Προς το περιεχόμενο

Επαύξηση ισχυος σε μονοφασικη παροχη ρευματος


ritualistic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, takoulou είπε

Οχι φυσικα... Μονο 16αρι παει σε επαυξηση..

Δηλαδη η παροχη που ειναι τωρα 35-40Α θα παει σε 63Α...

Εκτός απο τα 16αρια για να πάρεις την παροχή πρεπει να καταθέσει και το σχέδιο της εγκατάστασης αδειοδοτημένος ηλεκτρολόγος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/03/2022 at 13:32, Weiss said:

Ο 1Φ μετρητής στα 8kva θα γράφει πάνω 10/40Α ενώ στο ενισχυμένο 15/60Α.

Ο πιο σίγουρος τρόπος είναι να δεις την ασφάλεια στο ρολόι. 

Edit : και σε λογαριασμό ρεύματος φαίνεται η συμφωνημενη ισχύς 

Καλησπέρα παιδιά, ξεθάβω και εγώ λίγο το θέμα με τη σειρά μου, ο 1Φ μετρητής λέει  15-60Α, αλλά στον πίνακα το ρελέ διαρροής είναι 40Α, πρέπει απλά να κάνω αίτηση και τράμπα το ρελέ με 63Α και είμαι κομπλε για επαυξημένο μονοφασικο;

Επισυνάπτω και 2 φωτό image.png.2ccfff25e816f97e75de5113f57eb291.png

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από Pinkakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αρκεί να αλλάξεις το ρελε. 

Θα πρέπει και το παροχικο καλώδιο να αλλαχτεί από 10 σε 16 τετραγωνικά χιλιοστά. 

Επίσης θέλεις νέα ΥΔΕ που να περιγράφει τις αλλαγές.

Επισης θέλεις γενική ασφάλεια στον πίνακα 50 Α. Και ίσως και μεγαλύτερο κεντρικό διακόπτη. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω και εγώ να κάνω επαύξηση σε ενισχυμένο μονοφασικό, και δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να πληρώσω στον δεδδηέ για το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το σπίτι επειδή μένω σε μονοκατοικία 2όροφη και δεν βρίσκω τίποτα σχετικό σε forums. Είναι περίπου 20 μέτρα απο την κολώνα + κανένα 5 μέτρα ύψος μέχρι κάτω στον μετρητή που είναι εκεί από το 70'. Έχω δει ένα pdf για τις χρεώσεις αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι. Περίπου πόσο να περιμένω να πληρώσω απο την μεριά του δεδδήε γιατί το καλώδιο πίνακα-μετρητή το έχω έτοιμο και τα αντίστοιχα στοιχεία στον πίνακα και την υδε.

Επεξ/σία από ScrollLock2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2022 στις 8:46 ΜΜ, Γιάννης Platano είπε

Οποτε καλο ειναι να βαλεις και επιτηρτη τασης 

Εβαλα προχθες με νεο πινακα 

 

Ριξε μια ματια    

 

Αυτον που δειχνεις στην φωτογραφια εβαλες?Αυτος δεν προσφερει και πολλα σε οικιακη παροχη.

Στις 8/3/2024 στις 8:28 ΜΜ, baskon είπε

Ειμαι σε φάση που προσπαθώ να βάλω ενισχυμένο μονοφασικό.

Αιτηση μέσα Γενάρη, ήρθαν μια φορά.. μου λενε ζητήσατε τριφασικό. Οχι τους λέω δε ζητησα τριφασικό (κάποιος σημείωσε ότι να ναι προφανώς). Φευγουν.. ξανάρχονται μετά από καμιά βδομάδα (και μετά από πίεση από μέρους μου) στις αρχές Φλεβάρη. 

Από τότε ουτε φωνή ουτε ακρόαση. Πόσο χρόνο θεωρούμε λογικό μέχρι να στειλουν την προσφορά τους? 

Να αρχίσω να πιέζω πάλι? Μόνο με πίεση και πρήξιμο φαίνεται να δουλευουν αυτοι εδώ στο Περιστέρι (δε ξέρω αν παίζει και κανένας άλλος τρόπος επίσπευσης των διαδικασιών, αλλά δεν είμαι και διατεθειμένος να τον εφαρμόσω).. Επίσης τα google reviews rank..1.2  δεν δίνουν πολλές ελπίδες γρήγορου ξεμπερδέματος, απορώ γιατί δε κάνει κανείς προσπάθεια για βελτίωση..πραγματικά.

Αιτηση εκανες μονος σου?Με ποια αιτιολογια εκανες αιτηση για επαυξηση?Εχει αλλαξει κατι?

Στις 15/6/2024 στις 10:44 ΜΜ, Pinkakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, ξεθάβω και εγώ λίγο το θέμα με τη σειρά μου, ο 1Φ μετρητής λέει  15-60Α, αλλά στον πίνακα το ρελέ διαρροής είναι 40Α, πρέπει απλά να κάνω αίτηση και τράμπα το ρελέ με 63Α και είμαι κομπλε για επαυξημένο μονοφασικο;

Επισυνάπτω και 2 φωτό image.png.2ccfff25e816f97e75de5113f57eb291.png

Screenshot_2.png

Γραμμη πίνακα,γενικο διακόπτη,γενικη ασφάλεια,ρελε.

8 λεπτά πριν, ScrollLock2001 είπε

Καλησπέρα θέλω και εγώ να κάνω επαύξηση σε ενισχυμένο μονοφασικό, και δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να πληρώσω στον δεδδηέ για το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το σπίτι επειδή μένω σε μονοκατοικία 2όροφη και δεν βρίσκω τίποτα σχετικό σε forums. Είναι περίπου 20 μέτρα απο την κολώνα + κανένα 5 μέτρα ύψος μέχρι κάτω στον μετρητή που είναι εκεί από το 70'. Έχω δει ένα pdf για τις χρεώσεις αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι. Περίπου πόσο να περιμένω να πληρώσω απο την μεριά του δεδδήε γιατί το καλώδιο πίνακα-μετρητή το έχω έτοιμο και τα αντίστοιχα στοιχεία στον πίνακα και την υδε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επαυξηση σε ενισχυμένη μονοφασικη παροχή δεν έχει κόστος 

Θέλει όμως πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου που να την δικαιολογεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ScrollLock2001 είπε

Καλησπέρα θέλω και εγώ να κάνω επαύξηση σε ενισχυμένο μονοφασικό, και δεν έχω καταλάβει τι πρέπει να πληρώσω στον δεδδηέ για το καλώδιο από την κολώνα μέχρι το σπίτι επειδή μένω σε μονοκατοικία 2όροφη και δεν βρίσκω τίποτα σχετικό σε forums. Είναι περίπου 20 μέτρα απο την κολώνα + κανένα 5 μέτρα ύψος μέχρι κάτω στον μετρητή που είναι εκεί από το 70'. Έχω δει ένα pdf για τις χρεώσεις αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι. Περίπου πόσο να περιμένω να πληρώσω απο την μεριά του δεδδήε γιατί το καλώδιο πίνακα-μετρητή το έχω έτοιμο και τα αντίστοιχα στοιχεία στον πίνακα και την υδε.

Θα κανεις την αιτηση στον Δεδδηε για την επαυξηση.. Και θα περασουν να δουν τι και πως κοστος κτλπ...Θα κατεβει και νεο καλωδιο απεξω προς την παροχη.. Θα βγαλεις χαρτι ηλεκτρολογου ομως μετα...

 

https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/

https://aepseh.gr/articles/96/Paroxes-reumatos

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, takoulou είπε

Θα κανεις την αιτηση στον Δεδδηε για την επαυξηση.. Και θα περασουν να δουν τι και πως κοστος κτλπ...Θα κατεβει και νεο καλωδιο απεξω προς την παροχη.. Θα βγαλεις χαρτι ηλεκτρολογου ομως μετα...

 

https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/https://deddie.gr/el/upiresies/sundesi-me-to-diktuo/epauksisimeiwsi-isxuos-ufistamenis-ilektrodotisis/

https://aepseh.gr/articles/96/Paroxes-reumatos

Σωστα πρέπει να υποστηρίζει την επαυξηση το καλώδιο από τον πίνακα προς τον μετρητή. 

Εγώ είχα τραβήξει νέο καλώδιο για να γίνει η παροχή 1Χ63 

Ευτυχώς ήταν σχετικά εύκολο 

Δεν είχα πληρώσει κάτι άλλο σε ΔΕΔΔΗΕ 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...