Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Ο Momoa αναδείχθηκε αρκετά από το GoT, παρότι είχε κάνει πράγματα και παλιότερα

Ο Momoa είχε προϋπηρεσία στις θάλλασες από όταν έπαιζε το ναυαγοσώστη στο Baywatch,
οπότε είχε μαζέψει μόρια όταν έκανε την αίτηση για τον Aquaman.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Θα το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ:

Η Κριτική που κάνεις στο βίντεο σου, είναι εκτός τόπου και χρόνου 

Είναι σαν να αγνοείς εντελώς το γεγονός ότι η σειρά βασίζεται σε ένα πολύ συγκεκριμένο βιβλίο με μία πολύ συγκεκριμένη ιστορία.

Το τι θα ήθελες να δεις ή το τι θα ήθελα να δω εγώ εσύ είναι εντελώς διαφορετικό θέμα και δεν έχει καμία σχέση με την κριτική της σειράς 

Το μονο που εχει σημασια ειναι η εμπειρια του θεατη. Για το τι βασιζεται εκει και εδω, εχει λιγη σημασια. Ολες οι κριτικες και οι γνωμες ειναι υποκειμενικες. Πολλες φορες ιστοριες που ερχονται απο βιβλια και κομικς αλλαχτηκαν για το καλυτερο και για το χειροτερο. Το τελικο αποτελεσμα μετραει. Και το τελικα αποτελεσμα ειναι σε στιγμες αργο και μετριο. Η επιθυμια για να δεις κατι καλο ειναι το πιο φυσιολογικο πραγμα στον κοσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Nikos457 είπε

Εγώ καταλαβαίνω κάποια από τα όσα λες, ιδιαίτερα σε σχέση με το γεγονός ότι η ιστορία αρχίζει καθαρά από μια οικογένεια, την βασιλική. Ωστόσο και το GoT άρχισε και κυρίως περιστρεφόταν γύρω από "ευγενείς", άρχοντες κλπ και στην πορεία απέκτησε ενδιαφέροντες χαρακτήρες από άλλα στρώματα. Και πάλι κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν περιστρεφόταν γύρω από αυτούς η πλοκή καλώς ή κακώς.

Το Dance of Dragons είναι ένας μεγάλος πόλεμος που εμπλέκει όπως πάντα πολλούς οίκους και κοινωνικά στρώματα και κατά συνέπεια θα δούμε πολλούς ακόμη χαρακτήρες. Είναι πολύ αρχή ακόμη. Ήδη έχουμε δει δύο ακόμη βασικούς για την ιστορία οίκους πέρα από τους Targeryan. Τους Hightower και Velaryon. Θα υπάρξουν σημαντικοί χαρακτήρες που δεν είναι καν ευγενείς να είσαι σίγουρος.

Εκεί που πέφτεις 100% έξω όμως είναι σε σχέση με τον μονοδιάστατο χαρακτήρα του Daemon. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για να αποφύγω τα σπόιλερ, αλλά πρόκειται ίσως για τον πιο πολυδιάστατο και γκρίζο χαρακτήρα στην ιστορία του Westeros, γι αυτό και είναι ο αγαπημένος του Martin. Και ήδη φαίνονται κάποια στοιχεία του, δεν ξέρω γιατί τον βλέπεις ως μονόπλευρα "κακό", αλλά θα σου πρότεινα να μην βγάζεις συμπεράσματα ακόμη. Γενικά οι χαρακτήρες της ιστορίας αυτής είναι πιο γκρίζοι συγκριτικά με τους χαρακτήρες του GoT.

Τελευταία επισήμανση: Αν δεν έχετε διαβάσει ή δεν ξέρετε κάτι, μην περιμένετε να πάει η ιστορία εκεί που νομίζετε.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Gilmaru είπε

Εγώ καταλαβαίνω κάποια από τα όσα λες, ιδιαίτερα σε σχέση με το γεγονός ότι η ιστορία αρχίζει καθαρά από μια οικογένεια, την βασιλική. Ωστόσο και το GoT άρχισε και κυρίως περιστρεφόταν γύρω από "ευγενείς", άρχοντες κλπ και στην πορεία απέκτησε ενδιαφέροντες χαρακτήρες από άλλα στρώματα. Και πάλι κάποιος θα μπορούσε να πει ότι δεν περιστρεφόταν γύρω από αυτούς η πλοκή καλώς ή κακώς.

Το Dance of Dragons είναι ένας μεγάλος πόλεμος που εμπλέκει όπως πάντα πολλούς οίκους και κοινωνικά στρώματα και κατά συνέπεια θα δούμε πολλούς ακόμη χαρακτήρες. Είναι πολύ αρχή ακόμη. Ήδη έχουμε δει δύο ακόμη βασικούς για την ιστορία οίκους πέρα από τους Targeryan. Τους Hightower και Velaryon. Θα υπάρξουν σημαντικοί χαρακτήρες που δεν είναι καν ευγενείς να είσαι σίγουρος.

Εκεί που πέφτεις 100% έξω όμως είναι σε σχέση με τον μονοδιάστατο χαρακτήρα του Daemon. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για να αποφύγω τα σπόιλερ, αλλά πρόκειται ίσως για τον πιο πολυδιάστατο και γκρίζο χαρακτήρα στην ιστορία του Westeros, γι αυτό και είναι ο αγαπημένος του Martin. Και ήδη φαίνονται κάποια στοιχεία του, δεν ξέρω γιατί τον βλέπεις ως μονόπλευρα "κακό", αλλά θα σου πρότεινα να μην βγάζεις συμπεράσματα ακόμη. Γενικά οι χαρακτήρες της ιστορίας αυτής είναι πιο γκρίζοι συγκριτικά με τους χαρακτήρες του GoT.

Τελευταία επισήμανση: Αν δεν έχετε διαβάσει ή δεν ξέρετε κάτι, μην περιμένετε να πάει η ιστορία εκεί που νομίζετε.

Κρινω τον Deamom μονο αυτο που βλεπω τώρα στο πρωτο επεισοδιο. Αν ο χαρακτηρας ειναι γκριζος και πολυδιαστατος δεν βγαζει καποιο νοημα γιατι επελεξαν να μην μας δωσουν εστω και ενα ιχνος αυτων των χαρακτηριστηκων. Ειχαν μπολικη ωρα στο επεισοδιο αλλά δεν το εκαναν. Αλλά δεν ειμαι αρνητικος. Εχω ελπιδες, ξερω οτι Μαρτιν ειναι καλος συγγραφεας (το λεω και στο βιντεο), ξερω οτι μπορει να πει καλες ιστοριες, ετσι περιμενω για τα επομενα επεισοδια. Αν και φυσικα, δεν γραφει αυτος τα επεισοδια, και η ιστορια βασιζεται πανω στο history lore και οχι σε μυθοπλασια.

Επεξ/σία από Nikos457
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Nikos457 είπε

Κρινω τον Deamom

no-regrets-tattoo.gif

Εμενα μου έμεινε το σημείο που ο Daemon

Spoiler

κρυφακούει και όταν αναφέρονται σε αυτόν ρίχνει ένα χαμόγελο, το οποιο μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε, μιας και δεν έχουμε ιδέα για ποίες ακριβώς είναι οι προθέσεις του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Nikos457 είπε

Κρινω τον Deamom μονο αυτο που βλεπω τώρα στο πρωτο επεισοδιο. 

Mα και σε αυτό υπάρχουν ενδείξεις αρκεί να είναι κάποιος παρατηρητικός. Παρότι παρορμητικός, θερμόαιμος και φιλόδοξος, τον βλέπουμε να είναι σχετικά πιο μαλακός και τρυφερός σε προσωπικές στιγμές, όπως

Spoiler

όταν μιλάει στην Rhaenyra στο δωμάτιο του θρόνου και μετά στην κηδεία που είναι κοντά της και την ενθαρρύνει να σταθεί δίπλα στον πατέρα της που την χρειάζεται τώρα όσο ποτέ.  Ή όταν γελά γλυκά (εγώ αυτό κατάλαβα), μόλις ακούει τον αδερφό του να τον υπερασπίζεται στο μικρό συμβούλιο.

Το πιο σημαντικό όμως από όλα είναι ότι

Spoiler

Στο μπουρδέλο όπου έγινε η όλη ιστορία που εξόργισε τον βασιλιά μετά την κηδεία, όταν αρχίζει η σκηνή τον βλέπουμε να κάθεται μόνος του στην γωνία φανερά μελαγχολικός και στεναχωρημένος και καθόλου χαρούμενος. Πρόσεξε πολύ προσεκτικά την έκφραση του προσώπου του και θα καταλάβεις. Μετά έρχεται η ερωμένη του και του μιλάει χαμογελαστή και προσπαθεί να τον ανεβάσει λέγοντάς του ότι είναι και πάλι ο μοναδικός διάδοχος και παρακινώντας τον να μιλήσει. Στο τέλος όταν ο αδερφός του επικαλείται το περιστατικό λέει ότι ο "καθένας πενθεί με τον τρόπο του". Και αν το δεις από αυτήν την οπτική που ανέφερα, δηλαδή την αρχική εικόνα της σκηνής του Daemon θλιμμένου να πίνει σε ένα μπουρδέλο, ακριβώς αυτό έκανε, πενθούσε. Και όντως κάποιοι έτσι πενθούν και έτσι διαχειρίζονται την στεναχώρια, πίνοντας. Το υπόλοιπο κομμάτι το παρακίνησε η ερωμένη του.

Δεν ακούμε ποτέ από τα χείλη του την έκφραση "the heir for a day", παραμόνο αναφορές από πηγές του Otto Hightower ο οποίος φανερά τον αντιπαθεί και που πολύ πιθανώς έχει και τα δικά του σχέδια. Γνωρίζει ότι ο αδερφός του εμπιστεύεται τον Otto, οπότε δεν μπαίνει την διαδικασία καν να το αρνηθεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν αλήθεια. 

Επίσης, γνωρίζουμε ήδη

Spoiler

ότι ο Otto Hightower δεν έχασε ούτε στιγμή και εκμεταλλεύτηκε το πένθος του βασιλιά για να στείλει την κόρη του και να υποκινήσει ουσιαστικά μια σχέση με τον βασιλιά που θα φέρει τον οίκο του στον θρόνο. Άρα, αντίθετα με τα λεγόμενά του και αντίθετα με αυτό που ο βασιλιάς πιστεύει, ήταν εκείνος που σχεδίαζε την άνοδό του εκμεταλλευόμενος την σχέση του με τον βασιλιά και όχι ο Daemon που μάταια τον προειδοποιεί σε σχέση με τα μέλη του συμβουλίου του. 

Έχουμε ενδείξεις λοιπόν, ότι 

Spoiler

παρά την αντιζηλία τους, ο Daemon στην ουσία νοιάζεται για τον αδερφό του και την ανιψιά του.

 

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Mα και σε αυτό υπάρχουν ενδείξεις αρκεί να είναι κάποιος παρατηρητικός. Παρότι παρορμητικός, θερμόαιμος και φιλόδοξος, τον βλέπουμε να είναι σχετικά πιο μαλακός και τρυφερός σε προσωπικές στιγμές, όπως

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

όταν μιλάει στην Rhaenyra στο δωμάτιο του θρόνου και μετά στην κηδεία που είναι κοντά της και την ενθαρρύνει να σταθεί δίπλα στον πατέρα της που την χρειάζεται τώρα όσο ποτέ.  Ή όταν γελά γλυκά (εγώ αυτό κατάλαβα), μόλις ακούει τον αδερφό του να τον υπερασπίζεται στο μικρό συμβούλιο.

Το πιο σημαντικό όμως από όλα είναι ότι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Στο μπουρδέλο όπου έγινε η όλη ιστορία που εξόργισε τον βασιλιά μετά την κηδεία, όταν αρχίζει η σκηνή τον βλέπουμε να κάθεται μόνος του στην γωνία φανερά μελαγχολικός και στεναχωρημένος και καθόλου χαρούμενος. Πρόσεξε πολύ προσεκτικά την έκφραση του προσώπου του και θα καταλάβεις. Μετά έρχεται η ερωμένη του και του μιλάει χαμογελαστή και προσπαθεί να τον ανεβάσει λέγοντάς του ότι είναι και πάλι ο μοναδικός διάδοχος και παρακινώντας τον να μιλήσει. Στο τέλος όταν ο αδερφός του επικαλείται το περιστατικό λέει ότι ο "καθένας πενθεί με τον τρόπο του". Και αν το δεις από αυτήν την οπτική που ανέφερα, δηλαδή την αρχική εικόνα της σκηνής του Daemon θλιμμένου να πίνει σε ένα μπουρδέλο, ακριβώς αυτό έκανε, πενθούσε. Και όντως κάποιοι έτσι πενθούν και έτσι διαχειρίζονται την στεναχώρια, πίνοντας. Το υπόλοιπο κομμάτι το παρακίνησε η ερωμένη του.

Δεν ακούμε ποτέ από τα χείλη του την έκφραση "the heir for a day", παραμόνο αναφορές από πηγές του Otto Hightower ο οποίος φανερά τον αντιπαθεί και που πολύ πιθανώς έχει και τα δικά του σχέδια. Γνωρίζει ότι ο αδερφός του εμπιστεύεται τον Otto, οπότε δεν μπαίνει την διαδικασία καν να το αρνηθεί, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν αλήθεια. 

Επίσης, γνωρίζουμε ήδη

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ότι ο Otto Hightower δεν έχασε ούτε στιγμή και εκμεταλλεύτηκε το πένθος του βασιλιά για να στείλει την κόρη του και να υποκινήσει ουσιαστικά μια σχέση με τον βασιλιά που θα φέρει τον οίκο του στον θρόνο. Άρα, αντίθετα με τα λεγόμενά του και αντίθετα με αυτό που ο βασιλιάς πιστεύει, ήταν εκείνος που σχεδίαζε την άνοδό του εκμεταλλευόμενος την σχέση του με τον βασιλιά και όχι ο Daemon που μάταια τον προειδοποιεί σε σχέση με τα μέλη του συμβουλίου του. 

Έχουμε ενδείξεις λοιπόν, ότι 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

παρά την αντιζηλία τους, ο Daemon στην ουσία νοιάζεται για τον αδερφό του και την ανιψιά του.

 

What he said.

Από το πρώτο επεισόδιο κιόλας και τις εκφράσεις και αντιδράσεις του, μόνο μονοδιάστατος και απλά κακός δε φαίνεται ο Daemon. Και τουλάχιστον για την ώρα και με μόνο ένα επεισόδιο παίζει να είναι ή να εξελιχθεί σε έναν από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μωρμαλακία έγραψα προχθές. Ότι και καλά δε με έψησε να πάρω το βιβλίο. Μια χαρά με έψησε όσο περνάν οι μέρες. 😂😂😂

Επεξ/σία από DeareN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό το 1ο επεισόδιο. Ο συνδυασμός βίας με βυζοκώλια είναι το σήμα κατατεθέν. 😅

Ο Paddy Considine (Viserys) εξαιρετικός στον ρόλο βασιλιά. Δείχνει καλοσύνη και εμπάθεια (σε σύγκριση με άλλους τύραννους βασιλιάδες) ενώ είναι συμπαθητικός χαρακτήρας.

Το ίδιο εξαιρετικός και ο Matt Smith (Daemon). Δεν δείχνει ξεκάθαρα τις προθέσεις του και φαίνεται να έχει ενδιαφέρον εξέλιξη ο χαρακτήρας του.

Η πιτσιρίκα που παίζει την Rhaenyra δεν μου γεμίζει το μάτι (τουλάχιστον προς το παρόν). Σαν αγγούρι παίζει στις περισσότερες σκηνές, κακή αντιγραφή της Daenerys. Καλώς ή κακώς τις συγκρίνω. Περιμένω και τα υπόλοιπα επεισόδια μπας και αλλάξω γνώμη.

Ο Rhys Ifans επίσης εξαιρετικός ηθοποιός στον ρόλο του Otto.

Επεξ/σία από Glikos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Glikos είπε

Ο Paddy Considine (Viserys) εξαιρετικός στον ρόλο βασιλιά. Δείχνει καλοσύνη και εμπάθεια (σε σύγκριση με άλλους τύραννους βασιλιάδες) ενώ είναι συμπαθητικός χαρακτήρας.

Εμενα αυτός δεν μου κάθισε καλά, μάλλον γιατί δεν συνήθισα ποτε τόσο καλους βασιλιάδες στο GOT. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

μενα αυτός δεν μου κάθισε καλά, μάλλον γιατί δεν συνήθισα ποτε τόσο καλους βασιλιάδες στο GOT. :P

Νομίζω έτσι είναι και ο χαρακτήρας του στα βιβλία, χωρίς να τα έχω διαβάσει βέβαια, μπορεί να κάνω λάθος. Μ'αρέσει και σαν ηθοποιός γενικά ο συγκεκριμένος. (Λίγα τα ψωμιά του μάλλον αν και θα παίξει σίγουρα σε όλη την σεζόν σύμφωνα με το Imdb).

Εμένα η πιτσιρίκα δεν μου κάθισε καλά αλλά θα δείξει στην πορεία. Ξεκίνησε δυναμικά πάντως η σειρά, μακάρι να συνεχίσει έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Glikos είπε

(Λίγα τα ψωμιά του μάλλον αν και θα παίξει σίγουρα σε όλη την σεζόν σύμφωνα με το Imdb).

Μην το βασιζεις. Στο imdb υπαρχουν και οι μεγαλυτεροι χαρακτηρες στο σε ολη την σεζον, αλλα δεν εμφανιστηκαν στο 1ο επεισοδιο. Ή θα δουμε σε καποια επεισοδιο μελλον/παρελθον, ή σε καποια φαση* θα γινει time jump

Spoiler

*Θανατος viserys?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SabotazNic είπε
Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

*Θανατος viserys?

 

Μακάρι να είναι και στα 10. Πάντως έδειξαν

Spoiler

από την σκηνή με την πληγή ότι ίσως τα τινάξει κάποια στιγμή. Ίδωμεν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...