Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη Budget κάμερα για πορτραίτα + φακος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . ψαχνω κάμερα (σώμα) και φακό για πορτραίτα  με Budget έως 500-600€

είμαι ανάμεσα στην D3500 + 50mm 1.8g η την Sony a6000 με τον 50mm 1.8 oss 

ενδιαφέρομαι και για μεταχειρισμένα. αν έχετε κάποια καλύτερη επιλογή  πείτε μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πορτραίτα δηλαδή κατά βάση πρόσωπα, το καλύτερο θα ήταν ένας 135/2 φακός πχ. Rokinon (ή παρόμοιο εστιακό μήκος) που κουμπώνει για παράδειγμα στις Sony.

Θα σου δώσει το ίδιο κάδρο και απομόνωση με έναν 70-200/2.8 στο τέρμα άκρο του, τέρμα ανοικτός και γενικά θα εξαφανίσει οτιδήποτε είναι πίσω από το πρόσωπο που φωτογραφίζεις.

Αλλά βέβαια ένας 50άρης φακός είναι  σαφώς και για πιο γενική χρήση από έναν τηλεφακό. Aπλά το ρίχνω σαν ιδέα.

Ο φακός καινούργιος νομίζω κάνει όσο το budget σου, οπότε μεταχειρισμένα πιστεύω μπορείς να το βρεις με Sony σώμα.

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

135mm F2  σε DX σωμα και χειροκινητο = no go απλα.
50αρης 1.8G ειναι μια χαρα σε dx για αρχη και φθηνος. Μπορεις να βγαλεις και πορτρετα και ολοσωμα.  Μια αλλη περιπτωση ειναι ο 85αρης 1.8G αλλα κοστιζει αρκετα αυτος. Προσωπικα ποτε δε τον συμπαθησα σαν φακο. Δε μου αρεσε το bokeh του παρολο που ολοι τον εχουν σε εκτιμηση. Γουστα ειναι αυτα βεβαια. :)


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xupitera834 είπε

Καλησπέρα . ψαχνω κάμερα (σώμα) και φακό για πορτραίτα  με Budget έως 500-600€

είμαι ανάμεσα στην D3500 + 50mm 1.8g η την Sony a6000 με τον 50mm 1.8 oss 

ενδιαφέρομαι και για μεταχειρισμένα. αν έχετε κάποια καλύτερη επιλογή  πείτε μου

    Καλησπέρα σας , αν επιτρέπεται πρόκειται για επιθυμία ερασιτεχνικής μορφής η επαγγελματικής ? 

    Τώρα για τον συσχετισμό του τάδε μοντέλου , του προϋπολογισμού κλπ αν πρόκειται για ερασιτεχνική ενασχόληση δεν χρειάζεται να βιαστειτε για κάποια τέτοια απόφαση  .

    Κυρίως χρειάζεστε φακό , αν μιλούσαμε για κανονικό 35αρι καρε η αλλιώς full frame 35αρι , θέλετε πρωτίστως έναν 135 , τώρα με τι μέγιστο διάφραγμα ...... αν πάλι μιλάμε για ψαλιδισμενο αισθητήρα τότε χρειάζεστε έναν φακό που να αποδίδει 135mm σύμφωνα με τον αισθητήρα της μηχανής . Θεωρητικά ένας 85αρης ΙΣΩΣ λειτουργήσει , με επιφύλαξη για το αποτέλεσμα , αφού ήδη κάποιος σας έδωσε μία γνώμη ..... ότι δλδ δεν είναι και τόσο ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα .

   Αναμένουμε την άποψη σας και τις σκέψεις σας .

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, babisskg είπε

    Καλησπέρα σας , αν επιτρέπεται πρόκειται για επιθυμία ερασιτεχνικής μορφής η επαγγελματικής ? 

    Τώρα για τον συσχετισμό του τάδε μοντέλου , του προϋπολογισμού κλπ αν πρόκειται για ερασιτεχνική ενασχόληση δεν χρειάζεται να βιαστειτε για κάποια τέτοια απόφαση  .

    Κυρίως χρειάζεστε φακό , αν μιλούσαμε για κανονικό 35αρι καρε η αλλιώς full frame 35αρι , θέλετε πρωτίστως έναν 135 , τώρα με τι μέγιστο διάφραγμα ...... αν πάλι μιλάμε για ψαλιδισμενο αισθητήρα τότε χρειάζεστε έναν φακό που να αποδίδει 135mm σύμφωνα με τον αισθητήρα της μηχανής . Θεωρητικά ένας 85αρης ΙΣΩΣ λειτουργήσει , με επιφύλαξη για το αποτέλεσμα , αφού ήδη κάποιος σας έδωσε μία γνώμη ..... ότι δλδ δεν είναι και τόσο ενθουσιασμένος με το αποτέλεσμα .

   Αναμένουμε την άποψη σας και τις σκέψεις σας .

είμαι ερασιτέχνης  εχω μια compact θελω να παω σε κατι πιο δυνατο . ξερω την αναλογία Χ1.5 στα crop body    35>50ΜΜ~

η χρήση της θα είναι εκτός από πορτρέτα τοπία ταξίδια κανένα άθλημα .. αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η φωτογραφίες να είναι sharp και me Βοkeh θα έδινα αλλά 100 αν αξίζει  κάποιος συγκεκριμένος φακος επίσης πιστεύω ότι 135 είναι πολύ δεν ξερω θα πρέπει να παω παρα πολύ πισω
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xupitera834 είπε

είμαι ερασιτέχνης  εχω μια compact θελω να παω σε κατι πιο δυνατο . ξερω την αναλογία Χ1.5 στα crop body    35>50ΜΜ~

η χρήση της θα είναι εκτός από πορτρέτα τοπία ταξίδια κανένα άθλημα .. αλλά κυρίως με ενδιαφέρει η φωτογραφίες να είναι sharp και me Βοkeh θα έδινα αλλά 100 αν αξίζει  κάποιος συγκεκριμένος φακος επίσης πιστεύω ότι 135 είναι πολύ δεν ξερω θα πρέπει να παω παρα πολύ πισω
 

     Όλοι ερασιτέχνες είμαστε , αυτό που προτείνω είναι να επανεξετάσετε την επιθυμία σας σχετικά με την επιλογή για φακό πορτραίτου , είναι πολύ προσανατολισμένη για κάποιον που ασχολείται ερασιτεχνικά , όπως επίσης και ακριβή . Αν πάλι επιμένετε , πρέπει να ξαναδείτε ποιός συνδυασμός σώματος και μηχανής , τεχνικά μιλώντας , θα αποδώσει καλύτερα . 

   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατέληξα .στην a6000 γιατί την δοκίμασα  μαζί με άλλες d5300-3500  ακόμα και την Sony 6300 (μικρες διαφορες δεν αξιζει τοσα λεφτα ) 

το ξερω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ποιο οικονομικό από την a6000 (used ) θα την αποκτήσω  300-350 + με φακο 16-50 και θα πάρω τον 50 αρη στα 170-200€ και αυτόν μεταχειρισμένο

είδα και για olympus την mark ii δεν μου αρεσε σαν την 6000 δεν έχει τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο δεν ξερω

Επεξ/σία από xupitera834
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xupitera834 είπε

κατέληξα .στην a6000 γιατί την δοκίμασα  μαζί με άλλες d5300-3500  ακόμα και την Sony 6300 (μικρες διαφορες δεν αξιζει τοσα λεφτα ) 

το ξερω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι ποιο οικονομικό από την a6000 (used ) θα την αποκτήσω  300-350 + με φακο 16-50 και θα πάρω τον 50 αρη στα 170-200€ και αυτόν μεταχειρισμένο

είδα και για olympus την mark ii δεν μου αρεσε σαν την 6000 δεν έχει τώρα αν υπάρχει κάτι άλλο δεν ξερω

      Καλή επιτυχία , καλές λήψεις , δοκιμάστε με το υλικό που θα αποκτήσετε να τραβήξετε πορτραίτο , είμαι βέβαιος πως οι όποιες αδυναμίες θα σας οδηγήσουν στο να κατανοήσετε τι ακριβώς χρειάζεστε ώστε την επόμενη φορά , η οποία θα υπάρξει σίγουρα , να είστε έτοιμος . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον κατεληξες μπραβο ! Το πιο σημαντικο ειναι αυτο.
Για το θεμα παντως, μια καλη σκεψη ειναι να παρεις 35αρη 1.8 (φανταστικος φακος) , 50αρη 1.8g σε συνδιασμο με DX σωμα (crop δλδ) θα σε καλυψει σε μεγαλο βαθμο.
Σιγουρα οχι για all arround, inhouse, τοπια κλπ..Εκει θες <20mm (για crop μιλαμε παντα).

Με την χρηση και σε βαθος χρονου, θα καταληξεις και ποιο ευρος ειναι το ιδανικο για σενα. Γιατι καλο το φλου του 135mm F2.0 αλλα θελει και 20-30 μετρα αποσταση καθε φορα για ολοσωμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδοσιακά, ιδανικός φακός πορτραίου θεωρείται ένας 105χιλ. για head +shoulders λήψεις. Αυτό μεταφράζεται σε 70χιλ. σε crop αισθητήρα. Γενικά οι προτεινόμενες εστιακές αποστάσεις πορτραίτου είναι -σε full frame πάντα- από 70 μέχρι 135 (πρόσωπο μόνο).

Συνεπώς στη θέση σου θα έπαιρνα τη μηχανή με το Standard zoom , θα δοκίμαζα τα 70χιλ του φακού αυτού , θα έβγαζα τα συμπεράσματά μου και με άνεση χρόνου θα αποφάσιζα αν και ποιον σταθερό φακό χρειάζομαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/5/2019 στις 3:51 ΜΜ, xupitera834 είπε

Καλησπέρα . ψαχνω κάμερα (σώμα) και φακό για πορτραίτα  με Budget έως 500-600€

είμαι ανάμεσα στην D3500 + 50mm 1.8g η την Sony a6000 με τον 50mm 1.8 oss 

ενδιαφέρομαι και για μεταχειρισμένα. αν έχετε κάποια καλύτερη επιλογή  πείτε μου

Tην Sony λεω εγω....

Εχει και EyeAF αν δεν κανω λαθος  σε AF-S λειτουργια εστιασης. Σε μεταχειρισμενα την βρισκεις αρκετα φθηνα σαν σωμα μονο οπως και τις Νικον

Αν προτιμας οπτικο εικονοσκοπιο να πας σε Νικον...απο D7000 και πανω.... δεν θα ασχολουμουν καν με D3000 σειρα και D5000 σειρα

Επεξ/σία από afterhours
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα σου πρότεινα μια mirrorless Panasonic g7 με έναν φακό Panasonic 42.5 f1.7. Αν θες να πας σε DSLR full frame,  πάρε μεταχειρισμένη μια canon 5d mark 1 κι εναν canon 85mm f1.8. Αν πάλι πας σε crop μηχανές όπως είναι η canon 70d και η Νικον d5300 πρέπει να έχεις φακό πάνω από 50mm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια σας  ευχαριστω  για τον χρονο σας

τελικα αγορασα την ΝΙΚΟΝ D3500 ...την εχω εδω και ενα μηνα και ειναι παρα πολυ καλη  την αγορασα καινούργια  στα 320 απο public

και τωρα βρηκα το φακο  Nikkor 50mm f/1.8 G Lens  και σκέφτομαι  να τον αγορασω απο στα 180 .. ελλαδα κανει 220

E-Infinity store.... θα περασει τελωνειο ?

https://www.e-infin.com/eu/item/387/nikon_af-s_nikkor_50mm_f/1.8_g_lens )

https://ibb.co/3FGB2gm

Επεξ/σία από xupitera834
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...