Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chrisde είπε

Και εγώ δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό, αν κάποιος μπορεί να παραθέσει σχετικό λινκ καλοδεχούμενο. Απ' όσο ξέρω μετά το τέλος της τελευταίας σαιζόν, απλά εξαφανίστηκαν, λες και άνοιξε η γη και τους κατάπιε... Το θεωρώ πολύ άνανδρο, αν έχεις τα @@ παραδέξου το λάθος σου και συνέχισε. Εγώ (και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) θα το αποδεχόμουν. Άλλωστε δεν ξεχνώ ότι για 6,5 σαιζόν κάνανε τη δουλειά τους σχεδόν άψογα. Τώρα αφού επέλεξαν να μείνουν κρυμμένοι στις όποιες τρύπες τους, so be it...

Είχαν πει κάτι πολύ γενικό του στυλ υπήρξαν πράγματα στην πορεία της σειράς που θα κάναμε διαφορετικά κλπ κλπ, αλλά ούτε λέξη σε σχέση με το γιατί βιάστηκαν να κλείσουν την σειρά, ενώ τόσο η HBO, όσο και ο Martin ήθελαν παραπάνω σεζόν. 

Αυτό που ξέρουμε είναι ότι ήθελαν να μπουν στο Star Wars franchise, κάτι το οποίο τελικά δεν έγινε. Ίσως και να είχαν αυτό στο μυαλό τους. Ίσως απλά και να κουράστηκαν. Πάντως νομίζω ότι η τελευταία σεζόν ήταν σεναριακά απαράδεκτη ακόμη και για τα δικά τους δεδομένα.

Βέβαια, τους δίνω κάποια ελαφρυντικά, από την άποψη ότι αυτό που προσπαθεί να κάνει ο Μάρτιν δεν είναι καθόλου εύκολο. Μπορεί π.χ. ο ίδιος να ήξερε (και πολλοί από μας να είχαμε καταλάβει) προς τα που πάει η Daenerys μέσες άκρες, αλλά το δύσκολο κομμάτι είναι πάντα να γράψεις τον χαρακτήρα και την ανάπτυξή του με έναν τρόπο που να φαίνεται φυσικός και καλώς ή κακώς, εφόσον δεν έχει ολοκληρώσει ο ίδιος τα βιβλία, αυτό έπεσε στις "πλάτες" των Benioff και Weiss. Η αλήθεια είναι ότι κακά τα ψέματα δεν έχουν μάλλον την συγγραφική ικανότητα να το φέρουν εις πέρας καλύτερα από αυτό που είδαμε.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μονος που δεν μου καθεται καλα ειναι ο μαυρος ναυαρχος με τις ξανθιες τζιβες. Σαν την μυγα μες το γαλα στους Ταργκαριαν 😄

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

ΌΠΑ. ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΌ ΙΝΤΡΟ? 

 

3622ba014c357bbf13493d1cf864a7ec.jpg

Ναι και δεν το λες ασχημο με τη λιμνη αιματος. Τελειωσα μολις το δευτερο επεισοδιο. Αρκετα πιο ηπιο απο το πρωτο στηνει τα πιονια σιγα σιγα. Ενταση ειχαμε παλι με Daemon καπου στα μισα του επεισοδιου και προς το τελος που δειχνει πως θα κινηθει η σεζον. Δεν γινεται ολα τα επεισοδια να ειναι με ενταση μαχες αιματα. Και στο GOT αρκετα επεισοδια ειχαν αυτο το ρυθμο ειδικα στις πρωτες σεζον. Αριστοτεχνικο στησιμο των πιονιων και ο κακος χαμος προς το τελος συνηθως το 9ο επεισοδιο. 

unknown-2022-08-29-18-28.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Arkin said:

Και στο GOT αρκετα επεισοδια ειχαν αυτο το ρυθμο ειδικα στις πρωτες σεζον.

Ακριβώς. Στο GoT συνήθως το μακελειό ερχόταν 8-9-10. Κυρίως στα 2 τελευταία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό και το δεύτερο αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο. Προχωράν σιγά σιγά την ιστορία, προσωπικά μου αρέσει να αναπτύσσονται οι χαρακτήρες πριν από τις μεγάλες εξελίξεις μιας ιστορίας  αλλά όταν έχεις μόνο 10 επεισόδια στην σεζόν... απλά ελπίζω να μην πάει όλη έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Martin ήθελαν παραπάνω σεζόν. 

O Martin πρόσφατα δήλωσε ότι υπήρχε υλικό να απλωθεί τουλάχιστον για 10 σεζόν ή αν το πήγαιναν πιο αργά όπως τις πρώτες ακόμη και για 13η και τελευταία! Σίγουρα 10 σεζόν είμαι σίγουρος ότι άνετα μπορούσαν χωρίς να κουράσουν.

 

4 ώρες πριν, DeareN είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

FB_IMG_1661773820087.jpg.0da156f9630c9dd384621f30edc92b22.jpg

 

Πω τι μου θύμησες. Καλοκαίρι 2016. Δεν είχα τι να δω, δεν είχα επαφή με τη σειρά μόνο κάτι σποιλαρες είχα φάει αλλά τις είχα ψιλοξεχασει. Αντε να το δούμε, πρώτο, δεύτερο, επεισόδιο έκανα σκιπ το ιντρο καθώς δεν είχε επιτευχθεί ακόμη το απαραίτητο δέσιμο με τη πλοκή ή τους χαρακτήρες. Από κει και πέρα γινόταν το εξής...

3622ba014c357bbf13493d1cf864a7ec.jpg.9d1

Επίσης μαρεσαν οι μικροαλλαγες που έκαναν ανα σεζόν στη μακέτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ καλο και το 2ο εχει αρκετη πολιτκη,λεπτες ισοροπιες,μια ανηθικη προταση με ενα ωραιοτατο twist που κι αυτο  ειναι πιθανο να εχει αλλο ενα twist που θα επιφερει ακομα πιο μεγαλο μπαχαλο με βαση καποια πραγματα που ειδαμε.
Επισης οι δολοπλοκιες,οι ιντριγκες και οι συμμαχιες ειναι σε πρωτο πλανο σε ολη τη διαρκεια του επισοδειου μεχρι την πολυ ενδιαφερουσα προταση στο φιναλε του.

Το House of the Dragon εχει αερα και το δειχνει!

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yep, looks like GoT's back on the menu boys.

Πλανάρα μας δώσανε στο Dragonstone.

Δεν υπάρχει μέχρι στιγμής χαρακτήρας που να μη μου φαίνεται ενδιαφέρων και καλογραμμένος. Στο πρώτο επεισόδιο διάβαζα ότι δεν πείθει πολύ ο βασιλιάς και δεν ήμουν κι εγώ πολύ σίγουρος. Στο δεύτερο όμως με έπεισε 100% ότι είναι ένας vulnerable και αφελής χαρακτήρας ο οποίος δεν έχει τα traits που θα πρεπε να έχει ένας βασιλιάς, και μάλιστα σε επίπεδο να τον λυπάσαι ορισμένες φορές. Νομίζω σε αυτό το επεισόδιο φάνηκε ότι παίζει πολύ καλά αυτόν το ρόλο.

Spoiler

Αν μπορεί κάποιος να διευκρινίσει γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το πιασα τελείως. Ο Crabfeeder που έχει back up από κάποια powerful entities , και αυτό που έδειξε στην τελευταία σκηνή είναι κάποια όντα τύπου whitewalkers;

 

Επεξ/σία από Norone92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο και το 2ο επεισόδιο. Πολύ ενδιαφέρον χαρακτήρας ο Daemon, όπως και ο Jaime Lannister στο GOT. Μ'άρεσε εκεί στο τέλος που είπε στον

Spoiler

Velaryon να μην μιλάει άσχημα για τον αδερφό του. Έδειξε ότι νοιάζεται, άσχετα αν δείχνει επαναστάτης. 

Εκεί με το

Spoiler

pedo προξενιό

πήγε να γίνει λίγο weird αλλά όλα good. Συνεχίζει πολύ καλά η σειρά πάντως.

49 λεπτά πριν, Norone92 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν μπορεί κάποιος να διευκρινίσει γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το πιασα τελείως. Ο Crabfeeder που έχει back up από κάποια powerful entities , και αυτό που έδειξε στην τελευταία σκηνή είναι κάποια όντα τύπου whitewalkers;

 

Έτσι όπως το κατάλαβα εγώ

Spoiler

τα entities είναι του στυλ 'ψωριάρηδες' άνθρωποι με κάποια ασθένεια. Ίσως δείξει κάτι διαφορετικό βέβαια, αναμένουμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Otto Hightower

.. μεγάλος παμπόνηρος νυφίτσος όπως και ο

Spoiler

Sea Snake που όμως δεν τους έκατσε καλά και έχει λυσσαξει

 

Πολύ καλό το 2ο.επεισοδιο. Pure GoT feeling παντού! 

56 λεπτά πριν, Norone92 είπε
Spoiler

Crabfeeder

 

Καλύτερα μην απαντήσει κάποιος που ξέρει, μόνο το όνομα πάτησα στο google και 3η φωτογραφία έφαγα τιτάνιο σποιλερ. Προσοχή!

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το πάνε!

12 ώρες πριν, Norone92 είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Αν μπορεί κάποιος να διευκρινίσει γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι το πιασα τελείως. Ο Crabfeeder που έχει back up από κάποια powerful entities , και αυτό που έδειξε στην τελευταία σκηνή είναι κάποια όντα τύπου whitewalkers;

 

Spoiler

Χωρίς να γνωρίζω κάτι, αλλά έχω την εντύπωση ότι το powerful entities το λέει με την έννοια των ισχυρών ανθρώπων ή οργανώσεων, παρά με την έννοια των υπερφυσικών οντοτήτων. Μιλάνε και λίγο επιτηδευμένα οπότε θεωρώ ότι ταιριάζει. Μπορεί φυσικά και να κάνω λάθος. Οψόμεθα... :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...