Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, FCastor είπε

@{TDi}Dj2k..infc

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχει θέμα με την επούλωση πληγών (η πληγή στην πλάτη) και με την αισθητικότητα (π.χ. κόπηκε χωρίς να το καταλάβει, είχε το χέρι πάνω στη φλόγα των κεριών χωρίς να ενοχλείται ιδιαίτερα). Είναι συμπτώματα προχωρημένου σακχαρώδους διαβήτη.

Just sayin'... :)

Μάλιστα, δεν είχα ιδέα, νόμιζα μιλούσες για τον ηθοποιό, που προσωπικά δεν με έπεισε ακόμα ως Viserys.

Εγώ το μετέφρασα ως την αρχή του τέλους, ότι δηλαδή οι μέρες του είναι μετρημένες επάνω στον θρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ το μετέφρασα ως την αρχή του τέλους, ότι δηλαδή οι μέρες του είναι μετρημένες επάνω στον θρόνο.

Νομίζω ότι αυτό δείχνει σιγά σιγά. Γιατί καλά σημάδια δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FCastor είπε

@{TDi}Dj2k..infc

  Απόκρυψη περιεχομένων

Έχει θέμα με την επούλωση πληγών (η πληγή στην πλάτη) και με την αισθητικότητα (π.χ. κόπηκε χωρίς να το καταλάβει, είχε το χέρι πάνω στη φλόγα των κεριών χωρίς να ενοχλείται ιδιαίτερα). Είναι συμπτώματα προχωρημένου σακχαρώδους διαβήτη.

Just sayin'... :)

Οι Ταργκάρυεν δεν έχουν χαρακτηριστικό ότι είναι fire proof;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω ειμαι φαν των βιβλιων και τις σειρας (εκτος φυσικα απο τελευταια σεζον GoT), καθε φορα που βλεπω "δρακο" στην οθονη με χαλαει οτι ειναι wyvern και οχι δρακος

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FCastor είπε

@{TDi}Dj2k..infc

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έχει θέμα με την επούλωση πληγών (η πληγή στην πλάτη) και με την αισθητικότητα (π.χ. κόπηκε χωρίς να το καταλάβει, είχε το χέρι πάνω στη φλόγα των κεριών χωρίς να ενοχλείται ιδιαίτερα). Είναι συμπτώματα προχωρημένου σακχαρώδους διαβήτη.

Just sayin'... :)

Spoiler

Το οτι δεν καιγεται ειναι λογω οτι ειναι ''δρακος'' ,ουτε η Νταινερυς καιγοταν

Για την πληγη το πιο πιθανο καποιος καρκινος του δερματος πρεπει να ειναι 

 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Οι Ταργκάρυεν δεν έχουν χαρακτηριστικό ότι είναι fire proof;

Μονο η Daenerys ήταν, κανένας άλλος και αυτό μονο στο original show. Aλλωστε στο original show ο Jon καίγεται στην πρώτη season. Στα βιβλία άμα θυμάμαι καλά ούτε η Daenerys ήταν πέρα από την φάση που γεννήθηκαν οι δράκοι. Στο show η Daenerys ήταν full fire-proof γιατί...reasons. :P 

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

ενω ειμαι φαν των βιβλιων και τις σειρας (εκτος φυσικα απο τελευταια σεζον GoT), καθε φορα που βλεπω "δρακο" στην οθονη με χαλαει οτι ειναι wyvern και οχι δρακος

Δεν είναι τελείως wyvern, είναι μια hybrid φάση wyvern με dragon. Aμα θυμάμαι καλά είναι όλοι τετράποδοι απλά τα μπροστά πόδια είναι μαζί με τα φτερά. Wyvern έχουν μονο δυο πόδια συνήθως και οι δράκοι τέσσερα. Aλλωστε δεν θα κολλούσε ιδιαιτερα να ride big ass tanky dragons. Σε αυτό τώρα υποτίθεται θα έχει δεκάδες διαφορετικούς δράκους. Τουλάχιστον βάλαν σέλες και όχι "hold whatever you can". :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο η Daenerys ήταν, κανένας άλλος και αυτό μονο στο original show. Aλλωστε στο original show ο Jon καίγεται στην πρώτη season. Στα βιβλία άμα θυμάμαι καλά ούτε η Daenerys ήταν πέρα από την φάση που γεννήθηκαν οι δράκοι. Στο show η Daenerys ήταν full fire-proof γιατί...reasons

Μήπως για τη μυθολογία του τηλεοπτικού σόου οι βασιλιάδες και οι βασίλισσες είναι fire proof; Σε μια στιγμή ο Βισέρυς λέει στη γυναίκα του ότι το νερο που κάνει εκείνη μπάνιο παραειναι χλιαρό για έναν δράκο.

Επεξ/σία από Speculoos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό το πρώτο επεισόδιο. Στα θετικά η πολύ προσεγμένη παραγωγή και τα CGI, η σκηνοθεσία και η γρήγορη τοποθέτηση στην εποχή και τους χαρακτήρες. Στα αρνητικά το γεγονός πως επέλεξαν να παρουσιάσουν την Ρεϊνίρα Ταργκάριαν σαν κακέκτυπο της Ντεϊνέρις. Όσο καλή και να είναι δεν θα πιάσει ποτέ την Ντεϊνέρις και σε σύγκριση μαζί της θα βγαίνει πάντα μείον. Μεγάλο λάθος που μπορεί να στοιχίσει πολύ στην σειρά. Επίσης μέχρι στιγμής κανείς από τους χαρακτήρες που παρουσιάστηκαν δεν έχει κάποια πρωτοτυπία. Οι πρωτότυποι και ενδιαφέροντες χαρακτήρες ήταν ένα τεράστιο ατού του Game of Thrones. Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά το γεγονός πως η σειρά δεν βασίζεται σε κάποιο βιβλίο με κάνει πολύ επιφυλακτικό για την πρωτοτυπία των όσων θα δούμε. Το βάθος των χαρακτήρων της σειράς Game of Thrones βασιζόταν στα βιβλία και είναι γνωστό πως οι τηλεοπτικοί σεναριογράφοι είναι ως επί το πλείστον μανιεριστές. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Speculoos said:

Μήπως για τη μυθολογία του τηλεοπτικού σόου οι βασιλιάδες και οι βασίλισσες είναι fire proof; Σε μια στιγμή ο Βισέρυς λέει στη γυναίκα του ότι το νερο που κάνει εκείνη μπάνιο παραειναι χλιαρό για έναν δράκο.

Δεν νομίζω, ο Martin είχε μιλήσει παλιότερα πιο αναλυτικά για το θέμα και εξήγησε κανένας δεν είναι fire-proof, το γεγονός με την γέννηση των δράκων και ότι η Daenerys επιβίωσε την φωτιά είναι κατά τα λεγόμενα του Martin ένα cosmic/magical event.

Αυτό είναι γραμμένο από τον ίδιο τον Martin, οποτε δεν νομίζω να είναι fire-proof.

Spoiler

Aμα θυμάμαι καλά η Rhaenyra (όχι του show η Rhaenyra) καίγεται από δράκο και μετά την τρώει κιόλας.

Τώρα τι να σου πω, μπορεί να το αλλάξανε για το show και να είναι κάποιοι fire-proof. Θα δείξει.

6 hours ago, anax111 said:

Ελπίζω να βγω ψεύτης αλλά το γεγονός πως η σειρά δεν βασίζεται σε κάποιο βιβλίο με κάνει πολύ επιφυλακτικό για την πρωτοτυπία των όσων θα δούμε.

What?! Όχι μονο βασίζεται, αλλα είναι και τελειωμένο. 😂

Επίσης εγώ δεν βλέπω τον συσχετισμό με την Rhaenyra και Daenerys πέρα από τα χαρακτηριστικά των Targaryen. Στην τελική λογικό να μοιάζουν, αναμεταξύ τους πηδιούνται.

Επίσης από το πρώτο επεισόδιο πως ξέρεις ήδη ότι δεν παίζει να είναι όσο καλή ήταν η Daenerys μονο εσύ ξες. :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα και εγώ τα ξημερώματα στο Vodafone TV. Καλό ήταν, με όλα τα πετυχημένα συστατικά του Game of Thrones, δράκους, μουσικαρες, ξεκοιλιασματα, σεχ😏, μονομαχίες κτλ. Οπότε έγινε η αρχή και στο χέρι τους είναι να έχει καλή συνέχεια. 

Μια ανησυχία την είχα πότε και αν θα το ανεβασει το Vodafone TV. Αλλά ΟΚ ανεβαίνει γρήγορα. Για μενα το έχω ξαναπεί ότι για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για αθλητικά είναι το καλύτερο πακέτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

What?! Όχι μονο βασίζεται, αλλα είναι και τελειωμένο. 😂

Επίσης εγώ δεν βλέπω τον συσχετισμό με την Rhaenyra και Daenerys πέρα από τα χαρακτηριστικά των Targaryen. Στην τελική λογικό να μοιάζουν, αναμεταξύ τους πηδιούνται.

Επίσης από το πρώτο επεισόδιο πως ξέρεις ήδη ότι δεν παίζει να είναι όσο καλή ήταν η Daenerys μονο εσύ ξες. :P

 

Thanks για την πληροφορία. Δεν το γνώριζα και για μένα αυτό είναι καλό νέο. Όταν ο σεναριογράφος έχει ένα καλό βιβλίο σαν υπόβαθρο ακόμα και αν το τροποποιήσει έχει πολλά να αντλήσει για να εμπλουτίσει τους χαρακτήρες και την πλοκή. Φοβόμουν πολύ ότι θα δούμε ακόμα ένα "Καλοί, κακοί, πόλεμος, έρωτας, νίκη κακών, νίκη καλών και γάμος"! Τώρα έχω κάποιες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chill guys, σιγά μην έκανα spoiler το ending. :P Μιλάω για την γιαγιά της η την προγιαγιά της νομίζω, όχι αυτή τώρα στο show. ;) Αλλα ναι sorry για την τρομάρα, παίζει πολύ το ίδιο όνομα.

24 λεπτά πριν, anax111 είπε

Όταν ο σεναριογράφος έχει ένα καλό βιβλίο σαν υπόβαθρο ακόμα και αν το τροποποιήσει έχει πολλά να αντλήσει για να εμπλουτίσει τους χαρακτήρες και την πλοκή.

Dude...ο ίδιος ο Martin το γραφει το show. Google λίγο. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...