Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

 

 

Aρκετά αξιοπρεπής γνώση του lore πάντως, φοβάμαι αντίστοιχο quiz με το cast to RoP 😁

Προσοχή πάντως όσοι δεν έχετε δει ακόμα τη σειρά ή δεν έχετε μια γενική ιδέα προς τα που πάει σύμφωνα με τα γεγονοτα των βιβλίων, κάντε skip ένα μικρό κομμάτι. Στο 2:56 η Emily Carey που υποδύεται την μικρή Alicent Hightower πετάει πολύ γερό spoiler  (και βασικά τον κύριο λόγο της επερχόμενης σύρραξης που στα βιβλία αναφέρεται ως Dance of Dragons).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το δεύτερο επεισόδιο. Νωρίς ακόμα αλλά δεν είναι όλα τέλεια. Για παράδειγμα κατανοώ αυτούς που λένε ότι διαδραματίζεται κυρίως σε κλειστούς χώρους και δεν έχουμε ποικιλία σε τοποθεσίες, σκηνικά κτλ. Επίσης στο GOT από νωρίς είχε έναν πολύ μεγάλο αριθμό χαρακτήρων με τους οποίους μπορούσε κάποιος να δεθεί (απίστευτα μεγάλος αριθμός).

Τέλος το όλο θέμα γάμος - παιδοφιλία ήταν τουλάχιστον cringe. 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο μέτριο το 2ο επεισόδιο.

Πολύ μπλα/μπλα και ίντριγκα χωρίς αξιόλογη δράση και ατμόσφαιρα.

Στο trailer του 3ου φαίνεται ότι μεσολαβουν μεγαλα χρονικά  διαστήματα μεταξύ των επεισοδίων, το οποίο δε μου αρέσει τόσο.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, john1987 είπε

Πολύ μπλα/μπλα και ίντριγκα χωρίς αξιόλογη δράση και ατμόσφαιρα.

 

Η ιντριγκα και ο διαλογος, χτισιμο χαρακτηρων κτλ ειναι το game of thrones. Ποτε δεν ηταν το σφαξιμο και η δραση.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakinen είπε

Καλό και το δεύτερο επεισόδιο.

Ωραία, το καλο είναι αρκετό για μένα την εποχή που ζούμε, παρόλα αυτά λέω να το αφήσω να τελειώσει. Ευκαιρία I guess να ξανά δω την original. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Speculoos είπε

Aρκετά αξιοπρεπής γνώση του lore πάντως, φοβάμαι αντίστοιχο quiz με το cast to RoP 😁

Προσοχή πάντως όσοι δεν έχετε δει ακόμα τη σειρά ή δεν έχετε μια γενική ιδέα προς τα που πάει σύμφωνα με τα γεγονοτα των βιβλίων, κάντε skip ένα μικρό κομμάτι. Στο 2:56 η Emily Carey που υποδύεται την μικρή Alicent Hightower πετάει πολύ γερό spoiler  (και βασικά τον κύριο λόγο της επερχόμενης σύρραξης που στα βιβλία αναφέρεται ως Dance of Dragons).

Ναι γενικά ένα όνομα χαρακτήρα πήγα να αναζητήσω τις προάλλες, επίσης κι ενός δράκου και έφαγα καραμπινάτη spoilerια σε photo σερβιρισμένη. Μεγάλη προσοχή παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ωραία, το καλο είναι αρκετό για μένα την εποχή που ζούμε, παρόλα αυτά λέω να το αφήσω να τελειώσει. Ευκαιρία I guess να ξανά δω την original. :P

Η αλήθεια είναι ότι έκανα την επιλογή να τα βλέπω ένα ένα παρά το ότι θα φθάσουμε τέλη Οκτώβρη για το τελευταίο. Ο λόγος είναι ότι τελειώνει το επεισόδιο και για κάποιες ώρες ίσως μέρες το έχω στο μυαλό μου, μπορώ να μπω εδώ να σχολιάσω και να συζητήσω χωρίς να φοβάμαι κάποιο spoiler. Άλλωστε δεν είναι και δεν έχει κάποια υπόθεση δύσκολη που πρέπει σχεδόν απευθείας να περνάς από το ένα επεισόδιο στο άλλο (πχ severance). 

Την μεγαλύτερη πλάκα την είχα πάθει με το Dark που είχα κάνει το λάθος να μην περιμένω να ολοκληρωθεί και έχανες την μπάλα με τα ονόματα κτλ.

P.S Δεν έχω το κουράγιο δυστυχώς να δω ξανά το GOT. Απλά δεν μου βγαίνει. Υπάρχουν σειρές πχ Twin Peaks που κάνω "επανάληψη" κάθε 3 ή 4 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχοντας δει τα 2 επεισόδια και χωρίς να έχω δει το GoT, μ' αρέσει αυτό που βλέπω so far.

απο περιεργια, πως και δεν εχεις δει το got μεχρι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...