και στρώνουν το έδαφος για το πώς θα γίνει διάδοχος το τσουτσεκι που τώρα είναι μωρό, και το άλλο μισό είδαμε τα προκαταρκτικά χωρίς το κύριο πιάτο! Είναι δυνατόν να μας λένε για τον crabfeeder που τους έβαλε τα γυαλιά και διέλυε τα πλοία τους κτλ και στο τέλος απλά να δείχνει ότι τον σκότωσε; Μιλάμε για τρελή πέτσα.

 

Επίσης η σύνδεση του 2ου με το 3ο ήταν αστεία. Ξεκινάει το τρίτο και δείχνει την άλλη με κοιλιά και ένα ακόμα 2 ετών. Πιο epic fail σύνδεση δεν έχω ξαναδεί. Δηλαδή γράψε ρε φίλε 2 years after, η δεν ξέρω γω τι. Τι ξεκινάς έτσι ξεκαρφωτα και μου δείχνεις 2 χρόνια μετά?! Ότι χειρότερο έχω δει σε σύνδεση σεναρίου.

 

 

 

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Μα τα πολιτικά παιχνίδια, ποιος θα κάτσει στο θρόνο, ποιες είναι οι προδοσίες και τα κρυφά μαχαιρώματα αυτό είναι το GoT με κάποια παράλληλη απειλή που οι βασιλείς δεν έχουν λάβει υπόψη τους σοβαρά ακόμη. 

Για τον Crabfeeder δεν ξέρω ποιος είναι ή ήταν ο ρόλος του στα βιβλία αλλά σίγουρα επί 3 έτη έπαιξε το ρόλο του για βαβουρα, αμφιβολίες, μπερδέματα και αντιμαχίες μεταξύ Targaryen και λοιπών συγγενικών προσώπων. Ας πούμε φαίνεται ξεκάθαρα πώς έχουν γίνει άνω κάτω οι σχέσεις τους. Επίσης έχεις έναν βασιλιά σπασμένο χωρίς να μπορεί να ηρεμήσει για μια στιγμή, έτοιμο για πνευματική κατάρευση.

Το  ότι υπάρχουν time jumps έμμεσα το καταλαβαίνεις ( 1 -> 2 ), το έχουν "εξηγήσει σκηνοθετικά" και δεν χρειάζεται να γραφτεί κάπου, το καταλαβαίνεις στις επιμέρους λεπτομέρειες ακόμη, οι οποίες είναι αρκετές. Για παράδειγμα, ο Otto Hightower ( Δεξί χέρι του βασιλιά Viserys ) στο 3ο τον έχουν κάνει πιο γερασμένο με άσπρα μαλλιά, τα οποία κιόλας φαίνονται πιο αραιά, παράλληλα η κόρη του έχει άλλο μακιγιάζ και φαίνεται πιο μεγάλη. Στην αρχή του επεισοδίου αναφέρεται η ηλικία του μικρού (2 έτη), μετά ο Viserys λέει "πέρασαν 3 έτη με αυτόν τον πόλεμο". Πάντως, αν δε κάνω λάθος ούτε στην αρχική σειρά έχει γραφτεί ποτέ " πριν τόσα χρόνια ή μετά από τόσα χρόνια." 

 

52 λεπτά πριν, hellojim είπε

Δεν καταλαβαίνω πως είναι ένα καλό επεισόδιο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το 85% του επεισοδίου ήταν σχετικά με τα προξενιά και στρώνουν το έδαφος για το πώς θα γίνει διάδοχος το τσουτσεκι που τώρα είναι μωρό, και το άλλο μισό είδαμε τα προκαταρκτικά χωρίς το κύριο πιάτο! Είναι δυνατόν να μας λένε για τον crabfeeder που τους έβαλε τα γυαλιά και διέλυε τα πλοία τους κτλ και στο τέλος απλά να δείχνει ότι τον σκότωσε; Μιλάμε για τρελή πέτσα.

 

Επίσης η σύνδεση του 2ου με το 3ο ήταν αστεία. Ξεκινάει το τρίτο και δείχνει την άλλη με κοιλιά και ένα ακόμα 2 ετών. Πιο epic fail σύνδεση δεν έχω ξαναδεί. Δηλαδή γράψε ρε φίλε 2 years after, η δεν ξέρω γω τι. Τι ξεκινάς έτσι ξεκαρφωτα και μου δείχνεις 2 χρόνια μετά?! Ότι χειρότερο έχω δει σε σύνδεση σεναρίου.

 

 

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μα τα πολιτικά παιχνίδια, ποιος θα κάτσει στο θρόνο, ποιες είναι οι προδοσίες και τα κρυφά μαχαιρώματα αυτό είναι το GoT με κάποια παράλληλη απειλή που οι βασιλείς δεν έχουν λάβει υπόψη τους σοβαρά ακόμη. 

Για τον Crabfeeder δεν ξέρω ποιος είναι ή ήταν ο ρόλος του στα βιβλία αλλά σίγουρα επί 3 έτη έπαιξε το ρόλο του για βαβουρα, αμφιβολίες, μπερδέματα και αντιμαχίες μεταξύ Targaryen και λοιπών συγγενικών προσώπων. Ας πούμε φαίνεται ξεκάθαρα πώς έχουν γίνει άνω κάτω οι σχέσεις τους. Επίσης έχεις έναν βασιλιά σπασμένο χωρίς να μπορεί να ηρεμήσει για μια στιγμή, έτοιμο για πνευματική κατάρευση.

Το  ότι υπάρχουν time jumps έμμεσα το καταλαβαίνεις ( 1 -> 2 ), το έχουν "εξηγήσει σκηνοθετικά" και δεν χρειάζεται να γραφτεί κάπου, το καταλαβαίνεις στις επιμέρους λεπτομέρειες ακόμη, οι οποίες είναι αρκετές. Για παράδειγμα, ο Otto Hightower ( Δεξί χέρι του βασιλιά Viserys ) στο 3ο τον έχουν κάνει πιο γερασμένο με άσπρα μαλλιά, τα οποία κιόλας φαίνονται πιο αραιά, παράλληλα η κόρη του έχει άλλο μακιγιάζ και φαίνεται πιο μεγάλη. Στην αρχή του επεισοδίου αναφέρεται η ηλικία του μικρού (2 έτη), μετά ο Viserys λέει "πέρασαν 3 έτη με αυτόν τον πόλεμο". Πάντως, αν δε κάνω λάθος ούτε στην αρχική σειρά έχει γραφτεί ποτέ " πριν τόσα χρόνια ή μετά από τόσα χρόνια." 

 

 

Spoiler

Δεν την θεωρώ καλή σύνδεση. Εγώ όταν ξεκίνησε το επεισόδιο το ξαναεβαλα από την αρχή γιατί νόμιζα ότι κάτι έχασα.

Εν πάση περιπτώσει, ας το καταπιω αυτό. Ο crabfeeder παραμένει πέτσα και filler πάντως.

 

Επεξ/σία από hellojim
  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, hellojim είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν την θεωρώ καλή σύνδεση. Εγώ όταν ξεκίνησε το επεισόδιο το ξαναεβαλα από την αρχή γιατί νόμιζα ότι κάτι έχασα.

Εν πάση περιπτώσει, ας το καταπιω αυτό. Ο crabfeeder παραμένει πέτσα και filler πάντως.

 

Spoiler

Αν εννοείς να υπήρχε σκηνή όταν μπουκαρει μέσα στη σπηλιά ο Daemon και βγαίνει σέρνοντας το κουφάρι του Crabfeeder, ναι, ίσως ταίριαζε ( ας μην έδειχνε κάποια μάχη ) έστω ενα πλάνο που να βρίσκονται face-to-face αυτοί οι δύο. Δεν ξέρω όμως αν είναι δυνατός χαρακτήρας στα βιβλία αυτός, ή επίτηδες το έκαναν για να νομίζουμε ότι έχει/είχε κι άλλο ρόλο εκτός της αποσταθεροποίησης του Βασιλείου εσωτερικά.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλό το τρίτο. Αρχή και τέλος να γουστάρεις. Το ενδιάμεσο με τα πολιτικά παιχνίδια του θρόνου ήταν ο ορισμός του GoT.

Sorry Jon Snow αλλά αυτόν τον πάω περισσότερο, άσε που είναι κλάσεις καλύτερος ηθοποιός. Στην παρακάτω σκηνή τα λίγα δευτερόλεπτα που κράτησε ήταν εκπληκτικός.

image.png.522eab275347195bcb32d082f446688b.png

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε το επεισόδιο παρά τις σεναριακές ατέλειες και τις ευκολίες (το σχέδιο μάχης στο τέλος είναι για τα πανηγύρια). Είναι το πρώτο της σειράς που μου άφησε την αίσθηση του GoT. Σίγουρα θα την συνεχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο επεισόδιο γενικά αν και περίμενα περισσότερο στήσιμο χαρακτήρα σχετικά με τον

Spoiler

κάβουρα. Τον είχαν κάνει hype και επί 3 χρόνια τους πολεμούσε οπότε νόμιζα ότι θα είχε μεγαλύτερο ρόλο αλλά προφανώς ήταν filler. Περισσότερο off screen τον έστησαν σαν χαρακτήρα, για να δώσουν έμφαση στα δρώμενα μεταξύ Daemon και Viserys. Θα ήθελα πάντως να δείξει το 1 vs 1 με τον Daemon αλλά οκ δεν πειράζει.

Ο Viserys έχει χειροτερέψει από θέμα υγείας. Παρατήρησα ότι του

Spoiler

είχαν κόψει 2 δάχτυλα από το αριστερό του χέρι. Εκτός αυτού τον έχουν πρήξει, είναι έτοιμος για νευρικό κλονισμό.

Τα πολιτικά παιχνίδια δεν έλειπαν και φαίνεται ότι θα γίνει μεγάλος ντόρος σχετικά με τον

Spoiler

διάδοχο του βασιλιά.

Έξυπνη κίνηση σκηνοθετικά να μην έχει

Spoiler

διάλογο ο Daemon. Εκφραζόταν με την σκηνική του παρουσία.

Έχω περιέργεια αν γ@μηθεί

Spoiler

η Rhaenyra με τον Daemnon.

Αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτική από την αρχή έως το τέλος. Ακόμα και η ιστορία με τον καβουροτέτοιονε είναι σημαντική για την πολιτική εξέλιξη.

Spoiler

Ενώ η γυναίκα του βασιλιά φαίνεται να του δίνει μια σωστή συμβουλή, πάει ο άλλος και τελειώνει τον πόλεμο μόνος του από τα νεύρα του("δεν θα μου προσφέρεις εσύ την νίκη που δεν φέρνω επί 3 χρόνια ή κερδίζω τον πόλεμο τώρα ή πεθαίνω"), οπότε όταν θα φτάσει η βοήθεια θα φαίνεται ότι έφτασε αργά και αυτό που απόφευγε για χρόνια ο βασιλιάς, να στείλει βοήθεια καθυστερημένα και να φανεί αδύναμος, πλέον γίνεται με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Έχω περιέργεια να δω αν θα αλλάξει η συμπεριφορά του απέναντι στην βασίλισσα, που τον έπεισε να στείλει την βοήθεια, αν αυτή εδώ η στιγμή θα είναι το σημείο καμπής και η αρχή της απώλειας ελέγχου του βασιλείου, μιας και θα φανεί αδύναμος και λίγος.

Spoiler

Αλλά ναι, η τελική μάχη είναι ηλίθια(όχι οπτικά). 3 χρόνια δεν μπορούσαν να το κάνουν αυτό ή 3 χρόνια ο άλλος κατάφερνε να αποφεύγει τις μ@λ@κίες και ξαφνικά είπε, "ας πέσω στην παγίδα τους σα νιουμπάς ηλίθιος"?

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

Μα κραταγε τοσα χρονια γιατι οι αλλοι κρυβοταν στις σπηλιες και οι δρακοι δεν μπορουσαν να τους κανουν τπτ. Battle of attrition το ειχαν κανει. Γινεται σχετικη κουβεντα για το "ποσο θα αντεξουμε?" , επισης γινεται αναφορα σε ενα σχεδιο για να τους κανουν lure out, ξεκαθαρα λενε οτι πρεπει να του δωσουν τον Daemon στο πιατο πριν κατεβει ο Daemon απο τον Caraxes Και παει και αυτος στο τραπεζι, μαλιστα ο Laenor Velaryon μαλωσε και με τον θειο του που το προτεινε αυτο και τον αποκαλεσε Master of complaints. 
Οταν λοιπον ο Daemon διαβασε και το γραμμα του αδερφου του οπως σωστα ανεφερε ο John , ειπε yeah right. Καλο το πλανο θειε, παω. Η νικαμε ή πεθαινω. Ειδαμε και τον seasmoke , πανεμορφο φανηκε το design του.

 

Στο 1ο επεισοδιο η Rhaenys κανει μια αναφορα πως οι αντρες του realm δεν εχουν δει ποτε τους πραγματικο πολεμο(στο tourney)

O Crabfeeder ειναι διπλο plot device, να παρουν καποιοι συγκεκριμενοι battle experience και φυσικα να ανεβουν οι μετοχες του Daemon σε κατι παραπανω απο τον κακο/angsty μικρο αδερφο.

 

Ωραιο touch οτι το battle of stepstones ειναι το stepping stone για τον Daemon που πλεον θα ειναι decorated badass war hero.

 

P.s

Οσοι εχουν προβλημα με το ποσο "filler" ειναι και ποσο γρηγορα εγινε offed off screen θα ειχαν προβλημα και αν ειχε γινει fleshed out και εφευγε off screen "ποιος ο λογος να μας δωσουν τοσα στοιχεια για αυτον και τελικα να τον σκοτωσουν off screen στο 3ο επεισοδιο".

Αναφορα σε αυτον γινεται στο 1ο επεισοδιο και μονο, απο εκει και περα αναφορες γινονται για το ποσο κραταει η διαμαχη εκει και οτι καλο θα ηταν να στειλουν βοηθεια για να τελειωνει το πανηγυρακι. Δεν ειναι boss , δεν ειναι κατι σημαντικο, ενας πειρατης ηταν που δημιουργουσε προβληματα σε μια εποχη που το μονο που ηξεραν ηταν η ειρηνη.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...