Προς το περιεχόμενο

Επαύξηση ισχυος σε μονοφασικη παροχη ρευματος


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Σαφως και υπαρχει διακριση στις παροχές, αυτο που λεει στον λογαριασμό ο παροχος 8/12 ειναι τυπικό και δεν εχει σχεση με την υποδομή της παροχης και την ιδια την παροχη

Πηγαινε κατω στον μετρητη σου τραβα λιγο το σπιραλ που καλυπτει τα καλώδια της παροχη και δες τι πάχος εχουν.

Καλα ο ηλεκτρολόγο που ηρθε δεν σου ειπε τι καλώδια εχει η παροχή σου;

Ναι ναι, επόμενη φορά θα το κάνω η θα ρωτήσω τον ηλεκτρολογο τι καλωδίωση έχει μπει. Κατά μουρμούρισε εκείνη τη στιγμή οπότε παίζει να μου είπε τη διατομή που υπάρχει ήδη.

30 λεπτά πριν, nvel είπε

οι ειδικές περιπτώσεις έχουν και συγκεκριμένες προϋποθέσεις (ιδιόκτητος χώρος, ενημέρωση ενοίκων κτλ)

Σωστός σωστός :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ένα ζευγάρι συνταξιουχων που μένει στη Γερμανία με ρώτησε ποιο περίπου είναι το κόστος να βάλουν ρεύμα στο σπίτι που αγόρασαν εδώ. Δεν υπάρχει παροχή, η απόσταση απο την κολωνα είναι 120m περίπου. Πήρα τηλέφωνο στο 11500 και με παρεπεμψαν στο site του ΔΕΔΔΗΕ. Το pdf που έχει για τη συμμετοχή στις δαπάνες σύνδεσης δεν είναι ιδιαίτερα σαφές και δεν θελω να τους πώ κάτι ανακριβές. Γνωριζει καποιος έστω και χονδρικά κάτι για το κόστος σύνδεσης με το δίκτυο ΔΕΔΔΗΕ στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @11h είπε

Ένα ζευγάρι συνταξιουχων που μένει στη Γερμανία με ρώτησε ποιο περίπου είναι το κόστος να βάλουν ρεύμα στο σπίτι που αγόρασαν εδώ. Δεν υπάρχει παροχή, η απόσταση απο την κολωνα είναι 120m περίπου. Πήρα τηλέφωνο στο 11500 και με παρεπεμψαν στο site του ΔΕΔΔΗΕ. Το pdf που έχει για τη συμμετοχή στις δαπάνες σύνδεσης δεν είναι ιδιαίτερα σαφές και δεν θελω να τους πώ κάτι ανακριβές. Γνωριζει καποιος έστω και χονδρικά κάτι για το κόστος σύνδεσης με το δίκτυο ΔΕΔΔΗΕ στη συγκεκριμένη περίπτωση;

Δεν γινεται ετσι αυτο... Ουτε καποιος θα σου πει ακριβως ποσο θα στοιχισει... Θα πρεπει να γινει αυτοψια απο τον Δεδδη  απο τις μελετες... Οταν θα γινει η αιτησης ηλεκτροδοτησης...Τοτε θα βγει το κοστος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, takoulou said:

Δεν γινεται ετσι αυτο... Ουτε καποιος θα σου πει ακριβως ποσο θα στοιχισει... Θα πρεπει να γινει αυτοψια απο τον Δεδδη  απο τις μελετες... Οταν θα γινει η αιτησης ηλεκτροδοτησης...Τοτε θα βγει το κοστος..

Ναι το ξέρω, αλλα  αν γίνεται θα ήθελα να δώσω μία τάξη μεγέθους στους ανθρώπους έστω και πολύ χονδρικά. €5000; €7000; €10000; Δεν έχει κάτι περίεργο μορφολογικά, μία ευθεία με ελαφρά κατωφέρεια κάπου στις Αφίδνες είναι, είχα πάει το καλοκαίρι και το είδα. 120m απο μια διπλή κολώνα, έχει μονοκατοικίες στην περιοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @11h είπε

Ναι το ξέρω, αλλα  αν γίνεται θα ήθελα να δώσω μία τάξη μεγέθους στους ανθρώπους έστω και πολύ χονδρικά. €5000; €7000; €10000; Δεν έχει κάτι περίεργο μορφολογικά, μία ευθεία με ελαφρά κατωφέρεια κάπου στις Αφίδνες είναι, είχα πάει το καλοκαίρι και το είδα. 120m απο μια διπλή κολώνα, έχει μονοκατοικίες στην περιοχή.

Κανενας δεν μπορει να δωσει μια σαφη απαντηση... Μονο οταν ξεκινησει η διαδικασια απο τον Δεδδηε..

Εσυ μπορεις να λες οτι ειναι 120 μετρα... Οταν θα ερθει επι τοπου  ατομο απο τις μελετες και ειναι και ο  εκτιμητης μπορει να σου πει ποσο μπορει να βγει το κοστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, @11h είπε

Ναι το ξέρω, αλλα  αν γίνεται θα ήθελα να δώσω μία τάξη μεγέθους στους ανθρώπους έστω και πολύ χονδρικά. €5000; €7000; €10000; Δεν έχει κάτι περίεργο μορφολογικά, μία ευθεία με ελαφρά κατωφέρεια κάπου στις Αφίδνες είναι, είχα πάει το καλοκαίρι και το είδα. 120m απο μια διπλή κολώνα, έχει μονοκατοικίες στην περιοχή.

Πρέπει να κανείς αίτηση να έρθουν για αυτοψία από τον δεδδηε. Εμπειρικά θα σου έλεγα ότι θα είναι μεταξύ 2.5 κ 5 χιλιάρικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, paylidis said:

Πρέπει να κανείς αίτηση να έρθουν για αυτοψία από τον δεδδηε. Εμπειρικά θα σου έλεγα ότι θα είναι μεταξύ 2.5 κ 5 χιλιάρικα 

ευχαριστώ, απλά χρειαζόμουν ένα ποσό να τους πω πολύ χονδρικά για να έχουν μία ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @11h είπε

ευχαριστώ, απλά χρειαζόμουν ένα ποσό να τους πω πολύ χονδρικά για να έχουν μία ιδέα

Αν ψάξω τις αποδείξεις κλπ θα σου πω τι είχα πληρώσει πριν χρόνια αλλά τις έχω στο εξοχικό. 2 κολωνες είχα βάλει και ήταν πάνω από 3000 με τη σύνδεση κλπ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τελικα ηρθε ο ηλεκτρολογος, καναμε οτι εργασιες επρεπε να κανουμε και επιβεβαιωθηκε οτι εχω ενισχυμενο μονοφασικο. 63A ασφαλεια στο ρολοι

Τωρα γιατι εμφανιζεται στο εμπορικο πακετο του παροχου μου, 8kva, δεν γνωριζω και δεν προκειται να ασχοληθω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CptBill είπε

τελικα ηρθε ο ηλεκτρολογος, καναμε οτι εργασιες επρεπε να κανουμε και επιβεβαιωθηκε οτι εχω ενισχυμενο μονοφασικο. 63A ασφαλεια στο ρολοι

Τωρα γιατι εμφανιζεται στο εμπορικο πακετο του παροχου μου, 8kva, δεν γνωριζω και δεν προκειται να ασχοληθω καν.

Και σε μένα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.

Έχω ενισχυμένο μονοφασικό 63Α και στους λογαριασμούς γράφει 8kva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amorealex είπε

Και σε μένα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.

Έχω ενισχυμένο μονοφασικό 63Α και στους λογαριασμούς γράφει 8kva.

Σε ολους 8 λεει μην το ψάχνετε, ειναι θέμα χρεώσεων και οχι αυτή καθεαυτή η παροχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/5/2019 στις 7:34 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Βαζουν  ευκολα και χωρις κοστος 1Χ63 .Μονο πιστοποιητικο ηλεκτρολογου .

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεθάβω λίγο το νήμα. Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι που θα μετακομίσω (του 73) και καταλαβαίνω ότι θα με ζορίσει αν έχει απλό μονοφασικό (θα το εξακριβώσω τις επόμενες μέρες).

Συνεχίζει και σήμερα να είναι εύκολο/εφικτό το να βάλουμε ενισχυμένο μονοφασικό; 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Antretng είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ξεθάβω λίγο το νήμα. Κάνω ανακαίνιση στο σπίτι που θα μετακομίσω (του 73) και καταλαβαίνω ότι θα με ζορίσει αν έχει απλό μονοφασικό (θα το εξακριβώσω τις επόμενες μέρες).

Συνεχίζει και σήμερα να είναι εύκολο/εφικτό το να βάλουμε ενισχυμένο μονοφασικό; 

Ναι  χωρις κανενα κοστος παροχη 1Χ63 αλλα θα χρειαστει ΥΔΕ και πρεπει να εχει και ρελε διαφυγης το σπιτι .

Με απλη αιτηση σε ΔΕΔΔΗΕ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ναι  χωρις κανενα κοστος παροχη 1Χ63 αλλα θα χρειαστει ΥΔΕ και πρεπει να εχει και ρελε διαφυγης το σπιτι .

Με απλη αιτηση σε ΔΕΔΔΗΕ 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λετε ΥΔΕ, την δίνει ηλεκτρολόγος; Για το ρελέ διαφυγής φαντάζομαι θα μου το πει και ο ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...